Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

nanajanka
11. dec 2009

Pekný deň.
Chcela by som poprosiť pána Mihála o informácie ohľadom rodič. príspevku. V januári 2010 nastupujm do zamestnania. Moja dcérka bude mať vo februári 2010 dva roky. Prídem o zýšený rodič. príspevok? Mám vybavené súkr. dets. jasle, ktoré stoja 5550 sk, ale aj štátnu škôlku, ktorá stojí 1200 sk. Budem môcť poberať rod. príspevok v oboch prípadoch? Na úrade mi nevedeli odpovedať, mám sa informovať až po 15.1.2010, čo je pre mńa neskoro. Ešte môj manžel je s.z.č.o., momentálne má pozastavenú živnosť. Môže v januári poberať rod. príspevok - zvýšený, ak by som ja nastúpila do zamestnania, a dieťa by navštevovalo jasle, škôlku?
Veľmi pekne ďakujem za vašu odpoveď a prajem všetkým príjemný víkend.

tin007
11. dec 2009

nanajanka ak som dobre citala a rozumela, tak akonahle budes pracovat, nemas narok na zvyseny RP (iba ak by si mala napr. prijem z prenajmu bytu alebo tzv. prilezitostny prijem - v blogu p. Mihala je to pekne vymenovane, ale ty pises, ze nastupujes do zamestnania, cize pojde o prijem zo zavislej cinnosti - pracovna zmluva, dohoda o vykonani prace), ale mala by si dostavat ten znizeny RP (164 E), ak bude mala v sukromnom zariadeni. ak bude v statnej skolke, tak ti narok na RP uplne zanika.
na druhu cast otazky (manzel szco, pozastavena zivnost) odpovedat neviem

katie.2906
11. dec 2009

Opakujem svoju otázku už 3x, lebo mi stále nikto nezodpovedal. Prosím o pomoc.

Mám zopár otázok, za ktorých zodpovedanie vopred ďakujem. Teraz som na RD, mám nárok aj na zvýšený RP. Keď dcérka dovŕši 2 roky pôjde do jaslí. V zákone stojí, že potom matka dostane 75% príspevku, ktorý by jej prislúchal do 3.rokov dieťaťa. /Ak to správne chápem./ Dostane ho aj v tom prípade, že bude poberať príspevok pri starostlivosti?
Ak by som nastúpila do práce povedzme na 6 mesiacov a išla potom na druhú materskú, budem mať nárok na materské a potom zvýšené RP? Ak nie, koľko musím odrobiť? Ráta sa to len z toho odrobeného napr. polroka alebo inak?

alusha
11. dec 2009

Katie, ak poziadas o zvyseny RP, budes posudzovana podla noveho zakona, cize prispevok na starostlivost nedostanes, jednoducho do prace ist nemozes... ak sa zamestnas tak ti uhradia 25% prispevku, ktory by ti do 3 rokov prisluchal...

cuchre
11. dec 2009

ahojte, vie mi niekto pls prezradit, ci treba o zvyseny RP zaidat a ako? dakujem

jankar27
11. dec 2009

Katie, riesila som podobny problem ohladne prace, men p. Mihal na svojom blogu odpovedal takto.
.....

pred 4 dňami / Jozef Mihál / Reagovať

Poďme postupne. RP poberáte od roku 2009, nevykonávate zárobkovú činnosť, dieťa máte doma.
.
Pokiaľ dieťa v roku 2010 nedáte do jaslí a nezačnete pracovať, môžete žiadať o zvýšený RP 256 €.
.
Potom čo v roku 2010 dáte dieťa do jaslí a začnete pracovať, budete dostávať príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných výdavkov na jasle. Zároveň dostanete novozavedený jednorazový príspevok rodičovi vo výške 25% sumy RP, na ktorý by ste inak mali nárok za zostávajúce mesiace do doby, kedy by dieťa dosiahlo 3 roky.
.
........................

