Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

denisocka
25. mar 2010

Ale rodicaku tomu 160 ci 250€?

denisocka
26. mar 2010

REPETE , možno pomožete :

ja robím od r.2002 , vlastne v kuse , až na 2x zmenu zamesnania a vtedy som vždy bola bud par dni na urade ,alebo na PN . Naposledy som nastupila do terajšej roboty ,kde robim na tpp na dobu neurčitu doteraz.

to som nastupila 1.1.2006 .
od 1.5.2007 som bola na PN na rizikovom,
nato 29.11.mi nabehla MD a po 28 týždnoch RD .
teraz 18.12.2007 končím na šimona RD ,

ale - niejedy v juni 2010 idem teda na MD s buducim babatkom /TP august/ , a šimona planujem dať od sept. do školky. neviem o kolko prídem,ak ho dam 4mes skor do školky?????? - resp. kolko budem dostavať penazí,ak budu obaja doma? teda dajme tomu v tom auguste už budem mať 2 deti, s jedným budem na MD a s druhym nič?

a po skončení MD dostanem ten vyšší prispevok do 2r. ? akebo ten čo mam teraz

kosta123
26. mar 2010

denisocka - čo neskočíš radšej na socilálku??tam by ti asi skôr presne povedali koľko to bude.

denisocka
26. mar 2010

no ,keby som ju mala poblízku a nebola na rizikovom,tak by som aj skočila. dnes mam poradnu,tak možno sa mi podari tam zbehnuť,ak už nebudu mať zavrete

maznacik007
26. mar 2010

denisa....

rodicovsky prispevok je pre rodica a neodvija sa od poctu deti....

teraz si normalne na RD s malym ked dostanes od lekara papier na materske.. vezmes ho k zamestnavatelovi on ti ho potvrdi... a bud vrati a vezmes ho sama do soc. poistovne alebo ho on posle.. /to je na vasej dohode/
hlavne nezabudni ist na UPSVaR odhlasit sa z poberania rodicovskeho prispevku... od datumu ako mas nastupit na matersku...
ked ti prijde rozhodnutie o materskom tak pojdes na UPSVaR a poziadas o dorovnanie do sumy RP. /ak to bude nizsie/ Po skonceni MD budes dostavat do dvoch rokov babetka 256 EUR

co sa tyka simona tak je prispevok aj na neho ale len pocas siestich tyzdnov.. co budes na materskej.. ale to sa presne spytas ked sa pojdes odhlasit z poberania RP.

skoc ohladom tohto na UPSVAR lebo toto je ich agenda...

denisocka
26. mar 2010

aha. čiže ak 6 týždne z materskej bude len AUGUST a šimona dam v sep. do školky - čiže 4mes skor ako by mal isť,je to už uplne jedno,lebo mne pojde iba Materska z druheho babatka a to zvýšenie už nebude,kedže ho budem mať len 6týždnov?

matersku predpokladam že bude nejakých 170€ ako je RP, nezarabala som nič moc . takže ani neviem do akej sumy mi to dorovnaju,do minimálnej mzdy,či do akej?

maznacik007
26. mar 2010

denisocka dorovnaju ti to do 256 EUR a potom budes pokracovat v 256 EUr do 2 rokov veku babenka...

to s tymi siestimi tyzdnami je tu o tom tema niekde nizsie...

denisocka
26. mar 2010

maznačik,posledna otázka, dorovnaju len 6 týždnov,či ak by nešiel do školky,tak mi dorovnaju do jeho 3rokov-do decembra?

evatko
26. mar 2010

Ahojte, chcem sa spytat zrovna nieco podobne ako tu prave rozoberate. Od 22.2 som na MD, dnes mi prislo priznanie materskeho, ale kedze som zarabala almuznu budu mi doplacat do 256 E. Viem(z ust panicky na urade), ze je to az po narodeni dietata, len sa chcem spytat, ci o to treba poziadat,alebo to pride automaticky po narodeni dietata, lebo to som sa neinformovala.

lalus
26. mar 2010

denisočka, maznacik myslela, že Ti dorovnaju tu matersku do vyšky zvyšeneho rodičaku...tj. na pol roka. Takže vlastne s druhým dieťatkom budeš prve dva roky dostavať 256 eur (oficialne z toho bude pol roka materska a potom rodičovska, ale suma rovnaka) a potom tých 164 eur.
a na šimona len 6 týždňov od porodu mladšieho

lalus
26. mar 2010

evatko, nie som si istá, ale ja by som sa šla opýtať na UPSVaR..myslím, že dorovnávajú odtiaľ nie zo SP

gapa
26. mar 2010

evatko,
treba si z UPSVaR vyžiadať jedno tlačivo, ktoré ti v SPpotvrdia odkedy dokedy budeš poberať materské a v akej výške na den. To treba potom doložiť k žiadsoti o rodičovský príspevok (dorovnanie materského do výšky RP) od narodenia dieťaťa. Vybav to najlepšie ešte teraz, ked nie je tolko starostí s bábom 🙂

evatko
26. mar 2010

Dakujem, pokusim sa, len ja patrim na UPSVaR k takej milej pani, ze radsej dvakrat porodit ako raz ist za nou... 😲

gapa
26. mar 2010

tak si to tlačivo tuším sa volá cca, potvrdenie o poberaní materského pre nárok na rodič.príspevok" stiahni zo stránky UPSVaR.

maznacik007
26. mar 2010

gapa... ono niektore pani nemaju radi ked si stiahneme tlacivo z netu.. najma pokial je viacstranove... moja mi to kazala prepisat... do toho ich... origos... 😀 aj take su uradnicky... 😅

denisocka
26. mar 2010

dnes ma na urad nepustili,bolo po 13.00 a vraj dovi dopo, len do 12.00

lalus
26. mar 2010

denisočka 🙄 však páááátek 😎 na úradoch už majú po dvanástej víkend 😉

denisocka
26. mar 2010

no to hej,štvrtok neordinuju .... to je život

klauduska
29. mar 2010

Ahojte babule!

