Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

greguska
7. máj 2010

mitami,
ja si to už tiež dobre nepamätám, ale zhruba takto :
po narodení sa treba nahlásiť na sociálku, ako osoba za ktorú platí štát dôchodkové poistenie, teda aby sa ti čas strávený na MD rátal do dôchodku...
žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa a žiadosť o príplatok k príspevku + ostatné formuláre k tomu, to áno na úrad práce. a sú to dve rôzne dávky, tuto je viac, celkom dobre napísané:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...

a áno, po skončení MD dáš na úrad práce žiadosť o RP, myslím, že je tam treba zase nejaké potvrdenie zo sociálky aj od zamestnávateľa...

akzuzs
8. máj 2010

Ahojte chcela by som sa podeliť o zlé pocity z rodičovského a možno mi aj niektorá aj poradí, lae asi sa to nebude dať
Som na rodičovskom a na dva mesiace mi bol priznaní zvýšený, lebo syn mal vo februáry 2 rôčky. Na léto mi jeden súkromník ponúkol brigádu na dohodu na 4 hodiny. Taká som bolal šťastná že si budem môcť privirobiť a keď som sa pýtala na úrade či smeim pracovať popri RP si privirábať legálne na dohodu tak mi povedali že ako náhle mi bol priznaný zvýšený čo i len na pár dni, tak nesmiem legálne do 3 roku života dieťaťa pracovať, čiže žiadnú zdaniteľnú sumu. No a keďže na čierno neviem a ani nemám odvahu pracovať, lebo aj tomu súkromníkovi chodia často kontroly tak nemám nič. To je teda zákon

mitani
8. máj 2010

greguska ďakujem, hneď som si to aj vytlačila, budem si to opakovane čítať po večeroch 🙂))

mimi21
8. máj 2010

ahojte viete mi prosim niekto poradit?
momentalne som na RP, mam zvyseny, ale niekedy v novembri prejdem znovu na matersku, uz som si na socialke overila, ze pokial som v pracovnom pomere, tak mam znova narok na matersku
chcela by som ale vediet ci po jej skonceni budem mat znova narok na zvyseny RP, alebo nie ???
mate niekto podobnu skusenost alebo viete poradit ?
dakujem vopred vsetkym 😉

bzuco
8. máj 2010

ahojte
idem sa opýtať

malý sa narodil 10.12.07
teda 10.12.2010 bude mať 3 roky
ja nastupujem do práce už 1.9.2010 a malý ide do škôlky - štátnej
mám nárok ešte na nejaké peniažky do dovŕšenia 3. veku dieťaťa??

mitani
8. máj 2010

bzuco, myslím že budeš dostávať už len rodinné prídavky vo výške 21,99 eur.

lalus
8. máj 2010

mimi21, ak máš nárok aj naďalšiu materskú, máš nárok aj na ďalší zvýšený rodičovský 😉
bzuco, tiež si myslím, že nástupom do štátnej škôlky sa Ti skončí nárok na dávky...ale úplne istá si nie som. Ak by si malého nechala u babky, či ho dala do súkromných jaslí, tak máš do jeho troch rokov nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa, pri normálnej škôlke si však myslím, že skôr nie ako áno 😖

mimi21
9. máj 2010

dakujem lalus, aj som si tak myslela 🙂

nikitka231
9. máj 2010

no kocky tak ja mam tiez na vas otazocku ,pri rvom dietatku som poberala zaklad rodi.prispevok ,to bolo pred 5 rok.
teraz otazka znie ci ja mam narok na zvyseny RP alebo nie ked som podnikala 2 roky ,no odvody boli len do zdravotky nie na social.pois.nevznikal narok ,a teraz som na UP.tak to by ma teda zaujimalo,lebo zevraj ako som citala sa to tyka len pracujucich mamiciek pred Mat.dovolenkou.v klasickom prac.pomere 😕 ?????????viete poradit??

