Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

dzio2
18. jan 2010

emjje ja uz mam 5mes dcerku, dnes som konecne dostala vyp podla paragrafu 63´-ukoncenie zivnosti a pracovny pomer bol ukonceny 2.6.2009 takze dufam ze ten zviseny RP dostanem bola som zamestnana od 5.10.2006 ale cele tehotenstvo som bola na PN tak uvidime,

gapa
18. jan 2010

dzio,
to je teda dobré, oni ti so spätnou splatnostou skončili PP? PP sa nedá ukončiť výpovedou k 2.6.2009, lebo plynie výpovedná lehota a tá končí vždy koncom meisaca, t.j. PP by musel končiť napr. 30.6.2009. Tak predpokladám si podpisovala dohodu alebo píšeš len kedy si výpoved dostala a nie kedy ti skončil fakticky prac. pomer. čo máš napísané v zápočtovom liste?

od ukončenia PP už nie si poistená v nezamestnanosti, tak pozor na to!!!

kocurko1
18. jan 2010

Ahojte. Dnes som bola vybavit zvyseny RP na UPSVaR v TT.
Trvalo to 3 minuty - iba som vyplnila jedno tlacivo. Pracovnicka bola prijemna. Takze ich musim pochvalit 🙂

nadhera
18. jan 2010

Maminy, naozaj ziadna neplanujete pracovat popri zvysenom RP? Ved je to legalne, vid blogy p.Mihala. 🙂
Potrebujem blizsie zistit, co je to nepomenovana zmluva /§51 OZ/ a ktore brigady je mozne cez tuto zmluvu uskutocnit. Na nete sa vsak toho vela nedozviete.

P.Mihal, Gapa, poradte prosim. 🙂 prosim.

lalus
18. jan 2010

ahojte, aj ja mám otázku.Som na RD, o zvýšený žiadať nejdem, lebo pracujem na dohodu.

Bola som sa v SP odhlásiť z dôchodkového poistenia a prihlásiť sa ako DDP osoba. To je OK...ale tety v tom tiež asi majú chaos. Povedala mi, že budem platiť mesačne 14 eur, na druhý deň som zistila, že to malo byť 91,7 eur... a tých 14, že je nemocenské 😖 Nepotešilo, ale čo už.

Moja otázka: mám sa prihlásiť aj ako DNP? kvôli prípadnej budúcej materskej? Platiť teraz 14 eur a keď už bude druhé bábo na ceste, tak si to zvýšiť na max?

gapa
18. jan 2010

nadhera,
ja netuším. Som len očkom pozrela ten § 51, no na to by bolo treba viac času a najlepšie aj skúsenosti, no tie ja nemám.

dijefcatko
18. jan 2010

ahojte, prave uvazujem nad tym, ci si dat DNP alebo nie. Ide o toto: musela by som si to platit minimalne rok. Ak sa mi v dohladnej dobe nepodari otehotniet (co je aj predpoklad), budem musiet platit dalsi rok. Kedze materska sa pobera iba pol roka, v podstate sa to uz asi financne neoplati, lebo dam do DNP viac, ako ziskam v polrocnej zvysenej materskej, rodicovsky je uz potom rovnaky bez ohladu na to, ci som bola alebo nebola DNP. Čo vy na to?

nadhera
18. jan 2010

gapa, budem cakat aj na vyjadrenie p.Mihala, aj tak vdaka 😉

moncicii2000
18. jan 2010

ja som si tiez bola vybavit zvysenie RP .. potrebovala som papier ze som zamestnana ale nepracujem lebo som na RP (papier z roboty) a vyplnila som im tam ziadost (na kt. som este napisala ze vyhlasujem ze nepracujem ) ... aj odvas chceli taketo veci ?? alebo to len u nas v okrese??

