Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

gapa
2. okt 2009

ešte DOPLNíM k predchádzajúcemu príspevku, že samozrejme tá skupina 3 musí splniť podmienky na nárok na zvýšený RP, t.j. bud poberať pred RP materské alebo byť nem.poistená aspon 270dní pred narodením dieťaťa ...

j1213
3. okt 2009


Koncom januára som statila prácu-hromadné prepústanie:nemozem za to. V máji som sa otehotnela-ako tehotná prácu uz som nedostala.A teraz co od 01.01.2010? 164 alebo 265 eur?

janicka11
3. okt 2009

ahojte,chcela by som vás velmi poposiť či by ste mi niekto nemohli vyriešiť jednu moju otázočku...Strašne ma štve tá vyššia materská od buduceho roka aj ja by som cela mať nanu nárok ale nevie či mám...Som práve v 11týžni,a pracujem momentálne resne 3mesiace v jednej firme,,A ako som si to počitala tak mi to vde tak že 9mesiacov teda 270dni si nestihnem odpracova,ak moj termin je v aprili,,a ja pojdrm na matersku už v marci,ted bude mi chýbať bud mesiac alebo tri týždni do toho aby som mala narok natu matersku,,neviem čo mám spraviť,napadlo mka či by sa dalo neako na ten mesiac posledny neako si zaplaťiť to nemocenske alebo čo....prosim pekne poradte mi neviem čo urobiť som z toho zufala že koli trom tyždnom nebudm mať nato narok...!!!!!!

janicka11
3. okt 2009

🙂 😲 prosim napište i niekto čo mám spravit aby som mala tiež arok na vyššiu matersku...

j1213
3. okt 2009

Sorry:nie koncom januára ale februára. Mám odpracovanych viac ako 8 rokov....od:12.10.200 do 27.02.2009

gapa
3. okt 2009

janicka,
ráta sa 270dní do dna pred pôrodom (nie do nástupu na MD), takže by si to mala stíhať ak tvoj prac.pomer potrvá až do tej doby.
U teba bude len rozdiel v tom, že ti nezačnú vyplácať materské hned po nástupe na MD, ale počkajú kedy im prinesieš rodný list dieťaťa. Až podla neho prerátajú, či si tých 270dní splnila a potom ti vyplatia materksé spätne od nástupu na MD.

veronica1
3. okt 2009

gapa,vidim ze si uz poradila mnohym, tak prosim porad aj mne,
momentalne beriem rodicovsky prispevok, pred nastupom na matersku som bola nezamestnana, ale matersku som poberala. Teraz planujem druhe dieta a nebudem mat narok na matersku. Tak si chcem zacat platit DNP.
Mozem si zacat platit napr.od 1.novembra 2009 z max.VZ, a po novom roku si ho znizim na minimum(tym ze sa odhlasim a v ten isty den aj prihlasim ale s min. VZ), no a ked behom buduceho roka porodim, budem mat max. matersku?
Akurat nechapem, ze ked budem nahodou v obdobi 270dni PN, tak si DNP neplatim no dni sa mi rataju aj bez platenia? - JE TO NAOZAJ TAK?????
Dakujem

karinnka
3. okt 2009

Chcela by som sa opytat,tych 270dni sa rata suhrnom za 2roky alebo tesne pred porodom?
Pretoze ja som od aprila nezamestnana,ale pred tym som robila 3roky,a na matersku sa chystam v juni...dufam 😉
dakujem

kisska
3. okt 2009

karinnka - 270 dni sa pocita spolu za posledne dva roky pred porodom 😉

karinnka
3. okt 2009

kisska dakujem... 🙂 potesila si ma....a

dejna3
3. okt 2009

veronica, prečo sa chceš odhlásiť a znovu prihlásiť? 😕 veď len podaj RLFO so zmenou vym. základu (nižší).. rozhodujúce obdobie budeš mať aj tak rok 2009... ak sa znovu prihlásiš tak sa bude brať do úvahy RO od posledného prihlásenia, t.j. rok 2010..

veronica1
3. okt 2009

dejna3-lebo zmenit vysku VZ mozem az po 6mesiacoch a ja som to chcela urobit uz v januari-cize po 2mesiacoch platenia DNP. takze ked sa prihlasim v roku 2009 a odhlasim 2010 a znovu prihlasim v ten isty den tak RO bude rok 2010?

dejna3
3. okt 2009

aha, jasnačka, zabudla som na túto zmenu 😝
no myslím, že RO bude ten rok 2010, lebo je to nové prihlásenie a opäť ti začne plynúť tá 26 týždňová lehota, počas ktorej sa bude posudzovať len pravdepodobný VZ, čiže min. mzda...
ale som teda aj ja zvedavá, čo na to povie gapa 😉

gapa
3. okt 2009

dejna,
súhlasím s tebou.

