Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

dara76
3. aug 2010

http://www.pluska.sk/slovensko/rozhovory/jozef-...
a nam nedopraje ani tych 256€ ☹

lucianna1312
3. aug 2010

tak nam asi fakt ostava jedine a to len dufat, ale myslim, teda dufam, ze to neprejde

zade
3. aug 2010

spytali ste sa svojich mam kolko dostavali, ked boli ino na MD? Pochopitelne v porovnani k platom. Ta moja do roka cca 500Sk, potom do 3 rokov nic!!!
Preco vieme iba nadavat?!

sophie1981
3. aug 2010

@zade ano...ale ked potrebovala ist do prace, nemala problem kde sa zamestnat......

ollako
3. aug 2010

@prsky myslim, ze si trocha protirecis, nechces ist pracovat, lebo sa chces o dieta start sama anevyhovuje ti, ze sa neda popri MD privyrobit, akeby ide privyrabat, tak mal vezmes so sebou , alebo ako? 😕 , ja viem , ze odchodcom sa tiez tazko zije, peniaze by mali mat z inakadial, aj dnesna vlada sa vzdala jedneho projektu, na ktorom mohol stat pekne vytazit a teraz to asi schmatnu madari, im je to dore, ale nam slovakom nie, asi sme velky pani , ze si to nechpae pustit medzi prsty a to nas momentalna vlada pomaly prirovnava ku grecku 🙄

janka_pn
3. aug 2010

@zade ale mali istu pracu, mali sa kde vratit po md, mali zadarmo skolky, tabory, skolske potreby.... dostali byt, asi nie vsetci, ale mnohi, to je ale zbytocne takto to rozoberat, lebo vtedy bolo vacsine tazko a teraz tiez, vzdy z ineho dovodu ☹

zade
3. aug 2010

@sophie1981 mhm, keby nemala problem, tak by so mnou nebola doma tie 3 roky.... ale suhlasim s tebou... dnes je naozaj ina doba a vsetko na deticky je velmi drahe.

annie13
3. aug 2010

@zade a spytala si sa svojej mamy kolko stala detska vyziva plienky prach na pranie škôlka ?

ollako
3. aug 2010

@zade a vies kolko vtedy stalo mlieko, chlieb a ine zakladne potraviny? je to tazka debata, kazda vlada ma svoje pre a proti, keby nie je taka nezamestnanost, tak sa na to pozeram mozno inak, mne by uplne stacilo, keby obaja s muzom mame normalnu, stalu pracu ...keby sa nemusim triast, co bude...

martinka17
3. aug 2010

@zade
pridávam sa k názoru, že naše mamky to mali ešte omnoho ťažšie ☹ , sedeli doma bez peňazí alebo museli šupnúť dieťa do jasiel a ísť pracovať. Len sme "rozmaznaná" generácia, v západnej Európe nemajú ženy ani toľko čo mi, aj keď priznávam, ani mne novoty od p. Mihála nevoňajú, páčilo sa mi, že ženy, ktoré pracovali dostali viacej ako tie, čo nepracovali, veď aj tak ide hlavne zase o rómsku menšinu, ktorá na tom vyhrá 😠

zade
3. aug 2010

Jemine baby - ste sa do mna obuli... chcela som len opomenut, ze ani doba pred nami na tom nebola ovela lepsie. Chapem, ze Sunar (okrem Evika jediny na trhu) stal par korun, ale aj platy boli male. cca bruto 1200Sk, ak nekecam.
Urcite sa mi nepaci, doba v akej som sa usadila, kupila byt a porodila dieta, ale verim, ze ani pred 30timi rokmi to nebolo az take easy!

I ked babicky v parku ma vytacaju, ze nam je ovela lepsie, lebo mame jednorazove plienky a a mozeme rodit epiduralkou....

nemam normalnu stalu pracu, lebo som otehotnela v skusobnej dobe, nastupila mom na MD, nakolko pracujem v statnej sprave nazapocitavaju sa mi odpracov. roky na MD do platovej tabulky. Momem. som opat tehu, prve dieta uz ma mesiac 3 roky a dom porodu nemam prijem.... je mi co zavidiet?

janka_pn
3. aug 2010

a este sa mozno aj zabuda na matky ci otcov, co nemaju partnera, ako v prve dva roky s tou almuznou vyziju? ani do prace nemozu, ved kam by dali dieta? a nie kazde dieta je schopne chodit do skolky, jasiel... je casto chore a podobne... a alimenty, no comment

prsky
3. aug 2010

@ollako neprotirecim si. maznacik mala nazor, ze mozem dat dieta mame a ja mozem ist robit napr na jej miesto (niekto tu pisal, ze dochodcovia zaberaju miesta mladym - moja mama ale nerobi na plny uvazok a jej robotu chce malokto). ja ale mam dieta preto, ze sa chcem onho starat ja osobne, nie aby sa mi on starala mama alebo keby nebola ona či iny rodinny prislusnik, tak nejaka institucia - preto nechcem ist robit na plny uvazok. peniazky ale samozrejme potrebujem rovnako ako kazda bezna mamina na materskej a preto by som privitala navratenie stavu, kedy maminy mohli pracovat napr. z domu a zaroven dostavat RP (pracovala som z domu kym tuto moznost nezrusili - cez den kym mala spala a po veceroch)

sophie1981
3. aug 2010

@martinka17 ano....napriklad v Uk je materska 9 mesiacov a potom nic...ale zasa....vies aku vyplatu tam donesie domov otec rodiny?.......takze so zapadnou europou by som sa NIKDY neporovnavala.....

