Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

lilo2
16. júl 2010

ahojte,prosim vas poradte mi ,na prve dieta som mala narok na vyssi rod.pr. to sa narodilo v marci2008,cize toho roku mi zanikol,medzitym sa mi narodilo druhe dieta v sep.2009 a na to mi povedali,najskor ze budem mat narok na ten vyssi ked to prve dieta dovrsi dva roky,no zrazu ked som tam bola v marci tohto roku tak mi povedala, ze na to druhe dieta uz budem poberat len ten nizsi 😒 ,udajne ze predtym sa to dalo ,ale teraz uz nie.....ja to vobec nechapem preco trestaju ma za to,ze mam dve deti pocas jednej materskej ☹

gapa
19. júl 2010

@lilo2
prečo si nepoberala materské? si nemala nárok nan? Ak nie a nasplnaš podmienku 270dní NP, tak je to bohužial tak.

V niektorých prípadoch je vhodnejšie poberať zvýšený RP, aj ked sa narodí dalšie dieťa (už tu boli také prípady), ale ak ti trval prac.pomer, tak ma nenapadá dôvod, prečo by si nepožiadala o materské, ked sa ti narodí do troch rokov staršieho dieťaťa ešte jedno dieťa a v takom prípade by si mala nárok na zvýšený RP aj na druhé dieťa.

u živnostníčok je to už komplikované a veru tam je každá rada drahá. Ak si živnostníčka a si sa odhlásila zo SP, t.j. nie prerušila poistenie v SP, tak nárok na materské zo SP predpokladám si nemala.

zuziatko
20. júl 2010

Ahojte

chcem sa opýtať na rodičovský príspevok. Materská mi končí 16. augusta. Od 17. by som mala ísť na RD. Dúfam, že budem mať nárok na vyššiu - poberala som materskú, bola a som zamestnaná. Chcem sa opýtať, že keď je v jednom mesiaci aj MD a aj RD, tak výška RD je vyplatená v plnej výške, alebo len nejaká časť ??
Za materskú by som mala 16 x vymeriavací základ + 256E za RD ??

gapa
20. júl 2010

@zuziatko
áno za august dostaneš RP 256eur + materské za 16kalend.dní t.j. denný VZ x 55% x16

anib
21. júl 2010

Ahojte, potrebujem sa iba uistit,ci predpokladam spravne, to co som doteraz vedela, ci sa teda nieco nezmenilo. Momentalne poberam RP este do 4/2011 ten zvyseny do 2 rokov veku dietatka, mam pozastavenu zivnosť z dôvodu naroku na tento RP. Planujeme druhe dietatko. Ako sa to teraz berie, ked mam pozastavenu živnosť? Predtym som platila povinne nemoc.aj dôchodk.poistenie, taktiez som bola DNPO, tj.mala som narok na matersku zo zivnosti aj z DNP. Mam este aj nej.dni nem.poistenia /platila som DNP od 2/2008-11/2009/, cize ak by som otehotnela, staci mi nanovo sa prihlasit do toho 6-8tt, teraz nie. Neviem vsak,ci si mam platit z MAX.VZ, alebo len Max.VZ - 319 Eur,co som bola povinne NP, rata sa to, aj ked mam pozast.zivnost a prechadzala by som z 1 materskej do druhej v priebehu 3 rokov? Alebo si mam radsej platit tu max.vysku tych cca 47,70 Eur 😒 ? A este, gapa nevies, ci sa uz nieco nesuska, teda nej.zmeny tykajuce sa materskej, rodic.p.atd, pan Mihal uz asi nestiha pisat nove info. dakujem

mia1111
2. aug 2010

ahojte. Chcem sa opýtať za sesterku. V júni 2009 sa jej narodilo dieťa, od decembra 2009 je na rodičovskom, od januára požiadala o zvýšený RP, ktorý poberá. Teraz jej ponúkli prácu na dohodu na zástup dovolenky, je to na pár dní (a pár hodín denne) v mesiaci. Chcem sa opýtať, či:
1. môže pracovať tých pár dní na dohodu a nepríde pri tom o zvýšený RP?
2. Ak áno, čo k tomu treba, čo má ísť vybaviť?
3. A ak sa jej naskytne takáto možnosť ešte pár krát do konca roka, môže to zobrať - neohrozí to príjem zvýšeného RP?
4.koľko hodín mesačne, resp.aj za deň môže takto odpracovať...?
Budem vám veľmi, veľmi vďačná za radu, ona sa bola informovať na SP, tam epochodila, povedali jej, že jasné, že nesmie pracovať, ale mám pocit, že niekde som počula, že pracovať pár dní môže... Ak viete niečo viac, napíšte mi prosím...
Je to narýchlo, jej bývalá kolegyňa si narýchlo nahlásila dovolenku a potrebuje to vedieť teda čo najskôr...Veľmi pekne vopred ďakujem...

