Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

tilko
4. sep 2009

No maminy a kto poradí mne?
Ja som poberala normálne materské (splnila som podmienky) spolu s dobrovoľným nem. poistením, hneď po skončení materského som nastúpila do pôvodnej práce, takže som nepoberala rodičovský príspevok vôbec, ale dostávam ten príspevok na starostlivosť o dieťa (25% z RP). Keby som sa vzdala práce a išla na RP od januára na ktorú sumu RP mám nárok?

zuzla2
4. sep 2009

vladkaz ja som presne taky isty pripad ako ty..
a teraz neviem co robit...ja by som aj s druhym dietatom pockala, len manzel stale to omiela, uz keby som aj bola porodila, bol by rad 😔 😎
tiez som uvazovala tak ci onak teraz od septembra sa prihlasit na dnp..lenze od januara maju prist tiez nejake zmeny aj v tomto..tak myslite,ze sa mi to oplati?? nie,ze si teraz zacnem platit a potom mi to zrusia... 😖 kedze ta nasa vlada nas dokaze vzdy prekvapit 😠

vladkaz1
4. sep 2009

Zuzi no ja tomu ajstak nechapem som stoho popletena jak hovado s toho pripoistenia ,... neviem co si mam o tom mysliet inak o tych zvysenych davkach rod. prispevku tak ma to dnes nasralo ked to uzakonia .. akoze to bude dost nefer aj pre take mamicky ako sme my 😝

nada.hope
4. sep 2009

NO presne to co sa pyta Tilko by zaujimalo aj mna..........

zuzla2
4. sep 2009

mna to tiez riadne vytocilo..ako aj to chapem..pretoze keby to dali kazdej,tak nase cierne obcianky, keby sa dalo, by potom rodili ako macky 🙄 na druhej strane, preco by som mala ja na todoplacat...studovala som vs ako aj ine a ja nemozem zato,ze som bola pred nastupom na matersku bez prace..bohuzial na vychode je s pracou bieda 😠
teraz ma skor zaujima,ze ci ma zmysel sa dat dobrovolne poistit..nie,ze budem este aj tam platit a zistim,ze nic z toho...

nada.hope
4. sep 2009

A etse nieco ak by som v praci zostala aj po roku 20010 zostane mi narok na rodicovsky prispevok vo vyske 25 percent?

vladkaz1
4. sep 2009

zuzula2 uple suhlasim ved mna to tak isto zaujima .. len ed citam tie paragrafy stale do kola to uznesenie ,alebo co to je uplne som domotana ,,a od januara sa maju zas menit tak ja neviem co spravit pretoze sa uz snazime no a moj MM je uplne to iste ako tvoj ..

westka
7. sep 2009

zeny takze ked uz ma moj syn 2 roky tak nemam narok na zvysenie?????????? ja som s toho jelen poradte mi

maznacik007
7. sep 2009

westka ano... je to tak.. podla toho co som citala...

nika2007
autor
7. sep 2009

westka ja myslim ze ano,len o to musis poziadat na urade,lebo si UZ POBERAJUCA mamina RODICOVSKEHO PRISPEVKU ,je to tam jasne napisane ZE TREBA POZIADAT

gapa
7. sep 2009

westka,
podla toho návrhu pre teba neplatí zvýšenie. Ak nastúpiš do práce podla starého zákona (t.j. nepožiadaš o použitie nového zákona), tak môžeš poberať RP aj v prípade, že nastúpiš do práce a dieťa nedáš do štátom dotovanej škôlky.
Ak by si požiadala, že chceš ísť podla nového zákona, tak ak pôjdeš do práce, tak predpokladám máš nárok na tých 25% zo zvyšku, no to som nepochopila, či potom aj na príspevok na starostl. o dieťa v skutočnej výške do 3-och rokov.

