Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

alexa21
3. jan 2010

ja to volam socialka 😀 ..dakujem vam za odpovede- prijrmne spravy 🙂

gapa
3. jan 2010

neviem ti poradiť. Nejako správy nesledujem, ale určite, ak si mala nárok na materské, žiadne doklady nosiť netreba, ved ich majú všetky v žiadosti, vrátane dokladu o tom, že si poberala materské, v akej výške a dokedy. T.j. len mamičky čo materské nepoberali musia priniesť doklad o tom, že boli nem.poistené pred pôrodom aspon 270dní.
Ja to budem riešiť až koncom januára, začiatkom februára, predpokladám teraz bude chaos a možno ešte majú aj dovolenky. Aj ked predstavu, čo tam napísať mám, ale kedže to nesledujem, tak nechcem tu niečo nepresné narýchlo zverejniť 😉

sonne
3. jan 2010

A ten rodičovký, keby so zrušila, alebo pozastavila živnosť dostanem???

lindda
4. jan 2010

cafte neviete ako je to ked mam pracu iba na polovicny uvazok a konci mi materska nemozem ist uz do inej prace lebo by som nemohla chodit pre maleho do skolky som slobodna mamicka kolko budem dostavat na maleho po 3 roku zivota diky

bubinko83
4. jan 2010

baby kedy treba požiadat o zvyšeny RP? A čo ktomu treba? Myslim papiere.Už ste to niektore vybavovali? Diky

eldzina
4. jan 2010

no, ako sa dalo cakat, na UPSVR nic nevedia, ludi milion a oni nemaju tlaciva, tak nevedia... 😖 😢 😲

Mam ale otazky:

1. manzel ide podla noveho zakona na RD, teraz ma ist za sefom a len tak mu povedat, ahoj sefe, idem na RD, alebo to treba nejako pisomne oznamit na nejakom tlacive, alebo ako?

2. Ak dostane manzel hoci aj za 2 dni v januari zaplatene za dovolenku, ma narok na zvyseny RP alebo nemoze mat vobec ziadny prijem?

Vdaka🙂

sloto
4. jan 2010

ahojte nemohla by ste mi niektora poslat znenie ziadosti o RP? dakujem vam

tin007
4. jan 2010

lindda nebudes dostavat nic, iba pridavok na dieta, ktory je tusim 21.99 E

tin007
4. jan 2010

bubatinko, sloto a ine kocky - nemusite ziadat o zvyseny RP hned zaciatkom januara, ale kedykolvek do konca juna (oni spatne tych 6 mesiacov doplatia rozdiel). aktualne ani na upsvare este nevedia vsetci o zmene zakona a uz vobec nie o forme ziadosti (ci bude tlacivo, alebo iba pisomna ziadost a akym sposobom ju bude treba podat - ci osobne, alebo pisomne). uz je to tu napisane niekolkokrat, skuste precitat par stranok dozadu

stalla
4. jan 2010

Ja by som sa chcela spýtať môj syn má v marci 3 roky chodí do súkromnej škôlky ja pracujem neviem či mám nárok na dobratie rodičovského príspevku do dovršenia 3 rokov veku dieťata alebo to všetko po januári 2010 rušia. Kto mi vie poradiť. Ďakujem.

kingstonka
4. jan 2010

ahojte... pred niekolkymi dnami v televiznych novinach hovorili o vyssom RP - a tam tusim povedali, ze staci napisat ziadost..jednu vetu- ziadam o zvseny rodicovsky prispevok....

jasminet
4. jan 2010

ja som teraz volala na upsvar a bolo mi povedane aby som prisla osobne a vypisala ziadost, ktoru mi tam daju... a ze musim dolozit tlacivo, resp. potvrdenie o tom, ze nevykonavam ziadnu zarobkovu cinnost...

anibas
4. jan 2010

Eldzina: Na UPSVR nič nevedia, pretože musia čakať za usmernením ústredia ! A ako vždy to príde až po mesiaci, keď je už neskoro. 😠 Na UPSVR robia schopní ľudia, majú skúsenosti, dlhoročnú prax, ale musia robiť len podľa usmernení ľudí z ústredia - tzn. ľudí bez praxe !!!!!! 😒 😒 😒

1. manžel by mal písomne oznámiť zamestnávateľovi, že nastupuje na rodičovský príspevok, stačí A4 a jednou vetou. Podstatný je dátum.

2. RP sa nevyplácana na dni. Ak spĺňa podmienku aj za 1 deň, spĺňa za celý mesiac. Dôležité je, dokedy si bola ty na RP, resp. dokedy si poberala materské dávky.

