Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

kocurko1
15. feb 2010

Cauko, ja som ziadala 18.januara.
Rozhodnutie som dostala doporucene postou asi pred tyzdnom a peniazky mi prisli dnes 277,99.
Takze je to este bez doplatku. Zatial som rada, ze to v tom chaose stihli. Dufam, ze este pride doplatok za januar.
Dakujem pracovnicke na UP v TT.

sonya16
15. feb 2010

kocurko1 - a to si sa nevzdávala odvolania? Asi nie, však, keďže si to preberala asi pred týždňom. Ja som bola na úrade 1.2 osobne prevziať, ale priznám sa, neviem čo som podpisovala, pani len povedala: "tu mi to podpíšte" a už bolo. Rozhodnutie malo dátum 19.1, tak dúfam, že všetko bude ok

ajdika
15. feb 2010

kurucko, to Ti prišiel rodičovský za január. Rodičovský sa vypláca v mesiaci vždy za predchádzajúci mesiac.

mipetko
16. feb 2010

ahojte,može mi prosím niekto poradiť?Som SZČO -pracujem doma a poberam rodičovský prispevok,syn bude mať v marci 2010 3 roky.Nakolko je stale chorý, (na odporučanie lekarov by nebolo dobre ho dať do kolektvu )chcem sa opýtať,či si možem požiadať o predlženie RD a či budem mať narok aj na prispevok alebo to vobec nieje možné.Ďakujem

kvietok23
16. feb 2010

baby, ja som ziadala o zvyseny az 29.1 - a vcera mi prisla "stara suma", asi to nestihli si myslim..lebo mi este nic domov neprislo - ziadny list. Tak dufam,ze v marci pride aj za januar. 😉

maznacik007
16. feb 2010

mne dneska prisiel zvyseny RP

kocurko1
16. feb 2010

Jaaj, dik Ajdika. Vedela som, ze je to spatne, len neviem, preco mi to vcera vypadlo (asi preto, ze vsade citam o spatnom dorovnani). Ale celkovo som spokojna, ze to takto postihali.
Sonya16, mne aj mojej susedke to rozhodnutie prislo normalne doporucene domov. O nijakom odvolani neviem. V rozhodnuti vsetko sedelo ako ma byt.

sonya16
16. feb 2010

No, tak som si dnes zavolala na úrad a pani povedala, že zabudla zadať príkaz na platbu, takže si môžem počkať do konca mesiaca, či mi stihne prísť nejaký zrýchlenú poukaz E poštou, alebo v marci. Fasa ne? 😖

ginepra
16. feb 2010

prosba o radu - kto sa vyznate - kamaratka pred MD poberala opatrovatelske asi 4 roky. udajne posledneho asi 1,5 roka nastala nejaka zmena, ze sa z tohoto prijmu odvadzali do statu aj nejake odvody, aj dochodkove. neviete, ci ma narok na zvyseny RD? u nas na urade ju hned odbili ze nie. Ale o tetuskach na nasom upsvar si myslim svoje, tak prosim, podajte infosku. Dakujem!

ginepra
16. feb 2010

este upresnenie - jej syncek ma 1,5 roka, takze do tych jeho dvoch rockov...

gapa
16. feb 2010

odkial dostávala opatrovatelské, z obecného/meststkého úradu alebo upsvar. Záleží či islo o prac.pomer. Myslím, že len obecný úrad zamestnáva na PP. Ale v tomto sa velmi nevyznám.

ginepra
16. feb 2010

myslim ze z upsvar

gapa
16. feb 2010

tak z toho určite odvody platen neboli. 😖

ginepra
17. feb 2010

dakujem, pokusim sa zistit od nej nieco blizsie

jajka78
17. feb 2010

gapa, co si mi pisala na str.82, uplne dole, nie je to tak ze ked pracujem na dohodu este podla roku 2009, mozem poberat aj RP?

gapa
17. feb 2010

jajka,
ty si tam písala, že si požiadala o zvýšený RP a to znamená, že už nie si posudzovaná podla zákona, čo platil v r.2009 ale podla zákona, čo je účinný od 1.1.2010, lebo len podla tohto zákona môžeš poberať zvýšený RP, podla zákona účinného v r.2009 nie.