A co sa tyka tej dalsej materskej, tam zalezi, ci si teraz nemocensky poistena, resp. ci si zamestnanec na RD, lebo inac ti len 6 mesiacov v praci nebude stacit (podmienka 270 dni poistenia) na dalsie materske.

jankar27
11. dec 2009

cuchre, pokial uz dostavas RD, a splnas podmienku na zvyseny RP, tak si mozes on poziadat od januara na UPSVaR, urcite budu mat tlaciva.

zuza.m
11. dec 2009

katie ja sa v tom nevyznam dokonca ani ja neviem či mam narok na zvyšeny alebo nie,na matersku som narok mala ale mala som ju taku nizku že bola menšia ako rodičovsky prispevok.
ale k veci kamoška ktora nerobila tolko aby splnala podmienky na zvyšeny RP pred prvym narodenim syna a išla hned z jedneho prispevku na druhy pretože deti mala po dvoch rokoch.teras na zvyšeny ma narok.teda ona si to zistovala a toto zistila.tak že ked si na materskej z jednej na druhu tak by si mala mat narok.ked budeš medzi tym robit tak musiš odpracovat určity počet mesiacov ale neviem či stači len tych 6mes.

kisska
11. dec 2009

zuza.m - ak si mala narok na matersky, aj ked nizku, mala by si mat narok na zvyseny RP. V zakone nie je v podmienke vyska materskeho.

nanajanka
11. dec 2009

tin007 Ďakujem za odpoveď.Pekný víkend.

katie.2906
11. dec 2009

Jankar27 a zuza.m - obom vám veľmi pekne ďakujem. Som zamestnaná na RD. To znamená, že nárok na druhuú materskú a potom na zvýšený RP by som teda mala mať bez ohľadu na to koľko medzi "deťmi odrobím". Dobre som to pochopila.

ladybird1l
11. dec 2009

ahojte, tento pondelok, to je 7.12., som si volala na UPSVAR, ze ci sa uz da poziadat o zvyseny rodicovsky prispevok, ten zamestnanec co "ma ma na starosti" mi vravel, ze sa este o to neda poziadat, ze to este nie je schvalene... tak som zmetena, lebo som citala clanok od p. Mihala, zevraj to uz schvalene bolo...mate prosim niekto presnejsie info? bojim sa to premeskat, lebo v dnesnej dobe plati - nepoziadas nacas nemas....dakujem

maznacik007
11. dec 2009

ael ako to je predsa skoro sa o tom este informovat.. aj tak zvyseny rod. prispevok budu vyplacat az za januar a teda pride na ucty vo februari. na upsvare este nemali skolenie k tomu a nie su k tomu ani tlaciva..
a teda ziadat o to momentalne nema absolutne zmysel...

sissik
11. dec 2009

schvalil to parlament. este to musi podpisat stary ujo😉
ked to on podpise, tak to bude iste. potom to vyjde v zbierke zakonov a UPSVAR sa bude musiet konecne rozhybat. aj tak pochybujem, ze 31.1.2010 budu mat tlaciva. vsak oni maju cas. a mozno aj usetria, ked to 1-2 mesiace nebudu musiet vyplacat 😝

kisska
11. dec 2009

babule nebojte, oni to budu vyplacat aj spatne k 1.1.2010, takze sa netreba pridavat k chaosu, ktory tam urcite budu mat po novom roku. Ziadost treba podat najneskor do 30.6.2010...

gapa
11. dec 2009

katie2906,
aj dni čerpania RD, ak ti pracovný pomer trvá sa rátajú za dni nem.poistenia presne tak isto ako dni, kedy by si pracovala podla teraz platného zákona. Takže nárok na materské budeš mať a aj na zvýšený RP ako písali kočky. Len je podstatné, aby ti trval PP k nástupu na MD.

misulka1984
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jozefmihal
12. dec 2009

