Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

czechzuzanaba
2. okt 2009

andzi, aj ja s tebou souhlasim. Vsak je to spravedlive, ze ti kdo pracovali a odvadeli odvody dostanou zvyseny RP. Ti co neodvadeli, nedostanou. Urcite se najdou vyjimky, kde to spravedlive nebude. Ale kdyz nekdo nedava, nemuze prece brat...no ne?

lea05
2. okt 2009

pralinkaaa...

už som to písala vyššie, ale dám to ešte raz, či mi niekto bude vedieť poradiť...

Pracujem na DIČ, čiže niečo ako SZČO, lenže na sociálke som bola vedená ako matka čo sa stará o dieťa do 6 rokov veku dieťaťa(syn má teraz 5 rokov), popri tom ako vykonávam prácu sprostredkovatela poistenia, lenže od jula mi na základe danoveho priznania vznikla povinnosť platiť odvody, čiže platím, ale otehotnela som už v júni, a teraz neviem že ako je to so mnou, či teraz ked platím tak platím aj nemocensku? a vtedy ked som este neplatila, tak či za mna platil stát, alebo som nemala povinnosť platiť alebo ako to je??? podla toho čo tu čítam tak to nevidím velmi ružovo...ináč chcem prestať pracovať, tak ak by sa mi to doteraz rátalo, tak by som pokračovala v platení si dobrovolne, tej nemocenskej...

maznacik007
2. okt 2009

lea stat za teba nemocensku neplatil... stat plati len dochodkove.. / ak syn nechodil do skolky/ a zdravotne...

to ci ti vznikne narok na materske... tazko povedat... lebo neudala si datum porodu, nemocenske platis predp. ze od 1.7 a v podstate musis mat zaplatenych 270 dni do datumu porodu

vseobecne sa da ale povedat ze ak si si to zacala platit uz bola tehotna.. tak to nestihas...

lea05
2. okt 2009

kurva drát, ja som to vedela, bude mi chýbať 8 dní, porazí ma, bože bože bože....22.marca mám termín, fakt sa s tým nedá nič robiť??? ja mám takú smolu v živote, sakra!!!

elienka
2. okt 2009

Čo ma práve dorazilo je fakt, že podľa návrhu zákona už si nebudeme môcť privirábať ani na dohodu 😲 ani nijako inak počas rodičovskej dovolenky, inak sa príspevok zredukuje na tých 25% z nižšej čiastky. Tak tomu hovorím podraz.

maznacik007
2. okt 2009

lea ja nie som odbornik.. na to je tu gapa.. ale co tak uzavriet este pred nastupom na MD pracovny pomer napr. na dva dni
skus napisat gape.. isto ti poradi..

pralinkaaa
2. okt 2009

baby, to fakt nebudem môcť pracovať popri materskej alebo rodičovskej na dohodu o vykonaní práce? ani teraz sa nemôže? som bola v tom, že to je možné však pri práci na dohodu sa nič neodádza!!!!
tak to ma pekne nasralo, to ako ked napr. chcem robiť z domu pre firmu moju, nemôžem si podľa nich privyrobiť, lebo už je to tie príspevky tak veľa peňazí že z nich uživíme dieťa, zaplatíme všetky šeky, a ešte aj hypotéku atd...? jaaaaaaaaaaj svinstvto!

elienka
2. okt 2009

pralinka, podľa zákona platného teraz si privirábať na dohodu môžeš, ak schvália nový zákon tak to nebude možné. Takže na jednu stranu sa všetci tešíme, že dvihnú rodičovský príspevok a na druhú stranu tam Tomanová šikovne vsunula aj zmenu o tejto zárobk. činnosti, čomu samozrejme ani novinári nevenovali pozornosť. Takže na jednu stranu radosť, na druhú žiaľ.

pralinkaaa
2. okt 2009

no tak to je výborné - fakt!!! takže už 256eur je hotový majetok, však ja sprostá, čo by som ešte chcela nie.
a docielia tým, že kopec mamičiek bude aj tak pracovať na čierno...

czechzuzanaba
2. okt 2009

Ale vsak to este neni finalni podoba.....treba az to projde parlamentem tak bude vsecko jinak....

