Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

rene82
12. okt 2009

kisska, materské dostávam. a zamestnaná som bola do 4.6.2008, od 5.6.2008 na úrade práce + platila som si aj dobrovoľné nemocenské, od 20.10. 2008 znovu zamestnaná, ale od 30.12.2008 na rizikovom tehu (stále som teda v skúšobnej dobe), pôrod 20.7.2009

standa82
12. okt 2009

V januári ti bude treba tak či onak ísť na socilné (UP) a vypísať tlačivo o prechode z MD na RD.To som aj ja vypisovala pred skoro 2 rokmi. To sa asi nezmenilo. Vieš, keď sa neobraciaš , nemáš. 😉

duska1122
12. okt 2009

tak ako to teda nakoniec je.zvysuje sa ten rp?je to iste?treba o to poziadat?a budu ho zvysovat len tym mamickam co pred porodom pracovali?

stalida
12. okt 2009

ahoj baby, mozeme uz podavat ziadost o vyssi rod. prispevok?mozno ste to tu uz spominali,len nemam cas to citat spatne....dakujem za odpoved 🙂

nadhera
12. okt 2009

stalida 😀 😀 😀 😀 ved to este nie je schvalene , vyckaj, este si v parlamente zmyslia zmeny.

nadhera
12. okt 2009

zmyslia...skor vymyslia alebo neschvalia vobec 😒

kisska
12. okt 2009

duska - ak uz RP poberas a tvoje dieta ma v januari menej ako dva roky, musis si na UP poziadat o zvyseny RP. Ak zacnes poberat RP az po 1. januari, tak ziadat nemusis, rovno budu posudzovat na ktory mas narok. A musis pred MD bud pracovat alebo byt DNPO.
rene - ak ti PP stale trva (hoci aj v skusobnej dobe, kedy tvoj zamestnavatel moze ukoncit tvoj PP bez udania dovodu, ale ak to neurobil doteraz, tak uz asi neurobi 😉 ) tak na zvyseny Rp by si mala mat narok 😉

stalida - myslim, ze az v januari, kedze aj zakon by mal vstupit do platnosti (este stale vraj nie je definitivne schvaleny) az od 1.1. RP sa aj tak vyplaca mesiac pozadu

nadhera
12. okt 2009

parlament, ktory to ma schvalit ,onedlho uz bude mat zimne prazdniny ,musia to dovtedy odsuhlasit. tak cakajme.

kacenqa
12. okt 2009

mam este jednu toazku (mozno ste to uz riesili) ak idem teraz v januari z prvej RD na MD, a narok na zvyseny RP mam, dostanem ho po ukonceni druhej MD automaticky, alebo tiez on budem musiet ziadat?

duska1122
12. okt 2009

aha takze ked sestra robila pred materskou tak na zvysenie narok ma. uz len cakat ci to schvalia. 😒 a bratova frajerka nerobila nedostavalaani matersku tak tej nezvysia to je super tak jej treba

hepinka
12. okt 2009

ahojte, ja som tu totalne nova a pisem prvykrat takze urcite ospravedlnite moju nevedomost a pripadne i to, ak ste uz tento problem nahodou preberali 😅 Chcela by som Vas veeľmi pekne poprosit o radu - pracujem nepretržite od skončenia VŠ t.j. od roku 2005. Budúci rok bohužiaľ hrozí zánik našej firmy - kedže už budem v pokročilom štádiu tehotenstva predpokladám, že na 2 mesiace ma už nikto nezamestná. Ako je to teda s poberaním rodičovského príspevku - mám nárok na príspevok v plnej výške (t.j. 256 €) aj v prípade, že budem tesne pred nástupom na MD nezamestnaná? Dakujem vam za odpoved!

sakura77
12. okt 2009

hepinka,od doby kedy dostanes vypoved ti plati 6 mesacna ochranna doba,dovtedy ak porodis,tak materska ti pojde normalne z platu a kedze si bola 270 dni pred nastupom na matersku zamestnana tak aj ten rodicovsky dostanes-teda dufam ze som to pochopila spravne,myslim ze hej 🙂

szivem
12. okt 2009

ahojte baby,ja som uz z toho blazon.Na stranke rodicovsky prispevok som si vcera nasla znenie,ze ak som si platila nemocenske poistenie tych 270 dni pred pôrodom tak mam narok na zvysenie,no nic o lehote do dvoch rokov tam nebolo.Uz som sa zacala tesit ze patrim do tej skupiny a zrazu citam ze je to len do dvoch rokov a mamicky ktorych deti maju viac ako 2 roky maju smolu.Tak ako to vlastne je.Môj syn bude mat v maji 3 roky no chystam sa na predlzenu matersku kedze je ZTP.

sakura77
12. okt 2009

no,aj ja som to pochopila,ze to plati len do 2 rokov dietata

hepinka
12. okt 2009

ahoj Sakura77, dakujem za rychlu odpoved. Prepac, ze sa pytam ako trdlo ale aka ochranna doba? ja sa v tom fakt nevyznam 😅 Moj pripad bude mat mozno nasledujuci scenar - mozno dostanem vypoved uz v januari 2010, budem este v praci 2 mesiace a firma skonci. V aprili/maji budem doma a cca koncom maja by som mala porodit. este raz vdaka!

sfrb
12. okt 2009

Ahojte,som tu prvy krat a potrebujem poradit. Mam 1 dieta, ktore bude mat vo februari 4 roky. Pred materskou som 5 rokov pracovala, ale ked dcera dovrsila 3 roky, tak ma zamestnavatel prepustil. Dceru neprijali do skolky pre nedostatok miesta, tak som si musela predlzit matersku. Teraz som tehotnaa v marci cakam babo. Ked som sa vo februari na socialke pytala, ci mam platene vsetky poistenia, tak mi povedala, ze od nich ano. Nikto mi nepovedal, ze si mozem platit este nejake nemocenske poistenie. Teraz nebudem mat narok na zvyseny rodicovsky prispevok?

