Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

gapa
4. dec 2009

Treba mať potvrdenie o dnoch nem.poistenia v UK (som to nenapísala presne), nejaké Exxx, možno E104? neviem iste. A tých dní nem.poistenia musíš mať aspon 270 v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom.

No a bud budeš poberať materské v Uk (podmienky neovládam, no je tu téma o zahraničí a baby to dosť tam rozoberajú) alebo v SK. Nedá sa v oboch krajinách.

To zdravotné poistnie v oboch krajinách myslím nebol dobrý nápad. 😉

gapa
4. dec 2009

tinka,
ak zistíš, že nárok na matesrké v UK nemáš a nenájdeš žiadneho zamestnávatela, čo by ťa zamestnal aspon na pár dní, tak doporučujem sa prihlásiť aspon na pár dní na DNP. Ale to len v prípade, že máš splnenú podmienku 270dní!!! (z UK + toto DNP) Potom budeš mať nárok na materské na SK sice rátané z minimálnej mzdy, ale od mesiaca narodenia dieťaťa ti to dorovnajú do výšky 256eur mesačne a budeš mať nárok aj na zvýšený rodič.príspevok.

no a dúfam, som dobre pochopila, že v UK si bola nemoc.poistná !

jankando
4. dec 2009

Cau baby....
ja sa chcem spytat, necitam dozadu, tak nevem
Ja som v zahranici, ale poberam rp doma , zo sr, lebo tuna mi nevysiel narok na matersku.
Neviem ako a ci sa na mna vztahuje , ci sa bude rp po novom.
Ak uz teda poberam, budem musiet dokladovat, ze mam odrob. za 2 roky od porodu 270 dni? neviete?
asi budem volat domov na urad, co a ako..nikto mi nic nedava vediet a to by mali, ci nie? 😕

terina25
4. dec 2009

nečítala som dozadu,možno sa to tu niekde už vyskytlo...

Ja momentálne poberám RP.Na materskej som od 17.12.2008,dcéra sa narodila v januári 2009.Pred nástupom na MD som bola zamestnaná a poberala som potom aj materskú - tých 55%z platu.Teraz som opäť tehotná.Termín porodu mám 4.7.2010.Chcem sa opýtať ako to bude v mojom prípade.Dostanem ten zvýšený príspevok na 1.dieťa od januára do júna 2010 a potom od júna mi zase začne materská - čiže dostanem zase tých 55% z platu??a ak je tých 55% menej ako je ten zvýšený príspevok,tak čo v takom prípade?
ďakujem za odpoveď.

tinka349
4. dec 2009

gapa - dakujem velmi pekne za tvoju pomoc, si zlata 😅 tak sa musim dat zamestnat niekde 😝 newem ako to bude, nakolko som na dennom studiu na VS...joj take to tu je vsetko komplikovane na tom Slovensku.... 😠

mravcica
5. dec 2009

ahoj gapa, velmi pekne dakujem za odpoved, vedela by si mi este poradit, dokedy treba poziadat o ten zvyseny prispevok? Su nejake formulare na urade, alebo treba ziadost napisat. Ty sa nejak vyznas 🙂 Este ze ta tu mame,

laskonka1
5. dec 2009

Ja som bola vcera u nas v Nitre na urade a uradnicky na mna pozerali ako na zazrak, ked som sa spytala ohladom noveho prispevku. Odbili ma vetou, ze ony o nicom nevedia a nic nie je schvalene. Ake mate vy skusenosti?

dzio2
5. dec 2009

gapa dakujem 😉

dzio2
5. dec 2009

gapa a mam teda nato narok?prosim vas kedy si oto vy pojdete ziadat?1.1to asi bude debilina tam ist, ze? 🙂

helenas
5. dec 2009

Ahojte,
chcela by som poradiť, nikto mi nevie povedať ci mam aj ja nárok na zvýseny rodicovsky prispevok od Januara. Bola som na materskej od Januara 2009. V novembri som prerušila rodicovsku dovolenku na dva mesiace, do konca roka. Pracovala som len na ciastocny uvazok a neviem ci mam zhanat inu pracu, alebo mam ostat radsej doma. Neviem, ci dostanem 164eur, alebo mi daju ten zvyseny prispevok.
Neviete mi prosim niekto s tym poradit? Na urade prace zatial nevedia, vraj mi povedia az v januari, ale mne nukaju podpisat novu zmluvu uz teraz.

