Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

veqa
8. dec 2009

dobrý večer, chcem sa spýtať, materská mi končí 25.12, čiže poslednú budem mať vyplatenú v januári 2010. ako to bude s tým vyšším rodičovským? budem musieť žiadať zvlášť po januári o zvýšenie, alebo mi to odsúhlasia automaticky, keď si podám žiadosť o rodičovský? a ešte, kedy mám podať žiadosť o RP. až v januári, alebo teraz v decembri. ďakujem za odpoveď 🙂

anda123
8. dec 2009

Vie mi niekto povedat ci sa nahlasuje dieta aj do socaialky hned po narodeni (tak ako to je so zdravotnou poistovnou)? Dakujem 😉

veqa
8. dec 2009

anda123 treba ti zaniesť kopie rodného listu, kvôli poberaniu materského (to na sociálnu poisťovňu)

anda123
8. dec 2009

vega dakujem a musim tam ist osobne alebo to moye vybavit aj manzel?

sisulka7
9. dec 2009

inak bola som sa pytat na usvr a povedali mi, ze este nie je vsetko jasne a viac budu vediet az po porade, kt. maju 14. dec.

vefi89
9. dec 2009

Ja len pre overenie, pokiaľ om dlhodobo nezamestnaná, evidovaná na UPSVaR, nedostanem zvýšený príspevok. je to tak??

maznacik007
9. dec 2009

vefi89 ano je to tak

standa82
9. dec 2009

Presne tak. Môžeš byť evidovaná, no musela by si byť aj dobrovoľne nemoc.poistená minim.270 dní. Poberala by si materskú a potom by si mala nárok na zvýšený RP. ☹

janette4
9. dec 2009

ahojte.nemám čas všetko prečítať,ale chcela by som vás poprosiť,či som to dobre pochopila.
Som na RD,v podstate nezamestnaná,lebo zmluva mi skončila počas materskej dovolenke a na Úrade Práce mi povedali,že evidovať sa nemusím.Chceli by sme druhé dieťa,ale keďže nemám zamestnávateľa ani si poistenie dobrovoľne neplatím,nemala by som nárok na materskú a tým ani na zvýšený RP?Keby som si začala platiť dobrovoľne nemocenské,aspoň tých 9mesiacov,mala by som nárok na materskú a zvýšený RP pri tom druhom dieťati?

a ešte mám otázočku?keď si budem dobrovoľne platiť nemocenské napr.12mesiacov(aby som mala splnených tých 270dní a pre istotu niečo navyše 😝 ),je nejaká lehota,do kedy si môžem na materskú nárokovať,odvtedy,ako si platenie pozastavím?

neviem,či som to nenapísala moc zložito,ale snáď mi budete vedieť odpovedať.Budem vám moc vďačná. 😉

deniskateniska
9. dec 2009

Ahojte. ak mi mozte niekto poradit.. pracujem, som asi v 12 tt. zamestnala som sa na zmluvu tesne pred tym ako som otehotnela. vychadza mi to 299 dni odo dna nastupu na zmluvu az po planovany den porodu. Som v praci, ale najradsej by som odisla lebo ma sef vycerpava, som uctovnicka upratovacka a poskok za hlupych 272 eur. Ked ma vypise doktorka na pn, bude sa mi to ratat do tych 270 dni alebo musim 270 dni pracovat? Dakujem vopred za pomoc. 😉

janicka11
9. dec 2009

Dakujem moc krát za odpovede..som zo zákonov jelen...Ešte že je tu tato stranka kde sa môžem čokoľvek spýtať....pa

standa82
9. dec 2009

Janette, ak sa dobrovoľne prihlásiš na DNP, na vysokú materskú budeš mať nárok ak sa prihlásiš z max.VZ, ktorý je 1084,55 eur (mesačne je to 47,7 eur). Musíš byť prihlásená minim.270 dní do pôrodu. Potom budeš mať nárok na materskú a aj na zvýšený RP. Na materskú máš nárok cca.6 mesiacov (1,5 mesiaca pred pôrodom a zvyšok po pôrode).

janette4
9. dec 2009

standa,ja som na takéto veci blbec.takže,keď si to začnem v januári platiť,otehotniem a povedzme,že termín pôrodu budem mať v novembri,musím si to platiť až do pôrodu?

deniskateniska
9. dec 2009

janette4
ked si to zacnes platit ked uz otehotnies bude neskoro lebo 270 dni je 9 mesiacov. ja som prisla na socialku ze to chcem platit hned ako som zistila ze som tehotna a poslali ma do kelu ze to mi uz aj tak nepomoze. najlepsie bude ked si to zacnes platit ked sa zacnete pokusat o babatko. lebo ked uz pride bude uz neskoro. ja som o tejto moznosti nevedela, keby som vedela platim si to lebo my sme sa snazili.. bolo mi povedane ze si mam platit tu najnizsiu sumu a ked otehotniem tak zvysit si sumu aby bola materska co najlepsia. 🙂

xxveronikaxx
9. dec 2009

Ahojte neviem či píšem do tejto témy či moja otázka patrí tuto.Chcela by som sa spýtať že keď som po porode 3 mesiace a chcela by som brať antikoncepsiu či mi budú robiť nejake vyšetrenia ďakujem.

