Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

edusik
11. feb 2010

no gapa, volala som do PO, a pracovníčka priznala, že tú moju dovolenku prehliadla, tak sme sa dohodli, keďže rozhodnutie od 1.1. ešte nenadobudlo právoplatnosť, tak že ho roztrháme a že mi napáše nové od 1.2.. Ale že aj keby som sa nebola sama ozvala, tak že by došla na konci mesiaca na chybu, lebo že počítač by im vyhodil výkričník, takže by som musela tak či tak vrátiť tých 256 Eur za január dodatočne. Bola šťastná, že som sa sama ozvala, lebo vraj je nová a malá by asi veľký prúser...no čo, ja som v podstate o nič neprišla a jej som pomohla... hmm a mám dobrý skutok...

zuzula20
11. feb 2010

Ahojte baby, aj ja mam otazocku. Momentalne som na RD, mam narok na zvyseny rodic. prispevok. Ale co v tom pripade keby som teraz otehotnela, prerusila by som si RD a nastupila na matersku, ze? A potom by som mala tiez narok na ten zvyseny rodic. prispevok? Pred nastupom na MD som bola (a vlastne stale som) normalne zamestnana v statnom zariadeni so zmluvou na dobu neurcitu.
dakujem za odpoved

edusik
11. feb 2010

no áno, lebo si stále zamestnaná, tak budeš riadne poberať MD, a teda splníš podmienku následného poberania RD, si myslím

alenk
11. feb 2010

ak pol roka pred materskou mi zamenstavatel znizi plny uvazok na polovicny, ovplyvni to nejako matersky alebo rodicovsky prispevok? budem mat narok na zvyseny rodicovsky?
predtym som bola suvislo zamestnana 5 rokov.

tina2
11. feb 2010

neviete mi oovedať aký je príspevok pri narodeni 3.dieťaťa tento rok, menil sa od 1.1.2010 aj nárok na príplatok k príspevku?tzv.pôrodné???
´dakujem

lalus
11. feb 2010

alenk, myslím,že ak ten úväzok bude riadny pracovný pomer, tak nezáleží na tom, či je na 40 hod. týždenne alebo menej. Teda v zmysle, že za Teba odvádza nemocenské poistenie a nárok na materskú či rodičovskú by si mala mať. Myslím však, že Ti to ovplyvní výšku tej materskej, lebo tá sa počíta z vymeriavacieho základu (z Tvojej mzdy tesne pred odchodom na matersku).

zuzula, mala by si mať aj po ďalšej materskej nárok na zvýšený RD, lebo to už pojdeš podľa nového zákona a ten hovorí, že ak si pred RD poberala matersku, či bola 270 dní poistená, tak nárok na zvýšený máš.

momo1988
12. feb 2010

ahojte mne zvysili rp

anita79
12. feb 2010

ahojte.... neviem, ci pisem do dobrej temy ale nechcem kvoli tomu zakladat novu....

chcem sa spytat ako by to bolo v mojom pripade:

mam 20 mesacneho syna- momentalne poberam rodicovsky prispevok (zamestnana nie som). od marca-aprila mam sancu sa zamestnat . O dieta by sa postarali stari rodicia.

Ale obavam sa, ze ak by ma novy zamestnavatel prepustil v skusobnej dobe ( do 3 mesiacov) alebo hocikedy pred tym ako dieta nebude mat este 3 roky, ze by osm sa k poberaniu RP uz nemohla vratit... Mohla alebo nemohla?

PR beriem od oktobra 2008.

andrejka82
12. feb 2010

Dobrý deň Gapa
chcela by som Vás požiadať o radu.
Na materskú som nastúpila 1.10.2008.Pracovný pomer na dobu určitú som mala do 31.10.2008.Dcéra sa mi narodila 5.11.2008.Jeden mesiac som poberala materskú z podniku.Materskú mi priznali,mala som odpracovaných 270 dní.V marci 2010 sa mi narodí druhé dieťa.
1.otázka: Mám na nárok na materskú ako pri prvom dieťati?
2.otázka: Pri druhom dieťati mám nárok na zvýšený RP?
Na UPSVaR odkiaľ som poberala časť materskej aj RP ma informovali že pri druhom dieťati nemám nárok na zvýšený RP ale povedali mi že na prvé dieťa môžem poberať zvýšený RP do 2 rokov a potom si prísť požiadať o RP na druhé dieťa.Prosím Vás o odpoveď.Ďakujem.Andrea.

silvia123
12. feb 2010

anita myslím že ak pôjdeš pracovať skôr máš nárok získať ihneď 25% rodičovského príspevku, ktorý by si poberala do tretieho roku dieťaťa a ak náhodou ťa zamestnávateľ prepustí a budeš chcieť ísť opäť na RD môžeš zase poberať RP, ale len vo výške rozdielu teda tých 75%. Ak sa mýlim opravte ma.

