Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

malamamicka
16. mar 2010

ahojte mamicky prosim vas,v aprili mi konci posledna materska davka,kedy mam ist vybavit rodicak,je okolo toho vela behaciek,,co potrebujem prosim odpiste chodim na upsv v blave na vazovovu

malamamicka
16. mar 2010

a este otazocku,,kedze som mala matersku,tak budem mat ten rodicak ten zvyseny,,a o ten treba poziadat alebo ako

katussamus
16. mar 2010

Lalus ďakujem veľmi pekne za odpoveď potešila si ma. Môj pracovný pomer ešte zatiaľ trvá. A ešte ma napadlo ak by zatiaľ skončil pracovný pomer so mnou, mám si platiť nemocenské poistenie? Alebo ako to urobiť aby som mala nárok na zvýšený RP ak by ma medzitým prepustiL Nevieš?

lalus
16. mar 2010

no myslím, že po skončení pracovného pomeru si ešte 6 mesiacov v ochrannej lehote...tj. by si mala mať nárok na materskú, ak by si na ňu šla do tých 6 mesiacov...potom už len platiť nemocenské....sa mi tak zdá 😅

katussamus
16. mar 2010

ok ešte raz dík

sendy10
16. mar 2010

Lalus, velmi pekne dakujem, pomohla si mi velmi! 😉
Volala som si dnes aj na UPSVR a tam mi povedali, ze kedze som poziadala o zvyseny RP (uz mi prislo aj rozhodnutie o schvaleni), tak pokial budem robit na dohodu, nemozem poberat RP v nezvysenej vyske 164,22 €. Nespomenulimi moznost pracovat na dohodu len par dni do mesiaca...Vztahuje sa to teda aj na mna, aj ked uz mam zvyseny prispepvok, ale na RD som od 01/2009?
Bola by moznost napr. skusit sa dohodnut so zamestnavatelom na jednorazovej odmene? Nechcem obchadzat zakony, ale zas kazdy musi chapat, ze napr. 3 mesacna vypomoc ma "oberie" skoro 456,- € na RP (do 3 rokov dietata). Preto vobec neviem, ako to riesit, lebo takto mam pocit, ze sa mi vobec neoplati ist im pomahat, odmietnut mi bude neprijemne, ale co mam robit, kde "pracovanim" sa dostanem do nevyhodnejsej pozicie, ako ked by som len poberala RP?? Skrateny prac.uvazok som tiez zamietla, ale chcela som si to potvrdnit🙂.

gapa
16. mar 2010

sendy,
súhlasím s lalus,
ide o to, aby si každý kalendárny mesiac bola aspon pár dní (aj ked stačí jeden) bez práce na dohodu. T.j. musíš mať vždy dohodu zvlášť napr. od 10.4.2010 do 20.5.2010 (alebo každý mesiac zvlášť). T.j. ak splníš aj v 4 aj v 5 mesiaci podmienky na nárok na RP aspon pár dní, tak máš nárok na celý RP. Ale pozor, ide o to, aby ťa mzdárka vždy prihlásila a odhlásila zo soc.poistovne týmito dátumami!!!

A na dohodu by som si dala uviesť, že prácu vykonávaš doma, aby bolo jednoznačné, že sa o dieťa staráš osobne aj počas vykonávania práce na dohodu. Inak by mohol byť problém s dôchodkovým poistením štátom.