prsky
3. aug 2010

@zade si zvykaj, najlepsie sa diskutuje tam, kde sa vsetci poklepkavaju po pleciach. co tam potom,ze sice sa tvoja mama mala kam vratit do prace, ale jednak nebolo do coho pichnut a jednak umelo vytvorene platene miesta neboli udrzatelne na dalsich 40 rokov? ja len lutujem, ze som nebola natolko uvedomela a neusetrila som si prachy na dieta, ked sa este dalo. a stale hovorim, ze sme na tom lepsie ako napr aj v USA 😉

janka_pn
3. aug 2010

@sophie1981 ano a "na zapade" ked porovnas co zarobis a co si za to mozes dovolit... je to s nami neporovnatelne!

ollako
3. aug 2010

@martinka17 suhlasim s tou romskou mensinou, ale neviem kolko ma tvoja mama rokov, ale moja sa na vtedajsi system az tak nestazuje, mysli si, ze sa jej zilo lepsie, teda nemala velky plat, auto a ja neviem co ,ale mala istotu, ze ked ma pozicku bude ju mat z coho splacat , dostali bez problemov byt, skolku, skolske potreby zadar atd a keby nemusime splacat uver na byvanie je to zase o inom, velka palka z rozpoctu, mne velmi vadi, ze nemam istotu prace a to som tri dni po mature hned robila a nezamestnana som este nebola, trasiem sa ako bodrik v dazdi, ze co ked nebudem mat pracu...keby nemam z coho zit beriem aj pracu prskynej mamy, isla by som upratovat 😝

prsky
3. aug 2010

@sophie1981 kamoskina segra je v USA a jej vysokoskolsky vzdelany muz nezarobi tolko, aby uzivil ju aj dieta a ona mohla ostat doma...takze po 3 mesiacoch naklusala do prace. nie kazdy aj v zapadnej europe zarobi tolko, aby utiahol celu rodinu

prsky
3. aug 2010

@ollako no, hihi, za jej plat by malokto siel robit - ze 166€ a to maka kazdy vecer 4 hodiny 😝

zuzkapu
3. aug 2010

No o tom, či je to spravodlivé, že zvýšený RP majú len ženy, ktoré pred materskou pracovali by sa dalo tiež uvažovať. Mne skončil prac. pomer uzavretý na dobu určitú počas rodičovskej dovolenky a teraz som zase tehotná a keďže som "nezamestnaná" tak nedostanem zvýšený RP. Pred tým som si odrobila 8 rokov. Tak sa mi to nezdá veľmi spravodlivé. Mala som si hľadať prácu počas rodičovskej dovolenky, dieťa niekam odložiť, len aby som pri druhom dostala zvýšený RP? Veľmi by nám to pomohlo, ale bohužiaľ.
Ale už nad tým asi nemusím uvažovať, keďže nakoniec možno nikto nebude dostávať zvýšený RP 🙄

sophie1981
3. aug 2010

@prsky by si sa cudovala, kolko zien by islo robit......

prsky
3. aug 2010

@zuzkapu no matersku by si dostavala, keby si si platila 270 dni pred porodom dobrovolne poistenie, ale ak tvoj muz dostatocne nezaraba, tak by ste na to aj tak nemali (hlavne keby si chcela dostavat najvyssiu matersku - to by si musela platit z vyssieho vymeriavacieho zakladu) ☹

ollako
3. aug 2010

@prsky zhodneme sa na jednom, mat pracu to je pre mna podstatne...a zrejme aj pre teba ... RP by som neriesila, keby mam istotu prace, radsej by som isla pracovat , no ale daj dieta do jasli, za 400 ecok to mozem rovno doma ostat, ved tolko ani nezarobim...preto tie 3 roky MD su dolezie, diet nemsi do jasli , ale do skolky, kde su podstatne prijatelnejsie ceny

prsky
3. aug 2010

@sophie1981 sak mozu, upratovacky zhanaju upratovacie firmy stale, ale malokto to vydrzi - je to drina za tie prachy

sophie1981
3. aug 2010

@prsky len skoda....ze u nas na dalekom vychode tych firiem nejako niet..... ☹

ollako
3. aug 2010

@prsky myslim, ze niekto by bol vdacny aj za taky plat, ved pises, ze to nie je na plny uvazok, na pol uvazku je to v pohode...

martinka17
3. aug 2010

@ollako
je pravda, mali iné istoty, ani mamina si nesťažuje,a le sestra ako 6 mesačná skončila na dedine u babky, lebo už nemala materskú a prepáč,. úver mali, ako by si kúpili byt? Lebo aj vtedy byt niečo stál, v pomere k platu dosť veľa a tiež mali pôžičky na zariadenie, tie mali síce malý úrok, ale splácať trebalo 😉 Ja si nesťažujem, mohlo to tu byť aj horšie, rómska menšina je sociálny problém číslo 1 a kým sa to nezmení, tak normálny sociálny systém aj tak nebude existovať

@sophie1981
presne tak, Blavák nikdy nepochopí, čo je to núdza o prácu ☹

prsky
3. aug 2010

@ollako hej, ono to vyzera byt v pohode, ale malokto to vydrzi robit, lebo je to drina (chodievala som mamine pomahat, takze viem, o com hovorim). a tych 166€ je v hrubom

martinka17
3. aug 2010

@sophie1981
úžasný plat fakt, preto tie ženy berú lacné operky pod minimálnou mzdou, majú z nich slúžky na domáce práce a starostlivosť o dieťa za pár šupov a trávia v práci aj 12 hodín denne. Fakt super ružové sny o živote na západe 😎

sophie1981
3. aug 2010

@martinka17 .....no.....asi tak....... 😖