Andrejka -myslím že podmienky na získanie zvýšeného rodičovského sú v skratke také, že ak je nárok na materskú, je aj na zvýšený RP, takže pri druhom dieťati nárok na materskú nevznikol tak ani na zvýš. RP.

zuzula20
12. feb 2010

edusik, lalus - dakujem vam, som si aj myslela, len som si nebola ista, ze ci je to tak 😉

lalus
12. feb 2010

anita, myslím, že silvia má pravdu. Ak začneš pracovať, máš nárok na tých 25 % a potom ak sa vrátiš na RD, tak vlastne dostaneš príspevok akoby doplatený do 100 % výšky, teda budeš dostávať tých zvyšných 75 %

andrejka - ak už nie si zamestnaná, nárok na materskú by si mala len ak by si si platila dobrovoľné nemocenské 😝 Ochranná lehota po ukončení zamestnania na výpočet a výplatu materskej je len 6 mesiacov, čo si ty už dávno presiahla. A ak nemáš nárok na materskú, nebudeš mať ani nárok na zvýšený RP pri druhom dieťati. Z toho mi vychádza, že po narodení druhého drobca budeš celé tri roky na RD so základnou sumou 164 eur....Je Ti teda výhodnejšie, zostať na RD s prvým až do jeho dvoch rokov (aj keď už porodíš druhé) a po jej skončení ísť žiadať RD na druhé......bola by som rada, ak by som sa mýlila - pre Tvoje dobro, takže ak ma niekto vyvedie z omylu, budeme obe len rady 😅

lalus
12. feb 2010

Anita, teraz čítam, že si na RD od oktobra 2008 (a máš syna podľa textu, či dcéru podľa pasu? 😀 ). Ak si nepožiadala o zvýšený RP, tak Ty assi popri RD môžeš pracovať a nemusíš rušiť RD....ty si išla ešte podľa zákona platného do 31.12.2008 a vtedy ak sa nemýlim sa ešte mohlo pracovať. Na Tvojom mieste by som sa šla opýtať na UPSVaR.

anita79
12. feb 2010

dakujem za odpovede- tak ale ja som uz v januari o ten zvyseny rp poziadala - pracovnu ponuku som dostala len tento mesiac.... tak ak by to nevyslo by som teda mohla dostavat ten nezvyseny RP?

( lalus -ani neviem ako som prisla k dcere 😀 -ale uz som to opravila-registrovala som sa len dnes )

lalus
12. feb 2010

ak si požiadala o zvýšený, tak pojdeš podľa nového zákona a robiť nemôžeš. Takže platí tá prvá odpoveď s tými 25 a 75 % 😉

sonya16
13. feb 2010

v ktorý deň v mesiaci sa vypláca rodičovská? Len taká mini otázka 😀

gapa
13. feb 2010

andrejka82,
som ti odpovedala v druhej téme kde si dala rovnakú otázku (tuším materská-rodičov-matersá)

gapa
13. feb 2010

sonya,
mne za december prišla 15.1.

sonya16
13. feb 2010

díkes 😎

annie13
13. feb 2010

15-16teho aspon mne tak chodi

neprislo mi to rozhodnutie za zvyseny RP tak som tam zasla, tak ze mi to poslali do vlastnych ruk, nechapu kde sa to stratilo a kedze som neodpovedala na to ze sa vzdam odvolania tak mi pozastavili takze nedostanem teraz RP no dakujem im pekne

adrika3800
13. feb 2010

Ahojte,chcem sa spýtať niekoho,kto je znalý.A ak tu už odpoveď padla,tak sorry,ale nečítala som predošlé príspevky 😅
V januári som podala žiadosť o zvýšenie RP.Teraz vo februári som už dostala zvýšený RP,ale ten doplatok za január nie.Neviete,kedy sa to vyplatí?
Ďakujem

baba77
13. feb 2010

uz ste dostali na ucet peniasky?

mamina
13. feb 2010

TAK AKO JE TO VLASTNE... 😨
Na materskú som vypísaná od 1.08.2009, malý sa narodil v septembri ale materskú mám menšiu ako zvýšený rodičovský. Doplatia mi spätne od narodenie do výšky RP alebo spätne od januára...

gapa
13. feb 2010

adrika,
v januári si dostala RP za 12/09, vo februári zvýšený za 1/2010. Vypláca sa mesiac pozadu 😉

mamina,
od januára, nie od narodenia. Zákon je účinný od 1/2010 a neplatí spätne 😉

gapa
13. feb 2010

samozrejme mušíš o to požiadať a predložiť aj potvreenie zo SP o výške materského.

baba77
13. feb 2010

podla mna nemame niake nedoplatky.....vo februari-januarove..atd

adrika3800
13. feb 2010

Aha,tak to som nedomyslela.To len keby som požiadala neskôr,tak doplatia.

leskia
14. feb 2010

ahojte som na predlzenej materskej mala ma uz tri roky a teraz cakame druhe dietatko .Moze mi niekto poradit ci mam narok na zvysenu matersku na druhe dieta alebo nie. dakujem

baba77
15. feb 2010

no uz niekomu nabehli peniasky

kaska
15. feb 2010

baby prosim vas, ja som v januari poziadala o ten zvyseny rodicovsky prispevok a teraz mi nabehlo 186 eur, neviete co to je za suma? Dakujem..