Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

jankaborka
13. okt 2009

KISSKA:vidim ze sa asi vyznas v zakonoch,nemam casu to tu velmi citat,tak preto prosim o radu aj ked sa to tu uz mozno preberlo...:platila som si dobrovolne nemocenske poistenie v plnej vyske,narok na matersku mi vznikol,akurat ju poberam.a nevies mi poradit ze keby uzakonili ten novy zakon o zvyseni rodicovskeho,ci by pripadalo aj mne pretoze za posledne 2 roky som bola sice poistena ale dobrovolne tak ci sa to do toho rata a aj to nie 9 mesiacov vkuse co by malo byt v podstate 270 dni ale ja som bola poistena 3 mesiace a potom 7 mesiacov len ci sa to potom zratava.alebo to musi byt za posledne 2 roky 270 dni vkuse.napisala som to mozno ako puk 😀 😀 😀 😀 ale snad to pochopis.dakujem za radu

kisska
13. okt 2009

kacenqa - ak budes mat narok na matersku (je jedno ako velku), tak budes mat aj narok na zvyseny RP a kedze to bude az po januari, tak naroku budes mat automaticky 😉 . Si na tom velmi podobne ako ja, tiez by som mala nastupit na novu MD 5.1.2010, ale tych 5 dni mi za tie papierovacky nestoji, takze nebudem ziadat o zvyseny RP 😉 ale narok by sme mali.

maznacik007
13. okt 2009

simona55 podstatne bude kolko bude mat tvoja dcera k datumu porodu myslim rokov... u neplnoletych matiek sa to riesi inak.. tam musia byt priznane rodicovske prava sudom aby vobec mohla uplatnit narok na rodicovsky prispevok.

co sa tyka toho zvyseneho tak to je tiez otazne.. lebo mi nie je jasne ze ci pracovala len brigadnicky alebo na dohodu ako brigadnicku pracu studentov.. a pod.

toto je info z poradne minist. prace k podobnej otazke odpoved je datovana 01/09
Zákon o rodine nepriznáva neplnoletým rodičom rodičovské práva a povinnosti v plnom rozsahu, ako dospelým rodičom. Preto by bolo najlepšie hneď po narodení dieťaťa Vašej dcéry požiadať príslušný okresný súd o priznanie rodičovských práv a povinností vo vzťahu k osobnej starostlivosti Vašej dcéry o narodené dieťa podľa § 29 zákona č.36/2005 Z. z. o rodine. Súd môže uvedené práva a povinnosti priznať maloletému rodičovi staršiemu ako 16 rokov na základe preskúmania toho, či maloletý rodič spĺňa predpoklady, že výkon práv zabezpečí v záujme svojho maloletého dieťaťa. Až na základe právoplatného rozhodnutia súdu, ktorým boli neplnoletej matke priznané rodičovské práva a povinnosti k dieťaťu, možno poskytnúť pri splnení všetkých podmienok nároku príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, rodičovský príspevok a prídavok na dieťa.

kisska
13. okt 2009

sfrb - hlada sa 270dni za posledne dva roky, takze aj keby si nepracovala tesne pred porodom, ale stihas to v tych dvoch rokoch, tak narok by si mala mat.

jankaborka - ak mas narok na materske, tak budes mat aj na zvyseny RP. 270 dni sa naozaj spocitava z celych predchadzajucich 2 rokov.

sashenaa
13. okt 2009

aj ja mám otázku...som študentka VŠ, denné štúdium. Mám aj ja nárok na zvýšený RP, ak si začnem platiť nemocenské(celkovo tých 270dní)? nič viac k tomu nepotrebujem? pracovala som vždy iba na dohodu popri škole. Chcem využiť posledné 2 roky v škole, keďže sa dá vybaviť individuálny študijný plán, teda budem chodiť iba skúšky.
Dobre som to pochopila??

maznacik007
13. okt 2009

a te dodam o porodne ma zmysel ziadat az ked dovrsi 18 rokov inak jej to zamietnu samozrejme treba poziadat do 6 measiacov veku dietata..
pokial pracovala na dohodu a pod. tak z toho jej materske nevyjde..

treba napisat kolko rokov bude mat v case terminu porodu.. ci sa vobec oplati ziadat o priznanie rod. prav.. otazkou je aj to ci su zosobaseny s otcom dietata.. pokial nie tak do rodneho listu dietata ho moze dat zapisat az po dovrseni jej 18.

jankaborka
13. okt 2009

KISSKa:dakujem pekne za in fo 😵 😵 😵

jankaborka
13. okt 2009

KISSKA.mas zlatuckeho malickeho,tie fotky so psikmi su fakt super 🙂

kisska
13. okt 2009

janka - dakujem a za malo 😉

kisska
13. okt 2009

sashenaa - a si uz tehotna alebo len planujes? Ak este nie si, s DNP budes mat narok na vyssi RP. Dalsim detailom je, ze DNP ti vie pomoct aj pri ovplyvnovani vysky materskej, ale to je ina tema 😉

miracko
13. okt 2009

baby helpnite mi, ja som magor z toho lebo kzady vravi inac, mozno to tu uz aj bolo napisane ale nemam cas citat vsetky prispevky, takze v skratke, pracovala som od 18, v poslednom zamestnani som bola zamestnana 6 rokov v kuse, od 1.9.2007 som nastupila na MD, a 4.9. 2008 som opat nastupila na MD,,,chcem vediet ci sa na mna vztahuje to zvysenie alebo nie??? Ked som nadpajala MD za MD:::???
Dakujem niekomu kto mi napise a kto sa v tom naozaj vyzna,,,

miracko
13. okt 2009

A este jedna vec, ono sa to zvsuje automaticky alebo treba o to zaidat na Urade prace:::????