Ale každý prípad je iný a lepšie poradia osobne na UPSVR.

lindda
4. jan 2010

tin007 diky a to si musim ist poziadat na socialku ?? diky

sasasx
4. jan 2010

ahojte

pridavam dnesnu skusenost z upsvaru = napisala som samostatnu ziadost, kedze ziadne tlaciva neboli k dispozicii, avsak mi ju ani neprebrali ale strcili do ruk tlacivo na ziadost o rodicovsky prispevok + potvrdenie, ktore mi musi potvrdit zamestnavatel, ze som uvolnena na RD, od kedy do kedy (podla dohody so zamestnavatelom). Skusila som sa pytat, kvoli comu to potrebuju, ved v spise uz maju potvrdenie ze som na rodicovskej dovolenke, a ze ked nastupim do prace, tak by som to musela oznamit...ale boli neoblomni, takze po tristvrte hodiny cakania v rade som dostala do ruk 2 papiere, ktore musim vypisat a potvrdit - a hlavne zdoraznili "vy neziadate o zvysenie rodicovsekho prispevku, ale o novy rodicovsky prispevok podla noveho zakonu"

jajka78
4. jan 2010

sasaax, tak to je divne. ved vraveli ze ten kto poberal materske.ja som mala PP na dobu urcitu,skoncil 15.10.2009, to akoze nemam narok na zvyseny rodicovsky? nech ma nes.... 😠

sloto
4. jan 2010

sasax, prosim ta mozes presne popisat tie tlaciva, pokial by bolo mozne by som si ich stiahla z ich portalu. Alebo by si mohla pozriet a poskytnut priamo linky na download, vdaka vopred

alusha
4. jan 2010

to je podla mna riadna blbost, a tie baby, ktore si platili dobrovolne NP, tak si co a kde daju potvrdit... uz to vidim, ze to bude na kazdom urade prace inak...

miracko
4. jan 2010

Tina oo7 dakujem za odpoved 😀
Aj ja mam spanielsku dedinu v tychto veciach
Sonne tebe poradit neviem ale pobavila som sa na tvojom pase - ze 70 tt 😀 😀 to je dobre, asi si nemala cas alebo zabudla to zmenit, ale je to zlate 😀

baskaj
4. jan 2010

kočky, neviete náhodou poradiť - neviem, či sa to tu už preberalo...

mám 9m syna. na materskú som išla rovno zo školy, takže som od začiatku dostávala iba rodičovský. teraz chceme plánovať druhé dieťa. keby som si teraz začala platiť DNP a otehotnela až o cca 2-3m a teda pred materskou s druhým dieťaťom by som si tých 270 dní stihla odplatiť, mala by som potom nárok na materskú a na toto nové zvýšené rodičovské, čo je od januára??

segricka
4. jan 2010

baskaj, na druhé bábätko áno /za podmienky, že si zase naši múdri niečo nevymyslia 😒 /

tin007
4. jan 2010

lindda ved prispevok na dieta dostavas spolu s rodicovskym a po 3 rokoch maleho bude chodit uz iba ten (teraz je v jednej sume spolu s RP), nemusis ziadat nikde

mici11
4. jan 2010

Ahojte,

Takze prave som prisla s upsvar, ziadnu ziadost netreba, daju vam tlacivo Ziadost o rodicovsky prispevok v sume podla § 4 ods. 2 + cestne vyhlasenie, ktore si date potvrdit na matrike. Takze som to vyplnila, dala potvrdit a aj odovzdala na upsvar a hotovo, vo februari uz dostanem 256,-€, takze celkom v pohode. U nas na urade su zrejme dobre informovany. Snad som pomohla 😉

tin007
4. jan 2010

mici cestne vyhlasenie o com? z preco potvrdzovat na matrike?

fogpi
4. jan 2010

ahojte.
som na materskej od 4.4.2006 a s Hankou od 2.8. 2008. Tiež som bola na úrade a povedali mi že nemám nárok na zvýšenie. 😖 tak v tom začínam mať dosť chaos

mici11
4. jan 2010

tin007 cestne vyhlasenie, ze nevykonavas zarobkovu cinnost, nie si PN......a podpises to na matrike, oni ti to potvrdia, aby si nemusela zato platit u notara. Tak mi to bolo vysvetlene a v podstate je to aj v tom tlacive

lubica76
4. jan 2010

Ahojte.
ja som dnes tiež bola na upsvar a tam som potrebovala napisanu žiadost,kopiu rodneho listu dietata a ešte potvrdenie zo socialnej poistovne o poberani materskej to iste ,ktore som tam už davala ked som prechadzala z materskej na rodičovsku.take inštrukcie ,že dostali na porade tak dufam,že to bude ok.

tin007
4. jan 2010

mici dakujem za odpoved, akurat nechapem, ze preco nemozes podpisat to cestne vyhlasenie na upsvare, preco chodit overovat podpis
lubica ako vidim, tak vsade je to inak, ja si osobne pockam min do 15. 1. potom zavolam pani, pod ktoru spadame a spytam sa jej (a este si pozriem stranku upsvar.sk, ci tam nebude oficialne info), lebo napr. davat kopiu RL a potvrdenie zo SP, teda dokumenty, ktore uz maju sa mi zda byt viac ako zbytocne

mici11
4. jan 2010

Overit podpis vraj kvoli tomu, ze pri udani nepravdivych udajov, aby to mohlo sluzit na pravne ukony.
Inak kopiu RL a ni potvrdenie zo SP odo mna nechceli, aj som sa nato pytala a povedali mi ze naco , ved to maju v mojej zlozke, takze asi tak.

baba77
4. jan 2010

dobry vecer kto my poradi ak opotrujem mamku,ci mam narok na zvysenie na cerku ktora ma 13 mesiacov?