Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

katun
11. jan 2010

chcelo by to zaujimavu formu protestu, ako ked byva v maji pochod s kocikmi, tak take nieco spravit v mestach v jeden den, zavolat media, spravit vyhlasenie a hlavne spisat vyhrady a poziadavky na zmenu. cez uniu materskych centier by sa to mohlo spustit, maju kontakty, su organizovane v roznych mestach.. zase vypadli z tohto uzasneho socialneho systemu samozivitelky, zeny, ktore sa staraju o tazko chore deti, .. je nas vela, ktorym "zobrali" a malo tych, ktorym dali. ked sa to tak zrata, urcite stat na nas usetril!!! takze, som za, podme do ulic! dieta do fusaku a hura pred parlament.

kisska
11. jan 2010

idris myslis podporu v nezamestnanosti vo vyske 4950€? pozri temu o moznosti poberat podporu po skonceni rodicovskej

bamby0072
11. jan 2010

pekny vecer,rada by som sa informovala o zvyseni rodicovskeho prispevku.dnes som bola na urade a tam mi povedali ze nemam narok na zvysenie a pritom som pracovala viac ako 10 mesiacov v anglicku,mozete mi poradit prosim.dakujem

sivocka
11. jan 2010

betula 54, dakujem ti za odpoved, a uprimne ta lutujem, viem si predstavit, ako to tam u teba v praci musi vyzerat...zakon si nevymyslela, no zliznes si to akoby to bol tvoj napad...
este zneuzijem tvoju profesionalitu, takze ani nemusim ist do SP, ked pred dvoma tyzdnami moje dieta dosiahlo dva roky, nemam narok, ze? aj ked som pred nastupom na MD bola zamestnana....to aj pre ostatne maminky, ktore este cakali aku taku skulinku ako si polespit....dakujem

edusik, ty si este raz precitaj o com pisem, zvajne si to nepochopila a hned hrrrrrr do mna... 😒

kocurko1
11. jan 2010

Betula54 dakujem. V piatok sa zariadim, ako si mi pisala.

bamby0072
11. jan 2010

poradi mi niekto dakujem 🙂

emjee
11. jan 2010

edusik obula si sa do sivocky nepravom - ona nema narok na zvyseny rp, lebo jej syn mal v decembri 2009 dva roky - a to je diskriminacia - akokeby sa od 2rokov a 1 dna bolo treba starat o deti menej ako do 2 rokov 😝 😝 😝

bamby splnas jednu z tychto podmienok - dostavala si materske? mas zaplatenych aspon 270 dni nemocenskeho poistenia? ak nesplnas, zvyseny rodicovsky ti nedaju

verada80
11. jan 2010

dnes som bola na úrade práce v bratislave pri vazovovej kvôli zvýšeniu RP, a nepotrebovala som žiadne potvrdenie od zamestnávateľa. Iba som tam vypísala tlačivo, iba meno priezvisko, adresu dátum narodenia. Boli sme tam tri, takže super, išlo to rýchlo. 🙂

gemar
11. jan 2010

Poradte mi prosím Vás. V roku 2009 malo dieťa 3 roky, pre zlý zdravotný stav som požiadala o predlženie materskej-rodičovský príspevok mám predlženy ešte na rok do 2010. Bolo mi povedané, že popri nej môžem robiť na dohodu, malá chodí do škôlky na 4 hodiny, na UPSVaR som zaniesla potrvdenie zo škôlky. Teraz, keď som sa dozvedela o zmene zákona ,piatok som osobne išla informovať sa na UPSVaR povedali mi , že po novom v žiadnom prípade nemôžem robiť na dohodu. Volala som do firmi,ktorá ma zamestnáva, že nemôžem robiť, podľa nového zákona na žiadnu dohodu, lebo mi zoberú materskú. Šefka mi zavolala naspäť, že jej účtovníčka povedala, že môžem robiť, že na mňa sa tento nový zákon nevzťahuje. Zostala som zmätená, raz keď mi na UPSVa R povedali , že nemôžem, preto som začala hľadať niake rady v poradniach a vtedy som natrafila ešte na ďalšiu zmenu v soc. poisťovni ohľadom príspevku ,na dôch.sporenie, ktoré za mňa štát nebude uhrádzať, že som sa do piatku mala v soc.poisťovni odhlásiť. Rozhodla som sa dať vypoveď-teda ukončiť dohodu, kedže som sa v piatok ani v tej soc. poisťovni nevyhlásila. Teraz zase ako tu čítam rady som už načisto polletená a neviem čo mám vlastne robiť.