kisska
13. okt 2009

miracko - ak si dostavala prvych 6 mesiacov matersku, mala by si mat narok aj na zvyseny RP, len si on budes musiet v januari poziadat, kedze ho dostavas uz teraz. Opat zopakujem - ak ho schvalia tak, ako to naposledy navrhovali.

miracko
14. okt 2009

dakujem Kisska, si ma potesila aj ked stale som trochu skeptická...

violetka1
14. okt 2009

ahoj baby!
Asi budem za blbu.. 😀
Dnes mi prisli nejake zvysene prachy na ucet- dostavala som 179,92eur a teraz prislo 206,72 eur cize o 26,8 /807,-/eur viac..
Nieco sa dvihalo, prip. je to kvoli tomu, ze sa mi teraz narodilo druhe dieta??
Poradte mi...pls

tin007
14. okt 2009

ahoj violetka, rod. prispevok sa od septembra zvysil o 5 E, ten sa vyplaca v oktobri a ta druha suma 21,8 E moze byt pridavok na Simonka, ak nedostavas matersku

gapa
14. okt 2009

miracko,
súhlasím s kisskou. aj s tým, ak to schvália. 😒

violetka,
a neprišlo ti tak náhodou dve sumy 164,22eur +42,5 eur t.j. 1x rodič.príspevok a rodinné pridavky na 2deti????

violetka1
14. okt 2009

no dakujeeem dievcata, je to presne tak, ako pisete.
suhlasi ta suma po zdvihnuti o 5,55eur ako mala byt v 09/09 a dva pridavky na dieta..som ale "magorka", co? 😀 😀
celkom mi tie poporodne hormony udreli na mozog. 😀

gapa
14. okt 2009

😅 to máš ešte také čerstvučké miimi. ak si zamestnaná a poberáš materksé, tak si nezabudni uplatniť nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa, teda na obe deti.

jetu o tom téma, názov začína " Záhadný príspevok ....

violetka1
14. okt 2009

ahoj gapa- poradkyna😀

hej, stuplik je este taky malicky. No Bohuzial, moj pracovny pomer sa skoncil v dobe urcitej (po dohode) presne v den nastupu na matersku s prvym dietatom. Teraz som plynule presla na matersku so synom..deti su novembrove a oktobrove- s odstupom takmer na mesiac presne tri roky.
myslim, ze ja uz narok na ziadny prispevok od statu nemam, ani tu zvysenu matersku od januara, len mi prinalezi zrejme ten prispevok pri narodeni dietata--po starom tych 20tis aj nieco. Vsak?

bobulka34
14. okt 2009

Nerozumiem preco sa zvysenie prispevku vztahuje len pre tie co maju deti do dvoch rokov? nezda sa vam, ze je to diskriminacia?

paula58
14. okt 2009

ahojte baby a uz je to schvalene?moja mala ma rok a pol a chceme druhe v babotko v decembri sa pokusat a chcem sa oytat som na materskej a som zamestanana nadalej dostanem este aj matersku s prace alebo by som musela ista este do prace?urcite ste to rieslili ale nestiham citat do zadu vsetko dakujem za odpoved pekny dnik vam prajem aj ked je uprsany ☹

daji
14. okt 2009

ahojte baby
chcem sa spytat - mam narok na zvyseny rodicivsky prispevok od januara? ak matersku som poberala od 12.01.2009 do 27.09.2009 a predtym som pracovala viac ako 9 mesiacov ale prac. pomer mi konci 31.12.2009 . Maly bude mat 18.03.2010 jeden rok. Mam narok alebo nie? Dakujem

standa82
14. okt 2009

Paula - pokiaľ ti stále trvá PP, dostaneš aj druhú materskú. . Nová výška RP ešte nie je shválená, má ju ešte prerokovať a schváliť parlament. Je to len návrh ministerky.
Daji - podľa mňa nárok na zvýšený RP mať budeš, keď máš splnených tých 270 dní. 😉

simona55
15. okt 2009

maznacik dcera bude mat, 18,5roka, pracovala normalne ako zamestnakina, nie na dohodu, a ,nie na dohodu brigadnika,ona nesla sa dalej ucit hned po Zš sa zamestnala,

simona55
15. okt 2009

a este sa spitam , nezvysovali nahodou aj rodine pridavky?

standa82
15. okt 2009

Zvyšovali sa aj roodinné prídavky. No sumu presnú neviem. 🙂

simona55
15. okt 2009

a od ktoreho mesiaca?

jankasz
15. okt 2009

Ahojte,chcem sa vas spytat ci neviete,kedy by mali schvalit ten rodicovsky prispevok? ci do konca roka alebo az v januari? dakujem

standa82
15. okt 2009

Simona- prídavky by mali ísť hore (čo som zistila na nete) od nového roku, bude to cca. 22 eur.
Jankasz - v novembri by mala vládať rokovať a rodičovskom a ak ho schvália, tak od januára 2010 bude platný.