Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

deina
17. jún 2009

Tak to by potesilo, tych 158 eur je o hubu...

nika2007
autor
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
Zvýšenie rodičovského príspevku sľubovala ministerka Tomanová a premiér Fico.
Zvýšenie rodičovského príspevku sľubovala ministerka Tomanová a premiér Fico.
Autor: SITA

"Návrh nového zákona o rodičovskom príspevku je legislatívne pripravený a na rokovanie vlády bude predložený v septembri. Súčasťou novej legislatívnej úpravy rodičovského príspevku je aj jeho avizované zvýšenie,“ potvrdil hovorca ministerstva Michal Stuška.

Zvyšovanie príspevku presne na úroveň minimálnej mzdy sľuboval Smer vo svojom volebnom programe v roku 2006.

Vlani už ministerka práce Viera Tomanová hovorila iba o priblížení výšky príspevku k minimálnej mzde. Aká bude jeho presná výška, teda zatiaľ nie je jasné.

"Je potrebné ukončiť rokovania s ministerstvom financií, čo predpokladáme v priebehu júla,“ dodal Stuška.

Tomanová so zákonom mešká, pôvodne ho mala vláde predložiť už teraz v júli. Jeho odloženie na september odôvodňuje tlakom hospodárskej a ekonomickej krízy na štátny rozpočet.

"Naďalej však počítame s účinnosťou zákona od januára 2010,“ uzavrel hovorca rezortu. V prípade, že by sa výška príspevku naozaj zdvojnásobila, mesačne by naň štát dával vyše 40 miliónov eur (1,2 mld. Sk). V apríli ho poberalo okolo 135–tisíc ľudí.

Ešte prv ako sa tak stane, sa rodičovský príspevok zvýši ešte aj v septembri. O 5,55 eura (167 Sk). Vyššie budú i prídavky na deti – o 74 centov (22 Sk). Porastú z 21,25 € (640 Sk) na 21,99 € (662 Sk) mesačne.

Nárast čaká aj príspevky pre náhradné rodiny – súvisí to s rastom životného minima.

sofik
17. jún 2009

Ak to schvália bude to super 🙂

meliska
17. jún 2009

obavam sa, ze to u Pociatka neprejde... budu sa vyhovarat na krizu a kadeco... 😠 nuz sluby sa slubuju.... ale bola by to aspon o trosku dostojnejsia suma pre mamicky, ako ta almuzna 😒

murkaa
17. jún 2009

No to som zvedava, ci to schvália, lebo vcera sme to zrovna preberali, nakolko som sa dozvedela, ze cakam dvojicky. v tomto pripade mi bude max VZ DNP, ktore som si zacal kvoli tehotenstvu platit asi zbytocne, lebo rodicovský príspevok by bol vyssí.

bibinka
17. jún 2009

tak ja som optimistická pesimistka alebo pesimistická optimistka..... 😅 každopádne by to bolo super, takže sa nechajme prekvapiť tým 1.januárom 😔

eva3107
17. jún 2009

No pravdupovediac aj ja som zvedava ako to vsetko dopadne.... 😒

bubaczik
17. jún 2009

..ooo volby sa bližia 😀

allinka79
17. jún 2009

fakt, vyzera to paradne... potesi kazda korunka... teda vlastne centik 🙂

bibinka
17. jún 2009

bubaczik- jasné, že to je predvolebný ťah.....ale mňa neošuškajú 😠

eva3107
17. jún 2009

to je dikutabilnee....nakoniec...mozno predsa budeme spokojneee... 🙂

nika2007
autor
17. jún 2009

nechajma sa prekvapit.....ale myslim ze nas uz na slovensku NIC neprekvapi 😀

deina
17. jún 2009

Takto pred volbami... je to mozne, ze to prejde.

mimkaa10
17. jún 2009

kočky a myslíte, že tým pádom sa príspevok na starostlivosť o dieťa zvýši (tých 25%)... ? Čiže logicky mi z toho vyplýva, žeby sa mala zvýšiť aj čiastka preukázateľných nákladov na jasle alebo opatrovateľku... dobre to chápem?

deborah1
17. jún 2009

Ono to tuším súvisí aj s tým,že sme v EU..

nika2007
autor
17. jún 2009

o tom som nepocula ,ale logicky by sa malo...

debra
19. jún 2009

dnes som to citala na nete,ze sa ma rodicovsky zvysovat od toho januara 2007 na 8100Sk,v polke jula ma Tomanka predlozit navrh a v septembri budu o tom rokovat 😒 predpoklada sa,ze to bude realne,nie ako predtym,bolo z toho velke halooo a nic,...porodnost klesa,tak sa boja,ze Slovaci vymru 😀 preto taketo kroky zaviedli 🙂 ved uz bolo nacase...

meliska
19. jún 2009

im bohuzial nejde o porodnost, skor je to to, ze uz sa zvolebnieva...