sivocka
11. jan 2010

emjee, dakujem za podporu 😵

betula54
11. jan 2010

sivocka....presne ako pišeš, Tvoje dieťa malo dva roky este v decembri 2009...takze zial.
Nárok na zvyšený RP nemas, aj ked podmienku naroku na materske splnas 😢

katun
11. jan 2010

gemar, ak si poziadala o RP v rokoch 2007, 2008 - na dohodu pracovat mozes, aj na trvaly pracovny pomer, ak sa o dieta staras ty, alebo ako pises, max. na 4 hodiny je v skolke - teda podmienky pre nas, ktore sme zacali poberat RP v tych rokoch , tak platia stare podmienky. Jedine, co som chcela aj ja zistit, je to odhlasenie z dochodkoveho poistenia - kedze za teba platil doteraz stat - tu asi ideme podla noveho zakona, a ak mas tu dohodu uzatvorenu na viac ako mesiac, mala by si sa odlhlasit z dochod.poist. v soc. poist. - znamena to, ze ked budes raz v dochodku, tak sa ti ten cas, ked za teba neplati stat - znizi o nieco ten koeficient podla ktoreho budu dochodok vyplacat. mohla by si si dobrovolne to dochodkove platit, ale vychadza to z minima tusim okolo 80 eur. takze pracovat mozes - ak na dohodu (a bud sa sama pripoistis aelbo budes nepoistena)- tak sa ju pokus uzatvarat na obdobie mensie ako je mesiac - to radil pan Mihal - treba to ale zistit, ci je to tak, - vraj vtedy moze za teba stat platit to dochodkove a znovu sa prihlasis. je v tom chaos,... nikde neviem najst plne znenie toho zakona.

gapa
11. jan 2010

katun,
p. Mihál ale hovoril o nároku na RP a nie o dôchodkovom poistení osoby riadne sa starajúcej o dieťa a to je rozdiel.
Dôchodkovo poistená štátom nemôžeš byť z dôvodu, že sa počas práce na dohodu OSObne nestaráš o dieťa a to ostane aj v prípade, ak by si mala každý necelý mesiac novú dohodu.

a tiež je prípad gemar iný, lebo ide o dieťa s dlhodobo nepr. zdr. stavom (ale to si postrehla, ak píšeš o tých 4*-och hodinách) a tam boli trochu iné podmienky. Zaujímavé, aj ked sa to dalo čakať, že v tomto sa názory z praxe, čo tu na koníku popisujete rôznia, či možno pracovať na dohodu ak poberáte RP pri dlhod.nepr. zdr. stave a RP schválenom od r.2008, resp. skôr.

katun
11. jan 2010

Gapa dik za upozornenie, ja sa v tom snazim najst zmysel a poradit aj kamoskam, ktore su samozivitelky a su na nervy z toho, ze im na uradoch nevedia dat relevantne info a boja sa, ze pridu aj o to malo, co si vedia privyrobit. Prosim ta, a ak mozes, vysvetlis mi este, aky ma realne dopad pre zenu, ktora pobera RP od roku 2008 - ide teda podla stareho zakona o RP a moze pracovat na dohodu - chce na dohodu pracovat aj nadalej, odhlasi sa zo SP - stat uz za nu nebude platit to dochodkove. Co to znamena pre nu? ze sa jej ten cas nezapocita do dochodku? moze byt odhlasena, pracovat na dohodu a zaroven sa sama dobrovolne nepripoisti?

gapa
12. jan 2010

katun,
ak pracuje na dohodu, RP poberá podla zákona o RP účinného do 31.12.09 = nepožiada o zvýšenie, tak príjem z dohody nie je pre jej nárok na RP dôležitý.

ak sa odhlási z dôch.poistnia štátom, tak nebude dôch.poistená štátom a dôch.poistenie nie je povinné.

Zdravotne bude poistená štátom ako osoba poberajúca RP.

No priznám sa, tie dohody a dôchodkové poistenie, to je sila!!!!! 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 😠 nejako to neviem prehltnúť, aj ked sa ma to netýka.

