Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

betula54
13. jan 2010

alionuska - Tak dobra blbost, za Teba štát plati jedine zdravotne, nic ine. 😎

fogpi
13. jan 2010

Ahojte. Tak ja som sa dnes tiež vybrala na úrady, akurát že mňa poslali na soc.poisťovňu,tam som si vyplnila žiadosť a rozhodnutie od nich mi má prísť do týždňa a potom mám ísť spať na UPSVAR. Takže držte palčeky... 😉

miah
13. jan 2010

betula a to rozhodnutie posielaju odkial? upsvar? 🙂

meusicka
13. jan 2010

tinn tak som tu, pobehala som dnes ten upsvar a aj socialku a je to na zblbnutie. ale nakoniec vsetko vybavene, rd mi vyplatia spatne. nahoda ako blbec ale naozaj stihnem vsetkych 6 mesiacov, aspon tak to vyzera, lebo za jan uz budem dostavat ten vyssi prispevok. vystresovana ako toto, ale nastastie sa podarilo vsetko dnes vybavit. 😝 no je to pre mna do buducnosti take upozornenie, ze sa radsej budem ako blba na vsetko pytat 🙄 na uspvar mi pani vravela, ze ked sa nam narodila mala a boli sme po papiere, ze upozornuju, ze po 6 mesiacoch treba prist, vtedy tam bol moj manzel no a ci mu nieco take povedali, alebo nie, ci on zabudol neviem. este dobre, ze som sa spamatala, ale je to aj tak na nervy s tou byrokraciou. dva obrovske statne aparaty a nekomunikuju medzi sebou 😠 no ved naco aj, takto aspo nemuseli platit. a ja blb som si to vsimla neskoro 😢

betula54
13. jan 2010

miah....rozhodnutie o novom RP vystavuje UPSVaR, a posielaju ho matkam deti. Po pravoplatnosti rozhodnutia sa vyplatia peniaze....zvysene.

pepppe
13. jan 2010

baby mna by zaujimalo,,,ja som teraz zamestnana,ale mala som zmluvu len na pol roka,to mi konci vo februari,zamestnavatel vie ze som tehu,,,chceme to urobit tak,ze mi predlzi este na nejake 4mesiace nic viac cize asi zvyseny rodicovsky prispevok nebudem mat,ze?

kisska
13. jan 2010

peppe - ak bude zamestnavatel suhlasit a da ti dalsich par mesiacov, narok ti vznikne, lebo pojdes na matersku v ochrannej lehote 6 mesiacov (cize by ti mal zmluvu predlzit aspon natolko, aby si na matersku nastupila najneskor o 6 mesiacov). Tym padom budes mat narok aj na matersku, aj na zvyseny RP 😉 Ako pocitam tyzdne, staci ti len par tyzdnov...

pepppe
13. jan 2010

kisska dakujem,len dufam ze mi to predlzi,hadam nebude taka spina,,,tak skusim to u neho nejako vybavit,,,,vsak chcem este pracovat,citim sa dobre,tak by som aj mohla

ikke
13. jan 2010

lluckaa • 11tt • Dnes o 17:32
Ahojte, chcem Vás poprosiť o informáciu .... Som v 11 týždni tehotenstva, mám pozasatavenú živnosť a som na UPSVaR, ... platím si dobrovolne NP , čiže podmienku 270 dní splňam, tým pádom mám nárok na rodičovský príspevok ten vyšší 256 Eur, je to tak ??... na socialke mi povedali , že na materskú nemám nárok ale na RP áno, automaticky ten vyšší lebo si dobrovolne platím NP, ale nie som si istá ... už sa mi stalo , že na socialke mi povedali danú vec a keď prišlo k veci tak to tak nebolo ( ...

lucia.kl • 16tt • Dnes o 17:41
preči nemáš nárok na materskú keď si platiš dobrovolne NP? to by si mala dostať aj to.

lluckaa • 11tt • Dnes o 17:45
... neviem ? pravdepodobne asi preto , že do dňa nástupu na MD nestihnem mať v kuse platených 26 týždňou, preto že materská sa posudzuje inak ako RP , pri RP sa beru do úvahy posledné 2 roky ale aj pri materskej len RP sa počíta do dňa pôrodu a materská do dňa nástupu na MD a to je zväčša mesiac pred termíno pôrodu ...

