Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

xpetka1x
23. okt 2009

mima a preco jja mam vymeriavaci zaklad 700eu to si ho mozem sama zvysit na tych 1038??ci ako to je

kacenqa
23. okt 2009

aha, no parada. dufam, ze to este do januara hore nepojde.... 😒

kacenqa
23. okt 2009

a este ma napada, ked som od januara 2008 na MD, nasledne RD a teraz v januari 2010 pojdem zas na MD, tak materske sa mi bude vyratavat podla uz toho noveho VZ?

standa82
23. okt 2009

Xpetka, aksi budeš platiť do Sp tých 270 dní (cca.9 mes.), tak to vyjde 700x9 = 6300/270(dni sú cca.lebo neviem od kedy si platíš DNP) = 23,3 x 55% = 12,83 eur máš materskú na deň; potom mesačne to máš podľa dní - x 30/31 (február 28) čiže cca. 384,9 Eur(11595,-Sk)

standa82
23. okt 2009

Kacenqa - ak si v TPP, materskú ti vyrátajú podľa pravdepodobného VZ zoz amestnania, no ak si aj DNP tak ti vypočítajú VZ spolu a ztoho budeš mať materskú.

kacenqa
23. okt 2009

DNP nie som, prva materska mi vysla maximalna, a ani vo sne ma nenapadlo, zeby dvihali tu sumu na VZ 😒

ten pravdepodobny VZ zo zamestnania...to je akoze podla poslednych platov? lebo ak ano, tak u mna ten rozdiel robi dakych 20E medzi poslednym platom v hrubom a tym novym VZ....takze to nebude az taka tragedia....

standa82
23. okt 2009

Takže až taká tragédia by nemala byť. Tebe budú počítať pravdepodobný VZ, pretože nepracuješ (si momievidenčný stav). Takže pravdep.VZ sa pohybuhe od min.mzdy (295,5 eur/mes.- 1084,55/mes.). DnP nestíhaš, skús sa teda mzdárky opýtať aký budeš mať VZ, ak by náhodou bol nižší ako si mala keď si nastpovala na 1.MD, skús ju nahovoriť na taký istý ako pri 1.MD. Jej to môže byť jedno, zamestnávateľ to neplatí, platí to SP. 😉

klaudika1402
23. okt 2009

Caute baby prosim vas o radu..Som uz 5 rokov zamestnana v jednej firme a teraz som na PN kvoli tehot.problemom, ked pojdem na matersku bude sa jej vyska rovnat vyske PN???Dakujem vam strasne moc..

ada11
23. okt 2009

ja pracujem na Dododu /ten zárobok nie je veľký, ale aspoň niečo/a dostávam aj RP, dnes mi mzdová tvrdila, že od januára sa mi RP bude krátiť, ale nemal by sa, veď aj po Novom roku sa môže pracovať na dohodu /v tom novom zákone, teda ak prejde/.Mýlim sa ?

standa82
23. okt 2009

Myslím, že na dohodu sa už nebude môcť pracovať. Podmienka pri získaní zvýšeného RP (ak ho schvália) je riadne sa starať o dieťa a je tam aj tá vyššia suma RP aby mamičky nemuseli popri RD pracovať. 😒

gapa
23. okt 2009

ada,
naozaj, ak požiadaš o posudzovanie podla zákona účinného od 1.1.2010, ak ak príjmu zákon v znení, ako je návrh, tak už pri práci na dohodu nebudeš môcť poberať RP vôbec (ani nižší), len príspevok na starostlivosť o dieťa.
Ak nepožiadaš o posudzovanie podla nového zákona, tak môžeš poberať RP nadalej popri práci na dohodu, ale v nižšej sume, aj ked maš dieťa do 2och rokov.
Takže si to potom bude treba preráťať, čo je výhodnejšie.

lul
23. okt 2009

kedy maju schvalovat ten zakon? nemal by uz byt (ne)schvaleny?