debra
19. jún 2009

no aj preto 😀

ginepra
19. jún 2009

A myslíte, že sa toto prilepšenie dotkne aj nás, ktoré už sme na RD? Alebo je vyššia suma len pre tých, ktorí budú poberať RP až v novom roku (od 1.1.2010). Neprekvapilo by ma to, ak by s nami takto vypiekli...

nika2007
autor
19. jún 2009

dotkne sa to vsetkyyyyyych kto pobera alebo bude poberat rd 😉

debra
21. jún 2009

ginepra...samozrejme ze vsetkyx 🙂 uz bolo nacase 🙂

junka
21. jún 2009

ahojte, ale ja som počula, vraj sa to týka len tých, ktorí pôjdu na RP po januári 2010 ☹

k.a.t.k.a.
21. jún 2009

junka to sa mi zdá dosť nelogické deliť výšku rodičovskej podla dátumu nástupu. Výška rodičovského príspevku by mala byť rovnaká pre každeho 😉

debra
21. jún 2009

junka ani ja som take nic nepocula 😕 aj mne sa to zda dost divne...to si preboha kde pocula?predsa sa to tyka vsetkyx mamiciek co su na materskej 🙂

junka
21. jún 2009

vraj vzhľadom na to, že mamičky, ktoré idú na RD po januári 2009 a začnú pracovať, o RP prídu, takže je to akási kompenzácia toho, že stratia tie čo pracujú ale tie čo nepracujú majú viac... neviem čo je na tom pravdy, ja to mám len od známej... Ale aj v čechách sú tri úrovne výšky RP

nika2007
autor
22. jún 2009

junka,prepac,ale KDE si taku somarinu pocula?ci sa ,,dvihne" rodicovsky o 100 sk,alebo o 4000 VZDY je to pre VSETKYCH kto pobera rp ROVNAKO 😉 😉 ...vynimkou su maminy,ktore pracuju,lebo pani tomanova by to neprezila 😠

lienocka235
22. jún 2009

nemusi to byt pre vsetkych rovnako.. ak by sa prijal cesky model s diferencovanou dlzkou RD /ktory je mimochodom omnoho spravodlivejsi ako pausalne zdvihnutie RP/ tak tam si mamicka pred nastupom na RD, ak predtym pracovala a dosiahla istu hranicu prijmu moze vybrat kolko chce byt na RD ci rok ci dva atd...
a zeny kt. pred materskou nepracovali tak tie idu automaticky na tri ci styri roky na RD a dostavaju sice mesacne menej ako tie co idu na dva roky.. ale suma v suhrne je ta ista...

tento model je omnoho spravodlivejsi.. sama som zvedava ako to dopadne.. ale mohol by sa prebrat cesky model..

nika2007
autor
22. jún 2009

lienocka a UZ SA PRIJAL CESKY MODEL ? ked sa to odklepne na sk,tak prosim,bude to rozdelene na tri urovne ako v cz..na SK TO NIEJE,cize vsetci dostanu rovnaky rp CI HO UZ POBERAJU,ALEBO LEN BUDU POBERAT ja by som tiez bola ZA keby sa prijal...

carodejnica
22. jún 2009

Tak konečne dobrá správa. Mňa to egoisticky teší, lebo tá dnešná suma rovnajúca sa almužne (4 780 Sk) je len na smiech, veď nedosahuje ani výšku životného minima pre mamu aj dieťa =>
Životné minimum 1 plnoletej fyzickej osoby - 5 390 Sk / mesiac
Životné minimum zaopatreného alebo nezaopatreného neplnoletého dieťaťa - 2 460 Sk / mesiac

Človek roky platí odvody štátu a ten sa nie je schopný postarať ani o takú elementárnu vec ako je rodičovstvo. To zvýšenie na úroveň minimálnej mzdy sa mi vždy zdalo najrozumnejšie.

No na druhej strane je evidentné, že je to Ficov predvolebný ťah... a taktiež som si nie istá, či je na to vhodná doba (kríza a diera v štátnom rozpočte) .... 😒

Možno by to mohli odstupňovať vo vzťahu k celkovým príjmom v rodine, lebo napriklad taká Ľubka Slotová na to odkázaná asi nie je, ťažko povedať...lebo keď si zas predstavím občanov v Letanovskom Mlyne ako si mädlia ruky, že budú mať za čo chlastať.... asi by mali brať do úvahy (podobne, ako pri materskej) aj odpracované roky, alebo rozdeliť to presne ako v Čechách na tri úrovne, kde majú na výber majú tri varianty príspevku. Zvýšenú - tá dosahuje v prepočte 14763 Sk mesačne, základnú - 9842 Sk mesačne alebo zníženú - 4921 Sk mesačne. Zvýšenú môže rodič čerpať dva roky, základnú tri roky a zníženú štyri roky.
Veď tá trojročná je raz toľko ako u nás !!!!

No zložité to je. Ale dúfam, že to zvýšia...