Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

ikke
8. jan 2010

lienkad • Dnes o 11:56
Ahojte.Zaujíma ma kolko musím mať odrobene roky aby som dostala prispevok čo ho zvyšili na 290eur.

standa82
8. jan 2010

Nemusíš mať odrobených xrokov. Stačí byť minimálne 270 dní nemoc.poistená pred pôrodom. Čiže ak pracuješ minimálne 9 mesiacov, t.j. si nemoc.poistená a máš nárok na materskú, potom aj na zvýšený RP. Pokiaľ nepracuješ alebo si nie dobrovoľne nemoc.poistená, nemáš nárok na materskú a teda ani na vyšší RP.

sedmokraska
8. jan 2010

Ahojte maminky 😉
tak dnes som bola na Úrade práce sociálnych vecí a rodiny v Bratislave (na Vazovovej ulici). Priniesla som z práce len potvrdenie, že som na rodičovskej dovolenke a že budem na nej do troch rokov mojej dcérky. Na ÚPSVAR som vyplnila tlačivo (bolo tam len pár základných údajov: meno a priezvisko dieťaťa, dátum narodenia a môj podpis), ukázala som im OP a povedali mi, že zvýšený rodičovský príspevok dostanem vyplatený 15.2.2010 (je to spätne za január). Všetko som vybavila za 3 minútky, pretože tam nikto nebol 😵
Veľa šťastia aj Vám želám 😉

miah
8. jan 2010

takže treba to potvrdenie z práce alebo nie? 🙂
lebo niekto píše, že nie a niekto že ano 🙂

nadhera
8. jan 2010

ja nepotrebujem ani potvrdenie z prace a s tlacivom poslem draheho 😀 takze ani minutka vybavovania. 😀

sedmokraska
8. jan 2010

kočky, v BA je potrebné to potvrdenie ... ak by nebolo, tak by som ho nenosila. Ja som si tam zavolala ešte minulý týždeň, povedali mi, že je potrebné to potvrdenie a potom som o to požiadala v práci.

sedmokraska
8. jan 2010

u nás v BA musí ísť osobne každá mamina, nemôže to vybavovať tatko ... u Vás v Michalovciach môže? 😕

maznacik007
8. jan 2010

no tu musi ist kazda osobitne.. a chcu potvrdenie kt. socialna poistovna nevydava... nie dobu nemocenskeho poistenia od do.. ale presne dni odo dna narodenia dietata... takze sami nevedia co chcu ... uplny bordel

sedmokraska
8. jan 2010

Našťastie tu v BA na Vazovovej ma dobre informovali a bol tam jeden veľmi ochotný pán. Dúfam, že aj ostatné maminy budú mať to šťastie a vybavia si to čím skôr a bez nejakých problémov. Držím palce.

cuchre
8. jan 2010

baby a neviete ako je to, ked nemam zamestnavatela? potom nemam dat ake potvrdenie.....

scandya
8. jan 2010

gapa dakujem ti za odpoved este z 2ho januara :D

pre vsetkych: ja som poziadala o zvysenie este medzi sviatkami, stacilo na A4 napisat ziadost. este sa mi nevyjadrili tak uvidime

nadhera
8. jan 2010

v michalovciach je nase odd na 2poschodi, potesi,ak som s kociarom a nema kto ostat s malym, ale ked som sa mailom informovala, tak mi nielenze poslali tlacivo ale nemusim prist ani osobne. Klobuk dolu pred pani ku ktorej patrim. 😉

kisska
8. jan 2010

Ahojte, u nas (UP Sala) nastastie tiez mali tetusky nachystane tlacivko, kde som im len vypisala svoje udaje s maleho datumom narodenia a podpisom. Teta mi hned povedala, ze mi to schvali, podpisovala som dalsie vyhlasenia a bolo to. Takze sa velmi tesim, ze to islo hladko a bez cakania (jedine dvere, kde nebol rad) 😉

Pytala som sa aj na ten jednorazovy prispevok rodicovi, ktory som popisovala vyssie, ale teta mi to vysvetlovala, ze to plati len pre maminy, ktore nastupia do zamestnania skor ako ich dieta dosiahne 3 roky (tiez to nazvala "satnikove"). Odchod na dalsiu matersku nebrala vobec do uvahy ako "zarobkovu cinnost", takze neviem. Asi im este skusim poslat mail, nech mi to daju na papieri...

nikaa123
8. jan 2010

Dobry den chcela by som sa spytat pana Mihala ako to je ak som na RD a planujem druhe dieta,pracovny pomer nadalej trva,mam narok na materske a na zvyseny prispevok?Dakujem

nadhera
8. jan 2010

co sa tyka zvyseneho RP a brigady - cez agenturu nebudem moct pracovat na zmluvu o dielo ani podla §51 OZ. ostava mi zistit, ci priamo firma, u ktorej sa ma brigada vykonavat,mi vyjde v ustrety, no vidim to blede. ☹ podotykam, ze v tej firme cez agenturu uz rok brigadujem , no len na dohodu.

gapa
8. jan 2010

nikaa,
nie som p.mihál, snád nevadí 🙂
Tvoj PP bude trvať k nástupu na MD, takže máš nárok aj na materské a aj na zvýšený RP, lebo máš nárok na materské.

