Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

kingstonka
19. jan 2010

zuzana17 ako je to s avon lady by aj mna zaujimalo...

zuzana17
19. jan 2010

tak dúfam nám niekto poradí a vysvetlí ako to vlastne je 😉

kingstonka
19. jan 2010

no prave jedna mamicka poradila vo volnej diskusii...v teme Avon a oriflame lady... ze nemozeme myt al ak chceme RP...

zuzana17
19. jan 2010

fakt? a prečo? veď to nie je na zmluvu ani na dohodu, ... 😒

kingstonka
19. jan 2010

zuzana mne prave poradili zmenit to na manzela... 😉

zuzana17
19. jan 2010

keby sa k tomuto vedel vyjadriť aj pán J.Mihál

dzio2
19. jan 2010

emjee beriem aj matersku zo socialky a zbytok mi doplaca urad prace a socialnych vecia rodiny do tych 164eur enjee ako automaticky ze to nemusim ist vybavovat?

lalus
19. jan 2010

emjee dík...ja tiež zvažujem, ale ak by som náhodou bola doma ešte aj s druhým, tak by mi vlatne chýbalo 5-6 rokov, ktoré by sa mi do dôchodku nerátali 😖 A to sa mi vidí už dosť, teda neviem ako to je a bude s výpočtom dôchodku, keď pojdeme my tridsiatničky.

čo sa týka dohody, aj doteraz som mala normal rodičovský príspevok- tých 164 eur a čo viem, to by mi malo aj ostať

DNP - rozhodneme sa doma s mm, či to platiť budeme alebo nam bude stačiť aj rodičovsky pri druhom (ak by sme nahodou v dohľadnej dobe nemali, aby sme zbytočne nepreplacali)

fnukkacikk
19. jan 2010

ahojte,nemam cas to vsetko citat,chcem sa opytat.som na RD,zamestnana na dobu neurcitu.mala bude mat dva roky v maji,podala som si ziadost o vyssi RP,podla vsetkeho mam nan narok.chceli by sme vsak druhe babatko.budem mat automaticky narok aj pri druhom babataku vyssi RP? a chcem sa este opytat,da sa platit DNP aj ked som teda zamestnana?ak by som chcela mat narok na tu najvyssiu matersku?dakujem...

standa82
19. jan 2010

Fnukkacikk, ak ti trvá PP a bude ti trvať aj keď otehotnieš, budeš mať nárok na materskú z predpokladaného VZ (VZ, ktorý by si mohla mať keby si pracovala). Aj keď si RD a zamestnaná, môžeš sa prihlásiť na DNP. Ak chceš najvyššiu materskú, potom sa musíš prihlásiš na DNP z rozdielu VZ (1084,55 - tvoj VZ v zamestnaní).

emjee
19. jan 2010

dzio2 - to nie, ale proste mas narok na vyssi rd 🙂 po skonceni materskej skoc na upsvar

fnukkacikk
19. jan 2010

a neda sa dohodnut pocas tohto obdobia so zamestnavatelom aby mi zvysilm,TEDA myslim pocas RD?da sa to?a oplatilo by sa to aj keby som ostala tehotna a porodila by som tento rok?a ked mam minimalnu mzdu,kolko by som teda platila do DNp?

malamamicka
19. jan 2010

pan mihal,,,poradte mi prosim.............................
pisala som sem minule,,,ostatne mamicky sa domna pustili ci som nechapava.....takze mam taky problem mam schvalenu matersku,,,ale moja materska je 170eur,,,,a chcela som vediet ci tuto sumu budem dostavat pol roka,,,a potom mozem poziadat o zviseni prispevok,,,,alebo ako,,,,,,lebo som pocula ze materska nemoze byt mensia ako rodicak.............a kedze mam schvalenu matersku,,,,,budedm mat aj ten rodicak zvyseni,,,,,,,ze.....no a teda sa cxhcem spytat nemala by mi chodit materska so socialky 170eur......a urad prace by mi nemal doplatit do ciastky 270eur,,,dakujem ak odpisete..........
lebo som bola na urade a ona ze ne,,,,matersku mate pol roka a potom dojdite,,,uplne neochotna,,,,,nechcela ma vypocut

standa82
19. jan 2010

Fnukacik, všetko záleží od vzťahov. Môžeš sa skúsiť dohodnúť, že ti udajú pravdepodobný VZ aj 1084 eur. No neviem či ti na to pristúpia. Aj keď im to môže byť jedno, lebo materskú vypláca SP.
AK sa prihlásiš na DNP, tak do pôrodu musíš splniť minim.270 dní nemoc.poistenia.
Keď budeš mať materskú len zo zamestnania, tak potom ti z minim.mzdy vyjde (predpokladám,že ak by si išla na MD ešte tento rok, počítať ti ju budú z minulého roka, tam bola minim.mzda 295,5 eur), potom 295,5x12:365x55%= 5,34 eur/deň.
Ak by si išla na MD budúci rok, minim.mzda je 319 eur, potom to je: 319x12:365x55%=5,76 eur/deň.

