Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

katka888
4. aug 2010

@mamutka
pekne si to napisala, suhlas

jenta
4. aug 2010

@katka888 viem, že zo zákona mi zamestnávateľ nemôže dať výpoveď keď som tehotná. Ale celá naša firma sa rušila, takže výpoveď dostali všetci. A navyše, kto sa dohodol na zrušení prac. pomeru, ten dostal aj 6-mesačné odstupné 🙂 Ale ja som si hneď overovala ako to je s nemocenským poistením, a som v ochrannej lehote 6 mesiacov, takže mi to v pohode vydá 😉

pietra
4. aug 2010

ahojte
chcem sa opytat za kamosku. Od aprila 2007 bola na MD a potom nasledne na rodicovskej dovolenke. pracovny pomer mala na dobu urcitu do 30.6.2007. od 1.10.2008 do 30.6.2009 robila na ciastocny uvazok, zmluva na dobu urcitu. Teraz v septembri sa jej ma narodit druhe babo. Bude mat narok na matersku a zvyseny rodicovsky alebo nie?

dzinka
5. aug 2010

Ahojte potrebujem poradiť, ak chce niekto zrušiť poberanie rodičovského príspevku kôli tomu, že začne pracovať, čo k tomu potrebuje, stačí napísať žiadosť o jeho zrušenie?

betula54
5. aug 2010

dzinka....zanesies kopiu pracovnej zmluvy na prislusny UPSVaR

dzinka
6. aug 2010

betula dík

katka888
8. aug 2010

@jenta
aha, je síce smutné prísť o prácu, ale to odstupné pomôže, aj tá och. leta je fajn. držím palčeky 🙂

paula58
9. aug 2010

baby pozrite si toto tak ako nechapem niektorych ludi co este mozu povedat mamicky uskrominte sa ako nemam večsej zlosti
http://vas.cas.sk/clanok/2576/mihalovi-priazniv...

standa82
9. aug 2010

@paula58 ...lenže kedysi bola iná doba. Chcem vidieť mamičku, ktorá by si pri druhom či treťom dieťatku kupovala celú výbavu novú. 😒

paula58
9. aug 2010

@standa82 to mas pravdu kde ze pri tychto pomeroch to je nemozne ved ja sa pohorsujem na tom ze ako mozu povedat aby sme sa uskromnili to je hruza ved s tej materskej sa vyzit neda ja to vsetko davam len na malu a cakame druhe babo tak to bude este vecsie uskromnenie

standa82
9. aug 2010

@paula58 ...aj my tak, ešte že manžel zarába ako tak fajn.

katka888
9. aug 2010

@paula58
ten článok mi vyrazil dych..... to sa ani neda komentovať, hanba..... a pre tých, ktorí sú za to, aby sme prd dostali..... nech sa páči, rada dostanem prd, keď vy dostanete prd z odvodov, ktoré moje deti raz budú platiť na vaše dôchodky...... / abstrahujem od tých, kt zdravotne nemôžu mať bábätká, tí by si zaslúžili tiež viac podpory, ale to je iná téma /

paula58
9. aug 2010

@katka888 aj mne vyrazil dych to len taky nam praju co asi nemaju deti fakt

elisa7
11. aug 2010

mile mamicky poradte mi prosim k akemu dnu-kolkateho- nabieha na ucet rodicovsky prispevok?dakujem

standa82
11. aug 2010

@elisa7 ...ja ho mám na účte k 16.

elisa7
11. aug 2010

@standa82 dakujem pekne🙂ma mi nabehnut prvy krat aj za uplynule tri mesiace dozadu, tak sa neviem dockat🙂

standa82
11. aug 2010

@elisa7 🙂 to je paráda.

annie13
12. aug 2010

@elisa7 aj mne chodi 15-16 ako kedy zalezi od abecedy priezviska

katka888
12. aug 2010

baby, aj ja uz chcem aby som to nasla na ucte 🙂
hadam zajtra, uz 2x sa mi stalo, ze prisla 12teho, ale stalo sa aj ze 16teho 😢

lara1705
12. aug 2010

@standa82 no tak ja som musela kupovať všetko nove, lebo tretie dieťa prišlo až po 10 rokoch, tak čo som mala robiť ked som už nič nemala po tych 2 deťoch.
čo sa tyka uskromnenia, tak ja už nemam ako sa uskromniť. Mam RP 164 + pridavky na 3 deti a s toho musim kupovať jedlo, malemu plienky a oblečko, staršej dcere dať na strednu školu a mladšej na ZŠ. A manžel ma kopu požičiek a hypoteku na krku za dom. No, tak to je situacia. Tak že ja sa už nemam ako uskromniť, viac sa neda. Chcela by som videť ako vyžiju poslanci s takeho to prijmu ako mam ja. Určite nie som sama v takej situacii.

martinka17
12. aug 2010

@lara1705
a teraz si predstav, že z toho jedného príspevku (teda ten zvýšený) platíš všetko na seba, dieťatko, byt, strava, úver .....takže ti rozumiem 😉

standa82
13. aug 2010

@lara1705 ...to určite nie si sama. Neboj, ešte nie je tak zle aby nebolo ešte horšie. Aspoň ja to tak tvrdím. Stále sa nejako dá, aj keď je to ťažké. 😅

jozefmihal
13. aug 2010

Baby, kľud. Mrzí ma, že robíte predčasné závery na základe bulvárnych článkov - bulváru ide len o čítanosť, nie o fakty.

Tie sú tu: Od 1. januára 2011 bude RP bez zmien v sumách 256 a 164 eur, zachová sa príplatok pri narodení dieťaťa (678 eur). Zmena bude v tom, že sa odstráni nezmyselný zákaz vykonávať zárobkovú činnosť. To znamená, ak máte možnosť popri RP si zarobiť, nebudú žiadne obmedzenia. Rovnako by mala zostať možnosť dobrovoľného nem. poistenia, ak si chcete "nastaviť" čo najvyššiu materskú.

BTW v pondelok 16.8. je u mňa na ministerstve na návšteve Únia materských centier.

snezka11
14. aug 2010

takže ked nastupim do prace na TPP od 2.1.2011 mám narok na ktorý príspevok ak dieťa bude mať 2 roky v máji?a potom do 3 rokov?

gapa
14. aug 2010

@snezka11
predpokladám 😨 nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa, lebo sa o dieťa nebudeš starať osobne. Ak to teda bude tak, ako v r.2009 t.j. práca na dohodu možná. Ale to záleží ako bude zmena v zákone o RP robená.

snezka11
14. aug 2010

@gapa dakujem pekne za odpoved, 🙂

centik
14. aug 2010

@jozefmihal a dokedy viete garantovat ze rodicovsky prispevok ostane nezmeneny? neplanujete ho v priebehu buduceho roka znizovat resp. vyrovnavat na tu jednu sumu?

prsky
14. aug 2010

@centik podla mna nebudu, lebo nakoniec zvitazilo politicke rozhodnutie pred odbornym

centik
15. aug 2010

baby neviete ako to je ked davam malu od septembra do skolky? do prace nejdem, potom neskor vlastne pojdem na dalsiu matersku.. ale treba to nahlasovat niekde ze mam malu v skolke? zoberu mi rodicak?

jozefmihal
15. aug 2010

snezka11, kedze zo zakona vyhadzujeme podmienku "nevykonavat zarobkovu cinnost" narok budete mat na RP 256 eur, od juna 164 eur.

Ak date dieta do jasli, budete moct (nie musiet ale moct) vyuzit prispevok na starostlivost o dieta, ktory chceme zaviest vo vyske preukazanych nakladov, max. vsak 300 eur mesacne.