lalus
9. máj 2010

nikitka, tam ani nejde o prácu, ako o platenie nemocenského poistenia - tomu, kto pracuje, sa strháva zo mzdy automaticky (preto ten polopatistický výklad)...je však možnosť si to platiť aj sama (ako živnostník, súkromná osoba, jednoducho ktokoľvek)...pre Teba je to však pasé, pretože to musíš platiť z určeného vymeriavacieho základu min. 270 dní pred tým ako chceš mať na materskú nárok ☹ ...ak si teda nezamestnaná a si si neplatila nemocenské, tak budeš celé tri roky zase na základnom rodičovskom 164 eur 😖

erika21286
11. máj 2010

ahojte zienky viete mi niektora poradit,? som na MD ktora mi konci 16.07.2010 cize o 2 mesiace a cakame 2he dietatko ktore sa ma narodit 31.10.2010 a nastup na MD mam 19.09.2010 cize mne tam zachadzaju 2 mesiace aby som pokracovala dalej na materskej tak teraz neviem ci pridem o narok na zvyseny RD ale narok mat budem ak nie viete mi niektora poradit co mam robit aby som kvoli dvom mesiacom neprisla o ten zvyseny RD. dakujem vsetkym. erika

lalus
11. máj 2010

a čo budeš robiť tie dva mesiace, nastupuješ do práce alebo budeš evidovaná ako nezamestnaná?

erika21286
11. máj 2010

ahoj lalus nie do zamestnania nenastupujem a neviem ci mi niejako pomoze ked sa zaevidujem???

lalus
11. máj 2010

no a nepochopila som...momentálne si stále zamestnaná?...teda v pracovnom pomere (len na rodičovskej dovolenke), alebo nie? Ak totiž Tvoj pracovný pomer trvá, tak by sa Ti čas na RD mal počítať do doby nemocenského poistenia.....a mala by si splňať podmienku na materské (min. 270 dní poistenia za predchádzajúce dva roky)...tie dva mesiace by Ti tam paseku nemali narobiť.
ale ak nenastupuješ, tak to znamená, že Ti pracovný pomer skončil? Od skončenia pracovného pomeru si v ochrannej lehote len pol roka (t.j. ak do pol roka od skončenia práce ostaneš na MD, tak máš nárok na materské a tým pádom aj nárok na zvýšený RP)

gapa
11. máj 2010

erika,
súhlasím s lalus, ale bacha na to, ked ti skončil prac.pomer počas RD, tak nárok na materské nebudeš mať (ak skončí nem.poistenie počas prerušenia napr. z dôvodu RD, tak ochranná lehota neplynie) a ani na zvýšený RP (lebo počas čerpania RD je nem.poistenie prerušené, tj neráta sa pre nárok na zvýšený RP)
Ak si už bez prac.pomeru viac ako 15mesiacov, tak bohužial nemôžeš nič urobiť. Ak menej, tak záleží kedy skončil tvoj PP a či v čase čerpania RD alebo v čase trvania NP.

erika21286
12. máj 2010

dievcata ja vtom mam uz chaos ja som pred materskou pracovala ale ked nasa mala mala 4 mesiace tak firma vsetkych svojich zamestnancou prepustila proste skrachovala.cize ja som od novembra 2007 bez zamestnania. a keby som si tie 2mesiace co mi zachadzaju aby som pokracovala v md dobrovolne zaplatila alebo keby som sla na rizikove pomohlo by mi to aby som neprisla o tie peniaze?? ☹

lalus
12. máj 2010

erika, ak nie si nemocensky poistená od novembra 2007, to je už skutočne dlhá doba....nepomôže Ti ani keď si začneš platiť sama - už nestíhaš požadovaný počet dní ☹
to však pre Teba s najväčšou pravdepodobnosťou znamená,že nielenže nebudeš mať zvýšený RP, nebudeš mať ani nárok na materskú a celé tri roky budeš na základnej sume 164 eur

andula514
13. máj 2010

ahojte, mám jednu otazocku, budem stasne rada ak mi s nou pomôžete.
chcem sa opytat ci mam narok tento mesiac na zvyseny RP cize tych 256€ ak som bola v tomto mesiaci PN 10 dni z dnp
dakujem za pomoc

monr
13. máj 2010

andula, mala by si mať nárok, veď si nebola pn celý mesiac. a na poberanie rp stačí časť mesiaca.
ale ak sa vyjadrí niekto, kto tomu rozumie, poteším sa aj ja.

