Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

nadhera
28. aug 2009

poznam ooxy, tiez som mala dvoch plienkosov ale dvoch bebosov by sme uz nezvladli, takze jeden siel na riadne mlieko /postupne/ a druhy mal bebu. teraz je to uz lepsie - obaja kalsicke mliecko a plienky len jeden. a este nam zdvihli RP. 😉

ooxy
29. aug 2009

no...aj my pojdeme asi na klasicke mlieko...len aby ho chceli, kedy si zacala davat?
aj ho prevaras a prisladzas, alebo ako?

clarissa
29. aug 2009

zazalienka,sak o tom tomanova pisala ze v septembri sa zvysi o 167sk a az od januara to ma byt dvojnasobok tak nehadz este flintu do zita,ja tomu verim a berem to uz ako samozrejmost 😀 sak uz o tom hovori cele slovensko tak hadam sa tak neznemoznia ze narobia halo a potom nic z toho 😀 😀 😀
http://peniaze.pravda.sk/rodicovsky-prispevok-s...

nadhera
29. aug 2009

kocky, keby sme sa mali spoliehat na stat, tak deticky sa nerodia.takze hlavky hore, usmev a vedzte , dobre uz bolo. 😉

zazalienka
29. aug 2009

vies, oni už toľko sľubovali všelijaké úpravy a vždy je to o pár korún.. ved aj tie PN sú smiešne, aj materská.. rodičovský ani nehovorím.. to je totálny výsmech.. a najlepšie je, že každá by si mala preventívne platiť poistenie v nezamestnanosti..
Kamoške sa stalo, že 2 roky po skončení rodičovského dostala výpoveď a nedostala podporu.. nemala odrobené 3 roky zo štyroch.. mala si počas rodičovského dobrovoľne platiť a mala by podporu.. tak jej povedali.. pretože počas materskej platí štát a to sa započítava na podporu ale rodičovský nie.. to by si mala asi každá platiť dobrovoľne.. ale z tej almužny? veď to je naozaj výsmech.. a potom sa majú rodiť deti..

maca793
29. aug 2009

netešme sa je to nereálne ak to bude reálne tak sa potom budeme tešiť a do roboty sa potom neoplatí ísť 😉
za tie peniaze robiť 😉

ivankatd
1. sep 2009

clarissa veď oni sa znemožňujú každý deň ☹ alebo sa mi to len marí?
Ale na druhej strane sa nám zvolebnieva, tak možno aj motyka vystrelí 😉

lilinka76
1. sep 2009

Baby, my mame dvojcata a rodicak dostavam len jeden. To je len almuzna, ani Vam nehovorim...
Ale neverim, ze to od januara zvysia...

lilinka76
1. sep 2009

ooxy, pozeram, ze aj vy mate dvojcatka.

Nam vravela pediatricka, ze kravske mlieko mozeme davat od roka, same ho nechceli, tak ich klameme tak, ze do flase vzdy dame aj jednu naberacku BEBY. Ale nemysli si, nic neusetris, ak chces kupovat plnotucne, budes na tom tak, akoby si kupovala UM. Teda aspon nam to tak vychadza, ale nasi piju na vecer aj po pollitri mlieka.

...ja ho prevaram v piskacom hrnci (s dvomi dnami, s pistalkou)

ooxy
2. sep 2009

lilinka, dakujem 🙂
rozmyslam, ze zacnem skusat to kravske...a presne, bojim sa toho, ze ho nebudu chciet...nase baby nie su velke jedacky, mlieka vypiju max pol litra rano a pol litra vecer, ale spolu 🙂

este si musim zistit, ze ci plno alebo polo sa ma davat...lebo pocula som aj tak , aj tak...

no fakt, pre tie, co mame dvojicky, alebo dve deti a viac do troch rokov...je to almuzna...

lilinka76
2. sep 2009

Nemas za co ooxy, ja im castejsie kupujem plnotucne, ale teraz v lete sa mi casto stavalo, hlavne od Levmilk, ze hoc bolo v zaruke, aj som ho prevarila a kym stihlo vychladnut (este pred ulozenim do chladnicky), tak mi skyslo, tak som to vylievala do zachodu.