lluckaa • 11tt • Dnes o 17:55
... vlaste cez 2 roky som mala otvorenu živnosť , odvody som platila len posledné 4mesiace živnosti, potom som išla na UPSVaR, bola som v tom , že všetko za mňa plati štat, ale nebolo to tak, a keď som sa dozvedela o tehotenstve hneď som si začala opäť platiť dobrovolne NP, aby som mala aspoň nárok na vyšší RP, tak mi to poradili na socialke a tých 270 dní splním vlastne len tak-tak .... viem že materská sa počíta z predchádzajúceho roka v mojom prípade rok 2009 a tam som bola v zisku ako živnostníčka, tak že neviem prečo mi na socialke povedali , že materská mi nevíde, aj tak som si v r2009 platila len minimálne odvody
... ale mňa zaujíma či je skutočne pravda , že pokial si platím dobrovolne NP tak automaticky mám nárok na vyšší RP, neviem na socialke nemajú nikdy čas , aby sa človeku venovali a dostali ho poriadne do obrazu, proste ta odbijú čo to ti poradia a viac ich nezaujím a zisťovať si musíš sama

cigaretka5 • Dnes o 18:05
llucka no ono je to tak, ze aby si mala matersku musis mat splnenu podmienku 270 dni do nastupu na matersku, ak mas, tak mas na nu narok, ak nie nemas narok na nic iba na nizzsi rodicovsky prispevok.
Podla mna si si to trosku popletla lebo na vyssi rodicovsky prispevok mas narok iba vtedy ak ti vznikol narok na matersku. Ak by si nemala narok nametrsku mas narok iba na nNIZZSI RODICOVSKY.
Takze podla mna je to tak ze matersku dostanes a kedze asi nebudes mat podmienku 26 tyzdnov ako DNP tak ti ju vyrataju z minimalnych odvodov, ktore si si platitla v 2009
AK si platis DNP nezmanena to automaticky vyssi RP.

lluckaa • 11tt • Dnes o 18:17
... aha , no na socialke mi predsa povedala, že ak si platim dobrovolne NP a náhodou mi nevíde materská (ktorá sa mi tak či tak počíta z min.mzdy) tak budem mať aspoň nárok na vyšší RP, tým že si platím dobrovolne NP , ale v každom prípade máš asi pravdu ty, dáva to logiku , lebo mne vlastne tých 270 dní vychádza splnených do dňa nástupu na materskú tých 26 týždňou ma doplietlo tak som tomu nerozumela , dakujem za ujasnenie, už tomu rozumiem...

mata299 • 12tt • Dnes o 18:21
ahojte baby, mňa by zaujímalo, ako to bude v prípade, že som od začiatku tehu na PN a budem až do konca, inak som normálne zamestnaná....budem mať nárok na ten zvýšený rodičovský príspevok? a vôbec, v ktorom mesiaci sa vlastne nastupuje na materskú a dokedy vyplácajú materskú a odkedy rodišovský príspevok?

alusha • 1d, 31tt • Dnes o 18:23
mata, narok na zvyseny RP budes mat, aj ked si na PN, dolezite je, ze tvoj pracovny pomer stale trva... na matersku pojdes 6 tyzdnov pred porodom, poberat ju budes 6 mesiacov a potom rodicovsky prispevok...

cigaretka5 • Dnes o 19:04
mata jedina podmienka na vyplatemie vyssie RP je aby ti vychadzala materska, a tam je podmienka 270 dni nemocenskeho poistenia. AK teda splnis tuto podmienku, mas narok na materksu , ktora sa ti bude ratat z vymeriavacieho zakladu rozhodujuceho oibdibia , co je pre teba predpokladam minuly rok

pepppe • 15tt • Dnes o 19:17
baby mna by zaujimalo,,,ja som teraz zamestnana,ale mala som zmluvu len na pol roka,to mi konci vo februari,zamestnavatel vie ze som tehu,,,chceme to urobit tak,ze mi predlzi este na nejake 4mesiace nic viac cize asi zvyseny rodicovsky prispevok nebudem mat,ze?

garonka • 36tt • Dnes o 19:24
baby tu je link na tuto temu, vo fore paragrafy a tema rodičovsky príspevok 2010 vam aj baby viac poradia a chodí tam aj pán Mihal ktory sa tym veciam venuje
https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

kisska
13. jan 2010

peppe - Kedy presne ti konci zmluva? Hadzem ocko do kalendara a vychadza mi to tak, ze ak plati termin PP 9.7., na MD nastupis cca 29.4.(6t pred terminom) a to su necele 4 mesiace uz odo dnes.
Bola si zamestnana aj pred tym? Lebo teraz skor moze vzniknut problem, ze nebudes mat 270 dni nemocenskeho poistenia za posledne 2 roky pred porodom... takze dalsie dni potrebujes hlavne kvoli tomuto terminu.