lalus
2. aug 2010

@mia111 - povedali jej správne...pracovať nesmie vôbec, lebo príde nielen o zvýšený rodičák, ale o celý.
Je taká ne/legálna možnosť, že môže pracovať pár dní v mesiaci, t.j., že vždy bude mať novú a novú dohodu napr. na 2 týždne v mesiaci....tým síce porušuje podmienku na poberanie rodičáku, ale zároveň platí, že ak má nárok na rodičák aspoň 1 deň v mesiaci, tak ho dostane celý. T.j. ak sú ochotní ju odhlasovať a prihlasovať každý mesiac nanovo, je to riešením. Upozorňujem však, že to tety na UPSVaRe a SP neradi vidia a automaticky predpokladajú, že je to podvod. V apríli tohto roku vydal UPSVaR interné nariadenie pre svojich zamestnancov, aby takéto mamičky, čo sa v jednom kuse prihlasujú a odhlasujú, hlásili na inšpektorát práce. Osobne som to nariadenie videla 😝 neviem, či to tie úradníčky skutočne robia, no treba o tom vedieť.
Na druhej strane sa však zmenila vláda a čo som počula, tak od januára 2011 by sa podmienky pre nás pri práci na dohodu mali znovu meniť, malo by sa dať pracovať za cenu nejakého adekvátneho zníženia rodičáku - ak si dobre pamätám. 😉

mia1111
2. aug 2010

@lalus - jééééj ďakujem za rýchlu odpoveď. Budem jej to takto interpretovať. Myslím, že ak ju budú chcieť len raz na dajme tomu 2 týždne tento mesiac na zástup dovolenky, tak by to malo byť ok...Nevieš mi ešte povedať, či je to nejako limitované - myslím počet odpracovaných hodín za týždeň?

lalus
3. aug 2010

@mia1111 hodiny sú limitované typom dohody. Na dohodu o vykonaní práce môže odpracovať 350 hodín ročne (zrátavajú sa hodiny zo všetkých dohôd počas roka pre jedného zamestnávateľa), na dohodu o pracovnej činnosti môže odpracovať 10 hodín týždenne. Je jedno, ktorú z tých dohôd uzatvorí, nech si to rozmyslí podľa predpokladaného počtu hodín, či to bude viac nárazové a pod. A ešte - ak tú dohodu bude napokon mať, nech si to nedáva od prvého dňa v mesiaci...nárok na rodičovský príspevok sa posudzuje k prvému v mesiaci, aby s tým nemala opletačky, že jej ho vezmú, lebo napr. 1.9. naň nárok nemala a bude si ho musieť 15.9. (po ukončení dohody) vybavovať nanovo.

mia1111
3. aug 2010

@lalus - ešte raz vrelá vďaka, veľmi si jej pomohla...takéto rady sú na nezaplatenie, som rada, že som mala to šťastie a natrafila som na tak ochotného človeka, ako si ty. Ďakujem 😵

s_o_n_i_k_e
3. aug 2010

@andrea999 je mi z toho zle :( všetko dobré rušia :( ptom nech sa nečudujú, že sa rodí tak malo detí 😢 och

standa82
3. aug 2010

Necháme sa prekvapiť, čo bude nové od roku 2011.

s_o_n_i_k_e
3. aug 2010

to ako naši čakajú 12.1 dvojičky, tak ako teraz ked to čítam budem len dúfať, aby sa narodili ešte v starom roku :(

jajka78
3. aug 2010

baby a je tu dajaka co pracuje na dohodu a pobera ten rodicak? lebo ja som sa zatial so ziadnou nestretla a zaujimalo by ma to,kedze by som i ja rada pracovala na dohodu, aby tetusky nahodou nemali pindy potom...
a s tym prispevkom pri narodeni... 😝 este nas len budu cakat zmeny aj v oblasti dohod to nebude take ruzove

00matula
3. aug 2010

ahojte babulky, toto si precitajte http://www.cas.sk/clanok/175703/takto-motivuju-...

annie13
3. aug 2010

@jozefmihal
ak vam to schvalia tak vam velka vdaka p. Mihal
http://www.cas.sk/clanok/175703/takto-motivuju-...
za to ze moju rodinu oberiete o 70-80 eur 😲
hlavne ze ste tu tak nezistne radil

sana15
3. aug 2010

Anka,ale mnohe ine rodinky,ktore planuju druhe a dalsie dietatko od januara 2011 pridu este ovela viac 🙄 Pravudpovediac teraz som to citala a hned som hladala nejake reakcie na konikovi. Mam silne tusenie,ze cochvilku zrusia aj dobrovolne pripoistenie a teraz neviem ci sa vobec na to davat,alebo je to iba strata penazi 😖

