Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

gapa
15. júl 2009

andrea,
ešte rozmýšlam, aký by to mohlo mať vplyv, ak by ste plánovali druhé dieťa. Ak by išlo o skrátený PP napr. na 1 rok (na tvojom mieste nezmením PP natrvalo, ale len na nejaký čas, príp. druhý PP), tak aby sa ti materské nerátalo z tejto zníženej mzdy. Ale to by bolo treba vedieť viac info, hlavne či plánujete tak, že pred nástupom by si mohla aspon na nejaký čas nastúpiť naspäť na RD a či v tom čase už by platil plný uväzok. Ide dosť aj o pochopenie zo strany mzdárky. Takže to by bolo ešte dobré domyslieť, ak chcete aj dalšie dieťa do cca 2-3rokov.

pupi78
16. júl 2009

Bolo by to super, ale radšej si počkám na ten úžasný január. 😵 😎

andrea100
16. júl 2009

Gapa neplánujeme tak skoro druhé dieťa. No mzdárku máme neochotnú tak uvidím ako dopadnem, lebo ona sa sťažovala aj doteraz keď som pracovala na dohodu o vykonaní práce, že ma musí stále nahlasovať a odhlasovať do sociálnej poisťovne. Ja totiž pracujem len na zastupovanie tak nevie dopredu či ma budú potrebovať.

gapa
16. júl 2009

ok

lenkamuska88
18. júl 2009

s voľbami prídu zmeny určite,to viem na 100% ale ide o to aby tie zmeny boli konečne pozitívne 😉 ak zvýšia rodičovský príspevok bude to fajn 😎 pri dnešnej ekonomickej situácii je to viac ako nutnosť,inak sa to nedá zvládnuť.

salvinka
18. júl 2009

ja som niekde citala ze sa o tom rodicovskom prsipevku rozhoduje v septembri a platnost potom nadobuda v januari.. neviete ci je to skutocne tak?? nebudeme mozno musiet cakat az do januara aby sme vedeli na com budeme..

gapa
18. júl 2009

salvinka,
poslanci majú teraz prázdniny. Tak preto predpokladám (lebo to nesledujem) sa o tom bude rozhodovať až v septembri, no a kedy rozhodnú? ? ? ?

gapa
18. júl 2009

Tu som zatial nič nenašla a musí to prejsť cez NR SR.
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/preh...

nikuskaa
19. júl 2009

Ahojte. Tak ja pevne dúfam,že ten rodičovský dajú vyššie lebo z tých smiešných peňazí sa veľmi ťažko dá vyžiť. Ja čakám bábo v decembri tak dúfam,že ma potešia 😉 Chcela som sa vás ešte opýtať či mi niekto neviete poradiť či mám nárok na materskú 6 týždňov pred pôrodom alebo až na rodičovský príspevok. Do 15 Februára 2009 som bola zamestnaná na hlavný pracovný pomer odvtedy pracujem len na dohodu. V marci som otehotnela, ale podmienku 270 dní za posledné 2 roky mám splnenú mám odrobené pomaly 3 roky len neviem či my vznikne nárok keď som teraz nezamestnaná. Prosím pomôžte mi. Ďakujem. 😕

livia1
19. júl 2009

Nikuskaa ak máš splnenú podmienku, tak asi týždeň pred nástupom na materskú ti dá tvoj gynekolog papiere na vypočet výšky materskej. Tie papiere zanesieš tvojmu bývalému zamestnávatelovi, ktorý ti ich potvrdí a napíše tvoj príjem z ktorého sa ti potom na sociálnej poisťovni vypočíta 55%. Materskú budeš poberať 28 týždňov alebo 37 ak si slobodná. potom pred skončením materskej si pôjdeš na urad sociálnych vecí a rodiny pre papiere na rodičovský príspevok.

gapa
19. júl 2009

nikuška,
ak si otehotnela až po ukončení PP a odvtedy si nemala a nebudeš mať žiadne nem.poistenie, tak nárok na materské mať určite nebudeš.

Ak trval tvoj PP aspon 270dní pred 15.2.09, takže by si splnila podmienku "aspon 270dní v posledných dvoch rokoch pred skutočným pôrodom", tak aby si mala náro na materské, stačí aby si mala pracovný pomer aspon dva dni. Potom budeš od ukončenia PP/nem.poistenia v tzv. ochrannej lehote 6mesiacov z ukončeného nem.poistenia a dovtedy stihneš nastúpiť na MD.

Takže radím sa zamestnať aspon na 2dni z čo najvyššieho vym.základu na 1kalend.den trvania PP.

nikuskaa
21. júl 2009

Ahoj livia1 no takto som si to myslela aj ja, no len fakt neviem ci to nebude tak ako to pisala gapa. Budem musiet skocit do socialnej poistovni a zistit to poriadne, ale ked tam su dost neochotne zeny aspon u nas v KE. Bola som sa tiez informovat a tej ochranej lehote a tak ma odbila s tym ze som nezamestnana co hladam v socialnej poistovni, ktora je pre zamestnanych. Ale dakujem za radu 🙂

gapa
21. júl 2009

nikuska,
takéto rady nedávajú na soc.poistovni. Skús napr. na www.porada.sk

S týmto problémom mám osobné skúsenosti.

Ako nezamestnaná, ak si v tzv. ochrannej lehote, ktorá je:
- obvykle 42kalendárnych dní,
- ale v prípade, ak nem.poistenie=prac.pomer skončí počas tehotenstva (čo ale nie je tvoj prípad), je 6mesiacov.