Vdaka

dejna3
5. dec 2009

babule, nestresujte 😉 úradníkom musia najskôr prísť podklady a usmernenia ako postupovať pri schválenej novele... oni ešte nemôžu v tejto veci konať, lebo čakajú pokyny "zhora"... takisto sa musí upraviť softvér, aby mohli byť vyššie sumy vyplatené tým, ktorým patria... skôr než v januári je, podľa mňa, úplne zbytočné chodiť sa na ÚPSVaR informovať... januárová dávka sa tak či tak vypláca až vo februári 😉

stresmenka
5. dec 2009

ahojte 🙂 ,
neviete mi poradiť ako to bude od januára ke´d chcem dať dieťa do súkromných jasiel? či bude štát takéto jasle preplácať ak donesiem potvrdenie na úrad? 🙂

jozefmihal
5. dec 2009

Komplexné info k rodičovskému príspevku podľa zákona platného od 1.1.2010 nájdete tu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...

stresmenka
5. dec 2009

p. mihal nechápem tomu ke´d ja som nastúpila do zamestnania v roku 2008 a bol mi celý rok vyplácaný aj RP a neviem či ho budem poberať aj v roku 2010. chcem dať dieťa do jasiel od 1.1.2010, neviem či mi budú jasle preplácané ?

jozefmihal
5. dec 2009

Kedy sa narodilo dieťa, odkedy poberáte RP?

stresmenka
5. dec 2009

dieťa sa narodilo v roku 2008 a RP poberám od 12/2008

stresmenka
5. dec 2009

a zabudla som jasle sú súkromné

jozefmihal
5. dec 2009

V roku 2010 budete naďalej poberať RP aj keď dáte dieťa od 1.1.2010 do jasieľ. Na Vás sa vzťahujú podmienky z roku 2008.

stresmenka
5. dec 2009

Ďakujem veľmi pekne za radu ste zlatý 🙂

jozefmihal
5. dec 2009

pls

petusko
5. dec 2009

pan Mihal, prosim vas, ja stale hladam a citam vsetko okolo toho, ale stale som nenasla konkretnu vetu o tom, ze nemam narok na zvyseny RD, ked som bola dobrovolny platitel nemoc. poistenia. bolo to v roku 2006 (viac ako 270 dni), pred narodenim prveho syna, vtedy mi vznikol narok na MD. Pocas RD som znova otehotnela a porodila. Narok na MD pri druhom synovi som nemala. Podla vsetkeho teda nebudem mat narok na zvyseny RP, ked som nemala vyplacane materske pri druhom synovi?

jozefmihal
5. dec 2009

Pri druhom synovi ste nemali nárok na materské, lebo ste neboli nemocensky poistená. Prečo ste zrušili dobrovoľné nemocenské poistenie (?), to bola chyba...

Nárok na zvýšený RP je vtedy, ak žena mala pri danom dieťati nárok na materské. Vy nárok na materské nemáte = nemáte nárok ani na zvýšený RP.

gapa
5. dec 2009

petusko
a kedy si zrušila DNP?

gapa
5. dec 2009

ak bol dôvodom neuznania nároku na materské len to, že ti netrvalo žiadne nem.poistenie k nástupu na MD a ani si nebola v ochrannej lehote, ale teoreticky si mohla mať splnenú odmienku 270dní v posledných dvoch rokoch pred narodením druhého syna (ak si zrušila DNP najskôr v cca 1roku prvého syna).
V takom prípade by ti nárok na zvýšený RP mohol vzniknúť predpokladám.

katie.2906
5. dec 2009

Ahojte. Vie mi niekto pomôcť? Švagriná mala nárok na materské, ktoré ale bolo nižšie ako RP tak jej to doplácali. Bude mať teraz nárok na to zvýšené RP? ďakujem.

gapa
5. dec 2009

katie,
áno.

katie.2906
5. dec 2009

Gapa, ďakujem. 🙂

simona55
6. dec 2009

p. jozefmihal, prosim vas , viete mi poradit,? tyka sa to mojej dcery,dcera pracovala od 15.8 do 23.3 08 a vtedy mala 16rokov. bola na na pracovnu zmluvu nie brigadu,a teraz robi tak isto v tej istej firme, od 1.12 moja otazka je bude splnat podmienky na zvyseni RP? totiz v lete planuje tehotenstvo. 😉 🙂 vopred vam dakujem

anib
6. dec 2009

A čo v prípade, ked som bola SZČO /9/2005-8/2009/, povinne NP aj dobrovoľne NP osoba, no živnosť mám pozastavenú, lebo som na Rodič.dovolenke - teda čerpám Rodičovský príspevok??? Nárok na materskú som mala a napr.budúci rok 2010 by som znovu otehotnela a pôrod v r.2011 /čiže do 2r veku prvého dieťaťa? Môžem byť tiež znovu DNP,aby som mala narok na dalsiu materskú a potom aj na ďalší zvýšený RP?

Tzv. reťazový pôrod
Ide o prípady, kedy žena, ktorá poberá RP na prvé dieťa, znova otehotnie a ešte pred ukončením poberania RP na prvé dieťa čaká druhé dieťa.