elienka
2. okt 2009

Ja som tiež dnes zostala zhrozená, nebyť článku od p. Mihála, link je uvedený vyššie, ani by som na to neprišla, len po jeho odpovedi na otázku č. 5 mi začal vŕtať chrobák v hlave, tak som si čítala návrh zákona a našla som si aj platný zákon o rodič. príspevku. A je to tam jasne napísané. Moje dieťatko je hudba budúcnosti, ale aj tak sa aktívne zaujímam o tieto témy, preto som dnes riadne nasr... a aj ja budem rozmýšlať, ako to robiť načierno. (Napadlo ma napísať dohodu na manžela..., alebo nech si on založí živnosť...)

pralinkaaa
2. okt 2009

to je pravda, že bohvie čo a ako ešte oni schvália/neschvália....ale už keď som sa tu tak začítala, tak som sa do toho vžila.
je to riadna kravina, nikdy nevyjdú v ústrety ľudom a musia si dať svoje...no čo už...uvidíme ako to ozaj celé dopadne. a nejak sa ich okabátiť tiež bude musieť dať 😝 😀

burina111
2. okt 2009

podľa mna to vôbec nie je spravodlivé, teraz si zoberte, že budem mať druhé dieťa kým to prvé bude mať napríklad 8 rokov, proste s väčším časovým odstupom, budem platiť všetky odvody, budem zamestnaná, a aj tak nebudem mať nárok na tých 256eur lebo moje prvé dieťa má už viac ako 2 roky....no proste dovi.....

elienka
2. okt 2009

burina, toto som teraz nepochopila, ak budeš mať pri druhom dieťati nárok na materskú, tak budeš mať na toto druhé dieťa zvýšený RP až do veku 2 rokov toho druhého dieťaťa

burina111
2. okt 2009

no práve podľa toho výkladu sa mi zdá že nebudeš mať nárok na zvýšenú materskú, iba na tu obyčajnú čo je teraz, pretože tvoje prvé dieťa má viac ako dva roky a teda nesplňuješ jednu z podmienok....ale tak hádam to neprejde....je to volovina...

pralinkaaa
2. okt 2009

burinka - to nechápem, akože ked budeš na rodičovskom doma s malým babom ale máš aj dieťa ešte jedno, kt. už má viacej ako 2r - tak nedostaneš zvýšený rodičovský? to ako prečo?

czechzuzanaba
2. okt 2009

burina kliiiiid, ty jsi to zle pochopila jenom.... 🙂

pralinkaaa
2. okt 2009

😀

elienka
2. okt 2009

burina, zle si to pochopila, tam vôbec nič také nieje o čom ty píšeš. Skôr sa boja mamičky, ktoré idú z rodičovskej dovolenky rovno na materskú a to sa stále tu preberá, ako sa počíta tých 270 dní.
V prípade ako si ti uviedla, je to v pohode

burina111
2. okt 2009

takže ako to je? ak čakáš prvé dieťa, je mi to uplne jasné, a ak čakáš druhé?a to tvoje prvé je staršie ako dva roky??? a ideš s materskej-rodičovskej do dalšej materskej alebo iba rodičovskej??? ☹ fakt som z toho jeleň baby.........

lea05
2. okt 2009

ved ale ak má tvoje 8 rokov tak nie si na materskej 8 rokov, medzi tým niečo robíš, alebo si platíš dobrovolné nemocenské, jediná podmienka je aby si platila nemocenské 270 dní pred porodom, a dostávaš ten zvýšený rodičovský, alebo teda pracovala a zamestnávatel za teba platí nemocenské...dva roky sa tam spomínaju preto, že ten zvýšený dostávaš dva roky, a tretí rok normálne ako ostatný...