beaska
3. aug 2010

som velmi nahnevava, preco musi vlada setrit akurat na detoch 😠 😠 😠

annie13
3. aug 2010

@sana15 ved prave aj to hneva my sme tiez nezavrhli ze bude tretie ale uzivit so 190 eur a ani len kocikovne alebo ako sa tomu ludovo vravelo
mam kopu kamosiek prvorodiciek ktorym to vychadza od januara a nedostanu to je to fakt smutne
hanba
a este aj po materskej prejdu na 190 namiesto 256 to ma byt aka pomoc

joj ale som sa rozculila

andzi
3. aug 2010

Kočky, nerobte paniku, vidíte aká krehká je koalícia, stačí, ak si Matovič a spol. "dupne" a neprejde im ani jeden zákon. Bodaj by!

andzi
3. aug 2010

Ešte ma napadá - prečo chcú brať mamičkám? Prečo si nesiahnu na platy a odmeny ministri, poslanci a štátni úradníci? Tých by to až tak nebolelo, ako mamičky, čo ledva výjdu z mesiaca na mesiac. Ale to je zbytočné o tom polemizovať - každé hrable len k sebe hrabú.

lalia21
3. aug 2010

Vidim že na konikovi je toto velmi horuca diskusia...aj ja som hrooozne sklamana ☹ ☹ mam termin koncom marca...platim si maximum dnp a tiež sa bojim že ešte aj to bude chcieť zrušiť ☹ ☹ modlím sa aby mu nič z tychto nezmyselnych navrhov neprešlo ☹ ☹ je to chore-prečo brať tam kde je už aj tak malo????miesto toho aby pridali tak zrušia a znižia???ved to je vysmech ☹ ☹ a smutne je to že prave na mamičkach toto idu robiť ☹ ☹ ved toto neni snad ani pravda...taka som bola rozčulena.....ach....snad mu to neschvalia ☹ ☹

manika77
3. aug 2010

je to svinstvo..my sme pri prvom dostali aj to kocikove a teraz mam do decembra 256 eur...nieje to bohvie co..vystaci to tak na plienky, mlieko, a potreby pree maleho...planujeme druhe dieta ale ak to vsetko zrusia tak asi tazko 😔

salvinka
3. aug 2010

joooj kocky tiez som z toho rozculena!!! 😠 😠 😠
budem sa modlit aby mu to nepreslo... a ja krava sprosta som ho este volila!!

a to ho este odcitujem z jedneho clanku: "Budem robiť všetko pre to, aby sa na rodičovskom príspevku nešetrilo
,"

salvinka
3. aug 2010

no ak mu to prejde, neviem neviem ci sa odhodlame k surodencom ☹ a to som chcela aspon tri deticky ☹
preboha, keby si to vyskusali oni, zit s takej almuzny!!

lalia21
3. aug 2010

@salvinka on sa len hral na človeka ktory radí a zaleži mu na blahu mamičiek...a prečo???aby si nahrabal hlasy pre seba...a zda sa že sa mu to podarilo...prečo nerdaí teraz???lebo nas už nepotrebuje!!!už ma čo chcel...a teraz len ruši a znižuje.....je mi z neho zle ☹

salvinka
3. aug 2010

@lalia21 keby to clovek skor vedel.. aj ked som mala takeho tusaka, ze je presne ako ostatni, predsa len si ziskal moje sympatie skvelymi radami.. mozno som tajne dufala ze nie je taka svina.. och.. tiez mi je zle ked vidim jeho xicht v clankoch 😖

maznacik007
3. aug 2010

nuz najlepsie ze on sam roky platil iba par EUR/korun ako zdravotne a inak neodvadzal statu nic.. a teraz ide brat aj tieto almuzny....
a ten prispevok... bola by som prezila keby povedal ze sa da na polovicu a polovicu dostane rodic ked dieta zacne skolsku dochadzku.. ale toto je ubohe..

hlavne ze sa tu prezentoval ako ludomil... a este aj ten Odvodovy bonus ze ako kazdemu prida.. a ked som sa ozvala. ze to neni tak moc vyhodne... . tak dobre ze ma nezozrali...

lalia21
3. aug 2010

@salvinka viem...aj mne bolo z neho nanič ked bol dnes v telke a vravel že jeho prioritou je aby sa rodičovsky prispevok zjednotil....tak načo potom pracujeme alebo si platime DNP ked rodičovsky ma byť rovnaky aj pre tych čo nerobia aj pre tych čo pracuju????všetkych chce hodiť do jedneho vreca a šetriť tam kde je to absolutny nezmysel 😠 😠 😠 toto je velka demotivacia k zakladaniu rodiniek..... ☹ ☹ až je to smiešne ked si spomeniem ako sa tu pretvaroval a radil.....ach.... ☹