Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

zuzika164
16. nov 2009

ahojte... stale citam tuto stranku ale nemozem sa dopatrat toho ci aj ja budem poberat vyssie materske... nastupila som na RP v 12-2008 predtym som poberala matersku a mam stale TPP. od januara teda musim poziadat o zvysenie RP na socialke???? prosim dakujem???

standa82
16. nov 2009

Materskú vyššiu poberať nebudeš. Tá sa poberá cca. 28 týždňov. Po materskej sa poberá RP. Takže ten teraz poberáš. Keďže dieťa ti má cca 1 1/2 roka, budeš mať nárok na zvýšený RP (ak ho schvália) do dovŕšenia veku dieťaťa 2 roky, no musíš si oň požiadať na UPSVaR.

zuzika164
16. nov 2009

Standa dakujem pekne... a nevies kedy to vlastne budu schvalovat??? v telke vobec nic nedavaju

standa82
16. nov 2009

Rokovať by mali začiatkom decembra.

malalady
16. nov 2009

inakšie je to dobrá volovina.. mali by zvýšit celkovo rodičovský prispevok.. chcú aby sa rodilo viac deti,ale žiadna matka si nedovolí mat viac ako 2! to len naši romsky občania.. a koli nim my biely teraz budeme trpiet.. svinuche

standa82
16. nov 2009

S tým nenarobím nič. 😒

lenkaaninka
16. nov 2009

čaute chcem sa spytať na radu:

som 4tt pracujem 1,5 mesiaca a dnes som uzavrela DNP vymer.základ 800 eur

chcem vedieť na čo mám nárok ked budem pracovať celú dlžku až do md
a na čo ked ma vyhodia za mesiac
dakujem

nanika
16. nov 2009

Babenky, ako sa hlasi zmena cisla uctu na RP, na akom tlacive? A ako dlho to asi trva? Dik za pomoc

mamada
16. nov 2009

Ahojte kočky, poradíte mi, prosím vás? Od roku 2005 som bola na materskej s prvým dieťaťom. Materská mi končila v auguste 2008. V septembri mi šéf dal výpoveď z dôvodu zrušenia firmy, takže som bola dva mesiace evidovaná na úrade práce, pretože v novembri 2008 som išla na druhú materskú. Pýtam sa teda, bude sa aj mňa týkať zvýšenie rodičovského príspevku? Malý má teraz rok, tak ešte necelý rok by sa ma mohlo týkať? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. Andrea

gapa
16. nov 2009

lenkaaninka,
netreba dávať otázku do viac tém.

mamada,
ak si poberala materské, čo predpokladám, ak ti neskončil PP hned posledným dnom rodičovskej dovolenk, tak si poberala, takže aj nárok na zvýšený RP v takom prípade budeš mať, ak schvália zákon v takom znení, ako bol návrh

standa82
16. nov 2009

Nanika, s kartičkou s č.účtu pôjdeš na UPSVaR, oni si ho okopírujú, vypíšeš nejaké prehlásenie a podpíšeš sa.

nanika
16. nov 2009

Standi diky, ja by som to ale rada vybavila len poslanim manzela, tak skusime napisat ziadost o zmenu a poslem ho tam s tym, snad bude stacit 🙂

jacka
17. nov 2009

ahojte....nejak sa neviem vysomáriť.....možete mi pomocť či mám aj ja nárok na zvyšený rp

s prvým dietatkom som bola doma tri roky...materská sa mi skončila 2.7.09 a od 3.7.O9 do 31.7.O9 som bola na PN s dovodu že som od 1.8 .09 šla na druhu materskú....tak teraz sa neviem dopátrať k tomu či aj ja budem mať nárok na zvýšenie....

dakujem ...... 😉

alex2201
17. nov 2009

kočky ja mam dceru narodenu 22.01.2008 čo myslite mam si požiadať o zvyšenie na 22 dni ale bo sa nato..... je to teda dobry odrb ani porodne som nestihla a ani dobru matersku 🙂))) su to proste ..... v tomto štate a odrobenych mam 10rokov sustavne pred materskou

kisska
17. nov 2009

alex - no zalezi na tom, ci pre teba 100€ nieco znamena alebo nie 😉 RP totiz dostanes za cely mesiac, nie len alikvotnu cast, ale za jednu ziadost dostat stovku sa celkom oplati, ze? Ja by som mala ziadat kvoli 5tim dnom. 5.1. by som mala nastupit na druhu matersku 😉

jacka - ak si dostavala pri Petkovi matersku, nie len RP, tak narok na zvyseny RP by si mala mat. Tiez ked to schvalia a tiez si budes musiet poziadat 😉

jacka
18. nov 2009

kisska....dostávam materskú.....dakujem pekne 😵

selyma
18. nov 2009

Ahoj gapa, som rada, ze mi chces poradit. Moja otazka bola, ci mam narok na materske, a ked nie tak na zvyseny RP. Moj PP trval od 2. 8.2008 - 30. 6.2009. teraz som na Urade. A PTP je 19. 2. Dakujem

alusha
19. nov 2009

ahojte babenky, neviete nahodou niektora, ako to bude buduci rok podla noveho zakona? Viem, ze popri rodicovskom prispevku sa nebude moct pracovat ani na dohodu... Ale moja otazka je, ci budem moct pracovat popri materskej na dohodu? Vo februari nastupujem na MD s druhym babom, tak ma zaujima, ci budem moct mat dohodu o VP, ci to potom neovplyvni nejako zvyseny RP 😒 dakujem...

