Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

bealondyn
6. dec 2009

Dievcata, neviete mi poradit, ci mam na rod.prispevok z SK narok len ak som si tam platila zdravotne poistenie?
Alebo to s tym nijak nesuvisi? Proste ho dostanem, ak mi schvalia narok na matersku?? Dakujem.

jozefmihal
6. dec 2009

anib: V júni 2010 budú voľby, vtedy máte šancu svojim hlasom zmeniť celý idiotský nový zákon o RP.

OK, za súčasného stavu: Ak sa prihlásite na DNP tak, aby ste pri druhom dieťati získali nárok na materské, potom budete mať aj nárok na zvýšený RP.

karki
6. dec 2009

Neviete niekto či schválili aby doba rodičovskej dovolenky bola zahrnutá do doby poistenia v nezamestnanosti? JA som o tom zatial nikde nepočula...

jozefmihal
6. dec 2009

Schválili to v parlamente 2.12.2009. Zákon ešte musí podpísať prezident, ale to je formalita.

karki
6. dec 2009

Dakujem ...

anda123
6. dec 2009

Ahoj maminy, chcem sa opytat ako je to s dlzkou RD? Ak som to ja dobre pochopila, tak by to malo byt asi tak ze matka dostane na dieta po matreskej rodicovsky prispevok 256 euro do 2 rokov dietata a potom rok bude dostavat ( do 3 rokov dietata)tak ako je to teraz 164.22 euro mesacne ? Dakujem

terina25
6. dec 2009

ako pozerám nikto mi na moju otázku neodpovedal... 😢

jozefmihal
6. dec 2009

Ad terina:
"Ja momentálne poberám RP.Na materskej som od 17.12.2008,dcéra sa narodila v januári 2009.Pred nástupom na MD som bola zamestnaná a poberala som potom aj materskú - tých 55%z platu.Teraz som opäť tehotná.Termín porodu mám 4.7.2010.Chcem sa opýtať ako to bude v mojom prípade.Dostanem ten zvýšený príspevok na 1.dieťa od januára do júna 2010 a potom od júna mi zase začne materská - čiže dostanem zase tých 55% z platu??a ak je tých 55% menej ako je ten zvýšený príspevok,tak čo v takom prípade?"

Predpokladám, že zamestnanie stále máte a že ste v ňom na rodičovskej dovolenke.

Ak je tak, potom. Od júna 2010 začnete poberať materské vo výške 55% pravdepodobného vymeriavacieho základu, teda zjednodušene 55% hrubého príjmu ktorý by ste mali v júni 2010, keby ste normálne pracovali.

Ak táto materská bude nižšia ako 256 €, tak od mesiaca, v ktorom sa narodí dieťa, budete mať aj RP vo výške rozdielu medzi 256 € a materským.

Po skončení materského začnete poberať RP v sume 256 €.

gapa
6. dec 2009

terina,
len dodám, že ak požiadaš o zvýšenie RP, tak ti bude vyplácaný do 5/2010 (vyplatený v 6/10), lebo na MD by si mala nastúpiť pri PTP 4.7.2010 najskôr 9.5. a najneskôr 23.5.2010.

No a tiež budeš mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (PnSoD) na staršie dieťa za mesiace 6/10 až do mesiaca kedy siaha 6týždnov od narodenia druhého dieťaťa. Toto tiež vypláca UPSVaR a najlepšie podla mna to vybaviť po narodení dieťaťa. Ups 😨 😨 😨 , aj ked vlastne neviem, ako to je v prípade, ak ti doplácajú z UPSVaR matrerské do výšky RP, či sa dá poberať aj RP a aj PnSoD. Ale ak sa dieťa narodí až v 7/2010, tak za 6/2010 nárok určite máš na PnSoD. Či aj neskôr, to by bolo treba poriadne pozrieť zákon.