§ 12 ods. 4 nového zákona:
.
"(4) Ak oprávnená osoba podľa odseku 3 prvej vety spĺňa podmienky nároku na rodičovský príspevok podľa § 3 v sume podľa § 4 ods. 2 aj za obdobie, počas ktorého sa jej vyplácal po 31. decembri 2009 rodičovský príspevok podľa zákona účinného do 31. decembra 2009, vyplatí sa jej rozdiel medzi vyplateným rodičovským príspevkom v sume podľa § 4 ods. 1 a rodičovským príspevkom v sume podľa § 4 ods. 2 od vzniku nároku na rodičovský príspevok podľa tohto zákona, najdlhšie za obdobie šiestich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, ktoré predchádzajú kalendárnemu mesiacu, v ktorom sa jej priznal rodičovský príspevok podľa tohto zákona. "
.
Po slovensky - osoba ktorá poberá RP už pred rokom 2010 a v roku 2010 spĺňa podmienky na zvýšený RP, môže požiadať o zvýšený RP do konca júna 2010. Ak napr. požiada o zvýšený RP až v júni 2010, doplatia jej zvýšenú sumu od januára 2010 spätne.
.
Teda je zbytočná panika hnať sa na UPSVaR už v januári, ak tých +96 € až tak veľmi nepotrebujete.

angelikaaa
12. dec 2009

Ahojte.
čítala som návrh zákona o rodičovskom príspevku.Tam je napísané,že pre rodičov,ktorým nesaturuje rodičovský príspevok stratu pracovného príjmu, napr. pre rodičov, ktorí boli pred narodením dieťaťa nezamestnaní resp.pracovali len krátkodobo, navrhuje sa poskytovať rodičovský príspevok na terajšej úrovni vo výške 164,22 eur.
Pre rodičov, ktorým rodičovský príspevok saturuje stratu pracovného príjmu, navrhuje sa poskytovať suma 256,-EUR.

Tak ja tomu už nerozumiem. Ja nastúpim na materskú v januári 2010.Pracovná zmluva sa mi skončila 30.11.2009. Nárok na materské mám, lebo som bola zamestnaná 1,5 roka a som v ochrannej dobe.
Ale dostanem aj zvýšený rodičovský príspevok, aj keď pred pôrodom už nebudem mať pracovný pomer?

jozefmihal
12. dec 2009

saturuje nesaturuje, podľa nového zákona máte nárok na 256 €, lebo máte pri dieťati nárok aj na materské. To, že medzitým PP skončil, nie je v danom prípade podstatné.

ulala
12. dec 2009

Ahojte dievcata, Dobry den p. Mihal,
nakolko som uz zmagorena z toho DNP A vy vtom mate isto jasnejsie ako ja 😉 ,chcela by som si nieco overit: V januari 2010 nastupujem do prace na polovicny uvazok (nakolko som student posledneho rocnika). Zaroven si chcem platit DNP, v oktobri mi to vychadza,ze uplnie 270 platenia DNP. Chcem sa opytat ked planujem otehotniet niekedy okolo novembra - decembra 2010, ci budem mat narok na vyssiu matersku aj napriek tomu, ze pracujem na polovicny uvazok a nie TPP?? Uz neviem na koho sa vtomto obratit. 🙄
Dik moc za skore info!!!!

