Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

renatkas
26. okt 2009

tak nasla som to, schvalovat sa to bude 1.12.2009

http://www.nrsr.sk/Dynamic/Download.aspx?DocID=...

standa82
26. okt 2009

Už sa len nechať prekvaiť.

xpetka1x
26. okt 2009

standa ty si mi to tu pocitala kolko budemcca dostavat ale nikde v tom vzorci nevidim tu sumu ktoru mesacne platim tych 30 eu??

lul
26. okt 2009
xpetka1x
26. okt 2009

Standa.. ci som to dobre pocchopila: DNP si platim od 19.10.. budem ho platit do 19.4. potom sa odhlasim a 20.4. prihlasim a dam si max. vym. zaklad a potom zas musim platit 26 tyzdnou?? ved uz mi ostava do splnenia 270 dni len mesiac?? ne?? asi som z toho magor

standa82
26. okt 2009

Xpetka, tá suma čo mesačne platíš je poplatok odvodený z VZ, ktorý máš v prihláške. Materská, PN, OČR sa počíta z VZ,ni ez mesačného poplatku.
To je jedno koľko ti ostáva, ale materskú ti potom budú počítať z terajšieho VZ, ktorý máš ak sa pamätám 700eur.

brisilda
27. okt 2009

ahojte kocky rada by som sa len opytala jednu otazocku
Ak nemam narok na poberanie MD tak po narodeni dietata budem mat narok hned na RP ? alebo si nan budem musiet pockat?dakujem

mima595
28. okt 2009

xpetkax - na tvojom mieste by bolo asi najlepsie, aby si sa hned odhlasila a prihlasila nanovo na DNP z maxima - tam taky rozdiel už velky nie je medzi vyskou a od 1.11.2009 už platiť z maxima.

zuzin78
28. okt 2009

holky, mozem sa vas spytat, ked ybude druhe citanie toho zakona, o zvyseni rodicaku?

maznacik007
28. okt 2009

brisilda potom mas narok na RP v tej nizsej vyske odo dna porodu .. teda za ten mesiac a vyplaca sa to mesiac pozadu.. ak porodis v maji tak v juni prvy krat dostanes tych cca 160 EUR

renatkas
28. okt 2009

zuzin78 malo by to byt 1.12.2009 😉

dora01
28. okt 2009

ahojte!

prosim vas poradte mi. rodicovsky prispevok poberam od juna 2oo8, Chcela by som si zalozit zivnost, praca bude hlavne z domu, popripade mi s malym vypomoze muz alebo babka. Informovala som sa na urade soc. veci, ze do konca roka mi staci vypisat len cestne prehlasenie a napisat,ze kto sa bude o maleho starat. O rodicovsky nepridem. ako to bude po 1.1. mi nevedeli povedat, pretoze zakon nie je este schvaleny.

erika21286
28. okt 2009

ahojte dievcata viete mi poradit som na RP 2rocnu dcerku a cakame dalsie babetko pred materskou som pracovala tak by som chcela vediet ci pri druhom dietati budem dostavat uz ten zviseny prispevok alebo stale tich 160eur. dakujem erika

bmmz
28. okt 2009

Ak si mala pri prvom babu matersku tak budes mat teraz pri durhom matersku a po nej ten zvyseny RP do 2rokov dietata.... ak sa to schvali tak ako je vladny navrh .... ale s obmedzenim zarobkovej cinnnosti

bmmz
28. okt 2009

skolenie dR. Mihala k materskej a k RP

Samotne videoskolneie najdete tu:
http://www.porada.sk/view.php?pg=skolenie715

standa82
28. okt 2009

Bmmz, super link. Tá, ten, kto si to vypočuje už určite pochopí. Super. 🙂

kisska
28. okt 2009

bmmz - skvela videokonferencia 😉 Lepsie moze byt uz len sediet tam osobne 😀

xpetka1x
28. okt 2009

mima to asi nemozem sa hned odhlasit a prihlasit bo VZ sa da zmenit az po pol roku

kisska
28. okt 2009

xpetka skus sa spytat na SP u vas, zrejme zalezi od tiet, ktore sedia za okienkom - zmena VZ je ine, ako zrusenie a znovuzalozenie DNP.

xpetka1x
28. okt 2009

ano uz mi tu pisala gapa ze sa mam ohlasit a prihlasit z maxima?? ale tomu nechapem z akeho maxima?? moj VZ si mozem menit az po aprili

zuzi118
29. okt 2009

baby nemate niektora na link navrhu tohto zakona, potrebovala by som vediet ci budem mat narok na zvyeney prispevok, ak budem poberat stipendium (podla z o DzPr sa stipendium nepovazuje za prijem a teda ani z neho neplatim dane, ale pocula som, ze ak niekto bude poberat nahrady prijmu, tak strati narok na zvyseny RP. Chcem si teda zistit ako sa zakon pozera na stipko). Dakujem, fakt som googlila a neviem to najst.