Nástup na MD treba nahlásiť aj na UPSVaR.

petusko
6. dec 2009

dobry vecer, v prvom rade velmi pekne dakujem za odpoved p. Mihalovi aj gape 😉 skor som sa sem nedostala.
Doborovlne nem. poistenie som zrusila nastupom na prvu MD, bolo mi vysvetlene, ze je to viac-menej zbytocne, kedze za mna v tom obdobi plati stat 😒
a na druhu MD, resp. RD som nastupila po viac ako dvoch rokoch od toho dobrovolneho poistenia, prvy syn mal 26 mesiacov, ked sa druhy narodil. Takze je to asi stratene.
Len mi je to luto z dovodu, ze ak som to teda spravne pochopila, tak v pripade, ze keby som som pred prvou MD bola zamestanana, a teda by nem. za mna platil zamestnavatel, narok na zvyseny RP by som mala, ale kedze som si platila sama, tak mi to neuznaju. Alebo to nechapem dobre? Mam uz v tom riadny gulas 😖
Koniec koncov, rozhodla som sa, ze ziadost si v buducom roku podam a pockam na rozhodnutie, aj ked bude zamietave.

gapa
6. dec 2009

petusko,
ty si pri druhom dieťati nepoberala materské, ak som dobre pochopila, len pri prvom. A z toho dôvodu nebudeš mať nárok na zvýšený RP.

Ak by si bola zamestnaná aj k nástupu na druhú MD, tak by si nárok na materské mala. Ale tak isto by si ho mala, ak by si bola DNP potrebný čas. No to už je teraz jedno. Bohužial ☹

petusko
6. dec 2009

dakujem gapa 😉
presne tak, nemala som druhe materske vyplacane.
Bolo mi to velmi luto, bola som nahnevana, rozhorcena, ale uz ma to preslo. Vydrzali sme doteraz s takou vyskou, vydrzime aj teraz 🙂 budem sa tvarit, ze o nijakom novom zakone ani neviem 😀
prajem pekny vecer a klobuk dole pred tebou aj p. Mihalom, ze tak ochotne a nezistne pomahate 🙂 😉 ste jedni z mala 🙂

jozefmihal
6. dec 2009

petusko, ja pomáham zištne. Chcem, aby sa na Slovensku narodilo čo najviac detí - aby bolo na môj dôchodok. 😵

petusko
6. dec 2009

aha, tak toto ma nenapadlo 😅 😀 nuz ale ale aj tak ste ochotnejsi ako vsetky uradnicky dokopy v nasom okrese 😅 tam sa dopatrat nejakych informacii bez vyvratenych oci a posielania od dveri k dveram aspon 3x je takmer nemozne. a to nehovorim o tom, ze ked sa idem na tu istu vec opytat 3x v tyzdnovych intervaloch, tak zakazdym dostanem inu odpoved od tej istej panej 😝
ale toto sem nepatri, takze este raz vdaka a nech je teda tych deticiek a spokojnych mamiciek co najviac 🙂

katie.2906
7. dec 2009

Mám zopár otázok, za ktorých zodpovedanie vopred ďakujem. Teraz som na RD, mám nárok aj na zvýšený RP. Keď dcérka dovŕši 2 roky pôjde do jaslí. V zákone stojí, že potom matka dostane 75% príspevku, ktorý by jej prislúchal do 3.rokov dieťaťa. /Ak to správne chápem./ Dostane ho aj v tom prípade, že bude poberať príspevok pri starostlivosti?
Ak by som nastúpila do práce povedzme na 6 mesiacov a išla potom na druhú materskú, budem mať nárok na materské a potom zvýšené RP? Ak nie, koľko musím odrobiť? Ráta sa to len z toho odrobeného napr. polroka alebo inak?

lubica76
7. dec 2009

ahojte ,ja mam jednu otazku ohladom rodičovskeho prispevku,narok n a ten zyvšeny mam ,nakolko si platim DNP a poberala som aj matersku.Ale od januara neviem či DNP nemam od januara zrušit ,lebo ja si platim z minima.Sice poberat PN alebo ošetrovne za čast mesiaca by som mohla,ale neviem či z toho minima s a t o oplati Dakujem

martinka17
7. dec 2009

pán Mihal
to ste napísali strašne krásny dôvod 😵

fukylove
7. dec 2009

pan Mihal - tiez sa mi ten zistny dovod od Vas paci 😉 😉 😉 len keby takto zacali rozmyslat aj ini, to by bolo fajn 😵 tak uz len vo volbach hlasovat za takych co rozmyslaju.... 😀