jankkam
23. okt 2009

lulô zákon je už schválaný

jankkam
23. okt 2009

lul zákon je už schváleny

alusha
24. okt 2009

klaudika, matersku budes mat zhruba taku vysoku ako PN, materska je 55% z VZ a PN je asi 60%, ak sa nemylim, matersku budes mat o par eur nizsiu ako PN, ale nie vela 🙂

lul
24. okt 2009

alusha podla mna sa materska pocita rovnako ako PN, cize 55% aspon tak som pocula

lul
24. okt 2009

jankkam to je super 🙂 a kde sa mozem o tom docitat viac? Hlavne podmienky ake su. Ci budem mat narok aj ja 🙂 diky

alusha
24. okt 2009

lul, ano mas pravdu, je to 55% len sa berie do uvahy rozlicne obdobie, preto som mala matersku nizsiu, uz som na to prisla 🙂

aadula
24. okt 2009

ahojte, pridám sa do vašej diskusie... Môj malý bude mať v decembri dva roky, ja som v septembri nastúpila do práce, zatiaľ som posudzovaná podľa nejakého staršieho zákona a dostávam riadne celý rodičovský..z toho zaplatím jasle a ostáva mi plat... Podľa nového zákona teda nebudem dostávať rodičovský? neviete niekto ako to je? či tí čo sme podľa starého zákona do teraz poberali rodičovský popri zamestnaní, tak či budeme naďalej dosátvať.... Ja som z toho trošku nešťasná ...išla som pracovať totiž s tým, že z rodičáku zaplatím jasle a ten môj zárobok nám finančne postačí..., ale keď mi príspevok vezmú...a odrátam si výdavok za jasle..tak som skoro tam kde som bola pred tým ☹

alusha
24. okt 2009

aadula, ty budes nadalej dostavat rodicovsky, ak nedas dieta do statneho zariadenia, kedze si posudzovana podla stareho zakona

standa82
24. okt 2009

Jankkam, zákon ešte posunuli do ďalšieho čítania, ako som bola informovaná.

aadula
24. okt 2009

alusha ano? tak to som rada, lebo v podstate som šla pracovať kvôli tomu, že sme finančne nevychádzali... Do škôlky pôjde malý až od septembra...takže do toho augusta by mi to moc pomohlo...Jasličky nás stoja v podstate skoro do výšky rodičovského 🙂

nikol_79
25. okt 2009

ahojte, mňa sa nový zákon týka len mesiac, koncom januára bude mať malý dva roky, čiže potom už nárok na vyšší RP mať nebudem. Pred tehotenstvom aj teraz po skončení materského príspevku si platím DNP. To si o vyšší RP musím niekde požiadať? Kvôli jednému mesiacu?

gapa
25. okt 2009

áno,
ale ak požiadaš o posudzovanie podla nového zákona, tak v prípade, ak budeš poberať z DNP napr. nemocenské celý kalendárny mesiac, tak nárok na RP mať nebudeš, lebo aj poberanie nemocenského sa považuje podla návrhu zákona za zárobkovú činnosť.

mamcaaa
25. okt 2009

Ahoj gapa, vidím že tady všetkým radíš a vyznáš sa, tak by som sa aj ja chcela spýtať.
Dcérka mala v augusta 2 roky, takže zvýšený RP sa ma netýka. Chceme začať pracovať na druhom baby, momentálne som stále v pracovnom pomere. Takže bude sa ma týkať zvýšený RP, keby som išla z rodičovskej na druhú materskú???

snezka11
25. okt 2009

ak budem poberat nemocenskú dávku napr. 20 dní.Tak budem mat nárok na cely RP/256€/ za dany mesiac?

lul
25. okt 2009

halooo hladam odpoved na moju otazku... Ake su podmienky?

standa82
26. okt 2009

Mamcaaa, pokiaľ ti TPP stále trvá a pôjdeš na druhú MD, budeš dostávať aj materskú a potom aj zvýšený RP na druhé dieťa. Ak Pôjdeš na MD, kým ti dcérka nedovŕši tri roky, RP na ňu ti odoberú a začneš poberať materskú.
Ja mám tiež podobný prípad ako ty. Tiež sa chceme od januára pokúsiť o druhé bábo. Syn je tiež augustový (tri roky bude mať v auguste). TPP mi stále trvá, takže materskú dostanem (z akého VZ, to neviem), no platím si aj DNP, takže budem mať najvyššiu materskú. 😉

renatkas
26. okt 2009

ahojte, je ten zakon uz schvaleny tak aby bol platny od 1.1.2009? Pokial viem tak schvaleny je vladou, ale ho musi schvalit aj parlament, alebo nie? Nemate k tomu nejaky link? Neviem to najst...

Vdaka.

standa82
26. okt 2009

Renatkas, navrhovaný zákon posunuli do ďalšieho čítania ako už niekde na MK bolo povedané. Majú na rozhodnutie čas do konca roka.Akurát viem, že schválili min.mzdu na cca.303 eur.