Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

nevestickka
5. feb 2010

radsej to ani nekomentujem... mne v stredu dorucili tu vyzvu, a dnes uz je vsetko inac... 😠
akurat neviem, co by spravili keby si si chcela znova obnovit tu dohodu a naspat znizit RP, ci by Ta stale posudzovali podla 2009 alebo uz podla noveho zakona???
radsej si tam zavolaj nech to mas z prvej ruky!

nevestickka
5. feb 2010

... ale teda bordel je to neskutocny 😒 😒 😒

lalus
5. feb 2010

no zatiaľ sa na to vykašlem, aj keď rozčúlená som kvalitne (kvôli odhlasovaniu, prihlasovaniu na dobrovoľné dôchodkové a znova odhlasovaniu a prihasovaniu som bola v SP za 3 týždne 4x,lebo furt im tam niečo nesedelo, potom ma omylom miesto dôchodkového prihlásili na nemocenské!!! a to nehovorím o finančnej strate, keďže som si to dôchodkové za január zaplatila ako dobrovoľný poistenec).
Mám vďaka Bohu prísľub, že keď budem znova na nižšom RP, tak sa k dohode vrátim...takže beriem to ako menšiu dovolenku za zvýšený rodičák. Ale čo tie ženy, ktorým to miesto nikto nepodrží a iné už nenájdu 😖

momo1988
5. feb 2010

annie dufam ze budeme mat bo mi mame s manzelom aj pozicky nove auto tiez platime a este telefony a podobne veci cize ja budem neskutocne rada ked aspon mesacne odlozim 50 eur joj hed sa bude lepsie dychat

babulka25
5. feb 2010

Dobrý deň. Chcem sa opýtať ako to bude so mnou - momentálne som na rodičovskej dovolenke so synom, ktorý bude mať koncom februára 2 roky. Pred materskou som pracovala a následne som mala aj materský príspevok 15.000,- čiže z MVZ. Moja otázka je či na syna môžem požiadať za tie dva mesiace zvýšený RP? A druhá otázka - čakáme druhé bábo v máji. Mám nárok na druhú materskú v takej istej výške a po skončení budem mať nárok na tej vyšší rodičovský príspevok pri druhom dieťati?Ďakujem za odpovede.Dúfam,že píšem zrozumitelne.

gapa
5. feb 2010

lula24,
ak nič nespravíš, tak budeš dostávať RP vo výške 164,22eur.

Predpokladám, že si bola v zahraničí súvisle až do 31.1.2009 nemocensky poistená a to v krajine EU, toto je podstatné na ostatné moje rady.

na tvojom mieste by som sa snažila si zohnať aspon krátkodobý prac.pomer pred nástupom na MD. Vyrátala by som si cca kolko potrebujem dní nem.poistenia, aby som splnila podmienku "aspon 270dní nem.poistenia dva roky pred skutočným pôrodom. T.j. napr. ak by si porodila 1.7.2010, tak sa sleduje obdobie 1.7.2008-30.6.2010, ak by si porodila 31.7.2010, tak sa sleduje obdobie 31.7.2008-30.7.2010, t.j. vždy dva roky pred pôrodom a zrátajú sa dni NP v tomto období. Tebe chýba cca 3mesiace, ak by si porodila koncom 7/2010, ak dobre rátam. Takže by som sa asi radšej hned teraz alebo od 1.3.2010 (podla terminu) prihlásila na dobrovolné nem.poistenie z minima 319,58eur, z toho je mesačné poistné 4,4% = 14eur. Ked by som si našla zamestnanie pred nástupom na MD, tak by som sa odhlásila z DNP a uplatnila si nárok na materské zo zamestnania. Ak by si si nenašla zamestnanie, tak si uplatni nárok na materské z DNP. Bude síce len z minima (pozri v téme o dobrov.nemoc.poistní) ale ti ho od mesiaca narodenia dieťaťa dorovnajú do výšky vyššieho RP, lebo ti nan vznikne nárok, lebo máš nárok na materské. To zamestnanie stačí aj pár dní pred nástupom na MD a samozrejme najlepšie s priaznivým vym.základom, lebo z neho sa ti bude rátať materské.

gapa
5. feb 2010

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
tu je vyjadrenie SP k dôch.poisteniu mamičiek popri práci na dohodu. Je zo stránky www.porada.sk od p. Mihála

http://www.porada.sk/1285784-post50.html

príp. celá téma je tu:
http://www.porada.sk/t129272-p5-dochodkove-pois...