fnukkacikk
19. nov 2009

mam jednu otazocku,ja mam narok na ten zvyseny RP,mam TPP a moja materska bude nizsia ako ten zvyseny RP.budu mi ten polrok vyrovnavat do toho vysieho RP?moja materska bola 150eur,vyrovnavali mi do tych 165eur.a teraz ked mam narok na ten zvyseny,tak mi budu dorovnavat pol roka do tych 250eur????

iron
19. nov 2009

alusha...no ta dohoda zaujima aj mna. Co som citala tak kratenie rodicovskeho prispevku sa prace na dohodu netyka.:... no asi to vyzera tak, ze musime pockat na samotny zakon.
Ja by som chcela ist pracovat na dohodu, preto potrebujem vediet kolko dostanem po novom RP...

standa82
19. nov 2009

Fnukkacikk, mzslím si že áno, mali by ti ju dorovnať. Teraz to tak robia, na tom by sa nemalo podľa mňa zmeniť nič. Len či bude vyšší RP, ešte ho neschválili.

alusha
19. nov 2009

Iron, v novom navrhu je, ze popri rodicovskom prispevku nebudeme moct zarobit ani korunu, ani na dohodu, ani nijako, lebo dostaneme len ten nizsi 165... ale mna zaujima, ako je to pocas materskej, prvych 6 mesiacov, ci na tu dohodu mozem robit...

iron
19. nov 2009

alusha...no to som citala, ze sa dostane tych 165 Eur,...no neviem teraz, pockam na zakon

kisska
19. nov 2009

selyma - nie som si ista, ci sa na teba teraz vztahuje 6-mesacna ochranna lehota z PP. Ak ano, bolo by dobre, nastupit na MD pred koncom roka(uplynie ti 31.12.2009). Snad to gapa potvrdi 😉 Potom sa treba dohodnut s lekarom, aby ta poslal na MD 8 tyzdnov pred PTP. Ak je tam ochranna lehota kratsia, obavam sa, ze narok mat nebudes.

fnukkacik - toto bude jasne az po 1.12. ked schvala definitivnu verziu zakona. Bollo by zbytocne teraz o tom spekulovat. 😉

alusha
19. nov 2009

som zvedava, ake novinky nam prinesie ten dlho ocakavany zakon 🙂

iron
19. nov 2009

kde je ten navrh...ja som citala len to co je v pravde na stranke ministerstva som nic nenasla....Ja mam radsej oficialne dokumenty z tychto stranok ako nejake novinarske dokreslovacie clanky

kisska
19. nov 2009

iron, ked pohladas par stranok dozadu, urcite najdes aj oficialny narok.
Podla infa od p. Mihala, jedina forma akou mozeme po novom roku pracovat je Zmluva o dielo, ktoru sa zdanujeme sami.

alusha
19. nov 2009

kisska, ty si na tom podobne ako my 🙂 ani pocas materskej nemozem mat dohodu?

rebecca2006
19. nov 2009

Alusha, počas materskej na dohodu robiť môžeš, tam podľa mňa nie sú žiadne zmeny od 2010- ide len o zmenu zákona o rodičovskom príspevku- pozri www. rokovania.sk z 30.9- tam je plné znenie návrhu zmeny zákona. Pokiaľ som to pochopila zle, opravte ma. PokiaĽ si si nie celkom istá, zavolaj na sociálku do Bratislavy, tam majú právne oddelenie, aby si si to overila- radšej ako mať potom problémy. Ku mne boli veľmi milí a všetko mi vysvetlili. Na okrese nevedeli o tom nič. Ja tiež tak fungujem- ale v zásade ja som na MD len do 31.12, čiže ešte sa ma týka starý systém. Problém je pri RD - tam strácaš nárok na vyšší rodičovký príspevok, pokiaľ máš akúkoľvek zárobkovú činnosť, vrátane závislej činnosti- ako už písala Kisska. Jedinou výnimkou sú zmluvy na dielo. Inak, možno to tu už bolo napísané, ale na www.porada.sk v sekcii videoškolenia je zadarmo školenie p. MIhála, kde je všetko o materských a rodičovsko príspevku je to veľmi ekne podané, jasné, stručné, vzsvetľujú tam aj tie právnicé hatlaniny, ktorým bežný človek veľmi nerozumie. Odporúčam. 🙂

selyma
19. nov 2009

Dakujem kisska. A z coho by sa mi potom vyratala materska? Momentalne poberam davky v hmotnej nudzi. Budem mat na ne narok aj pri poberani materskej alebo rodicovskeho(Ak by materska nevysla)