Malamamicka, pokiaľ máš schválenú materskú 170 eur, od narodenia bábätka ti UPSVaR bude doplácať do výšky 256 eur a po ukončení materskej, budeš mať nárok na RP vo výške 256 eur.

dzio2
19. jan 2010

enjee dakujem 🙂 🙂

zuzana17
19. jan 2010

malamamička, dovoľ aby som Ti to vysvetli, aj keď nie som pán Mihál 🙂
ak máš schválenú materskú a tá je 170€, tak tých 170 € Ti bude vyplácať soc.poist. a zvyšných 86€ (to je rozdiel 256-170=86) Ti bude vyplácať UPSVaR, to preto, lebo materská nemôže byť nižšia ako RP. A ak už máš schválenú materskú, tak máš nárok na zvýšený RP 😉 . Aspoň ja som to tak pochopila.

dzio2
19. jan 2010

zuzana 17 aj ja to tak chapem takze suhlas

malamamicka
19. jan 2010

zuzana 17 na urade prac. mi povedali ze az po pol roku budem mat zvyseny rodicak ze do vtedy ma 170e matersku odpis dakujem 😠

zuzana17
19. jan 2010

no áno po pol roku materskej budeš dostávať RP vo výške 256€, oni to asi tam mysleli, že tú sumu ti vyplatia celú po pol roku, ale počas materskej ťa budú vyplácať do výšky toho RP, lebo materská nemôže byť nižšia ako RP. Skús sa len opýtať na úrade práce, či počas materskej kt. je 170€ Ťa budú doplacať do tých 256€, čo je 86€ a uvidíš čo Ti povedia. Malo by to tak byť 🙂

malamamicka
19. jan 2010

zuzana17,,,,ja som tam dnes bola neochotna bola,,,,dala mi papiere,,,,,,neake ze tie nech jej donesem ked mi skonci materska,,,,,,,na rod.prispevok,,,ze tie papiere mi ma potvrdit socialka,,,,a tak,,ale ze az za pol roka jej ich mam donies,,,,,namaterskej som,,,,od oktobra 25.......ja tomu nechapem,,,,tak ako bude mi to vyplacat matersku socialka,,,a urad ten zbytok,,,,,do sumu 256eur

zuzana17
19. jan 2010

myslím že áno, no choď ešte aj na sociálku a opýtaj sa ako to je v prípade nižšej materskej ako RP. Neviem Ti ináč poradiť

luly13
19. jan 2010

ahojte,
neviete nahodou ako je to s penaznou pomocou v materstve (davky, ktore dostavame tych cca prvych 6 mesiacov) a vykonavanim dohody o pracovnej cinnosti? vsade som sa docitala, ze ten zakaz prijmu zo zavislej cinnosti sa tyka rodicovskeho prispevku.
to znamena, ze teraz by som mohla mat dohodu?

malamamicka
19. jan 2010

mamicky,,,,,,,,,,,dakujem,,,teda tak ja neviem,,,,

zuzana17
19. jan 2010

luly, myslím, že počas materskej môžeš pracovať, ale počas RP nie

malamamicka
19. jan 2010

Nevynucuj si pozornosť ostatných užívateľov mnohonásobným zakladaním tej istej témy alebo toho istého príspevku

edusik
19. jan 2010

betula54, ánno oficiálne si každý všetko musí vybavovať sám, ale napr. po pôrode ja som nebola ani na jednom úrade, všade všetko zobrali mamči bez reptania, ked povedala že som sama a v inom meste... teraz tiež, až na posolednýkrát... Viem, že je to ochota ženy, nie povinnosť.. aj takto im teda ďakujem, že som nemusela po SC s bábom behať hore dole medzi mestami...

fnukkacikk
19. jan 2010

a keby som nastupila tento rok na matersku a zvysil by zamestnavatel na tych 1000eur,tak by sa mi vyratavala materska za tento rok?oplati sa mi zobronit zamestnavatela???a kolko by som teda platila to DNP ked som teda zamestnana a mam minimalnu mzdu?ako sa to da vypocitat???ked ten najvyssi poplatok je do tych 5Oeur...a dakujem

betula54
19. jan 2010

edusik....ano, je to aj o ochote zien, ale kazdemu hovorim hned pri odovzdavani ziadosti, ze matka to musi osobne priniest...kazdeho na to upozornim a samozrejme, su vynimky, ked je mamicka v nemocnici alebo je iny problem, tak tie ziadosti zoberiem aj otcovi dietata, ak je matka vsade podpisana....ale nappriklad ja som tiez matka, mam male dieta a ked som vybavoovala po narodeni dietata v poststovni preukaz, cakala som dve hodiny s malou v aute, a manzel cakal v rade ... a nikoho nezaujimalo, ze som s malym babom v aute....

betula54
19. jan 2010

blazka...ale ziadost o normlany rodicak teda podas tak či tak, Ty hned dostanes zvyseny,
nemusis si davat druhu ziadost o zvysenie

no a aby si bola v obraze, mi nie sme stroje, sme tiez len ludia a je nemyslitelne spracovat tolke mnozstvo ziadosti o zvyseny rodicak a vyplatit vsetkym matkam vo februari zvyseny rodicak. Ked sa cely den dvere na kancelarii nezatvoria a chodi v jednom kuse clovek za clovekom, potom nemas šancu v normlany strankovy den nieco urobit a uz vobec nie rozhodnutia. Takkze jediny den, ked mozeme kludne bez klientov roobit, je stvrtok....ovsem nie vsetci ludia to samozrejme respektuju, cize klud na pracu...na administrativu, nemame ani v stvrtok...a nejde len o rodicak, mame nenormlane vela davok, oridavky na deti, jednorazovky...narodenia, pohreby a okrem zvysovania rodicakov sa zvysuju o par centov aj pridavky na deti...co je zhruba 1200 spisov !!!! nie sme kuzelnici, a okrem toho na vybavenie ziadosti je zo zakona 30 dni.

betula54
19. jan 2010

malamamicka...uz som Ti raz pisala, mas narok na doplatok k materskemu...normlane pocas poberania materskeho budes doostavat doplatok do vysky RP