gapa
5. feb 2010

je to ozaj teraz hrozné s tými dohodamí 😠 😠 😠

lalus,
tak snád sa do tvojho nástupu na dohodu po dostiahnutí dvoch rokov dieťaťa niečo zmení, lebo by si mala ako zárobkovo činná nárok na príspevok na starostivosť o dieťa a nie na RP. Neviem, kto sa ti o dieťa bude starať, t.j. či 25% z nižšieho RP alebo vo výške skutočných nákladov max. do nižšieho RP. LEbo tieto podmienky platia až do 3-och rokov, aj ked sa zvýšený poberá len do 2-och. ☹ 😠

lalus
5. feb 2010

gapa, však pár strán dozadu sa písalo, že po ukončení poberania zvýšeného, môžeme pokračovať na dohodu, tak ako sme to robili v roku 2009, t.j. popri rodičáku, lebo sme boli podľa starého zákona....a to som si doteraz myslela aj ja.....niečo mi ušlo?
ja som robila gro z domu a skutočne len pár hodín mesačne, takže žiadnu extra starostlivosť o dieťa mimo mňa neriešim 😅

gapa
5. feb 2010

lalus,
ak si robila doma, tak ozaj si nemala dôvod na odhlasovanie. To je des s tou SP.
Ale pán Mihál práve pred chvílou písal (pozri v linku, čo je vyššie, na konci témy t.č. posledný príspevok), že napíše článok v nedelu na jeho blogoch, tak som veeeeelmi zvedavá. 😅

gapa
5. feb 2010

aha k tvojej otázke.
Ty si požiadala o zvýšenie rodičovského príspevku, t.j. požiadala si nenávratne o posudzovanie nároku na rodičovský príspevok podla nového zákona o RP účinného od 1.1.2010. T.j. mala si možnosť bud stále ísť podla starého zákona bez nároku na zvýšenie RP ale s možnosťou pracovať na dohodu resp. aj prac.pomer podla vtedajšieho zákona alebo požiadať o zvýšenie RP ale samozrejme to už potom všetky podmienky podla nového zákona.
Ak už rozhdnutie nadobudlo právoplatnosť nemôžeš požiadať o zrušenie tohto rozhodnutia.
Myslím zjednodušene povedané, takéto niečo som podpisovala na UPSVaR.

lalus
6. feb 2010

no ten článoček si prečítam teda. 🙄 Ja som o tom odhlasovaní z dôchodkového vedela relatívne skoro v podobe: "kto robíte na dohodu, odhláste sa", takže keď mi prišla výzva (s formuláciou, "ak sa vás to týka") to už bolo dávno pasé.

Ok, s tou budúcnosťou to teda uvidíme...ale že som sa tety na UPSVaRe 2x!!! počas 2 týždňov pýtala, či budem po skončení zvýšeného posudzovaná podľa starého, alebo nového zákona....a 2x som dostala odpoveď, že potom sa podmienky pre mňa nemenia....to asi je zbytočné spomínať, že? 😠

lilana
6. feb 2010

Baby, chcela by som poprosiť o radu, od 1.1: 2010 som na materskej. Volala som na sociálku, povedali mi , že sa mam prihlasiť aby štát platil za mna druhý pilier. Avšak teta zo sociálky mi poslala tlačiva poštou a povedala, že to stači poslať až ked sa babatko narodí do 48 dní. Je to tak? Nemam ešte ani papier- rozhodnutie o materskej, neako im to tam dlho trvá 🙂 Nenapíšete mi čo ste všetko vypisovali akde pri nastupe na matersku? Ďakujem

lalus
6. feb 2010

ten druhý pilier musíš to stihnúť do 48 dní... ja som tam bola osobne, neviem ako ďaleko to máš do sociálnej poisťovne, kam patríš, ale ak to máš v meste, tak tam skoč a na počkanie to je vybavené 😉 to len vypíšeš, podpíšeš a odovzdáš

jááj a s ostatnými papiermi nech Ti poradí niekto, kto to absolvoval nedávno 😖

gapa
6. feb 2010

lalus,
ked ti povedali, že potom sa podmienky pre teba nemenia, tak pravdepodobne tým mysleli, že stále platia tie isté podmienky, ako pri poberaní zvýšeného RP, t.j. podmienky nového zákona. Takáto odpoved sa dá chápať aj tak, aj tak. 😒 😨

lilana,
záleží, či ti trvá stále prac.pomer a bude po celý čas poberania materského, predpokladám szčo nie si.

ak si nezamestnaná a máš II.pilier, tak sa stačí prihlásiť do 45dní od pôrodu na RLFO (registr.liste fyzic.osoby) + vyhlásenie o starostlivosti o dieťa + oznámenie o účasti na dôch.starobnom poistení, vyplníš a podpíšeš časť B (ak nie si zamestnaná) + priložíš kopiu RL dieťaťa

ak si zamestnaná alebo povinné dôch.poistená ako szčo, tak je postup trochu iný.