jarulda
13. jan 2010

Ahojte, mam otazocku, ak by ste mi vedeli poradit. Od septembra 2009 som na rodicovskej dovolenke, predtym som mala narok na matersku, takze by som mala narok na vyssi rodicovsky prispevok. Situacia je vsak taka, ze manzel je od septembra nezamestnany a pobera podporu a ak si nenajde pracu, asi sa vratim do prace ja. Ako je to bude mat aj on narok na vyssi rodicovsky prispevok? Do septembra bol vkuse zamestnany poslednych 10 rokov, tak mi to vychadza ze by tych 270 dni za posledne dva roky splnal. A bude sa to brat automaticky ze ma narok na vyssi alebo sa to berie ako pokracovanie mojho rodicovskeho prispevku a je nutne si o ten vyssi poziadat?

emjee
13. jan 2010

inak mna zaujima nieco podobne ako jaruldu - dajmetomu, ze poziadam o vyssi rodicovsky a priznaju mi ho (splnam podmienky), a chcem nastupit v lete do roboty s tym, ze manzel by ostal na rodicovskej - ma on narok na vyssi rodicovsky? pracuje nepretrzite od r. 2002

j1213
14. jan 2010

Ahojte!
Na tento priklad vie niekto odpovedať?
Od 26.febr. som nezamestnaná-pol roka som brala podporu,predtým som robila v zahraničí. Termín mám na 29.jan-materskú nedostanem,soc. poisť. radila aby som prosila od štátu kde som robila.Vraj ked odovzdám rodný list dieťaťa budem dostať u nás rodičovský.
Asi ani rodičovský príspevok nebudem dostávať lebo aj môj manžel robí v zahraničí a včera som počula,kedže som nezamestnaná a manžel pracuje v zahraničí máme pýtať od štátu kde on robí. Teraz ako dalej? Od septembra nedostanem ani cent,dieťa je skoro na svete,a ani nárok na rodičovský nebudem mať?
Mimochodom predtým som pracovala viac ako 8 rokov (4 na slovensku potom 4 v zahraničí)...

zuzickai
14. jan 2010

Emjee dakujem veľmi pekne za odpoved a nevedela by si ešte kolko sa to platí na mesiac to dobrovoľné np dakujem ešte raz za odpoved

maznacik007
14. jan 2010

emjee... ano lebo splni podmienku podla bodu b ze je osobou ktora bola min. 270 dni v obdobi dvoch rokov pred narodenim dietata nemocensky poistena

len potom je este otazka... ze ci ty mozes poziadat o ten jednorazovy prispevok tzv. satnikove... a ci on potom bude mat narok na 100 percent vysku RP alebo len 75 percent..

ono by sa to dalo aj tak ze ty o ten prispevok nepoziadas.. a on bude RP poberat v plnej vyske.. do dvoch rokov tych 256 a od dvoch 165 EUR
samozrejme bude musiet o to poziadat... /ja som to teraz riesila.. ja vlastne som teraz nastupila na RD s dietatom v nahradke a presne toto som vybavovala/ a dolozit potvrdenie zo socialnej poistovne o dobe prihlasenia sa na nemocenske poistenie.. vyplni tlacivo.. plus potvrdenie zamestnavatela.. od ktoreho ide na RD

libby
14. jan 2010

vcera som bola na urade a povedali mi ze nemam narok na zvyseny rodic. prispevok ☹
Mam 2 deti - dievcatko 3,5 a chlapcek 20 mesiacov.

Pred odchodom na prvu matersku som riadne pracovala,odvadzala vsetky odvody.

Kedze som prechadzala z jednej materskej do druhej a zamestnavatel ukoncil pracovny pomer
pocas mojej rodicovskej dovolenky,
nemam uz narok na zvyseny rodic. prispevok.

Dobre si to na ministerstve vyratali, aby to vyslo co najmenej mamiciek.

Podla mna je to nespravodlive,ze mi nedaju prispevok,lebo pred materskou som pracovala
a po materskej zase budem az do dôchodku.
Sme aj s manzelom znechuteni.

anibas
14. jan 2010

Libby: je to urobené preto tak, aby vyradili národnostnú menšinu, ktorá nikdy nepracovala a má najviac detí !

anibas
14. jan 2010

j1213 : nárok na rodičovský máš, pretože sa ty staráš o dieťa, oni mysleli prídavok na dieťa, ktorý je v zahraničí určite vyšší

siouxsie
14. jan 2010

ahojte.
svoju prosbu o radu som sem napisala uz predvcerom, ale akosi nikto na nu zatial nereagoval. dovolim si ju preto este zduplikovat, mozno sa niekto najde, kto mi bude vediet poradit.