annie13
18. jan 2010

odo mna nic take nechceli, som zamestnana
len tlacivo vyplnit tot vse

kisska
18. jan 2010

dijefcatko - platit DNP staci 9 mesiacov, aby si mala narok na davky (PNku, matersku). Minimum je 14€ a max. 47,7€. Aj keby si platila 12 mesiacov maximum, vrati sa ti to minimalne vo forme zvyseneho RP pocas 1,5 roka.
Ak nie si zamestnana, tak bez DNP budes mat narok len na RP vo vyske 164€.
Obdobie 270 dni (9 mesiacov) nemusi byt v kuse, ale spolu za 2 roky pred porodom.
Neboj, uz davno mame vsetky spocitane, ci sa DNP oplati alebo nie 😉

edusik
18. jan 2010

moja skúsenosť RP z Prešova. Končila mi teraz MD, takže som riadne podávala všetky tlačivá, ale kedže nebývam v PO len tam mám ešte trval. pobyt, min. týždeň nám pracovníčka povedala že to môže doniesť aj moja mama, a dnes tam bola, a musela pracovníčku dosť presviedčať, aby jej tie papiere zobrala, vraj od piatka majú príkaz, že každá musí dôjsť osobne.... A aj ked žiadate o zvýšený RP, treba znova potvrdenia od soc. a zamestnávateľa... to len aby vedeli žienky, že Prešov je stále extra....

kisska
18. jan 2010

dijefcatko - no nedalo mi to a hodila som to este raz do kalkulacky a vyslo mi, ze pri maximalnej materskej 596€ pocas 6 mesiacov (spolu 3576€) by si musela DNP platit viac ako 6 rokov v maximalnej vyske, aby sa ti to neoplatilo 😉
Pri plateni minima sa ti to oplati este viac, lebo ak mas narok hoci aj na minimalnu matersku, budu ti dorovnavat do vysky zvyseneho RP, cize 256€ budes dostavat plne dva roky - spolu 6144€ namiesto 3936€(rozdiel je 13 rokov platenia DNP z minima - 14€)... To uz su pekne sumy, ze?

dzio2
18. jan 2010

gapa ja viem ,aj chapem ocom pises ,ale bohuzial je to ,tak ako som pisala moj zamestnavatel ukoncil zivnost a moj pracovny pomer bez toho, aby ma otom informoval ,zapoctovy list nemam ja fakticky nemam nic v rukach, dnes som dostala vypoved konecne do ruk a to len stoho dovodu, lepo som ju prosila, aby mi ju konecne dala lebo ju potrebujem dolozit k ziadosti o zviseny RP inac by som nemala ani to , nedostala som zatial ani odstupne. bojim sa ci dostanem ten RPlebo v case ukoncenia PPsom bola este na PN a keby ze si nejdem dat do prace potvrdit papiere na nastup na matersku tak ani otom neviem , len nova prevackarka mi oznamila ze uz tam niesom zamestnana, potom som na druhy den sla na socialku, lebo som fakticky nemala potvrdene papiere a trebalo mi ich odovzdat a oznamila im co sa stalo, ani na socialke nic otom nevedeli lebo som nebola ani odhlasena , ale aj tak to uz neplatilo lebo uz mala na zivnostenskom ukoncenu zivnost, tak ju kontataktovali a musela si zivnost obnovit koli mne ale az od 15.6 vten den ako prisla na zivnostensky urad a tie dni co mi tam chybaju od 2.6do 15.6zevraj su vykrite tou ochranou lehotou takze dufam ze nebudem mat problemy a ten RP vpoho dostanem,

lea294
18. jan 2010

chcela by som sa opytat ze ak by som si doplatila to nemocenske poistenie tych 270 dni dostavala by som potom ten vyssi rodicovsky prispevok?

kocurko1
18. jan 2010

Ja som len vyplnila to tlacivo. Nic viac. Preto som spokojna s nasim UP v TT.
Pochopila by som, ak by dalsie potvrdenia od ziadali po retazovom porode alebo prechode z MD na RD.

betula54
18. jan 2010

jaja257 - na urad kde ti teraz vyplacaju RP zanes kopiu OP. Tento urad odstupi Tvoj spis na urad, kde mas nove trvale bydlisko.

betula54
18. jan 2010

edusik...ten prikaz platí stale, kazdy kto nieco chce od statu, musi prist sobne o to poziadat

blazka24
18. jan 2010

ide ma poraziť, zamestávateľ má sociálku v blave, ja som v nitre a tak čakám na odpoved zo sociálky v blave že chcem požiadať o materskú v NR - nechápem prečo ešte štátna správa nie je plne prepojená elektronicky vrrrrrrrrr

betula54
18. jan 2010

blazka......mi nie sm prepojeny ani urad s uradom, nieto este so sociálnou poistovnou, to by si vela chcela 😀