kisska
12. okt 2009

sfrb - mne to vyslo tak, ze bez nemocenskeho poistenia si od 02/2009. V marci 2010 sa budu posudzovat dva roky pred porodom, cize od 03/2008-03/2010, ja som ti v tomto obdobi napocitala cca 10-11 mesiacov poistenia zo zamestnania a to by malo stacit na to, aby si mala narok 1. na matersku a 2. aj na zvyseny RP.
Ale hned ti aj napisem, ze som si nie ista, tak dufam, ze to tu niekto potvrdi 😉
Nove DNP ti nepomoze, kedze nestihas lehotu 26tyzdnov, aby sa bralo do uvahy.

kisska
12. okt 2009

hepinka - ochranna lehota znamena, ze ta este 6 mesiacov beru ako keby si bola zamestnana. Co by ti mohlo pomoct je dohodnut sa s doktorom, aby ta poslal na matersku nie 6, ale uz 8 tyzdnov pred planovanym porodom (ak by ti to nadvazovalo tak, ze hned z prace prejdes na matersku). Alebo aj nemusis urobit nic, neovplyvni to tvoje naroky na matersku ani potom zvyseny RP, akurat je dobre na to "medziobdobie" ist sa registrovat na UP, aby si mala zdravotne poistenie platene statom a nemusela si si sama. 😉

daji
12. okt 2009

caute baby.

chcela by som sa informovat ze ak mam zmluvu od 22.12.2008 do 31.12.2009 a na matersku som nastupila 12.01.2009 do 27.09.2009 ci mam narok na dovolenku. dakujem

standa82
12. okt 2009

Nárok na dovolenku zo zamestnania máš po 3 odpracovaných mesiacoch. A ty si pracovala cca.3 týždne. Z toho ti možno vyjde 1/2 dňa dovolenky. 😉

kacenqa
12. okt 2009

pokial viem, tak obdobie materskej sa zapocitava do odpracovaneho, takze ja si myslim, zeby si mala mat. usudzujem tak z toho, ze ja som sla na MD 13.1. 2008 a za r. 2008 mi vznikol takmer plny narok na dovolenku (kratilo sa mi to o 1.5 dna)

kisska - a nevies, ako je to s tym RP po druhej MD? vid moja otazka vyssie....

terina25
12. okt 2009

ahojte.
ja by som podľa všetkého mala dostať bud.rok ten zvýšený rod.príspevok,keďže moja dcéra bude mať v januári rok.Ale chcem sa opýtať nasledovné. Ak je to len do dvoch rokov,tak potom po dovŕšení tých 2 rokov nedostanem nič alebo dostanem opäť takú sumu,čo beriem aj teraz??

ďakujem za odpoveď

terina25
12. okt 2009

a ešte jedna otázka,počas materskej sa može brigádovať? asi nie ... 😠

lulu26
12. okt 2009

Ahojte baby,

chcem sa opytat, kolko je teraz ochranna lehota, ak vypoved som dostala k 20.11.08 a termin mam teraz 23.10.09, cize som otehotnela niekedy v januari. Materska sa mi bude vyratavat z platu? ci asi uz nie?
este mi neprisla odpoved od poistovne.
dakujem

manika77
12. okt 2009

ahoj ja som dostala vypoved v aprili a rodila som v decembri a pocitali mi ju z platu ale to bolo 2008 tak neviem lebo teraz sa to furt meni ☹

kacenqa
12. okt 2009

terina medzi 2-3 rokom budes dostavat tu zakladnu. ako je to s pracou, to neviem....

lien1
12. okt 2009

No celkom tomu nerozumiem ale dúfam že mi to víde pred otehotnením som pracovala 2roky potom bola na MD a následne na RD počas ktorej som si platila dobrovolné nemocenské poistenie 3dni po skončení RD som išla na PN-rizikové tehotenstvo(to ste mali vidieť ten šok novej šéfky keďže som mala nastúpiť do práce) no DNP som si platila kôli očarkám a nakoniec som ho využila na PN a materskú momentálne som na MD s 2dieťatkom a tie peniažky by sa zišli lebo z 160EUR vyplatím akurát tak škôlku plienky poistky a som na 0 a to nerátam že treba stravu pre 2deti aj ked výhodou je že po sebe oblečenie ponosia staršiemu aj tak musím všetko kupovať. 😅 Takže mi nezostáva nič iné len dúfať že to nejak výde.Inak manžel je živnostník a momentálne je s robotou problém tak ak zostaneme žiť zo 160EUR 4ľudia tak to si ani neviem predstaviť 😖 ale katastrofické scenáre budem riešiť až nastanú.

simona55
13. okt 2009

mozem sa spitat, moja dcera ma 17,5roka je tehotna, a chcela by som sa spitat, ked mala 16,5 bola zamestnana.a ma odpracovanich 270 dni, moja otaska je moze mat narok na zvyseny RP?boloto v roku2008

cory
13. okt 2009

ahojte, chcem sa vas opytat, cakam prve babätko, poistenie mi plati zdravotna poistovna, a termin mam 8.1. Chcem sa opytat, ci narok na tu zvysenu matersku mam aj keby sa mala narodila pred 1.1. , teda ci to neplati nahodou len pre tie deticky ktore sa narodia po novom roku. dakujem 😉

sfrb
13. okt 2009

kisska, no trochu si ma potesila, len nerozumiem , preco pocitas roky 2008-2010. Ja som pocula, ze nemocenske musi byt platene 270 dni pred porodom a u mna je to prave to obdobie, ked som bez nemocenskeho poistenia. I