janette4
9. dec 2009

xxveronikaxx, no nepatrí,ale myslím,že min.kontrolu po 6ťonedelí,ak si ešte nebola a asi pečeňové testy.

janette4
9. dec 2009

deniskateniska,my sa ešte len snažíme,v piatok by som si to chcela ísť vybaviť,a vlastne v januári začať platiť,aby som to stihla tých 270 dní,ale myslela som,či si to musím platiť až do pôrodu,alebo stačí do tých 6týždňov pred pôrodom,keď mu začne materská.

ja som myslela,že si to musím celú dobu platiť tú najvyššiu sumu,keď chcem mať dobrú materskú. 😒

kristinka4m
9. dec 2009

Ahoj janette4 ak ti mozem poradit tak si DNP zacni platit co najskor z max.VZ pretoze sa moze stat ze nedaj boze porodis skor a z DNP mozes cerpat aj PN ak budes splnat podmienky

janette4
9. dec 2009

kristinka4m a musím si to platiť až do pôrodu,príp.aj dlhšie?alebo kedy to môžem zastaviť?

kristinka4m
9. dec 2009

No hlavne musis splnit tych 270dni potom si to platit uz nemusis je to na tebe ale ma to aj dalsie vyhody.Pozri si tuto stranku www.jozefmihal.blogspot.com tam najdes vsetko o DNP 🙂

deniskateniska
9. dec 2009

vie mi niekto prosim pomoct? k mojmu poslednemu komentu? dakujem

kristinka4m
9. dec 2009

Deniskateniska aku konkretnu otazku mas?

standa82
9. dec 2009

JAnette, musíš si to platiť to platť do pôrodu, počas materskej si oslobodená od platenia, ale dni sa ti počítajú do poistenia. Po materskej, keď nastúpiš na materskú buď si budeš platiť rovnako, alebo si znížiš (oba prípady majú výhodu pri PN, OČR) alebo sa odhlásiš (no pri PN, OČR čerpať nemôžeš).

selavi
9. dec 2009

prečítala som celú diskusiu - ja mám problém trochu iný, hádam mi poradíte. RP poberám od februára 2009, nárok na materské som mala tj. od januára mám nárok na zvýšený RP. Avšak od 4. januára nastupujem do práce. Oplatí sa mi žiadať o zvýšený RP alebo nie? Niekde som čítala aj o preplatení 25% nevyčerpaného RP - je to pravda? A ak áno, príspevok na opatrovanie dieťaťa budem dostávať alebo sa to navzájom neguje?

standa82
9. dec 2009

Selavi, oplatí sa ti. Na RP máš teda 3 dni a každý deň, aj keby to bol len jeden sa počíta na získanie RP. Čiže po novom roku si požiadaj o zvýšený RP. Keď pôjdeš do práce, poskytnú ti len 25% RP do veku 3 rokov dieťaťa.

janette4
9. dec 2009

baby ďakujem za odpovede,už som z toho trochu múdrejšia-

hana1236
10. dec 2009

Ahojte, nikde som sa nedočítala, či nový zákon nejakým spôsobom myslel aj na mamičky, ktoré majú choré detičky a sú na predĺženej rodičovskej zo zdravotných dôvodov,napr. do 6 rokov dieťaťa.Podľa starého zákona takéto mamičky si nemôžeme nijakým spôsobom privyrábať, naše deti majú zvýšené nároky ako zdravé,myslím finančné.A my naozaj od nich nemôžeme ísť pracovať.Podľa mňa sa to malo dotknúť aj takýchto mamičiek lebo nemajú na výber.Viete niekto k tomuto niečo?

kisska
10. dec 2009

ahojte, mam otazku - som na RP a bez PP, platim si DNP, splnam naroky na zvyseny RP aj na matersku. Na dalsiu MD by som mala nastupit okolo 9.1.2010. Zaujimalo by ma, ci mam narok na nejaku davku na prve dieta a co k tomu potrebujem? Este minimalne do septembra 2010 budem aj s prvym dietatom doma, nepojde ani do skolky, ani do jasli, pretoze 3 roky bude mat az v marci 2011. Dakujem

kisska
10. dec 2009

jaaaj, nasla som sa, ze patrim do inej temy...

simona55
10. dec 2009

p.mihal, podla vas to je invidualna otazka ? ked matka nevie ako postupovat , pri takych to veciach, no nevadi nemusite odpovedat. nebudem vas ocas oberat.inak vdaka ze asponste ma precitali.