maruskach
12. dec 2009

Dobry vecer dievcata, pan Mihal. Chcem sa velmi pekne podakovat za Vase informacie, vykonavate skutocne uzasnu pracu. Chcem Vas poprosit o radu.
V 28.11.2008 som prestala poberat matersky prispevok v UK a v ten den som ukoncila aj pracovny pomer, kedze som sa po materskej nevratila do prace a boli sme uz na SK.
Takze 28.11.2008 som si prestala platit aj nemocenske davky v UK.
Od novembra 2008 poberam rodicovky prispevok tuna na SK.
9.12.2009 som sa prihlasila na DNPO.
Moj syn bude mat 5.4.2010 dva roky, avsak okolo 18.3.2010 sa nam narodi druhe dieta. Do porodu mam z UK 257 dni, plus terajsie DNPO, takze stiham 270 dni, keby chcem rodicovsky vo vyske 256 eur na druhe dieta. Kamaratka mi vsak tvrdi, ze pri druhom dieti nemozem dostavat 256, lebo mi skoncil pracovny pomer a materska sa v tomto pripade s DNPO nespocitava.
Je to pravda?
Ked si chcem pomoct k vyssej materskej, mam len tu moznost zamestnat sa este teraz pred porodom? Keby sa v mesiaci januar, alebo este teraz v decembri zamestnam na nejaky mesiac, budem mat narok na 256 aj pri druhom dietati?
Velmi pekne Vam dakujem za pomoc a ochotu.

maruskach
12. dec 2009

ozaj, este som nedodala, ze mam od roku 2003 zivnosit, SZCO na SK som bola do juna 2007, avsak od aprila 2006 nevykonavam ziadnu zarobnovu cinnost, kedze som bola zamestnana v Uk az do 28.11.2008. Zivnost sa chystam v pondelok pozastavit.

jozefmihal
12. dec 2009

Neviem to napísať inak, preto píšem do fóra.
.
Prosím nepíšte mi interné správy, nebudem Vám na ne odpovedať. Som rád, ak stíham sem tam poradiť vo fóre. Radu vo fóre považujem za 100x cennejšiu, pretože ju okrem zadávateľa otázky vidí 100 ďalších párov očí a môže sa z nej poučiť.
.
Ďakujem za pochopenie.

deni032
13. dec 2009

Pán Mihal. prosím Vás, aj keď môj príspevok nepatrí celkom pod túto tému, neviem,kto by mi mohol dať presnejšiu odpoveď ako Vy.Otázka je uvedená vyššie na str. 51, týka sa predĺženej rodičovskej dovolenky zo zdravotných dôvodov.Ďakujem.

jozefmihal
13. dec 2009

deni032, otázka znela (odpovede v texte):
.
Som na predĺženej rodičovskej dovolenke zo zdravotných dôvodov dieťaťa.Schválenej ešte v roku 2008, do konca 2011.Momentálne chodí dieťa občas do škôlky na 3 hod.Riadne to mám nahlásené.Ja nemám žiadnu zárobkovú činnosť.Ale sa chcem spýtať aké mám možnosti,a či tomu správne rozumiem.
.
1. Dieťa nebude v škôlke ale doma s babkou a ja môžem pracovať na dohodu? alebo na polovičný úväzok?Ak chcem poberať rodičovský príspevok.
.
...keďže sa na Vás vzťahujú pravidlá v roku 2008, môžete pracovať na dohodu alebo na polúväzok, pokiaľ dieťa nebude v škôlke ale doma.
.
2. Ak sa zamestnám na plný úväzok,dieťa bude s babkou,mám nárok na...?Ak sa zamestnám na plný úväzok a dieťa dám do škôlky,mám nárok na...?
.
...ak bude dieťa v škôlke, nemáte nárok na RP, postupuje sa pritom podľa § 12 ods. 10 zákona 280/2002.
...ak dieťa nebude v škôlke, môžete sa zamestnať hoci aj na plný úväzok.
.
3. Ak sa zamestnám a odídem v skúšobnej dobe,/alebo po roku/ môžem sa vrátiť na predĺženú rodičovskú alebo by som si ten zdravotný stav musela dať posudzovať znova?Som rozvedená, poberám rodičovský a výživné, chcela by som si nejak privyrábať.Okrem toho študujem diaľkovo VŠ,kde nás evidujú ako denných študentov,má to nejaký vplyv na uvedené?
.
...vzhľadom na vyššie odpovede je jasné, že nárok na RP vo Vašom prípade neovplyvňuje to, či budete pracovať, resp. či budete pracovať a pracovný pomer po čase následne ukončíte. Pokojne môžete pracovať ako chcete (riadite sa zákonom ešte z roka 2008) len nesmiete mať dieťa v škôlke ani na hodinu.

deni032
13. dec 2009

Ďakujem Vám veľmi pekne za odpoveď pán Mihál,pekný deň želám.

miroslava72
14. dec 2009

Dobre rano.