edusik
12. jan 2010

emjee, sivocka - ja som sa neobula do sivocky, mna len nahnevala veta: "Rada by som sa dozvedela od kompetentnych, co moje dieta urobilo tomuto statu, ze ho jednoducho vylucili zo skupiny zvyhodnenych." Mne sa len nepáčilo to spojenie "moje dieťa", príspevky sa týkajú hlavne nás - rodičov, nech je dieťa aké je, či vekovo alebo zdravone alebo inak.. Veľa žien v tomto období robí bubu, lebo niečo nemajú, niečo nedostali a pod. Ale drvivá väčšina pre to nič neurobila..Ja som si už počas VŠ platila to dobrovoľné pre prípad žeby som ostala tehotná, aj keď nakoniec mám dieťa dááávno po VŠ. Mne sa tiež nepáči, že dostanem rovnaké peniaze ako žena lenivá, nevzdelaná príp. nejaká komplet asociálka, ale čo mám robiť? NIČ !!!! Zo svojich daní som roky nakŕmila hŕbu "lenivých" rodín a verte mi že teda poriadne, a čo mám z toho? Len to, že ak sa chcem mať troška lepšie aj na MD tak medzi 1. a 2. dieťaťom musím ísť do práce, aby som mala zas najvyššiu MD a nemusela som plakať...

stále sa poukazuje na "diskrimináciu" tých čo majú najmenej, ale že sa oveľa viac diskriminujú ľudia čo niečo pre seba robia, to sa necháva tak, veď SOLIDARITA..

takže sivocka, emjee - sorač, nebolo to myslené osobne, len ma proste vytočilo to slovné spojenie, nie osoba čo to písala ako taká...

gemar
12. jan 2010

Ďakujem Vám GARA a KATun za vaše odpovede- len teraz ako vysvetlím uradníčkam, že oni si zle vysvetlili zákon, dokonca aj veduca oddelenia ktoré mi dáva ten rodičovský príspevok povedala, že nemôžem robiť. Poslala som email, na stránku UPSV A R som zvedavá kedy mi odpíšu? a čo , ak mi odpíšu tak ak mi vy radite , že tento nový zákon sa na mňa nevzťahuje, vytlačí si to a odnesiem tým pracovníčkam,nech nezavadzaju. Teraz som už dala vypoved, dokonca maju už druhu pani na upratovanie, rozhodnem sa vratiť -ja budem za sprostu
ú , že neviem čo chcem, odídem a potom sa vratim. Pondelok ma firma odhlásila zo soc., poisťovni. Ešte rozmýšlam, ked sa odhlásim ja sama z dôchodkoveho daju mi zaplatiť celý mesiac januar odvody? Potom by som si neprispievala ani to minimum, nezapočítalo by sa mi to obdobie. Taká perlička mne v apríli končí táto predlžená materská. Som už na nervy z tohto všetkého od piatku sa mu celý život obrátil hore nohami a ešte stále neviem čo mám robiť.

malamamicka
12. jan 2010

ahojte mamicky,,,a pan mihal...chcem sa opytat...uz pisem viackrat ale nikdy ma nepochopia,,,,vcera som si zistovala ci budem mat matersku,a vyska mojej materskej bude 170eur,takze ja budem dostavat tuto ciastku nemozem dostat rod,prispevok po novom 256eur....ja budem muset najprv prvy pol rok poberat tu ciasatku,,,170eur.....prosim odpiste.....ci mozem podat ziadost o zvisenie prispevku..pjsim odpiste a poradte dakujem

standa82
12. jan 2010

Malamamička, ty bude zo SP dostávať materskú 170 eur a zo UPSVaR to budú doplácať do výšky RP, len si o to musíš požiadať.Musíš ísť na UPSVaR s rozhodnutím zo SP.

kompromis
12. jan 2010

ahoj.ahoj vsetci.chcem sa spytat.mam kamaratku ktorej sa na rodila dcerka a po dvoch rokoch sa jej narodil syncek .takze isla z materskej do matarskej a medzi tym nema prerobeny ani jeden den ma narok na zvyseny rodicosk prispevok?prosim poradte jej.dakujem velmi pekne. 🙂

malamamicka
12. jan 2010

ahojte vsetci,,,,a dakujem ti STANDA82..TAKZE JA BUDEM TIEZ DOSTAVAT 258EUR,,,to si ma moic potesila ale je to isteeeeeeeeeee......ja som si volala do socialnej,,,,ze ci mam schvalenu matersku,,ona ze ano mesacne mi vychadza s mojho platu 170....a potom sa to prerusilo tak som sa jej zabudlsa opytat,,na to ci mozem mat aj ja 256eur.....vies......tak som stoho debil,,,lebo preco clovek c o robil a ma odrobene,,by mal dostavat 170e...to je pomaly ako normalny prispevok,,,,ja som robila len preto aby som mohla mat ten pocet dni aby som mohla mat matersku...a teraz ma skoro rostrhalo ze moja materska je 170e..tak dufam....ze aj ja budem dostavat do kopy 256....eur.....ja neviem,,,,,,,
takze teraz ako prvy pol rok budem dostavat svoju matersku 170,,,,,,a az potom mozem,,,mat ten zviseny prispevok 256eur....hmmmmmmmmmmm..dakujem

standa82
12. jan 2010

Malamamicla, budeš dostávať aj materskú a aj zvyšok do výšky RP. Takže hneď ako ti príde rozhodnutie so SP o materskej, choď na UPSVaR na odb.soc.vecí - soc.dávky a vypíš si tlačivo na RP. Oni ti rozdiel musia doplatiť. Nemôžeš mať nižššiu materskú ako je RP.Takže budeš od začiatku do 2 rokov dieťaťa dostávať vyšší RP (no za pol roka v tom je pripočítaná aj materská).