lalus
13. máj 2010

andula, nárok na rp máš aj za dva dni v mesiaci 😉

andula514
13. máj 2010

baby dakujem pekne za odpovede, som rada.
Prajem krásny aj ked upršany den 🙂

mandylion
19. máj 2010

Ahojte, vie mi tu niekto poradit?

lalus
19. máj 2010

mandy a čo potrebuješ? písala si niekde otázku? som nič od Teba nenašla 😨

anjelikbobo
20. máj 2010

Ahojte, koľko dní pred pôrodom musím odrobiť ,aby som mala nárok na vyšší rodičovský príspevok (256eur). ? Ďakujem!

lalus
20. máj 2010

aby si mala nárok na materskú a tým pádom aj na zvýšený rodičovský príspevok, musíš byť nemocensky poistená min. 270 dní za posledné dva roky pred nástupom na materskú dovolenku 😉

gapa
20. máj 2010

anjelikbobo,
trochu lalus doplním,
bud musíš poberať materské pred poberaním RD alebo musíš byť nem.poistená aspon 270kalend.dní dva roky pred pôrodom.

anic1
20. máj 2010

Ahojte baby, potrebujem jednu radu: som zamestnaná 3 roky u jedného zamestnávateľa, termín pôrodu mám 20. septembra, na materskú by som mala ísť v auguste, ale mám ešte 20 dní dovolenky. A to je moja otázka, môžem si tú dovolenku vyčerpať ešte pred nástupom na materskú? Ďakujem

kuriatko84
20. máj 2010

anic1
mozes!
ale mne nasa personalistka poradila ze dovolenku si mozem cerpat medzi materskou a rodicovskym a tym padom sa mi predlzi cas rodicovskej dovolenky.
tj.ze ked mas 20 dni dovolenky a nechas si ju, tak v auguste normalne nastupis na matersku, ta sa vyplaca 28 tyzdnov, potom si vycerpas 20 dni dovolenky a az potom nastupis na rodicovsku dovolenku. Ja to tak urobim, naco budem teraz sama doma ked potom mozem byt o to dlhsie doma s dietatom.

anic1
20. máj 2010

kuriatko ďakujem, máš pravdu, že by som mohla byť dlhšie s bábenom, ale mne to bude vyhovovať pred materskou, lebo pracujem v jednej firme s kancelarinou a mesiace júl, august sú dosť perné, tak ja ozaj čakám len na tú materskú...:o)) ale inak
ďakujem

gapa
20. máj 2010

kuriatko,
predpokladám, že chceš nastúpiť do práce hned a nečerpať RD, lebo RD si čerpaním dovolenky medzi MD a RD nepredlžiš. Na RD máš nárok len do troch rokov dieťaťa, nie dlhšie. Ak by si si dovolenku nečerpala, tak dovolenku môžeš vyčerpať po dovršení troch rokov dieťaťa a vtedy by si si vlastne pobyt doma predlžila a hlavne pri nástupe dieťaťa do škôlky (adaptačnom pobyte) sa táto dovolenka veeeeeelmi zíde.

Tiež čerpaním dovolenky medzi MD a RD, tým, že nastúpiš na RD o niečo neskôr môžeš prísť o RP 256eur. Napr. ak čerpeš MD do 20.9.2010, potom od 21.9. čerpeš do 10.10. dovolenku a až od 11.10. čerpeš RD, tak v takom prípade máš nárok na rodič.príspevok až za mesiac 10/2010 a nie za mesiac 9/2010 (lebo si ani 1den nečerpala RD v 9/2010). Ak by si čerpala RD hned po MD (alebo aspon 1den v 9/2010), tak nárok na RP za 9/2010 máš.