Ale ty v OL nie si. Takže ak nič nespravíš, nárok na materské mať určite nebudeš, len na rodič.príspevok od mesiaca narodenia dieťaťa.

vranka4
29. júl 2009

Ahojte,prosím vás o radu,od 3.8.09 nastupujem do práce, to je len môj nástupný deň,ale budem čerpať dovolenku od toho 3.8-14.9.a oficiálne začnem robiť od 16.9.09,budem mať nárok na rodičovský príspevok za obdobie 8/09- v septembri,keďže k 2.8. ma odhlásia v SP,čiže za tie dva dni v auguste?deti dovŕšia 3 roky v 3/2010,od 9/09 pôjdu do štátnej škôlky,keby boli len na adaptačnom procese,mala by som nárok na RP popri poberaniu platu?alebo len na nejaké obdobie a určitú časť RP ?my ideme podľa starého zákona,RP poberám od 11/07,viem,že nárok na RP nemám,keďže budú v št.škôlke,len na preukázané náklady spojené so škôlkou,ale chcela by som vedieť bližšie o adapt.procese...,ďakujem za všetky rady a postrehy

anjelik809
29. júl 2009

keby sa ozaj prijal, nemuseli by sme tristokrát rozmýšľať či kúpiť chleba navyše alebo čo... veď z toho sa dá len ťažko vyžiť keby nám nepomáhali blízky

gapa
29. júl 2009

vranka,
podla toho, čo som všetko prečítala, tak ak je dieťa prijaté do škôlky riadnym rozhodnutím, tak je vzhladom na nárok na poberanie rodič.príspevku jedno, či navštevuje škôlku na celý den, alebo je len v adaptačnom procese. Jedine ak by mala prerušenie (aj doklad o tom pre UPSVaR), t.j. nechodila by do škôlky vôbec.

adusaa
4. aug 2009

čaute, tak to som aj ja zvedavá. z tej almuzny co teraz dostavame sa vyzit neda. ani byt mesacne za to nevyplatim a kde je strava, oblecenie a plienky pre deti? neviem či to schvalia, oni maju dostatok penazi, nasa vlada nepozera na obcanov ale na seba.
ak by to prijali, zmenila by som nazor. ale vyhovorky sa stale najdu. hlavne ze oni si zvysuju platy a odmeny ked je kriza. uz davno mali prijat tento navrh. tazko sa zije tu na slovensku.

inffinity
4. aug 2009

Ahoj holky nevíte náhodou kdy se má o tom zvýšení jednat? Nějjak nesleduju politickou scénu, ale toto by mě zajímalo 🙂

meggietn
8. aug 2009

Oni radšej pridajú dôchodcom , tých je vyše ako žien na materskej 😠 😝 😖

motylik22
9. aug 2009

ahojte baby pocula som ze narok na rodicovsky prispevok mas vtedy ak mas odpracovane 270dni.....a ked som skoncila skolu a otehotnela a nestihla ani nastupit do prace to akoze nemam narok na prispevok? vobec sa v takych veciach nevyznam kedze som prvy krat tehulka a pretim ma to ani nezaujimalo kedze som mala skolu poradte mi prosim dakujem... 🙂 babo mi malo prist koncom januara

gapa
9. aug 2009

motýlik,
to čo píšeš o 270tich dnoch(nemocenského poistenia) sa týka nároku na materské a nie nároku na rodič.príspevok.

Materské vypláca sociálna poistovna a je to nemocenská dávka vyplácaná z nemoc.poistenia.

Rodičovský príspevok vypláca UPSVaR oddelenie sociálnych vecí a rodiny a je to štátna sociálna dávka. Na tú budeš mať nárok aj ty od mesiaca narodenia dieťaťa (t.j. nie hned od nástupu na MD)

dahlia23
9. aug 2009

hlavne ich potom tí dôchodcovia pôjdu voliť 🙂 za 100 Skk čo im pridajú.... 🙂
ale čo bude s rodinami s malými deťmi, to je tu každému viac-menej fuk. 😒
V podstate aj rodičom na RD by mohli dávať vianočný príspevok, či nie? 😉

sofik
10. aug 2009

dahlia mohli by nám dat vianočný príspevok ved mi nie sme o nič horšie ako dochodcovia 😉

erika21286
13. aug 2009

no tak to by mohli ale toho sa urcite nedockame ☹

meggietn
13. aug 2009

oni nepridajú preto, lebo sami majú nahrabané a nikto v parlamente nie je na materskej dovolenke...im to vôbec nie je blízke a ked aj niektorá bola na materskej , mala si z čoho našetriť a na nejakú almužnu odkázaná nebola 😝 😝 😝

gabinka03
17. aug 2009

tak to by bolo super keby to zdvihli lebo tato suma je uboha

venka2
17. aug 2009

vsetky mate pravdu ze ta suma je uboha ale chodte sa pozriet do zahranicia, Francuzsko, Taliansko a i. tam nedostanete ani cent a o materskej dovolenke mozu tak snivat.

ooxy
17. aug 2009

no francuzsko a taliansko neovladam...ale v CR je ovela vyssia materska a aj rodicovky...v UK dostanu 300 libier na tyzden pol roka...sice potom nemaju rodicovsky...ale za toho pol roka dostanu viac ako my za tri roky 🙂)

sue
17. aug 2009

OOxy, u nás tiež môžeš mať materský príspevok vo výške 500 eur... pozor na to...

denculik
17. aug 2009

baby Vás sa spýtam.. je treba dávať po materskom príspevku žiadosť o rodičovský príspevok? lebo tento mesiac mi nič neprišlo.. a mal mi už nabehnúť ten rodičovský... 😖