dadka33
8. jan 2010

ahojte kocky chcem sa spytat neda sa to tlacivo stiahnut na nete?mam ny mysli ziadost o vyssi RP.
Dakujem za radu 🙂

klementina
8. jan 2010

ahojte, chcela by som vas poprosit, ci mi neviete poradit, ak by som bola na pn-ke a poberam nemocenske, tak nemam narok rodicovsky prispevok? treba aby som to oznamila ja na UPSVR, ze som na pn.ke? a bolo to tak aj podla predchadzajucej pravnej upravy, ci som mohla poberat aj nemocenske aj pn.ku? dakujem

kocurko1
8. jan 2010

Baby, ktore ste uz boli na na RD a boli ste si vybavovat zvyseny RP, vsetky ste dokladali potvrdenie od zamestnavatela a popripade Socialnej poistovne?
Ja som na RD este len 3. mesiac a zamestnavatela a soc. poistovnu, ktora mi vyplacala materske mam v inom meste. Dufam, ze nebudem musiet vsetko odznova absolvovat.
Spoliehala som sa na povodnu informaciu, ze podavam len ziadost a moju zlozku uz maju.
Dajte mi prosim vediet, ako ste pochodili s tymto. Dakujem

kisska
8. jan 2010

klementinka - to ze poberas nemocenske davky (PNku), treba nahlasit na UP a za toto obdobie nemas narok na RP. Ale kedze na RP mas narok za cely mesiac aj ked splnas podmienky naroku hoci aj len jeden den, musela by si byt PN viac ako mesiac, aby ti ho nedali vobec. Ide len o tie nahlasovacky a papierovacky, ked budes znovu ziadat o RP...

kisska
8. jan 2010

kocurko - vyzera to tak, ze zalezi do pobocky k pobocke, takze najlepsie by bolo zavolat si k vam a tam ti povedia, co k tomu potrebujes. Ziadost sa da posielat aj postou...

vieraj
8. jan 2010

je tu niekto z tn, co bol vybavovat zvyseny RP? neviem co budu odo mna ziadat. viete, nie v kazdej pobocke je to rovnake.....
ozaj a keby idem do prace a manzel ide na rod. dovolenku dostane zvyseny RP ked teraz pracuje?

kessy11
8. jan 2010

ahojte, som zamestnaná od 1.12.2006, od 6.9.09 som na MD a 21.3.2010 nastupujem na RD, musím si aj ja požiadať o ten zvýšený RP alebo mi bude vyplacany automaticky v tej sume 256,-eur?
a este jedna otázka na začiatku tejto strany niekto spomínal príspevok vo výške 290 eur, to je zas aký????
mám v tom totalny chaos, budem rada ak mi poradíte 😉

kisska
8. jan 2010

kessy - vsetky RP, ktore sa budu estelen schvalovat po 1.1.2010 budu zvysene automaticky (ak budud splnene podmienky) 😉

bobulka34
8. jan 2010

cely tento stat ma choru politiku, a nechapem tie papierovacky okolo toho v dnesnej dobe pocitacov. Je to nieco podobne ako s vybavovanim materskeho, pridavkov a rodicovskeho. Apropos na mna sa to asi nevztahuje ked mam dieta 2,5 rocne

dadikka
8. jan 2010

Ahojte,
bola som v stredu po uradoch a ako vzdy pri mojom stasti - narok na zvysenu matersku nemam.... ☹
8 rokov som opatrovala svoju bezvladnu starku, kt. zomrela dva dni pred narodenim mojho drobca - to som uz bola v porodnici a na pohreb som nemohla, lebo som bola den po porode....stat za mna platil odvody... no a takto som dapadla za dobrotu na .... hanbim sa za to ze zijem na slovensku
Chcela by som sa ale spytat : planujeme 2 baby, ked sa sama dobrovolne nemocensky pripoistim aspon na tych 270 dni, budem mat pri tom druhom dietatku narok na vyssi prispevok?
Dakujeeem za kazdu radu

domulienka
8. jan 2010

ahojte,ja som bola vcera vybavovat aj ked len za 1 mesiac dostanem,no co uz...
Mala som napisanu ziadost,ale mali uz tlaciva,treba vypisat par udajov/Rod.c.matky aj dietata,c.u,adresu.,udaje o druhej osobe,manzelovi./Nic ine odo mna neziadali,len ci som poberala matersku,kukla do zaznamov,podpisala a hotovo.

vieraj
9. jan 2010

dadikka, ked splnis podmienku dni a platila by si si z maximalneho vymeriavacieho zakladu mala by si okolo 17tis. sk na mesiac matersku. ja som to tak mala. odvod, ktory som si platila bol okolo1200sk mesacne po dobu tych 9 mesiacov- teda 270 dni.
a po skonceni budes mat narok na zvyseny RP automaticky.
ale hacik je v tom,ze musis sa prihlasit na socialnej poistovni este pred otehotnenim. a ked sa vam nepodari hned otehotniet, tak preplatis.... 😠

emjee
9. jan 2010

kisska "Odchod na dalsiu matersku nebrala vobec do uvahy ako "zarobkovu cinnost", takze neviem." - pokial viem nemozes sucasne poberat rodicovsky aj matersku, takze pri nastupe na dalsiu matersku ti rodicovsky aj tak prestanu vyplacat 😉 resp. ak ti ho neopravnene vyplatia ho budes musiet vratit