veronica, ak budeš PN a nebudeš mať nárok na nemocenské, tak DNP platíš. No a nárok na nemocenské z DNP vzniká len v prípade, ak si bola v posledných dvoch rokoch pred vznikom PN aspon 270dní NP.

paula58
3. okt 2009

ahojte a do kedy sa to ma definitivne schvalit ak sa to schvali?

karinnka
4. okt 2009

Chcela by som sa opytat,keby som si chcela poporode zvysit RP na tych 6mesiacov a sama si platila teraz,pretoze som momentalne nezamestnana kolko mesiacov by som minimalne mala?Aby sa mi to oplatilo?A v akej sume?Dakujem

cucuska
4. okt 2009

ahojte ja som asi na hlavu ale nechápem tomu zákonu o tom zvýšení rod. prispevku. Ako mne je to jedno lebo moja mala ma v januáry 2 roky ale aj tak by som chcea vedieť presne ako to je.
a ak tomu niekto rozumie: ja som od 1.10 nezamestnana ale predtým so pracovala 5 rokov a moja Emk ma 16 janára 2 roky, tých 16 dní dostanem zvýšenie?????? a čo keby otehotniem znovu ako to potom????? som z toho proste nejaká sprostá

janicka11
4. okt 2009

awoj GAPA dakujem ti veľmi pekne za tvoju odpoved..Nazaj som bola celý čas v tom,že tých 270dní sa ráta len do 8mesiaca teda do dna ked nastupim na matersku dovolenku,ak je to naozaj tak ako ty hovoriš nemusim sa bať a stihnem v pohode to čo by som mala a budem mať aj ja nárok na zvýšenú materskú a to ma naozaj teši lebo skoro 100eur je celkom pekná koruna.Nie?Akurát že ten posledny 8mesiac nedostanem vlastne nič,ale ked sa mi bábetko narodi tak mi to dufam vrátia..dakuje ti ešte raz moc pekne...a Krasny den vám všetkym.

michalienka
4. okt 2009

ucuska aj moj maly ma 16. januara dva roky. Ja si myslim, ze by sme mali za jeden mesiac dostat zvyseny rod. prispevok, ale vobec neviem ci to tak bude. Treba skusit poziadat a uvidis. 😒

idris
4. okt 2009

Ahojte babulky ja mam takyto dotaz. Lekar ma napisal na MD od 14 teho tohoto mesiaca ale kedze som si neplatila socialku lebo som fungovala v zahranici. Mam teraz nejaky narok na prispevok?? Ako viem o prispevku na dieta ale to bude az ked bude male na svete, tak ci budem o vzduchu alebo prispeje nejako stat. Viem ze nepatrim do tejto temy ale ked hladala som nieco podobne no nenasla som. Dopredu dakujem za odpovede. A ak by vam to nevadilo, a poprosila by som VAS mozete mi to posalt v IP?? Zelam pekny vecer pa

elinka27
4. okt 2009

caute si pripadam ako hotentot,viem ze ste to uz asi pisali,ale este raz nech mam istotu sa opytam.Som momentalne na MD a syn bude mat teraz v novembri 2 roky,cize mna sa teraz uz zvysovanie prispevku ktore bude od januara ak to schvalia netyka,ale zaujima ma ak zostanem opat tehotna,cize medzi dvomi materskymi vobec nenastupim do prace,ale stale som zamestnana pretoze mam na dobu neurcitu,budem mat pri druhom dietati vyssi prispevok ci nie?Dakujem

gapa
5. okt 2009

elinka
áno budeš, lebo ak ti PP trvá, tak budeš mať nárok na materské.

michalienka,
ak požiadaš o posudzovanie podla nového zákona, tak vo februári za január máš nárok na vyšší RP, no potom už nemôžeš robiť na dohodu celý mesiac, aby si nestratila nárok na RP.

gapa
5. okt 2009

janicka,
neviem, čo by ti vracali 😀 ale doplatiť by ti mali 😉

gapa
5. okt 2009

cucuska,
myslím, že ta poznám s iných trošku smutnejších tém.
Na nárok na RP som už odpovedla michaienke, ty si rovnaký pripad.

Ak ale plánujete druhé bábo, tak na tvojom mieste by som sa prihlásila na DNP najneskôr do 8tt. ( predpokladám koniec PP 30.9.2009 a nie skôr). U teba by som však povedala, že aj skôr, ak by boli komplikácie a chceli ta nechať nastúpiť na MD už 6týž. pred pôrodom, v tom prípade do 6tt. LEbo od prihlásenia do nástupu na MD musí uplynuť aspon 26týždnov. No ak by ti išlo aj o prípadnú PN, tak ešte skôr, lebo to ti musí uplynúť do dna PN 270dní.
Ak máš ale možnosť krátkodobo sa zamestnať pred nástupom na MD, tak aj tak sa dá, no medzera od ukončenia PP nesmie byť viac ako cca 14mesicov.
Ak o DNP uvažuješ, tak si pozri tému o Dobrovolnom nemocenkom poistení a link na blog od pána Mihála.