sendy10
16. mar 2010

Gapa, dakujem velmi pekne! Skusila by som sa s nimi dohodnut napr. na datumoch 10.3.-20.3., 10.4.-20.4. a 10.5.-20.5. - je totiz predpoklad, ze budu potrebovat pomoc len cca 3 mesiace, dufam,ze nebude problem. Tym padom by som mala narok aj na zvyseny RP (syn ma 2 roky az v 09/2010).
Ako je to prosim s tym, prihlasovanim a odhlasovanim do SP - nerozumiem tomu, nakolko som myslela, ze ak mam v danom mesiaci narok na RP som napr. poistena aj dochodkovo/zdravotne automaticky (ako mi napisala aj lalus vyssie)? Aj dohodarov musia mzdari prihlasovat? Budem mat povinnost platit odvody, nakolko sa bude jednat pravdepodobne o prijem menej ako je nezdanitelne minimum? A ako si to viem ja dosledovat, ze ma spravne odhlasuju a nahlasuju? Ciste len spytanim sa, pripadne budem podpisovat nejake prihlasky/odhlasky? (ospravedlnujem sa za mozno trivialne otazky, ale neriesila som zatial takuto situaciu a na nete hladam uz cele poobede ale nikde to nie je po lopate napisane ☹ ...). A prosim este o vysvetlenie poslednej vety, aky by mohol byt problem s DP statu (lebo na dohode kratsej ako kalendarny mesiac b´planujem trvat...)?

lalus
17. mar 2010

sendy, no ak budeš mať tú dohodu len 10 dní v mesiaci a budeš tam mať uvedené, že robíš doma, tak problém s poistením mať nebudeš 😉 ....sociálna poisťovňa by Ťa naháňala len ak by si chodila do práce (t.j. že sa nestaráš o dieťa a nechávaš ho niekomu inému)xxc cfdfvvvvvvvvvxyy

tie posledné písmenká sú príspevok môjho synátora k téme gggcfcv c v y 😀 😀 😀

sendy10
17. mar 2010

Lalus, dakujem velmi pekne, velmi ste mi aj s gapou pomohli! 😉 Dufam, uz len, ze sa na tomto dohodneme a ze zamestnavatel nebude mat problem, aby sme kazdy mesiac uzatvarali dohodu...Dufam,ze to nebude nejake podozrive ani pre urady 😕 , resp. ci je to vzhladom na tento novy zakon aj bezna prax..?

sendy10
17. mar 2010

A este: plne suhlasim s Tvojim Jakubkom, tiez si o tom zakone myslim, to co on 😀 😉

gapa
17. mar 2010

😀 😀

jankasz
20. mar 2010

Ahojte,chcem vas poprosit o radu...ja som na rodicovskej dovolenke a mam este starsieho syna,ktory chodi do skoly ... a chcela by som sa spytat,ze ci ma manzel narok na OČR pri synovi keby bol chory a ja som na rodicovskej dovolenke? dakujem pekne...nikde som nenasla podobnu temu...

romy31
22. mar 2010

ahojte, potrebujem sa spýtať na RP....som študentka, takže nikdy som nepracovala a ani som si neplatila DNP tých 270 dní....takže z toho vyplýva, že nemám nárok ani na materskú, ktorá má byť prvého pol roka.....znamená to že rodičovský príspevok budem dostávať až od pol roka alebo aj predtým keď nemám materskú? lebo prvého pol roka vyžiť z ničoho by bolo o hubu 😖
a teraz som si začala platiť ten DNP ale už to aj tak nestíham nahrabať tých 270 dní....ale nemohla by sa mi ta materská začať vyplácať aj po pôrode nejaké dva mesiace, keď už vlastne budem mať tých 270 dní dovŕšených? alebo nedá sa to prihlásenie nejak obísť a prihlásiť ma spätne nejaké dva mesiace dozadu? (aj keby mali byť za to nejaké poplatky....)

dúfam, že ste ma pochopili 😅
Ďakujem za každú odpoveď (môže byť aj IP 🙂 )

lalus
22. mar 2010

jankasz...no s mladším, s ktorým si na rodičovskej dovolenke, nemôže byť muž na OČR určite...so starším nie som si istá.... 😖 . Ak to potrebuješ vedieť súrne a na 100 %, zavolaj do sociálnej poisťovne, poradia Ti - vlastná skúsenosť. Ja som bola po operácii, síce doma a pohyblivá, no starostlivosť o dieťa by ma zbytočne zaťažovala (najmä behanie za ním a dvíhanie na ruky), tak sme to chceli nejak vyriešiť, aby mm nemusel čerpať dovolenku. Zavolala som do SP a pani mi v pohode po telefone poradila, ako vypisať OČR na mňa, aby z toho bolo jasne, že aj keď moja diagnoza si nevyžaduje opateru, tak že som osoba starajuca sa o dieťa a za čas OČR je potrebne, aby sa oň staral muž.

