Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

marianka1122
17. dec 2009

AHOJTE, TAK AKO TO BUDE S TYM RODIC.PRISPEVKOM OD NOVEHO ROKU?JA SOM PRACOVALA,TAKZE BY SOM HO MALA DOSTAT.KOLKO TO BUDE?TREBA IST O TO POZIADAT NA SOCIALKU?KED ON POZIADAM V JANUARI,DOSTANEM HO V TEN MESIAC ,ALEBO SI BUDEM MUSIET POCKAT?MALI BUDE MAT V SEPTEMBRI 2ROKY.POTOM DOSTANEM AUTOMATICKY ZAS RODIC.PRISPEVOK?DAKUJEM ZA ODPOVED ☹ 😒 😒

miah
17. dec 2009

a zvyseny RP sa bude ziadat na UPSVaR od januara
RP za januar sa vyplaca az vo februari

emia
17. dec 2009

Môžem o toto zvyšenie rodičovského príspevku požiadať už teraz v decembri aj keď sa bude vyplácať až od januára?marianka ja mam narok len do apríla, potom sa automaticky zníži príspevok na 164 eur 😉 naspäť tak ako doteraz.

emia
17. dec 2009

No teraz som sa tu dočítala, že mamka ktorá bola na materskej dov., prešla na rodičovskú potom znova s druhým dieťaťom na rodičovskej nemá nárok na zvýšenie rodičovského príspevku? 😖 Mam v tom chaos, lebo som v takej istej situácii, mam 2 deti, ktoré sa narodili po sebe ale len na prvé dieťa som poberala materské, potom už len rodičovské ako doteraz, takže nemam nárok na zvýšenie? 😢 Vie my niekto poradiť? Ďakujem 😨

standa82
18. dec 2009

Emia, pokiaľ si na druhé dieťa nepoberala materskú. ale len rodičovský, potom nemáš nárok na zvýšený rodičovský.

emia
18. dec 2009

veľmi si ma nepotešila standa lebo som brala matersku len na prvé dieťa. No čo už nie každy ma to šťastie. 😢

krpcek
20. dec 2009

ahojte.
o ten zvyseny RP teba poziadat na UPSVaR ale kde? v mieste trvaleho bydliska alebo v mieste sidla zamestnavatela?

trvale bydlisko mam v okr. MA, ale zamestnavatel je z okr. BA. nastup na rodicovsku som tusim hlasila v BA.

standa82
20. dec 2009

O RP treba požiadaťv mieste trv.bydliska.

simimimi
20. dec 2009

Prosím vás, neviete mi poradiť aké doklady treba

janina77
20. dec 2009

emia, zvyseny rodicovsky sa aj tak pobera len do 2 rokov veku dietata, takze aj tak by si mala na to narok len par mesiacov ☹ .

kamilka12
21. dec 2009

zvýšený RP sa poberá do 2 rokov veku dieťaťa..tak ako píše janina77 a potom čo? do 3 rokov bude ďalej nárok na RP, ale len ten znížený? Dúfam, že hej...

standa82
21. dec 2009

Kamilka, od dvoch do troch rokov veku dieťaťa je RP v takej výške ako dnes. 😉

emia
21. dec 2009

ja viem janina že len do 2 rokov sa pobera, no aj tých 10 000,- naviac ☹ zatie 3 mesiace by sa zišli 😠

iskra08
22. dec 2009

ahojte baby,

neviete mi poradiť, ako to bude v situácii, keď na SK budem poberať materskú z UK a potom sa prihlásim na RP....budem mať tak isto nárok na zvýšený RP???

ďakujem

drobcekli
22. dec 2009

Ahojte mám v tom hrozný chaos, prosím o rady
- na materskú dovolenku som nastúpila 04.12 /termín pôrodu 15.1/, no ešte mi neprišiel výpočet, že koľko budem od zamestávateľa dostávať. Aký je tam časový limit? Ak to bude menej než je minimum príspevku zo sociálky, môžem požiadať sociálku o doplatenie rozdielu?
-čo všetko je potrebné vybaviť po narodení dieťaťa?
rodný list - priamo v nemocnici
zdravotnú poisťovňu - ako rýchlo?
je potrebné niečo vybavovať aj v soc. poisťovni?
do akého času je potrebné nahlásiť dieťa na mestský úrad bydliska?
Aké tlačivá k tomu všetkému potrebujeme???