Ale o peniaze neprides, poziadat o zvyseny RP mozes do konca juna, ten pol rok sa Ti doplati.

gapa
18. jan 2010

blazka,
ak chceš poberať materské zo zamestnania a aj napr. z DNP t.j. podávaš žiadosť o materské aj v pobočke podla bydliska, tak nepotrebuješ k tomu potvrdenie. Ale ty asi ideš žiadať o rodič.príspevok, predpokladám. Nuž je to ozaj niekedy ako u hurvínkov. Ale snád to postupne prepoja???

biela
18. jan 2010

ahojte,

je tu niekto, kto mi poradí? viem, že možno ste to už preberali, je tu na predchádzajúcich stranách popísaných veľa prídpadoch, no pravdupovediac nemám čas to celé čítať. 😅

od decembra 2007 som na materskej, vo firme, v ktorej som pracovala som doteraz zamestnaná, aj keď som na rodičovskej dovolenke.
keby som teraz otehotnela, dostávala by som pri druhom dieťatku zvýšený rodičovský príspevok?
ďakujem veľmi pekne za odpoveď, ak niektorá budete ochotná. 😉

zuzana17
18. jan 2010

ahojte, ja som dnes bola na UP požiadať o zvýš.RP a stačilo iba yplniť žiadosť a čestné prehlásenie o tom, že nepracujem 😉 , super, nič iné nepotrebovali a nikto tam nebol, takže to išlo rýchlo 😀

biela, ja som sa tiež bola informovať na SP ako to je ak som na RD a do troch rokov dieťaťa, by som porodila ďalšie dieťa, vravela mi pani, že ak mi prac. pomer stále trvá, tak nárok na materskú budem mať, no a ak mám nárok na materskú, tak mám potom aj na zvýšená RP do dvoch rokov dieťaťa, tak dúfam, že to tak je a nemýlim sa 😵

kocurko1
18. jan 2010

zuzana17, je to tak

biela
18. jan 2010

ďakujem moc za pozitívnu info 😉

blazka24
18. jan 2010

betula žiadať nemusím na rodičovský príspevok prechádzam až k 4.1. takže netreba žiadať.......

gapa áno veru žiadam o rodičovský ale im to trvá, odpoved do troch týždňov a herečka mi povie veď mi vám to aj za dva mesiace doplatíme - ako keby mám ešte štyri príjmy a v banke poviem, potom vám hypotéku doplatím 😠

emjee
18. jan 2010

kvietok - cestne prehlasenie - ano ku dnu podpisania sa priznavas, ze nepracujes 😀, ale ak zacnes, si povinna to do 8 dni nahlasit (a oni ti rodicovsky zoberu 😝 )

dzio2 - prepac, myslela som, ze si aktualne tehu 😉 teraz si na materskej - beries matersku (od socialnej poistovne)? alebo len rodicovsky prispevok (od upsvar)? ak beries matersku automaticky mas narok na zvyseny rodicovsky

emjee
18. jan 2010

lalus dochodkove poistenie nie je povinne - neviem, stoji ti tych skoro 100 eur mesacne zato, aby si mala o par supov vyssi dochodok? ja by som sa na to vybodla 😉

ale dnp to je ine - to by som si platila, hlavne ak v blizkej dobe planujes aj dalsie dieta

este k tomuto: rodicovsky priznany pred 2010 (cize ten nizsi) a praca na dohodu - aj tak nedostanes cely (nizsi) rodicovsky, ci ano? sa mi mari, ze dostanes len %

zuzana17
18. jan 2010

ahojte, neviete ako je to keď robíte ako avon lady? alebo s oriflame? Nie je tam žiadna prac. zmluva, ani dohoda a pod. Ide tam akurát o zľavy z výrobkov, podľa výšky objednávky.

emjee
18. jan 2010

lea294 nemocenske poistenie sa neda doplatit spatne, takze smola 😅