Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

alusha
30. sep 2009

to uz nebude vadit, lebo narok na zvyseny RP podla noveho zakona by mala mat kazda zena, ktora mala narok na materske a to si mala

maznacik007
30. sep 2009

tilly pocas RD za teba stat plati iba zdravotne a odvadza na dochodkove..nemocensky nie si poistena..
teda musis mat tych 270 dni platenia nemocenskeho poistenia.. rataju sa aj vikendy ... ale obdobie na RD sa nerata...

u teba nejde o retazovy porod.. takze sa ani nebere do uvahy ci si mala pri D. narok na materske alebo nie..

ale poziadat mozes.. socialnu poistovnu nech ti to vypocitaju..

katie.2906
30. sep 2009

Ahojte.
Toto mám ako chápať?
Rodičovský príspevok navrhuje ministerstvo poskytovať len rodičom, ktorí sa rozhodnú pre osobnú starostlivosť o dieťa a nevykonávajú žiadnu zárobkovú činnosť. Rodičia, ktorí sa rozhodnú pre vstup alebo návrat na trh práce ešte pred skončením nároku na rodičovský príspevok, by mali mať nárok na nový jednorazový príspevok vo výške 25 % sumy poberaného rodičovského príspevku.
To znamená, že keď po dovŕšení 2.roku pôjdem do práce tak 25% z rodičovského, ktorý by som dostala od 2-3 rokov? Čiže cca 492 Eur? A keď dám malú do jaslí po 2 rokoch a požiadam o príspevok pri starostlivosti o dieťa, tak ho dostanem celý?

ywonnee
30. sep 2009

no ako tu citam tak tu citam stale tomu nejako moc nerozumiem.... ja som pri dcerke narok na materske nemala,chybalo mi 17 dni... som este stale na rodicovskej dovolenke a malej ju aj predlzili zo zdravotnych dovodov... vo february sa nam narodi dalsie dieta a ja som nikde medzitym nepracovala.... takze ani ja namam narok na zvyseny rodicovsky prispevok??? pride mi to dost nespravodlive dostavat len tych 164 ci kolko eur na dve deti.... viete mi niektora povedat ako to je s nami maminami co ideme z rd do druhej rd???

maznacik007
30. sep 2009

ywone.. ak ti nevznikol narok na materske.. tak narok na zvyseny RP mat nebudes... prip. ak si nemala aspon 270 dni zaplatene nemocenske pred porodom dietata / vtedy by si mala aj narok na materske/ to tam bolo pridane aj kvoli nahradnym rodicom..

antoniab
30. sep 2009

mna by zaujimalo ako natom budu mamicky ktore pracovali v zahranici a nemaju doma hradene 270dni nemocenskeho poistenia 😕

maznacik007
30. sep 2009

obdobná dávka ako materské v členskom štáte, alebo

ak sa ti v clenskom state EU bude vyplacat materske... tak ano.. 😉

antoniab
30. sep 2009

tak to je fajn uz som sa lakla takze staci ked odvadzam v ramci EU
dakujem 😉

sofinka2009
30. sep 2009

tak baby ale rata sa aj ked som 270 platila dobrovolne nemocenske?lebo ked studujem nepracujem aj ked myslim ze ano ved platim tolko isto co za zamestnanych zamestnavatel budem mat narok na z yseny rp?

andyba
30. sep 2009

Ahojte maminy,

zatial informacie, kt. existuju ohladom vsetkych tych prispevkov, tak by sme si ich mohli zjednotti,a by mamicky vobec vedeli, co mozu ocakavat!!!
Príspevok pri narodení dieťaťa: * na jedno dieťa 151,37 € (4560 Sk), s účinnosťou od 1.1.2009
* ak sa súčasne narodili dve deti alebo viac detí a dve z nich sa dožili 28 dní, príspevok na každé dieťa sa zvyšuje o 75,68 € (2280 Sk),s účinnosťou od 1.1.2009,
Prídavok na dieťa: výška prídavku 21,25 € (640 Sk), s účinnosťou od 01.01.2009,
Rodičovský príspevok: * výška príspevku 158,67 € (4 780 Sk)s účinnosťou od 1.1.2009
* vo výške rozdielu medzi rodičovským príspevkom a materským, ak výška materského v kalendárnom mesiaci je nižšia, než je výška rodičovského príspevku + 5 eur cca.
Skuste napisat dodatocne, ako s abude vyvijat ta vyska rodicovskeho prispevku...dakujem.

lulu26
30. sep 2009

ahojte baby,

rozpocet schvaleny aj prispevok na 256eur 🙂 aspon nieco..