A ako je to s daňovým bonusom, od akého času môže manžel požiadať o jeho vyplácanie, keďže ja som na MD, asi mi ho nebudú vyplácať.

alusha
23. dec 2009

Drobcekli, matersku nevyplaca zamestnavatel,ale socialna poistovna. Ak ju budes mat nizsiu ako je rodicovsky prispevok, tak ti doplatia rozdiel. Vymer na matersku ti mozno ani nepride, napr. mne pri prvom dietati neprisiel vobec, rovno peniaze na ucet... Rodny list sa vybavuje na matrike, zdravotnu poistovnu stacis vybavit do 60dni, dovtedy bude dieta osetrovane z tvojho zdravotneho poistenia. V socialke sa do 15dni musis prihlasit na druhy pilier, ak si v druhom pilieri. A trvaly pobyt do nejakych 3-5dni. Danovy bonus nech si manzel nahlasi hned po narodeni dietata, bude ho mat uz za ten mesiac

sissik
26. dec 2009

takze zakon o RP od januara 2010 vysiel v zbierke zakonov
http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/default.aspx?...

emmka3
26. dec 2009

baby, neviem, ci tu uz niekto daval tento link, ale ak nie ... je to tu super vysvetlene 🙂

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...

jozefmihal
26. dec 2009

tak tak...

drobcekli
26. dec 2009

alusha - ďakujem pekne 🙂

zuzba
27. dec 2009

teraz som ten posledný odkaz moc nepochopila, teraz, keď pred MD poberám PN (od septembra, na MD nastupujem 12.1.2010) a bola som u môjho zamestnávateľa zamestnaná od 01.05.2007 budem mať nárok na zvýšený RP?

tin007
27. dec 2009

zuzba ak ti soc. poistovna prizna materske, tak po jeho ukonceni budes poberat vyssi RP

renca3
27. dec 2009

pan mihal...citala som vas clanok k novemu zakonu. tam pisete, ze matka, ktora nastupila na rodicovsku dovolenku v roku 2008 ma narok na zakladny rodicovsky prispevok aj v roku 2010 napriek tomu ze podnika (SZCO)?

ale novy zakon zrusil stary o RP aj so vsetkymi jeho dodatkami a v prechodnych riesi len matky, ktore zacali poberat rodicovsky v roku 2009. prosim o vysvetlenie.

renca3
27. dec 2009

este raz som mrkla ten zakon. par. 12 ods. 1 sa vztahuje aj na matky poberajuce RP od roku 2008? teda tie idu podla stareho zakona platneho v roku 2009, kde sa riesia v prechodnych (cize poberaju aj popri zarobkovej cinnosti)? ak je to tak, je potrebne usmernit uradnicky na UP. tie maju iny nazor.

jozefmihal
27. dec 2009

renca3:

Áno, matka, ktorá poberá RP od roku 2008, postupuje podľa zákona platného v roku 2008, teda môže podnikať (SZČO).

Nový zákon - pozrite § 12 ods.1:

“Rodičovský príspevok priznaný podľa zákona účinného pred 1. januárom 2010, na ktorý trvá nárok podľa zákona účinného do 31. decembra 2009 aj po 31. decembri 2009, považuje sa po 31. decembri 2009 za rodičovský príspevok podľa tohto zákona a vypláca sa v sume podľa § 4 ods. 1 alebo 3.”

A v zákone 280/2002 ktorý platil do 31.12.2009 viď § 12 ods. 8:

"(8) O žiadostiach o rodičovský príspevok podaných do 31. decembra 2008 sa rozhodne a
priznaný príspevok sa vypláca podľa zákona účinného do 31. decembra 2008, a to aj za
obdobie po 31. decembri 2008."

jozefmihal
27. dec 2009

V každom prípade: "Pravdu" má vždy ten, kto má moc - teda úradníčky na UPSVaR. Aspoň tak to platí na súčasnom Slovensku.

Ale ak máte chuť, s odvolaním sa na uvedené paragrafy napíšte na ústredie UPSVaR.

renca3
27. dec 2009

Dakujem.

kacenqa
27. dec 2009

alusha - len mala oprava, na 2. pilier uz nemusis do 15 dni, ale do 45, bola som v decembri na SP a tetula mi to povedala, aspon v dacom sa uclovecili.....vsak to bolo neunosne, ze som tyzden po cisarskom stala soru v SP kvoli podpisu 😠

hodim aj vam sme link na najnovsi blog p. Mihala, dobre som sa zasmiala, skoda, ze to asi nebude mat dlheho trvania...ale tie, ktorych a to bude tykat, urcite si to uplatnite!!!!

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/27/na-p...

botis
27. dec 2009

ahojte, prosim vas ja som mlada mamina a mam dcerku co ma rok a pol...kedze som predtym nepracovala ale studovala tak matersku neberiem, len rodicovsky a rodinne pridavky...
teraz som na materskej a studujem externe (co je asi nic), v januari sa mi ma narodit syn tak by som chcela vediet, na co mam narok? mozem poberat dva rodicovske, ci len rodinne pridavky? ako to vlastne je ? a tie zvysene rodinne by sa ma tykali ? dakujem

standa82
28. dec 2009

Botis, budeš poberať len jeden rodičovský, aj keď budeš mať dve deti. Rodinné prídavky budeš dostávať na obe deti. Zvýšený rodičovský sa teba netýka.