Ak nebudeš nem.poistená, tak nárok na nem.poistenie nebudeš mať. A ak porodíš po cca 14-15mesiacoch od 30.9.09, tak už ani nesplníš podmienku aspon 270dní NP v poseldných dvoch rokoch pred pôrodom, pre nárok aspon na vyšší RP. (dni čerpania RD počas trvania prac.pomeru sa rátajú. Od ukončenia PP už nie)-

No a dúfam, že prihlášku na sP podla bydlska si si podala po pôrode. 🙂
nech sa ti darí 🙂

gapa
5. okt 2009

http://jozefmihal.blogspot.com/
aj nejaké volné semináre po slovensku sa dajú navštíviť s informáciami o DnP

jankamamka
5. okt 2009

baby ja ako vas citam som z toho tiez jelen.Moja Natalka ma 9 mesiacov.V decembri bude mat 1 rok.Ja som pred materskou dovolenkou pracovala od 1.1.2007 az do 6.11.2008kedy som nastupila na MD.Ja pevne verim ,ze od januara az do decembra 2010 ( kym bude mat Natalka 2roky) budem brat ten zvyseny roducovsky prispevok,ci nie? Duuuufam,boze,lebo porodne 11000 ma pri synovi obyslo a dalsie 25000 pri Natalke tiez.Tam mi chybali 2 dni.Tqak teraz duuuuufam.A to treba za tym niekam ist,alebo to vypocitaju automaticky?

helka1
5. okt 2009

gapa pls mozes poradit ?
Pred tehu s dvojickami som bola ako SZCO a povinne som si platila poistenia. V priebehu MD som pozastavila cinnost a doposial je pozastavena. V maji 2010 cakam mimi, ale neviem ci budem mat narok na Matersku + potom ten zvyseny RP alebo nie kedze mam zivnost pozastavenu ... Nevies poradit ? Dik !

trombofilka
5. okt 2009

ahoj. Prosím o radu gapa.
1.novembra by som mala nastúpiť do práce, ale moja funkcia bola zrušená a momentálne čakám čo mi ponúknu.
na RD som nastupila v máji, čerpala som MD 8 mesiacov/ako osamelá matka/ + 4 mesiace som na RD. Mohli rušiť moje miesto? Viem, že ak mi prácu ponúknu, pribudne ešte tých tých cca.1195,-rod.prísp. Ale otázka je teraz o tom, že s otcom dieťaťa žijeme spolu. On poberá výsluch.dôchodok a popri tom robí na DIČ v poisťovníctve. Nemal by on nárok na plnú rodičovskú ak by som ja nastúpila robiť? Kto mu dokáže aký má príjem? /smiešny/ A keď nie on, tak nemohla by poberať rod.prísp. moja "svokra"? V živote nerobila, je dôchodkyňa /nie je to obmedzené vekom. má 72 rok.?/ Moja mama robí. A mohli by ma po nastúpení do práce prepustiť, alebo si môžem požiadať o ďalšiu rodičovskú? Prosííííííííím , ĎAKUJEM.

linnetka
5. okt 2009

fuuu, tak citam, ze ak nastupujem z rodicovskej znova na matersku a moj PP stale trva, tak budem mat narok na zvyseny RP? Chapem spravne?

A este otazocka, som prof.vojacka, bude sa zvyseny RP tykat aj mna? odvody si platime do voj.soc.poistovne.
Pytam sa preto, lebo pred 2.tehotenstvom som si dala ziadost do civilu, ale zistila som ze som znova tehotna. Na socialke som sa bola pytat, na aku vysku materskeho budem mat narok a povedali, ze matersku nedostanem nakolko mam v soc. poistovni nulovy ucet. Narok mam len na RP. Tak som ziadost do civilu stiahla a zostala v armade.
Vie mi, niekto povedat, ci sa ma zvyseny RP tykat bude, alebo ma budu znova brat ako nezamestnanu, lebo odvody platim do inej soc. poistovne.
Dakujem.

janette4
5. okt 2009

no ja som z toho tiež blbec,ale ak som to pochopila dobre,tak ja o tom zvýšenom RD nemusím ani dúfať.tiež som na rodičovskej,a plánujeme ďalšie dieťa,ale v priebehu materskej mi skončila u zamestnávateľa zmluva na dobu určitú.chápem to dobre?