Viem,ze do dvoch rokov dietata,pokial budem poberat zvyseny RP-256e nemozem pracovat,ale co ten dalsi rok,ked sa RP opat znizi na 164e...ako to je potom? Je mozne pracovat aspon na dohodu a RP budem poberat a mozu dieta opatrovat aj stari rodicia?

Dakujem za odpoved.

lucia32
14. dec 2009

Pán Mihál odpísal jednej mamičke...
Potom čo v roku 2010 dáte dieťa do jaslí a začnete pracovať, budete dostávať príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných výdavkov na jasle. Zároveň dostanete novozavedený jednorazový príspevok rodičovi vo výške 25% sumy RP, na ktorý by ste inak mali nárok za zostávajúce mesiace do doby, kedy by dieťa dosiahlo 3 roky.

Zaujíma ma ten jednorázový príspevok? To je pre mna novinka...mätie ma to spojenie...je jednorázový, čiže vyplatia ho len raz? A čo tá časť, že...na ktorý by ste inak mali nárok za zostávajúce mesiace do doby, kedy by dieťa dosiahlo 3 roky.
Má v tom niekto jasno?
Lucia

lucia32
14. dec 2009

Tak som si našla odpoved sama 😀
RP poberáte od r. 2009, do práce nastúpite v r. 2010 a dieťa dáte do súkromných jaslí. Predpokladám, že na dieťa ste dostávali materské.
.
Vzhľadom na to odporúčam v januári 2010 požiadať o zvýšený RP 256 €. Od mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, v ktorom nastúpite do práce, požiadate o priznanie príspevku na starostlivosť o dieťa vo výške sumy Vašich výdavkov na súkromné jasle (tento príspevok je najviac suma 164,22).
.
Zároveň požiadate o výplatu jednorazového príspevku rodičovi, ktorý sa vypočíta ako 25% Výšho zostávajúceho nároku na RP za nasledujúce mesiace až do mesiaca, v ktorom dieťa dosiahne 3 roky.
RP z roku 2009 a zaciatok pracovneho pomeru 20107.12.2009 / jankar27 / Reagovať
Nie je mi to celkom jasne. Ano poberala som plnu matersku(aj vdaka vasim radam), ide mi hlavne o to dostavat tych 164,22 na jaslicky. Takze, kym nenastupim do prace, tak si mam poziadat o zvyseny RP, ked nastupim do pracovneho pomeru tak si poziadat prispevok na jaslicky 164,22 eur. Otázkou je ci, ten prispevok nezrusia a budem ho dostavat do 3 rokov dietata ak bude v jasliach? A dostanem aj ten jednorazovy prispevok aj prispevok na jasle?
7.12.2009 / Jozef Mihál / Reagovať
Poďme postupne. RP poberáte od roku 2009, nevykonávate zárobkovú činnosť, dieťa máte doma.
.
Pokiaľ dieťa v roku 2010 nedáte do jaslí a nezačnete pracovať, môžete žiadať o zvýšený RP 256 €.
.
Potom čo v roku 2010 dáte dieťa do jaslí a začnete pracovať, budete dostávať príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške preukázaných výdavkov na jasle. Zároveň dostanete novozavedený jednorazový príspevok rodičovi vo výške 25% sumy RP, na ktorý by ste inak mali nárok za zostávajúce mesiace do doby, kedy by dieťa dosiahlo 3 roky.
.
°°°° takže ten jednorázový príspevok vo výške 25% sa vyplatí naraz za všetky zvyšné mesiace...waw, to ma teda riadne prekvapili, také niečo sa mi ani nesnívalo...dnes budem mať skvelýýý deň...