Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

soporova
3. dec 2009

dzio, ak ti nevznikol nárok na materské tak určite nie.

gapa
3. dec 2009

dzio,
materské si poberala, je jedno že ti vznikol nárok v ochrannej lehote, takže splnaš podmienku na vyšší RP do dvoch rokov dieťaťa.

gapa
3. dec 2009

tu je návrh zákona,
schválený zákon tam zatial nie je uverejnený, ale jeho znenie je myslím nie až také odlišné ako návrh

http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zako...

kingstonka
4. dec 2009

dobre rano? vie mi niekto poradit? ...momentalne som na RD a zaroven sa staram o tetu a dostavam opatrovatelsky prispevok z uradu prace... od januara mi teda len nevznikne narok na zviseny RP alebo nedostanem rodicovsky prispevok vobec? vdaka

standa82
4. dec 2009

Zvýšený RP dostanú mamičky, ktoré pred RP poberali materskú a dieťa ešte nedovŕšilo 2 roky. AK si poberala materskú , máš nárok na zvýšený RP, no neviem či sa týka opatrovateľský ako zdaniteľný príjem. Odvádzaš DPH? Ak odvádzaš DPH, potom buď alebo.

ivetkaa27
4. dec 2009

ahojte baby tak chcem sa opytat ked moja dcerka mala 2 rocky v oktobry 2009 tak co budem mat narok na tu zvyseny rodicovský príspevok , lebo pozerala som spravy na stv1 a tam vraveli , ze všetky zeny do 3 rokoch dietata a uz som s toho šalena 😉 😉

kingstonka
4. dec 2009

dakujem za odpoved.... tak matersku som brala a to DPH to asi nie ( teraz vyzeram hlupo ze to neviem) ale to by som musela mat zivnost? ci nie? ...jednoducho mi to chodi ako davka...

dzio2
4. dec 2009

dakujem za odpovede ,

chaine
4. dec 2009

Ahojte neviete poradit, ked bude mat mamicka narok na ten zvyseny prispevok a bude ho poberat do dvoch rokov dietata a bude chciet ostat na rodicovskej dovolenke az do troch rokov dietata, co bude potom poberat ten jeden rok? Nic, alebo ten znizeny-ako je teraz? Lebo to som sa zatial nikde nedozvedela... 😒

zajacik...
4. dec 2009

Chaine ten posledny rok bude poberat ten znizeny prispevok.

chaine
4. dec 2009

zajacik dakujem, v kutiku duse som v to verila, ale pri nasich zakonoch si clovek nemoze byt nicim isty...

standa82
4. dec 2009

Ivetkaa, ty už budeš dostávať do veku 3 rokov rovnaký RP. Na teba zvýšenie neplatí.

Kingstonka, No asi si to budeš musieť overiť na UPSVaR. Lenže myslím si, že buď budeš poberať opatrovateľský alebo RP.

jankohrasko
4. dec 2009

vie mi niekto poradit? ten zvyseny RP sa tyka matiek, ktore prisli o zamestanie (dostali vypoved)? Alebo dostanem RP aj ked som riadne na materskej a nastupim vo februari na rodicovsku dovolenku (stale som evidovana u zamestnavatela, len som na materskej, neskor na rodicovskej dovolenke). Dakujem 😀

kingstonka
4. dec 2009

standa82 diky za odpoved...pozistujem....

standa82
4. dec 2009

Jankohraško, pokiaľ poberáš materskú, zvýšený sa ťa týka. Automaticky vo februári prejdeš na zvýšený RP.

jankohrasko
4. dec 2009

standa82: super, dakujem za odpoved, tesim sa 😀 😀 😀

jana.hcsba
4. dec 2009

no tak to mame - teda ale mohli to dat na celu MD!!!! 😠 Preco len do 2 rokov, to nechapem doteraz!

dzio2
4. dec 2009

babenky prosim vas ja budem posudzovana automaticky alebo si to budem musiet ist vybehat. dcera ma 4mesiace dakujem 😉 hrozne sa tesim

standa82
4. dec 2009

Dzio, budeš mať automaticky vyšší RP pokiaľ poberáš materskú(poberala si).

jozefmihal
4. dec 2009

komplexný rozbor nového zákona o RP nájdete v nedeľu večer na mojom blogu na etrend-e.