Ale casto kupujem aj polotucne Rajo, ved ked papaju jogurty a smotanove pochutky a tavene syry, snad im vapnik chybat nebude.

martinaema
2. sep 2009

ja len tak na okraj, obsah tuku a vápnika v mlieku nemajú nič spoločné 🤐 😉

ooxy
3. sep 2009

baby...sme od temy...ale uz musim prispiet...v telerane hovorili o mlieku, v trvanlivom mlieku nie su ziadne chemicke prisady a konzervanty, preto vydrzi to krabicove aj dva tri mesiace, pretoze mlieko sa zahreje na teplotu 135 stupnov na jednu sekundu...
treba ho teda este prevarat??? musim to skonzultovat s doktorkou 🙂

a k teme teda...nech dvihnu rodicovsky 🙂)

brisilda
3. sep 2009

kocky tak ak ten prispevok zvysia na min. mzdu tak aj porodnost bude vyssia 😀 😀 😀 ja osobne som za lebo maminky tak boli dikriminovane ved kto uz v dnesnej dobe zamesna maminu s 3 r. dietatom ktore je casto chore ???

brisilda
3. sep 2009

ooxi ja som malemu davala klasicke mlieko od 11 mesiaca 🙂 doktorka ma vyhresila 😀 cize to s nou nekonzultuj sunare cize detske mlieka kupis uz do 3 rokov a vsetci pozname nazor lekara 😉 take nieco sa jej ani nepytaj 😠 ak chces tak ho prevaraj ja som neprevarala iba ak bolo dlhsie ako 24 h. otvorene 😉 a samozrejme musis brat do uvahy ci maju deti alergiu na kravske mlieko alebo nie teraz ked sa nad tym zamyslim tak by som umele mlieko davala az do 3 r. 🙂

martinaema
3. sep 2009

ooxy trvanlivé nepreváraj, ja som prevárala, iba to 5dňové. A malá pije mlieko - polotučné - od 18 mes., varila som z neho od skončenia kojenia v 13 mes.

martinaema
3. sep 2009

a k téme - nemyslíte, že budú ten vyšší rodičák zneužívať hlavne určité skupiny? Ja som za to, aby mali maminky viac peňazí, ale každému rovnakým dielom? Ja som pred materskou robila 10 rokov piatok-sviatok-na smeny a mám dostať rovnako ako nejaká.............čo od 14 len nohy rozťahuje a rodí každý rok?!

halaska22
3. sep 2009

Ahoj, ja by som tiez potrebovala poradit...koncom septembra sa stahujem aj smalym na slovensko z uk...doma som nepracovala 8 rokov a maly sa narodil tu...idem mu vybavovat slovensky rodny list ked pridem....ako na tom budem ja s rodinnymi pridavkami a dokedy ich mozem vlastne poberat ak nebudem mat pracu?

Diky moc za odpovede

nika2007
autor
3. sep 2009

* Poslať e-mail
* Vytlačiť článok
* Pridať do obľúbených
* Diskusia k článku
* facebook.com
* vybrali.sme.sk
* twitter.com
* del.icio.us
* linkedin.com

Tip redakcii

Diskusia
Diskutujte o článku!

*
Smrteľné zlo 2
Zlo bolo odpútané a treba ho znovu skrotiť.
*
AKO SPRÁVNE JESŤ
Pýtajte sa odborníčky na zdravý životný štýl
*
Battlestar Galactica
Cylóny boli vytvorené ľuďmi. Vyvinuli sa a vzbúrili
*
SŤAHUJTE DO MOBILU!
Nové pozadia, melódie a hry na stiahnutie

Rodičovský príspevok do 2 rokov dieťaťa má vzrásť na 256 eur

Dnes 14:38

Rodičovský príspevok na deti do 2 rokov by sa mal zvýšiť na 256 €. Má sa to však týkať rodičov len v niektorých špecifických prípadoch.

Ilustračné foto Autor: Shutterstock

Rodičovský príspevok pre rodičov, ktorí sa rozhodli pre osobnú starostlivosť o dieťa, stratili svoj pracovný príjem a spĺňajú podmienky nároku na materské, by sa mal od začiatku budúceho roka zvýšiť do dvoch rokov veku dieťaťa zo súčasných 164,22 eura na 256 eur. Vyplýva to z návrhu zákona o rodičovskom príspevku, ktorý predložilo ministerstvo práce a sociálnych vecí do pripomienkového konania. Po dvoch rokoch veku dieťaťa do jeho troch rokov by táto dávka mala klesnúť na 164,22 eura.