Takže podla mna, ak syn nastupuje do škôlky až od 9/2010, ak požiadať pre teba nemá význam, vyšší RP podla tohto NAVRHU zákona nedostaneš. Uvidíme konečnú verziu pred koncom roka (alebo že by to stihli skôr?)

nada.hope
7. sep 2009

westka je tam jasne napisane, ze prispevok vo vyske 256 je len do 2 veku dietata a potom je opat 164 do troch rokov veku dietata, ty uz mas teraz dvojrocneho takze nato narok rozhodne nebudes mat, ale je to iba navrh, ktovie ci a v akej verzii to vlastne prejde a bude publikovane

zuzitka
7. sep 2009

ja si platím dobrovolne nemocenské poistenie od 11/2008 .... zamestnaná niesom .... teda mám narok na ten vyšší rodičovský prísp. či nie? 😕 😕

klauduska
7. sep 2009

mna zasa prekvapila ta suma 256 eur,pretoze sa vravelo,ze to ma ist na min. mzdu,teda na 8 900,-,nie???

nada.hope
7. sep 2009

a odkial by to asi vzali ked nemaju ani na dochodky, boze ved budme realisti a nie optimisti 😅

akzuzs
7. sep 2009

Ja som z toho úplný jeleň. Som poberateľkou RP syn má 1 a 1/5 roka a od decembra 2008 som sa vrátila do roboty, lebo nám to finančne nevychádzalo ☹ No manželovi sa polepšilo čo sa týka roboty a ja som nastúpila na ex.VŠ a preto rozmýšľam o tom že sa vrátim iba na poberanie. Tak keby som sa pripoistila aj ja môžem mať ten vyšši a v akej výške? Alebo nie? Neviem čo robiť. 😒

dejna3
7. sep 2009

pripoistenie s tým nemá nič spoločné ...

sabiatko
8. sep 2009

ahojte 🙂
viete mi prosim poradit?... co je potrebne na to, aby mi stat vyplacal rodicovsky prispevok?
1. asi tehotensky preukaz... v tomto by ma zaujimalo, ci je povinne absolvovat prenatalnu diagnostiku v I. a II. trimestri (downov syndrom, razstep chrbtice), lebo sa mi tam neda dovolat a objednat sa, a tak sa bojim, ze ked to nebudem mat, tak mi povedia, ze som neabsolvovala vsetko potrebne a stat mi nebude vyplacat peniaze
2. mam trvaly pobyt na slovensku, moj manzel v madarsku, rodit chcem na slovensku, ale momentalne zijeme v madarsku. je mozne, aby mi odmietli vyplacat rodicovsky prispevok, pretoze byvam v madarsku, napriek tomu, ze trvaly pobyt mam na slovensku?
dakujem pekne za info 😉
no a co sa tyka toho RP od januara, tak to by bola uplna bomba, dufam, ze to tak bude 🙂

jaja257
8. sep 2009

Babulky a neviete do kedy treba prislusne urady poziadat o tu zmenu RP? Mala bude mat v januari rok, pred tym som 3,5 roka pracovala a mam na dobu neurcitu a do prace sa chcem vratit, ked bude mat mala 2 roky alebo 2,5 roka.Len aby mi potom nepovedali, ze som presvihla nejaky termin a mam smolu. Dakujem.

miah
8. sep 2009

jaja, este to nieje ani schvalene 😅

dejna3
8. sep 2009

sabiatko, čo sa týka TP - myslím, že ti RP budú vyplácať práve podľa toho, že si občanom SR - u nás na slovensku
čo sa týka prvej otázky - tak určite od teba nikto nebude pýtať tehotenský preukaz, ani prenatálnu diagnostiku... tá nie je vôbec podstatná pre poskytnutie RP 😉

sabiatko
9. sep 2009

diky dejna, s tym tehotenskym preukazom som si nebola ista, to by ma fakt dostalo, keby som o peniaze dosla kvoli takej hluposti. tak este raz dik 🙂

hajda22
9. sep 2009

Ahojte mamicky! Vase rady som si precitala uz viackrat, no pisem prvykrat. Tiez sa neviem zorientovat v navrhovanom zakone. Bola som SZCO, nevznikla mi povinnost platit poistne, tak som si platila DNPO, z coho mi vznikol narok na materske. Od maja 2009 poberam RP, chcela som znova pracovat ako SZCO, ale sa mi to neoplati, kedze mi RP stiahnu. Aky RP by som od januara 2010 poberala, ak by som pracovala ako SZCO, ale maleho, ktory bude mat v decembri 1 rok, mala doma. Dakujem za info.