dzio2
4. dec 2009

no teraz som v pomikove hadam ano standa poberam,ved materska sa pobera pol roka ?tusim ci nie .ja poberam 2300sk a socialka mi doplaca do 4700 ten ostatok hadam to je materska ci nie?

iwuskaaa
4. dec 2009

Standa, určite to bude zvýšené automaticky? Netreba si to vybehať? Ak nie, to je super potom 🙂

danasek
4. dec 2009

Ahojte, kočky nejako som to nepostrehla ☹, ten zákon o zvýšení RP je už schválený? Vďaka za odpoved.

mravcica
4. dec 2009

Ahojte, citala som si ten schvaleny zakon, ale celkom dobre si neviem vysvetlit, ako to bude s tym zvysenym RP v mojom pripade. Pred nastupom na MD som pracovala 12 rokov, potom som presla na RD s prvym synom, neskor na MD s druhym synom a teraz v oktobri som zacala poberat RP. V novembri som dostala vypoved ku 31.1.2010 z dovodu zrusenia organizacie. Neviete nahodou niektora, ako sa bude postupovat v takomto pripade. Ide ma z toho trafit, ked si predstavim, kolke peniaze som odvadzala statu za tie roky, a teraz po prvy krat nieco clovek potrebuje a ani na tu podporu po ukonceni RD nebudem mat narok. diky za info

gapa
4. dec 2009

mravica,
vzhladom na to, že si pri druhej MD poberala materské, tak máš nárok aj na zvýšený RP do dvoch rokov dieťaťa, len musíš o to požiadať. Nie je dôležité, že budeš nezamestnaná, aj mne teraz počas RD končil PP.

a ak sa do tvojho nástupu na UP nezmení zákon, tak môžeš získať aj nárok na podporu, lebo sa ti ráta aj obdobie čerpania MD aj RD počas trvania PP do obdobia poistenia v nezamestnanosti. Ale od ukončenia PP môžeš mať medzeru v poistení v nezam. najviac rok. Takže ak by si sa dobrovolne poistila v nezamestnanosti na potrebnú dobu, tak nárok ti vznikne. Samozrejme ak zákon dovtedy zase nejako nezmenia. Ja tiež teraz váham, lebo si DPvN platím sama, čo urobiť.

gapa
4. dec 2009

danasek,
áno, schválili ho 2.12.09

simona55
4. dec 2009

ahoj gapa prosim ta vies sa mi pozriet na moju otazku niekde je myslim na str43

gapa
4. dec 2009

iwuska,
ty musíš požiadať lebo už RP poberáš podla iného zákona (účinného v dobe, kedy ti vznikol na RP nárok). Ak chceš aby sa ti posudzoval podla zákona účinného od 1.1.2010, tak musíš požiadať.

dzio,
ak ti dorovnáva UPSVaR materskú do výšky RP, tak predpokladám, aj ty budeš musieť požiadať, lebo predpokladám (nevmiem na 100%), ty si riadna poberatelka RP, t.j. tiež ho už poberáš podla zákona účinného do 31.12.09 a ak chceš zvýšený RP, tak ho musíš poberať podla zákona účinného od 1.1.2010.

tinka349
4. dec 2009

baby mozem sa vas aj na nieco opytat?

2 roky som zila v UK a aj som tam oficialne pracovala, platila som si vsak nacierno zdravotne poistenie aj na SR. Manzel je rezidentom UK, zije tam uz 12 rokov. Otehotnela som na SR a aj tu chcem rodit - koncom jula. Chodim na VS na denne studium a predtym som na SR nikdy nepracovala. Je pravda, ze nebudem mat narok na matersku, ale len na rodicovsky prispevok v hodnote 164,22 eur? a mozem ziadat neico aj z UK? mala by som narok? dakujem za vase rady 😅

gapa
4. dec 2009

tinka,
ak nebudeš mať na SK nem.poistenie aspon 1den, tak nárok na SK na materské mať nebudeš. Ak sa krátkodobo zamestnáš, tak dni nem.poistenia z UK ti môžu k tomuto nem.poisteniu na SK prirátať, ak su v období dvoch rokov pred pôrodom. Treba mať potvrdenie, aj ked aj SP ho môže vybaviť, no to je asi zbytočné predlžovanie potom. Materské sa potom vyráta z toho posledného nem.poistenia na SK.