Rodičia, ktorí dostávali rodičovský príspevok pred 1. januárom 2010, teda pred navrhovanou účinnosťou zákona, v pôvodnej výške, budú musieť o príspevok v sume 256 eur požiadať príslušný úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. "Rodičovi sa dáva možnosť a je na jeho rozhodnutí, či úrad práce, sociálnych vecí a rodiny písomne požiada o posúdenie nároku na rodičovský príspevok podľa nového zákona," uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Rodičia, ktorí boli pred narodením dieťaťa nezamestnaní, resp. pracovali len krátkodobo, dočasne a nesplnili podmienky nároku na materské, by mali od januára budúceho roka rodičovský príspevok poberať naďalej v súčasnej výške 164,22 eura so zachovaním jeho valorizácie v závislosti od zmeny životného minima. "Zavedenie tohto zákona si vyžiada v roku 2010 výdavky v sume približne 278,2 mil. eur, v roku 2011 asi 301,65 mil. eur a v roku 2012 približne 311,33 mil. eur," konštatuje ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Rodičovský príspevok navrhuje ministerstvo poskytovať len rodičom, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť. Výnimkou zostávajú zamestnania na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Rodičia, ktorí sa rozhodnú pre vstup alebo návrat na trh práce ešte pred skončením nároku na rodičovský príspevok, by mali mať nárok na nový jednorazový príspevok vo výške 25 % sumy poberaného rodičovského príspevku.

"V prípade, ak rodičovi, ktorému bol jednorazový príspevok poskytnutý, vznikne z dôvodu osobnej starostlivosti o dieťa opakovane nárok na rodičovský príspevok, navrhuje sa tento poskytovať vo výške 75 % zo sumy rodičovského príspevku za príslušné kalendárne mesiace," uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí. Za rodičov, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a ktorým sa bude poskytovať rodičovský príspevok, bude aj naďalej platiteľom poistného na starobné dôchodkové poistenie, invalidné poistenie a zdravotné poistenie štát.

Rodičovský príspevok sa od začiatku septembra tohto roka zvýšil z pôvodných 158,67 eura na súčasných 164,22 eura. Táto štátna dávka sa každoročne zvyšuje o rovnaké percento, o aké od 1. júla v rovnakom roku vzrástlo životné minimum. V tomto roku sa životné minimum upravilo smerom nahor o mieru rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností, teda o 3,5 %.

Vláda sa vo svojom programovom vyhlásení zaviazala k tomu, že "bude presadzovať postupné zvyšovanie rodičovského príspevku v časovom horizonte do roku 2010 tak, aby saturoval stratu pracovných príjmov rodiča aspoň na minimálnej úrovni“. Rodičovský príspevok sa počas súčasnej vlády zvyšoval vždy v septembri podľa zákonného mechanizmu, ktorý sa zaviedol ešte pred nástupom terajšieho kabinetu. Počas štyroch zvyšovaní rodičovského príspevku za súčasnej vlády sa táto dávka upravila smerom nahor celkovo o 717,30 Sk (23,8 eura).
Autor: SITA
Inzercia

nika2007
autor
3. sep 2009

pardon,trochu viac som skopirovala,ako som mala-tak citajte 😉

subidubi
3. sep 2009

caute, takze dnes to uz dali na medzirezortné pripomienkovanie, tu je link v akom to islo znení https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialDocu...

.. podstata je ze ten zvyseny 256 € rodicovsky bude len do dvoch rokov zivota dietata, potom bude znova ten nizsi 164,22 €

mucilienka
3. sep 2009

idioti!

subidubi
3. sep 2009

mucilienka co ta rozcertilo

martinaema
3. sep 2009

no, celkom sa mi to pozdáva - hlavne to, že tí čo nepracovali nebudú mať nárok na rovnakú sumu ako zamestnaní

nadhera
3. sep 2009

pokial to nie je v zbierke zakonov, tak mozeme snivat dalej 😝 a ja som dosnivala. 😉

zuzik25
3. sep 2009

no neviem ci som to spravne pochopila, ale ak som pred MD pracovala a o pracu som neprisla, a od septembra 2009 nastupujem na RD a nepojdem este do prace, mam narok na to zvysenie? teda ak sa vsetci svati zmiluju nad nami matkami co mame vyzit z tejto almuzny od statu.

nika2007
autor
3. sep 2009

ano mas 🙂

sofinka2009
3. sep 2009

ahojte.ak dobre ratam malo by sa to vztahovat aj na zeny co o pracu pred MD prisli lebo tam je este ochranna lehota 6mesiacov.teda iba tipujem neviem. 😉

majcik
4. sep 2009

Takze uz to mame odklepnute? Ci ako to vlastne je? Nejako to moc nesledujem, len vcera ma kamoska na to upozornila. Nam (a urcite nielen) by to veeeelmi pomohlo, aj 3 tisicky su pre nas momentalne veeelky peniaz ... uver na krku, male dieta, planujeme sa prestahovat do noveho domceka nabuduci rok.

miah
4. sep 2009

majcik, neviem ci by Vam to az tak pomohlo kedze je to len do 2rokov dietata 😖