malamamicka
12. jan 2010

ajoj standuska82...dakujem ti ze ja budem dostavat 256eur....tak to mam chapat......si zlatunka......dakujem....

malamamicka
12. jan 2010

STANDA82...TY SA VTOM NEAKO VYZNAS AKO KUKAM,,,,PRACUJES TYMITO VECAMI,,,,,DAKUJEM ESTE RAZ POTESILA SI MA

standa82
12. jan 2010

Nie nepracujem. RP je stanovený na 256 eur.Má naň nárok každá mamička, ktorá má nárok na MD.Keďže tebe vyšla materská nižšia ako 256,ten zvyšok ti musia doplatiť. 🙂

siouxsie
12. jan 2010

ahojte, chcela by som sa spytat na takyto pripad:
momentalne som na MD. od 27.01.2010 nastupujem na RD a zacnem poberat zvysenu davku rodicovskeho prispevku. moj zamestnavatel vsak chce, aby som si po skonceni MD vycerpala zostatok dovolenky, ktory mi neumoznil vycerpat pred nastupom na MD (jedna sa o nejakych 20 dni) bude mi v takejto situacii moct byt vyplateny zvyseny rodicovsky prispevok? nebude sa to povazovat ako prijem?
dakujem za vase reakcie.

lienka7
12. jan 2010

Ahojte.

Bola som si dnes poziadat o zvyseny RP. Tu a v TV a neviem kde pisu ze staci len poziadat 1 vetou a hotovo. Alebo ze na urade maju tlacivo ked su len zakladne udaje o mne, dietati a podpis, nic viac a vybavi sa to cele za 1-2 minuty a ze tak by to malo byt vsade.
Ale nie u nas. Ja som dostala 7stranove tlacivo (presne to iste co som vypisovala ked som sla na RD) akurat sa to nevolalo "ziadost o PR" ale "ziadost o zvyseny RP" ....takze som musela vypisat vsetky casti (A-H ci kolko ich bolo)...data o mne, zamestnavatelovi, bydlisko, data o manzelovi, jeho bydlisko, jeho zamestnavatela, data o dietati, ktoremu pediatrovi chodime, na aky ucet to maju poslat...no vsetko...stravila som tam skoro 30 minut lebo okrem vypisovania som este nahanala maleho a pisala som vlastne presne to iste co uz maju zalozene
....joj taka som nastvana

ale hlavne ze:
"Matka dieťaťa do 2 rokov veku, ktorej bol rodičovský príspevok vyplácaný pred 31.12.2009 a vypláca sa jej aj po 31.12.2009, žiada o zvýšenie rodičovského príspevku dopísaním do pôvodnej žiadosti, čo potvrdzuje podpisom alebo ide o krátku žiadosť listom," informovala Mária Molnárová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR,

http://www.ta3.com/sk/reportaze/141933_ziadatel...

malamamicka
12. jan 2010

dakujem standa82......aj tak mam na p... pocit ze budem dostavat iba 170eur,,,ale tak dufam,,,,,ze to je tak ako si povedala,,dik

miah
12. jan 2010

ja som bola o zvyseny RP poziadat vcera, pracovnicka mi dala tlacivo kde bolo potrebne vypisat len moje meno, adresu a podpisat to, zalozila to do mojej zlozky kde skontrolovala ci sedi podpis a to bolo vsetko..

zuzin78
12. jan 2010

ahojte..moze mi prosim niekto poradit?
dnes som si bola vybavit rodicak, za 1minutu som ho mala vybaveny. 🙂
ale moja otazka sa tyka toho, chcela by tento rok otehotniet, a porodit , a pani na urade mi povedala, ze asi nebudem mat narok na matersku, aj ked som stale ako zamestnankyna nasej firmy, je to pravda? mam sa dobrovolne pripoistit aby som dostala matersku,alebo ako to je? ja som si myslela, ze ked do 3 rokov porodim dve deti, a som stale zamestnana, tak budem mat matersku + rodicak.
dakujem za odpoved