a apropo - ten Vas clanok na etrende - super 🙂))) prehladne napisany a myslim, ze zrozumitelny pre vsetkych... 😵 dakujeme

julinka25
7. dec 2009

Ahojte, prosim vas, mozno to tu uz bolo pisane, ale nemam cas to hladat...dokedy treba poziadat o novy rodicovsky prispevok?Dakujem

mimkao
7. dec 2009

Ešte aj v tejto téme mám jednu otázočku...
Moje najmladšie dieťa sa narodilo v marci 2008.
Budem mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok od januára 2010 do marca 2010, kedy moje dieťa dovŕši dva roky? Som platom DNP, poberala som na ňu materskú.
Ak mám nárok, musím si ísť dať nejakú žiadosť, alebo mi to normálne, "sami od seba" automaticky pošlú...? Ďakujem.

kisska
7. dec 2009

julinka - do 30.6.2010, a najskor po 1.1.2010

mimkao - narok mas ako pises az do mesiaca v ktorom dieta dovrsi 2 roky (cize posledny zvyseny bude vyplateny v aprili 2010). A kedze uz poberas, musis si poziadat najneskor do 30.6.2010.

mimkao
7. dec 2009

Takže musím skočiť aj na úrad práce a dať si tam žiadosť? Ak áno, tak to viem spraviť aj teraz ešte v decembri, aby som do Ke nemusela ísť opäť v januári, alebo sa to dá až po Novom Roku? Ináč, ďakujem, Kisska 😉 😵

standa82
7. dec 2009

Mimkao, požiadať o nový RP ti stačí aj začiatkom februára, lebo tetušky budú mať v tom po novom roku chaos. Za január ti doplatia.

tinus
7. dec 2009

Dobrý deň Pán Mihal, ahojte maminy
Chcela by som sa spýtať či mám nárok na zvýšený rodičovský príspevok , momentálne poberám rodičovský príspevok do januára 2010. Som tehotná a druhé dieťatko čakáme v máji 2010. pred materskou som bola riadne zamestnaná a vlastne som a mala by som nastúpiť do práce od februára 2010 len už teraz viem že ma zamestnávateľ nepríme a dá mi výpoveď pre nedostatok miesta. Od mája 2009 si platím DNP a od októbra 2009 so si ho zvýšila . Preto by som sa chcela spýtať keď mi dá zamestnávateľ výpoveď či budem mať nárok na zvýšený rodičovský príspevok po ukončení materského príspevku Za odpoveď vopred ďakujem aj iným mamičkám

kisska
7. dec 2009

tinus, kedze si uz teraz tehu, po ukonceni PP budes v ochrannej lehote 6 mesiacov, cize to krasne stihas a budes mat narok aj na materske (aj zo zamestnania) a neskor aj na zvyseny RP.

tinus
7. dec 2009

ďakujem kisska veľmi si ma potešila myslíš že keď pojdem za zamestnávateľom v januári a oznámim mu že som tehotná a pojdem na maródku bude to vybavené

danasek
7. dec 2009

gaga,
vďaka za potešiteľnú odpoveď.

jozefmihal
7. dec 2009

Info k RP od 1.1.2010 tu:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...

Čítajte aj diskusiu pod článkom.

simona55
7. dec 2009

pan. Mihal, ja som savas pitala ale ako vydim moc mi nerozumiete, 😉 pitala som sa ze dcera bola zamestnana na pracovnu zmluvu bolo to 2008 a vtedy si odrobila 8mesiacov a potom ich prepustili ale teraz zase robi tak isto a tak isto ma aj pracovnu zmluvu bude mat 18 rokov a pitam sa ze ci by splnala podmienku na zvysenuRP? KED ZE PLANUJE NIEKEDY V LETE OTEHOTNIETprepacte mi zabudla som na capsllock.

jozefmihal
7. dec 2009

simona, nie vždy mám čas na individuálne odpovede. Kto si nájde čas, sám si odpovie po prečítaní článku, na ktorý som dal link vyššie.