momentalne som na MD a poberam matersku davku. od 27.01.2010 nastupujem na RD a zacnem automaticky poberat zvyseny rodicovsky prispevok. moj zamestnavatel chce, aby som si bezprostredne po skonceni MD vycerpala zostatok dovolenky, ktory mi neumoznil cerpat pred nastupom na MD (jedna sa o nejakych 20 dni).
1. bude mi v takejto situacii moct byt vyplateny zvyseny rodicovsky prispevok za mesiace januar-februar 2010, pocas ktorych budem zostatok D cerpat?
2. nebude sa to povazovat za prijem?
3. treba to socialke oznamit nejakym tlacivom?
dakujem za vase reakcie.

dahlia23
14. jan 2010

siou, podľa mňa by ti tú dovolenku mal preplatiť a nešpekulovať 😉

kocurko1
14. jan 2010

siouxsie, dahlia23, ja si tiez chcem overit informaciu - pokial sa jedna o dovolenku, na ktoru mas narok pocas materskej, bolo mi povedane, ze ju zamestnavatel nesmie preplatit, ale musi ju dat vycerpat. Ja som sa snazila aspon polovicu z nej vycerpat pred nastupom na MD.
Opravte ma niekto, ak sa mylim. Aj ja budem musiet riesit zvysok po RD.

libby
14. jan 2010

to anibas:
popritom vsak vyradili aj niektore mamicky, ktore riadne pred materskou pracovali,
co je moj pripad.

alusha
14. jan 2010

kocurko, ano tu dovolenku si musis vycerpat, ale mozes si vybrat, ci si ju vycerpas po ukonceni MD, pred nastupom na RD alebo az po nastupe do zamestnania po RD... ja som si ju pri prvom dietati cerpala medzi MD a RD... a ono sa to povazuje normalne za prijem... ale kedze ju nebudes cerpat cely mesiac a cast mesiaca budes aj na RD, tak narok na rodicovsky prispevok zvyseny by mal byt za tie ostatne dni...

mima595
14. jan 2010

alusha,
ale tym, že Siouxa nastupuje na rodicak 27.1, a keby si hned cerpala dovolenku, tak by prisla o rodicak za januar- 😠 😠
tak to vysvetli zamestnavatelovi, že si ju chces vycerpat až po ukonceni rodicaku, ledaže by ti navysil dovolenku tak, aby si nebola skodna o tych 256€.

alusha
14. jan 2010

mima to mas pravdu, za januar by on prisla ☹

lulu4
14. jan 2010

ahojte, dobry den p. Mihal,

neviem si rady so svojim pripadom, som len v zaciatkoch tehotenstva 8 tyzden, vcera som bola na social. poistovni informovat sa ako to bude so mnou a s materskym prispevkom... mam nan narok ale este som sa musela dobrovolne nemocen. poistit hned od vcera az do nastupu na matersku....
kedze budem mat narok podla pani zo socialnej poistovne na matersku tak by som mala mat narok aj na rodicovsky prispevok... ale teraz neviem ci mozem do tej doby pokial sa mi narodi dieta pracovat na dohodu, cize brigadnicky?
Lebo v blogu pana Mihala som citala ze kto bude po 1.1.2010 poberat rodicovsky prispevok nemoze pracovat ani len na dohodu, ale ci sa to tyka aj mna? alebo mna sa to tyka odvtedy az ked sa mi narodi dieta? tomuto nerozumiem vie mi to prosim niekto vysvetlit?
dakujem za odpovede

alusha
14. jan 2010

lulu, mozes pracovat, pokial si na materskej dovolenke, t.j. 6 tyzdnov pred porodom... potom nastupujes na RD a vtedy uz nemozes pracovat na dohodu...

lulu4
14. jan 2010

alusha: dakujem za odpoved a nech sa dari s druhym babatkom ktore ocakavate 😵

evatko
14. jan 2010

Ahojte, uz som mala vo zvysenom RP celkom jasno, az dokym som nezacala hladat a citat na MK 😀
Chcem sa spýtat, som zamestnana od novembra 2008, termin porodu mam v aprili 2010, takze teoreticky splnam podmienku 270dni nemocens. odvodov. Co ak si vsak moj zamestnavatel neplni povinnost a odvody neodvadza? Nasa uctovnicka povedala, ze ma to trapit nemusi, lebo na vyplatnej paske ich odvedene mam.
a este som tu nasla nieco v suvislosti s materskou. Kedze ja robim len na tri hod denne, zarabam malicko, doplatit materske mi musi stat. Ma to nejaky vplyv na vyplacanie vyssieho RP?

alusha
14. jan 2010

lulu este pre upresnenie, na MD nastupis 6 tyzdnov pred porodom a poberat ju budes 6 mesiacov, vtedy mozes este pracovat na dohodu, po 6 mesiacov, ked prejdes na RD uz nie... a dakujem za prianie 🙂