lalus
6. feb 2010

gapa, nie nedá sa to chápať tak,aj tak...lebo ja som s pýtala doslova! 🙄 t.j. či budem môcť ako predtým popri rodičovskom príspevku môcť mať dohodu.....takže tak. a jak som bola naposledy v SP, tak som si vzala od nich ich časák a tam je akože "obkecnutý" nový zákon o rodičáku od 1.1.2010. Pre RD so starším nástupom je tam napísané, že ak chceme, tak môžeme požiadať od zvýšený od 1.1.2010 - nie je tam, že o posudzovanie podľa nového zákona, ale len o viac peňazí 😒

no diskusiou nič nevyriešim, idem si ten zákon konečne poriadne prečítať 😉

gapa
6. feb 2010

🙂 súhlas,
lebo stačí, že nenapíšeš jedno slovo a môže vzniknúť nedorozumenie. Ved o tom to všetko je.

zuzanahor.
6. feb 2010

Ahojte,chcem sa spytatsom na predlz.rod.dovolenke,predtym som nepracovala,ak si teraz zacnem platit dobrov.nemoc.poistenie 270dni pred porodom, budem mat pri druhom tehu narok na zvyseny rodic.prispevok???? 😉

lalus
7. feb 2010

no to je pekné...tak aspoň to dôchodkové už je jasnejšie 😉

klauduska
8. feb 2010

Zdravim,

chcela by som sa spytat ohladne noveho RP a prace na dohodu.Podla prispekov p. Mihala som pochopila,ze mozem poberat zvyseny RP(od 17.4.2010) a zaroven robit na dohodu,ak tato dohoda nebude trvat cely kalendarny mesiac.

Zaujimalo by ma teda ci by sa teda tato dohoda musela robit napr. nasledovne:
-dohodu spravit napr. od 15. do 15. dalsieho mesiaca a bolo by ju treba vzdy kazdy mesiac obnovovat?
-treba to niekam nahlasovat,ze budem robit na dohodu-do SP a vyplyvaju mi z toho nejake dalsie povinnosti-platby?

Mate s tym niekotra skusenosti?Poradite ako to spravit najlepsie?Budem robit z domu,takze maly nepojde ani do jasli,ani skolky.....

DIk

katka888
8. feb 2010

ahojte baby,
jedna nestandardna otazka.... teraz je povinnost sa prihlasit, ak prenajimate byt. ak mamicka sa rozhodne prenajimat byt, zaregistruje sa na danovom, kvoli tomuto prijmu nebude mat narok na RP?
ma niektora z vas o takej situacii blizsie info?
dakujem

katka888
8. feb 2010

uz som to nasla - rodic moze poberat prijem z prenajmu, takze narok na RP taka mamicka mat bude . http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...

martinka1981
8. feb 2010

Ahojte kočky,ja mam tiež otazku,ked ste nastupili na RD dostali ste neaky papier ako pri materskej alebo ako to je? 😕

gapa
8. feb 2010

martinka, doteraz t.j. ked si požiadala do 31.12.09 nebol UPSVaR povinný vystavovať rozhodnutie, ak priznal nárok na RP. Od 1.1.2010 však musia vystavovať rozhodnutia aj v takom prípade.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
lubkagaa
9. feb 2010

Ahojte dievcata, tak ja som napisala do markizy za tie vyzvy a na hlavu postaveny zakon, podla ktoreho by ste nemali uz dieta nechavat vobec ani so starymi rodicmi bez dozoru ani s vlastnym otcom. Proste 24 hodin musite byt pri dietati. Pani redaktorka na tom pracuje a behala po uradoch a zistovala co a ako, ale my z toho vychadzame tak, ze sa riadne nestarame o deti a preto tie vyzvy. Aj ked teda neviem, na zaklade coho vedia posudit, ci sa riadne starame alebo nie. Ked napr. ja tiez robim len doma na pc a tio v case ked dieta spi.

Ide o to, ak ste niektora kvoli tomu zrusili dochodkove poistenie, ozvyte sa, keby bolo viac bab, ktore napisu maily, alebo zavolaju, aku maju skusenost toto co ste tu pisali, bolo by to super, aspon by videli, co vyslo na svetlo sveta aky zakon, ktory ocividne nepodporuje mamicky ani deti. Nehovorim, ze vsetko je na nom zle, ale podla mna by ho bolo treba prepracovat...

maznacik007
9. feb 2010

fidka pokial ak pracujes tak narok na RP nemas 😔

nadhera
9. feb 2010

aj mamina, ktora vcera pod vplyvom alkoholu 2x prevrhla kocik s deculkom ma narok na rodicovsky? Asi ANO, vsak dieta je v celodennej opatere. Ma ho pri sebe aj v krcme. 😠 ci kde to prisla k 3promilom!!!