lulu26
30. sep 2009

jaj, este to ide do parlamentu, sakra

sssimi
30. sep 2009

Lulu keď už nás tak nabudili, bolo by hnusné, keby to neuskutočnia... Ale v našej vláde je všetko možnéééé

lulu26
30. sep 2009

ved to, ale idu volby, tak verim, ze to schvalia 😉
ale mali by to nechat pre kazdu maminu rovnako, ved kazda z nas kupuje na dieta vsetko to, co potrebuje.

sofinka2009
30. sep 2009

vsak ale nikde nepisu ked si zena plati odvody sama tak ci ma narok ci nema?

zuzitka
30. sep 2009

ja som si platila sama nemocenské a myslím, že by som mala mať na to nárok 😉
lebo som splnila tú podmienku .... mám platené nemocenské do poisťovne 270dní počas 2 rokov

sofinka2009
30. sep 2009

no ved zuzitka mne to tiez tak vychadza to uz budem mat splnenych vyse 300 dni

majocka.v
30. sep 2009

ale s nami dobre vybabrali zevraj do dvoch rokov dietata a co mi co mame dvoj rocne deti a ja mam dvoj rocne dvojicky a na take mamicky vobec nikto nemysli.to neni spravodlivost ze matka na jedno dieta dostane 8100sk a na dve 4900sk ?to su riesenia nasej vlady 🙄

violetka1
30. sep 2009

Prepacte dievcata, urcite sa to preberalo predtym uz..ale nestihnem precitat- akurat sme prisli s druhym dietatkom z porodnice.

Budem mat na ten prispevok narok aj ja, ak prechadzam plynule na druhu matersku a pred prvou s prvym dietatom som tu podmienku poistenia splnila?? 😒

sofinka2009
30. sep 2009

vieolet ja myslim ze hej

violetka1
30. sep 2009

a este dodam, ze teraz pri vybavovani dokladov od lekara pred porod na soc. poist. mi narok od SP nevznikol, budem dostavat peniazky od UP..takze asi sa na mna ten zvyseny narok nevztahuje, vsak?? ☹

sofinka2009
30. sep 2009

tak potom to plati pre vsetkych co boli 270dni nemocensky poisteny violet ked ti narok na sp nevznikol tak asi nebudes mat ten zvyseny 😒

violetka1
30. sep 2009

tiez sa mi to tak zda..budeme teda triet biedu, ako doteraz, ibaze dvojnasobnu..je to skoda, ak je to tak. Vacsina mamiciek bude asi nespokojnych.

sofinka2009
30. sep 2009

len mi je cudne ze to tak je ved pocas materskej by mal nemocenske platit stat skus sa na to opytat gapy ked tu bude ona ti poradi

tin007
30. sep 2009

sofinka2009 mylis sa, nemocenske neplati stat,bud ho plati zamestnavatel (povinne) na zamestnanca alebo si ho plati szco dobrovolne, alebo si ho plati ktokolvek (nezamestnany, studujuci, mamicka na rd) dobrovolne.

burina111
30. sep 2009

ahojte, tak dnes to dávali...ide to do parlamentu v pôvodnom znení, teda kto má na to nárok? ak ste platcom odvodov najmenej 270dní, boli ste zamestnaní a nemáte dieťa staršie ako dva roky...to sú hlavné kritéria a že je vraj viac ako isté, že to prejde aj napriek veľkej nespokojnosti....teda, nie je to féééér ☹

sofinka2009
30. sep 2009

myslela som nemocenske v case ked je zena na materskej Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti

* v období, počas ktorého sa mu poskytuje materské,
* od prvého dňa potreby ošetrovania fyzickej osoby uvedenej v § 39 ods. 1 písm. a) alebo starostlivosti o dieťa uvedené v § 39 ods. 1 písm. b) najdlhšie do desiateho dňa, ak potreba ošetrovania alebo starostlivosti trvá v tomto období.

Zamestnanec nie je povinný platiť poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie a poistné na poistenie v nezamestnanosti ani v období, počas ktorého je uznaný za dočasne práceneschopného alebo má nariadené karanténne opatrenie podľa osobitného predpisu, ak sa zamestnancovi počas týchto období neposkytuje plat alebo služobný príjem podľa osobitného predpisu, a v období, počas ktorého sa vypláca rehabilitačné alebo rekvalifikačné.

sofinka2009
30. sep 2009

myslela som tych co boli pred materskou zamestnany ja ako nezamestnana si platim sama a pocas materskej za mna neplati nikto

slucka
30. sep 2009

ahojte mamule aj buduce 😉

burina111 - tak predsa je tam aj ta podmienka dieta mladsie ako 2 roky, to JE nespravodlive !!!!!!!!!!!!
myslela som, ze aspon toto sa podarilo zmenit 😠