elienka
2. okt 2009

No burina, ide o to aby si pri každom dieťati, je to jedno či je prvé, druhé alebo dvadsiate bola nemocensky poistená aspoň 270 dní pred dátumom pôrodu. Ak si bola zamestnaná aspoň 270 dní pred dát. pôrodu (opravte ma ak sa mýlim) tak máš týchto 270 dní zaplatených - nemocenskú platí zamestnávateľ a ty. Ak si na rodičovskej dovolenke s prvým dieťatom a súčasne trvá tvoj pracovný pomer u zamestnávateľa tak tento dal len prerušenie nie odhlásenie zo soc. poisťovne a tieto dni sa teda rátaju pri výpočte či máš alebo nemáš nárok na materskú. Ak však tvoj pracovný pomer skončil počas rodičovskej dovolenky, zamestnávateľ ta odhlásil a preto tieto dni od odhlásenia sa vlastne do nem. poistenia nerátajú. Ak si bola napr. nezamestnaná, vtedy sa ti dni nerátajú, lebo štát za teba neplatí nemocenské poistenie. Ak si bola živnostník a ešte si nemala povinnosť platiť odvody, tak zasa tieto dni sa nezaratávajú, lebo nik za teba neplatil nemocenské poistenie. Toto sa dá riešiť dobrovoľným nem. poistením. Ak si bola nemocensky poistená aspoň 270 dní za posledné dva roky, máš nárok na materské. A ak máš nárok na materské, tak máš potom nárok aj na zvýšený RP. Nárok na zvýšený RP sa posudzuje pre každé dieťa a samozrejme vek jeho súrodencov nehrá žiadnu rolu.

Takto to aspoň chápem ja, ak je niečo nesprávne, opravte ma prosím

lea05
2. okt 2009

kriste ženy mne bude chýbať 6 dní, na to aby som dostávala zvýšený ☹ , a nič s tým nemožem robiť, práve som sa vrátila zo sociálky...musím dieťa prehovárať že nech vydrží v bruchu dlhšie 😀

burina111
2. okt 2009

lea05 má niečo cez dva roky, to som uviedla iba ako príklad...ja som ten prípad, ktorý bol pred md zamestnaný, poberala som pol roka materskú, teraz rodičovský príspevok a čakáme druhé bábo...ešte počas mojej terajšej rodičovskej. to ale syn už bude mať viac ako dva roky a okrem toho my v práci skončí pracovná zmluva uzatvorená na dobu určitú...takže určite nie som prípad, ktorý bude poberať zvýšenú materskú, skôr dalej rodičovský.... ☹

lea05
2. okt 2009

ked ti skončí pracovná zmluva hned si začni platiť dobrovolne nemocenské a neprídeš o zvýšený, pri druhom dieťati...ja nie som expert, tak berte ma s rezervou...

zuzitka
2. okt 2009

burina

moje prvé dieťa má už 3 roky, takže toho sa netýka zvýšenie.

ale teraz v decembri porodím moje druhé dieťa .... platila som si dobrovolne nemocenské poistenie, teda splňam podmienku 270dní počas 2 rokov byť poistená, tak by som mala mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok pri druhom dieťati 🙂

u teba to bude tak, že prvé dieťatko nebude mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok, lebo už má 2 roky.
tvoje druhé miminko by malo mať na to nárok .... ak si zamestnaná a platili ti do sociálky. alebo ak si si sama platila nemocenské. ale neviem presne, ak sa ti narodí miminko do veku 3 rokov tvojho prvého dieťatka, tak máš nárok ajtak

burina111
2. okt 2009

dakujem ti lea, si zlatá....nooo, hrozné su to opletačky s tými zákonmi, že? ty to máš tiež ružové...otras 😒

elienka
2. okt 2009

Burina a ak si naozaj v 6tt, tak šup na dobrovľné nemocenské poistenie, máš na to akurát najvyšší čas. Ak ti pracovná zmluva naozaj len bude končiť, tak by si takto mala naškrabať tých 270 dní, to znamená materskú a môže byť riadne vysoká, lebo vymeriavací základ si pri dobrovoľ. nem. poistení určíš sama a samozrejme ak budeš mať materskú a tento zákon schvália, tak budeš mať nárok aj na zvýšený RP.
Na tvojom mieste by som hneď v pondelok letela na soc. poisťovňu, zistila si či ak sa teraz dobrovoľne poistíš naškrabeš tých 270 dní, dať si max. vym. základ nemocen. poistenia a potom sa už len tešiť na slušnú materskú a možno aj zvýšený RP (ak ho schvália)

zuzitka
2. okt 2009

burina .... už si nestihneš platiť sama dobrovolné nemocenské, lebo do pôrodu nebudeš mať platených 270dní. to sa dá stihnúť, ak by si bola maximálne v 8tt ... ty už si dalej...