romy - mala by si od začiatku nastúpiť na rodičovskú dovolenku, t.j. mala by si po celé 3 roky dostávať rovnakú sumu - základný rodičovský príspevok, cca 164 €.

gapa
22. mar 2010

romy,
ako píšeš DNP ti k nároku na materské nepomôže, lebo si doteraz nebola nem.poistená. Ako píšu vyššie budeš mať nárok na RP nižší od mesiaca, kedy sa dieťa narodí.

suknicka
23. mar 2010

Ahojte.. poradite jednoduchu vec?

materska mi skoncila v decembri 2009, narok na rodicovsky prispevok mam od januara 2010, chapem to spravne ze teraz uz len treba ist na socialnu poistovnu aby mi potvrdili "Potvrdenie o nároku na materské na účely poskytovania rodičovského príspevku" a s tymto papierom + ziadostou o to ten zvyseny rodicovsky prispevok ist na UPSVaR? ziadne ine dokumenty tam nepotrebujem odniest? (rodny list, fotokopie obcianskych preukazov...) uz som z toho jelen :( Dakujem!!

romy31
23. mar 2010

ahojte...tak to je fajn,, aspoň nejaké peniažky budú...ďakujem za odpovede 🙂

rianka7
24. mar 2010

ahojte,
som studentka a kedze som nepracovala, chcem si zacat platit nemocenske poistenie ako DNPO, ale neviem aku sumu platit ☹ babatko by sme chceli mat (ak sa podari) buduci rok.
keby som zacala od 1.4.2010 mam si zvolit najvyssi alebo najnizsi vymeriavaci zaklad?
kedze sa da sumu zmenit az po 6 mesiacoch, rozmyslala som nad tymito alternativami:
1. prvych 6 mesiacov budem platit najvyssiu sumu a potom si to znizim na nizsiu sumu.
2. prvych 6 mesiacov budem platit najnizsiu sumu a potom si to znizim na najvyssiu sumu.
alebo si mam stale platit najvyssiu ciastku?
a sa sa DNP aj prerusit, a potom znovu zacat platit?
co by ste mi poradili, neviem co je lepsie ☹ pripadne ma niekto iny navrh?
ak by sa aspon niekto ozval, bola by som velmi rada.

kosta123
24. mar 2010

Ahojte je to pravda že ked budem tie 2 roky poberať ten vyšší rodičovský nemôžem íst po 2r. do práce???ževraj nemôžem inak by som musela zaplatiť ten rozdie štátu,l zvýšený minus normálny príspevok,je to možné.Ja som plánovala íst po 2r do práce lebo ten 3.r je len 164€ či kolko eur a to by nám moc nevychádzalo.Je to tak či to je somarina?ďakujem pekne

rianka skús asi inú tému možno 😉

deli_
24. mar 2010

kosta, ale ved zvyseny rodicovsky je len 1 rok, potom zasa klesne. Pol roka mas matersku, potom rok zvyseny rodicovsky a podotm zasa pad nadol do malej rodicovskej. Ja zasa viem, ze pocas toho roka, kedy beries rodicovsky, nesmies mat ziadny iny prijem, inak o rodicovsky prides. Nie je povolene ani minimum, co bolo, kym som nezacala poberat zvyseny rodicovsky prispevok. A po 2 rokoch mozes ist pracovat, ved ak nedas dieta do jasli, rodicovsky moze poberat ten, co sa bude o dieta starat (otec, babka, teta,...) a o.i. stat predsa ziska tym, ked budes danovo opat aktivna. Ak by to tak nebolo, potom sme my na Slovensku este vacsia pakaren, nez som si dokazala predstavit.