Preto platí čo som písala tam.

uci
17. feb 2010

anib no sak, lenze mne vo februari uz prisiel za januar - akorat, ze nie zvyseny ale v povodnej vyske ☹ tak som zvedava kedy dojde ten doplatok do tej zvysenej ciastky za januar? ci este teraz niekedy alebo az spolu s februarovym v marci...
baby a s tou dohodou mi neporadite? teda ci im ju treba doniest na upsvar aj ak bude len na par dni v mesiaci, cize by som nemala stratit narok na RP?

zuzana17
17. feb 2010

Ahojte, tak mne včera konečne prišlo rozhodnutie, že mi priznali zvýšený RP 🙂 a dnes mi nabehli peniažky 😎 - už zvýšený RP 😵

jajka78
17. feb 2010

cize keby som zacala pracovat,znizia m ho na sumu 164 eur a vztahuje sa na mna ten zakon z r. 2009?
ci spatne to uz nejde? dakujem

lalus
17. feb 2010

jajka, spätne to už asi nepôjde 😝 budeš musieť nájsť riešenie, aby si mala len taký príjem, ktorý Ti nový zákon dovoľuje.

uci
17. feb 2010

jajka: bud ostanes posudzovana podla stareho zakona - cize budes moct pracovat ale nebudes mat narok na zvyseny prispevok alebo prejdes na posudzovanie podla noveho zakona (=poziadas si o zvysenie do 2 rokov dietata) ale uz nebudes moct pracovat, a ak zacnes potom niekedy neskor pracovat, tak uz sa na teba budu vztahovat podmienky podla noveho zakona - cize budes poberat nejaky cas ten zvyseny, nebudes pracovat, potom dajme tomu zacnes pracovat a dostanes jednorazovy prispevok + budes dostavat mesacne prispevok na starostlivost o dieta (co je nejakych cca 40 €)
ale ako pise lalus...nemozes tu pracu vyriesit tak, aby si mala narok na RP aj podla noveho zakona? teda na kratkodobu dohodu (nie celomesacnu) alebo zmluvu o dielo?

jajka78
18. feb 2010

diky baby, aj to tak chcem riesit ze nie cely mesiac. a to vtedy mozem mat aj tych 256 eur?mne sa zdalo ze nie.
a v tej zmluve o dielo neviem akoby to bolo formulovane.

uci
18. feb 2010

jajka: ja som nasla na stranke upsvar tuto odpoved:
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a-rodina/sta...
precitaj si hned prvu otazku, je to tam sice napisane co najnejednoznacnejsie ako to asi len islo (zrejm aby to pochopilo co najmenej mamin) ale podstata je asi ta co pisu na konci tej odpovede a to, ze "Platiteľ v danom prípade nerozhodne o odňatí RP, nakoľko od 23.1.2010 sú opäť splnené podmienky nároku na RP v sume 256 eur"

uci
18. feb 2010

akorat teda co mne nie je jasne, ze ci tym "Každú zmenu skutočností musí mať platiteľ rodičovského príspevku včas oznámenú" sa mysli, ze aj ked ti ten RP nakoniec nezoberu, tak ci aj tak treba im dodat tu dohodu? 😕

momo1988
18. feb 2010

ahojte mne rozhodnutie neprislo ale mam uz rp po novom 😀

jajka78
18. feb 2010

no ved to, naco im to oznamovat? zeby si viedli evidenciu? no uvidime, potom dam vediet ako som dopadla.vdaka za rady.

uci
19. feb 2010

jasne jajka - daj vediet, som zvedava ako pochodis 😝

katie.2906
19. feb 2010

Viete mi niekto poradiť?

Bol mi priznaný vyšší RP. Od 1.3. dostal ale manžel výpoveď, predtým normálne pracoval. Ak by som išla ja do roboty a on na rodičovskú dovolenku, zostal by príspevok vyšší, alebo sa automaticky zníži /lebo je to otec/ na 164. ????

maznacik007
19. feb 2010

katie musi byt muz min. 270 dni pred narodenim dcerky nemocensky poisteny /zamestnany/ toto potrvdenie mu daju na socialnej poistovni.. pod ktoru spada jeho zamestnavatel.... s tym zajde na upsvar a vyplni tlacivo zaroven sa musi prihlasit aj v socialnej poistovni.. a tam aj na dochodkove.. treba ist presne v ten datum neda sa to spetne.. a aj na zdravotne.. kde sa nahlasi .. tiez..

samozrejme ak splni tu podmienku 270 dni dostane vyssi RP

katie.2906
19. feb 2010

Podmienku by mal splnat bez problemov. Dakujem veľmi pekne za odpoveď. 😉