Viete mi niektora poradit???
Da sa RP dat napr. na staru mamu, ktora je na dochodku?Aby ho mohla normalne poberat?

Dik

lalus
29. mar 2010

Klauduška, nedá...podľa infa na stránke UPSVAR poberať ho môže len:

- rodič dieťaťa
- fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia súdu alebo na základe rozhodnutia úradu práce, sociálnych vecí a rodiny
- manžel (manželka) rodiča dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti

rianka7
29. mar 2010

este raz Vas prosim o radu:

som studentka a kedze som nepracovala, chcem si zacat platit nemocenske poistenie ako DNPO, ale neviem aku SUMU platit ☹
keby som zacala od 1.4.2010 mam si zvolit najvyssi alebo najnizsi vymeriavaci zaklad?
kedze sa da sumu zmenit az po 6 mesiacoch, rozmyslala som nad tymito alternativami:
1. prvych 6 mesiacov budem platit najvyssiu sumu a potom si to znizim na nizsiu sumu.
2. prvych 6 mesiacov budem platit najnizsiu sumu a potom si to zvysim na najvyssiu sumu.
alebo si mam stale platit najvyssiu ciastku, co je vyhodnejsie?
a da sa DNP aj prerusit, a potom znovu zacat platit?

gapa
30. mar 2010

rianka,
vid téma o DNP a pozri link na strane 94 blog p. Mihála.

peto759
30. mar 2010

Ahojte prosim môžte mi poradit či môže moja žena na materskej ist na brigadu bez toho aby stratila rodičovský prispevok?

indie
30. mar 2010

Ahoj baby,
prosim vas o radu.
Od augusta 2008 poberam RP a od minuleho tyzdna som na MD - cakame druhe babatko - syna, som SZCO nepretrzite od roku 2005, teda aj pocas MD a RD starsej dcerky mam aktivnu zivnost a poctivo platim odvody do SP aj ZP. Prosim, akmate info, alebo vlastnu skusenost, podelte sa so mnou, pls:
- mam narok na rodicovsky prispevok na starsiu dcerku aj pocas poberania materskeho na syna? Niekde som citala, ze subeh nie je mozny, co znamena, ze by mi PR na starsiu dceru cely vzali? Mam v pripade, ze subeh nie je mozny a budu mi platit len materske na syna, narok na prispevok rodicovi pri dcere?
- po skonceni MD so synom stratim narok na RP na neho, lebo vykonavam zarobkovu cinnost? Stratim narok na RP aj na dceru?
- ked skoncim MD so synom, zrusim/pozastavim zivnost mozem dostavat RP na obe deti? A aj na dceru zvyseny?
- inde som sa docitala, ze ak som zacala poberat RP v roku 2008 vztahuje sa na mna zakon, ktory mi povoluje mat aktivnu zivnnost a poberat PR ale len do vysky 164,22 Eur. Co by bolo fajn, ale aj tak ma tu strasi ten subeh MD so synom a RP na dceru...

Mam v tom chaos, prosim, pomozte mi.

lul
30. mar 2010

ahojte,

este som na Materskej z DNP, ale teraz mi napadlo - mam zmluvu s jednou poistovnou, ze mozem uzatvarat 2.pilier. na to, aby som mala pravo na rodicak musim tuto zmluvu zrusit? aj tak som neaktivna, len to nemam na papieri. vdaka 🙂

katarina.banska
1. apr 2010

ahojte.
chcela by som sa opytat, ci mam narok na ten vyzsi rodicovsky prispevok? na matersku nastupujem od buduceho tyzdna, viem ze teraz pol roka budem poberat matersku, lebo mam na nu narok to uz mam zistene. ale potom po pol roku, chcem vediet ci budem mat narok na ten vyzsi rodicovsky prispevok aj ja? kedze na matersku nastupujem ako nezamestnana, ale citala som, ze nan maju narok tie, ktore minimalne 270 dni mali v priebehu dvoch rokov platene nemocenske ( cize boli zamestnane ). bola som zamestnana nieco vyse 4 rokov, takze by som nan mala mat narok aj ja, nie? ked sa tich 270 dni bude posudzovat z poslednych dvoch rokov? nezamestnana som od oktobra 2009. dakujem
dufam, ze som to nenapisala velmi komplikovane. 🙂 🙂 🙂

gapa
1. apr 2010

katarína,
ak máš nárok na materské,t ak to automaticky znamená, že budeš mať nárok na zvýšený RP bez ohladu na to, či si alebo nie si zamestnaná.

len ak by si nárok na materksé nemala, tak by sa zisťovalo, či si bola nem.poistnená v posledných dvoch rokoch aspon 270dní a v takom prípade by nárok na zvýšený RP tiež bol. Ale ty si ten prvý prípad, t.j.

nárok na materské = nárok na zvýšený RP 😉

gapa
1. apr 2010

samozrejme, nárok na RP máš len ak nie si zárobkovo činná ... 🙂

lul
1. apr 2010

prosim viete mi poradit?