ikushik
9. sep 2009

ahotej, chcela by som sa opytat ako je to s prispevkami na deti? cakam dvojicky, vobec sa v tom nevyznam, viem ze je to este skoro, ale chcela by som mat trosku prehlad..neviem ci sa mi oplati ist na matersku dov.alebo poberat rodicovsky prisp. (neviem z coho mi ju vypocitaju kedze som pracovala od 1.6.08 do 30.4.09 t.j. 334dní a potom som isla na marodku v ochrannej lehote v ktorej som doteraz, na urade prace este nie som evidovana..,teraz budem prechadzat od obvodnej lek. na marodku u gynekologa,cize pojdem na rizikove), jednorázovy prisp. (tých 25000tis.)dostanem len na jedno dieta?

ninanina
9. sep 2009

http://www.sme.sk/c/5009444/rodicovsky-prispevo...

viem, ze je to len navrh, ale nechcem presvihnut nejake terminy ak by dobrovolne nemocenske pre mna mohlo znamenat vyssi RP pri druhom dietati....poradte....
zamestnana som bola od 1.5.2003 do 31.8.2009 u jedneho zamestnavatela vratanie MD a RD (12/2006-3/2009, od 4/2009 som nastupila spat do prace). od 1.9.2009 uz nie som zamestnana, staram sa o dieta do 3 rokov s narokom na RP. cca v polovici 12/2009 mi vznikne narok na materske (som v 6-mesacnej ochrannej dobe,materska sa bude vypocitavat z predpokladaneho prijmu)...ak by ten navrh schvalili napr. od 1.1.2010, vznikol by mi teoreticky automaticky narok na vyssi RP pri druhom dietati v 07/2010?
dakujem vopred aj za hypoteticke situacie, potrebujem sa zorientovat.. 🙂

maryx
9. sep 2009

Ahojte,
neviete mi prosím poradiť niektorá ako to je v prípade rodičovskej dovolenky do 6 rokov? Sofia bude mať o pol roka tri a chcela by som požiadať o predlženie rodičovskej dovolenky do jej 6 rokov. Som posudzovaná ešte podľa starého zákona a na týžden v mesiaci mám robotu, kedy je malá u sestry. Ako by to bolo neskôr keby nastúpim do roboty a k dcérke by sme si našli opatrovateľku, vzhľadom na to že jej kvoli zdravotným problémom nebolo od dr. odporúčané navštevovať školku?

catrin1
9. sep 2009

ahojte..a ako to bude ked pojdem napriklad z materskej do materskej...pred prvou materskou som robila viac ako 3 roky...ale to musim aj pred druhou??? 😕

dejna3
9. sep 2009

baby, veď tam bolo písané, že nárok na RP vznikne, pokiaľ vznikne nárok na materské... tak by som so tým riadila aj v prípade reťazovej materskej.. 😅

cycusha
9. sep 2009

ahojte baby prosim vas poradili by ste mi lebo ja som uplne popletena z tohoto ☹ chodim do skoly ako induvidualne studium mam a mam termin w nowembri ..chcela by som vedet ze kolko budem dostawat RP ?? dakujem welmi pekne 🙂

lovula
9. sep 2009

Ahojte maminy,
zviknem to tu študovať, aby som sa dozvedela čo je nové. No a prispievam týmto.
http://www.sme.sk/c/5009444/rodicovsky-prispevo...