Este dodam, ze matersku som poberala nakolko som si platila dobrovolne nem. poist.

lamada181
29. okt 2009

ahojte mozte mi poradit som na materskej od roku 2005 pootm su ju prerusila a robila som 269 dni a potom som isla rizikove tehotenstvo a teraz som na materskej mali ma 14 mesiacov myslite ze dostanem xzvysenu matersku a musim si ist oto poziadat alebo co a nahodou ze by som chcela zostat na materskej tri roky mam na to pravo a dostanem nieco do troch rokov alebo ako to je dakujem pekne
😀

carodejnica
29. okt 2009

zuzi118, posielam link na celý legislatívny proces, nájdeš tam aj návrh zákona...

https://lt.justice.gov.sk/Material/MaterialWork...

zuzi118
29. okt 2009

Dakujem carodejnica, velmi si mi pomohla. P.S. Mas krasny nick 🙂

aadula
29. okt 2009

ahojte, tak som si aj ja prečítala ten návrh zákona a podľa tohoto :

Prechodné a záverečné ustanovenia
§ 12
(1) Rodičovský príspevok priznaný podľa zákona účinného pred 1. januárom 2010, na ktorý trvá nárok podľa zákona účinného do 31. decembra 2009 aj po 31. decembri 2009, sa považuje po 31. decembri 2009 za rodičovský príspevok podľa tohto zákona a vypláca sa v sume podľa § 4 ods. 1 alebo 3

tomu teda rozumiem tak, že nakoniec nebudem podľa starého zákona braná...ale mi rodičovský vezmú keď pracujem...ďalej píšu, že predošlé zákony sa rušia a platí tento zákon s týmito paragrafmy ☹

kisska
29. okt 2009

aadula - podla toho ako som to pochopila ja, tak ak zacnes poberat rodicovsky pred 31. decembrom 2009 (vo vyske 164€), tak ho budes taky dostavat aj po 1. januari, aj ked budes pracovat napr. na dohodu (budes mat prijmy len z tych foriem, ktore su teraz povolene). Ak si ale po januari poziadas o zvyseny RP, budes posudzovana podla novych pravidiel - cize nesmies mat ziadny prijem (okrem napr. prijmu z prenajmu, alebo podiel na zisku firmy).

lamada - ak si mala narok na matersky prispevok (cca prvych 6 mesiacov po porode), potom budes mat narok aj na zvyseny rodicovsky prispevok. Ale musis si on v januari poziadat. Ak ti ho priznaju, tak ho budes dostavat do 2 rokov dietata, po dvoch rokoch budes opat dostavat len 164€. Ak prejde zakon tak, ako ho teraz navrhuju.

kisska
29. okt 2009

dora - ak navrh prejde tak ako navrhuju teraz, ak budes chciet zvyseny RP, budes si o nemusiet poziadat a jednym z podmienok naroku je nemat ziadny prijem zo zavislej cinnosti - cize budes musiet svoju zivnost zrusit,alebo prerusit. Alebo si treba spocitat, ci sa ti viac neoplati podnikat ako uplatnovat narok na zvyseny RP 😉

bmmz
29. okt 2009

baby tieto veci hovoril Mihal vo videoskoleni link je na tejto strane

kisska
29. okt 2009

xpetka - na tlacive Registracny list FO mas v hornom riadku okienko - "zmena" ak zaskrtnes toto, mozes zmenit VZ raz za 6 mesiacov.
Ak zaskrtnes "odhlasku" a na druhom papieri "prihlasku", tak na tej prihlaske si mozes zvolit akykolvek VZ. To je rozdiel medzi "zmenou" (vtedy ti bez DNP bez prerusenia ako keby si nic nerobila, len sa ti zmenia platby). Pri novom zalozeni sa ti odznova pocita doba 26tyzdnov, napr. kvoli tomu, aby sa ti toto poistenie bralo ako RO. Aj ked stale sa ti pripocitava k 270dnom 😉

dora01
29. okt 2009

ahojte

kisska, ja som to video pozerala, ten pan tam rozobral naozaj vsetko, ale nepovedal ako to bude po novom roku s tymi, co zacali poberat rodicovsky v roku 2008. a na ten zvyseny rodicovsky nemam narok lebo som nemala ani narok na matersku, kedze som bola studentka na Vs a nemocenske som si neplatila.