deli_
24. mar 2010

suknicka nie - ides priamo na UPSVAR podla prveho mena v priezviksu a tam vypnis vsetko mozne a nemozne (s tvojim OP a rodnym listom babatka) a dostanes rodicovsky. Plus ak mas narok na zvydseny, zaroven jednym tahom napis ziadost. Su tam mile baby 🙂

deli_
24. mar 2010

ze podla "prveho mena" 😀 😀 , myslela som prveho pismena v tvojom priezvisku 😉 idem uz asi radsej spat.

kosta123
24. mar 2010

deli - ja som to počula v TV tak že prvého pol roka máš normálnu materkú čo bolo aj doteraz,potom kto má nárok má zvýšený rodičovský do 2roku veku dietata a posledný rok ten normálny rodičovský tak potom ako to je????

lalus
25. mar 2010

kosta, deli...tu čítajte, že fakt nemôžte pracovať počas celej doby poberania rodičovského...len za veľmi obmedzených podmienok:
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...
len vypichujem:
Znamená to – rodič nesmie mať príjem ani na dohodu o vykonaní práce, pracovnej činnosti či brigádnickej práci študentov. Nesmie mať ani žiadne iné príjmy zo závislej činnosti, napr. odmenu spoločníka v s.r.o. alebo odmenu konateľa alebo člena štatutárneho orgánu, odmenu poslanca obce a pod. Nesmie mať príjem z príkaznej zmluvy, považovaný za príjem zo závislej činnosti. Nesmie mať príjem z podnikania – na živnosť, z poľnohospodárskej činnosti, z podnikania podľa osobitných predpisov (napr. znalec, sprostredkovateľ poistenia), z autorských honorárov, a to ani honorárov zdanených zrážkovou daňou, atď. Ak má živnosť, musí živnosť zrušiť alebo pozastaviť. Ak podniká podľa osobitných predpisov, musí v súlade s príslušným osobitným predpisom podnikanie ukončiť, resp. prerušiť, ak sa to dá.

lalus
25. mar 2010

a s tými termínmi: pol roka je materská, potom sa prechádza na zvýšený rodičovský do dvoch rokov veku dieťaťa (t.j. cca rok a pol to poberáš) a od 2 do 3 rokov dieťaťa je základný rodičovský.
Nárok na zvýšený rodičovský však má len ten, kto má nárok aj na materskú, ináč sa môže stať, že celé tri roky je niekto len na základnej sume 164 eur.

kosta123
25. mar 2010

Tak som mala pravdu že sa to poberá do druhého veku dieťata,ved ja ten 3 rok nechcem brať od nikoho žiadne prachy,chcem sa ísť normálne zamestať a malú dať do jaslí.Len mi jedna holka povedala,že ak tak urobím tak im budem musieť vrátiť ten rozdiel medzi zvýšeným anormálnym rodičovským za ten rok a pol čo to budem brať,a to mi nejde nejako do hlavy.

lalus
25. mar 2010

kosta, to som nepočula, že by si niečo musela vracať...len jednoducho ukončíš rodičovskú dovolenku 😉 a mala by si dostať ešte aj jednorazový príspevok na starostlivosť o dieťa

denisocka
25. mar 2010

ja mam z toho hokej . aky Rodičovksy budem poberať teda ja, ked prejdem z rodičovskeho do MD a odtial opäť na rodičovsky? a k tomu ešte aj materska - ta moja bola nejeka smiešna,kedže zo smiešnej vyplaty nič extra nevyšlo. tak som kdesi počula,vraj aj MD sa ma vyrovnať minimalnej mzde? či je to haluz?

lebo na MD idem niekedy v polke juna , a rodičovsky s prvým mi končí až v decembri .

lalus
25. mar 2010

denisočka...ak budeš mať materskú menšiu ako rodičovský príspevok,tak Ti do jeho výšky doplatia. Ak si mala materskú vyššiu a máš na ňu stále nárok, tak ju budeš mať rovnakú aj teraz. Ja som nepočula, že by sa mala vyrovnať minimalnej mzde len tomu rodičaku 😨