Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

renabr
6. nov 2009

Možem otázočku? Dobrovolné poistenie si platím od 1.7.2009, termín porodu mám 22.3.2010, chýba mi tam asi nejakých 5 dní do tých 270 dní, ale je velký predpoklad že porodím trošku neskor, čiže by mi mohlo výjsť tých 270 dní, lenže teraz neviem ako to je v praxi, ked vlastne o matersku sa žiada neviem kolko týždnov pred porodom...tak vlastne podla termínu porodu mi ju asi nepriznaju, tak čo mám žiadať o rodičovský? alebo potom ak porodím neskor tak znovu žiadať o matersku? alebo ako sa to vlastne robí v praxi?

renabr
6. nov 2009

a este jedna otázočka, ked si platím nemocensku od 1.7.2009 a teraz idem na pn-ku asi nedostanem ani korunu, však?

standa82
6. nov 2009

JV245- pri zakladaní živnosti máš predsa podmienku, keď ťa finančne podporí štát- MUSÍŠ 2 roky podnikať. Takže neviem čo spravíš,lebo buď budeš musieť štátu peniaze vrátiť alebo nebudeš na MD ani na RD, budeš musieť podnikať. teda nedostaneš nič.

standa82
6. nov 2009

Renabr- na materskú sa nastupuje 6 - 8 týždňov pred predpokladaným termínom pôrodu. Keď tebe budú chýbať dni, máš len možnosť uprosiť lekárku, aby ťa vypísala na materskú neskôr (akokeby posunula termín porôdu, nebude 22.3.2010, ale 30.3.2010. len si presne prepočítaj a necha si 2 dbi rezervu, lebo potom ti budú počítať materskú z min.mzdy a nie zo základu aký si si dala. Termín pôrodu sa presne nedá vypočítať. Materská sa poberá cca 6 mesiacov (od vypísania po dobu cca.6.mesiacov).
Rodičovský ti priznajú len po pôrode, keď budeš mať RL dieťatka, na odb.soc.vecí.
Tú pn ti budú počítať asi z min.mzdy, no ako to potom bude s materskou, neviem.

renabr
6. nov 2009

a čo ak porodím skor a nebudem mať splnenu podmienku 270 dní? potom budem vracať matersku? alebo ako? vobec tomu teraz nerozumiem...

a na poberanie pn mi stačí ked platím nemocenské od 1.7.2009? tam nemusí byť splnená podmienka 270 dní? lebo na pn pojdem už buduci týžden...to je akože pn súvisiaca s tehotenstvom...

standa82
6. nov 2009

Veď to je ten risk. Ak porodíš skôr, budú ti materskú počítať len z min.mzdy (z 295,5 eur). Keby si bol v dobe dva roky pred pôrodom zamestnaná a mala splnenú podmienku 270 dní, stačilo by ti z dnp splniť 26 týždňov a materskú by ti rátali z tvojho VZ v dnp. PN ti teda tiež budú počítať len z min.mzdy.

kisska
6. nov 2009

renabr - co si robila pred otehotnenim? Ak si bola zamestnana, tieto dni sa ti pocitaju do obodbia nemocenskeho poistenia 😉

jv245
6. nov 2009

standa82 - dakujem za odpoved, tiez si myslim, ze je to takto, co je asi dost krute, vsak? ani ziadne ine prispevky, kedze budem slobodna mamicka zijuca sama? davky v hmotnej nudzi alebo nieco podobne? ale kedze podikam tak asi nie, ci?

lulusy
6. nov 2009

ahojte,
mozno tato otazka tu uz odznela, ale nemam sancu pri mojej dcerke vsetko prelistovat, takze:
Co musim splnat (aka je poziadavka) aby som mala narok na zvysenie? alebo je to automatika?
Teraz riadne poberam materske.
dakujem

nikaz
6. nov 2009

ahojte.... ako je to somnou... ja som od septembra 08 bola do marca 09 na materskej, teraz som na rodicovskej... pred nastupom na matesku som bola zamestnana a zaroven som aj dobrovolne pripoistena ako samoplatca v socialke. kedze teraz by som mala bez prerusenia rodicaku nastupit znovu na matersku niekedy koncom januara tak ako sa mi bude vyratavat materska? zohladni sa mi fakt ze som dobrovolne pripoistena v socialke? alebo kedze som na rodicaku uz vyse roka tak z minima? mam v tom nejaky chaoz...
a este jednu vec som pocula ale neviem sa nejako dopatrat ako to bude po januari - vraj sa vyplaca jednorazovy prispevok pre rodicov v pripade ze sa im druhe dietatko narodi do 3 rokov po prvom babatku... vybavuje sa to asi na urade prace a je to jednorazovo myslim ze 25% alebo tak nejako ale neviem z coho.... je to tak?
viete mi s tym nejako poradit? dakujem
😅

standa82
6. nov 2009

Nie nedostaneš nič.Podnikáš a podporil ťa finančne štát, takže musíš podnikať a žiadna materská, alebo prerušiť živnosť a dostávať materskú/rodičovský. Ale to som ti písala. No ak ukončíš živnosť, vrátiš štátu peniaze, možno by si dostala od UPSVaR nejaké dávky ale to ti neviem povedať.

nikaz
6. nov 2009

ja? ja nemam zivnost ale popri zamestnani som uz niekolko rokov pripoistena ako dobrovolny samoplatca navyse... ja niesom zivnostnik ale zamestnanec na rodicovskej dovolenke... 😒

standa82
6. nov 2009

Odpoveˇbola pre JV25.

Lulusy - keď pobeáš materskú. automaticky prejdeš na zvýšený RP (ak bude).

Nikaz - ak ti trvá PP, materskú ti vypočítajú z pravdepodobného VZ v zamestnaní a aj z DNP v SP. Ak TPP nemáš, materskú ti budú počítať len z dnp. No a o tom príspevku nič neviem. Pri narodení je príspevok 25000,-Sk.Je jedno do koľkých rokov sa narodí.

standa82
6. nov 2009

Nikaz odpoveď som ti napísala.

nikaz
6. nov 2009

DAKUJEM ZA ODPOVED.... skusim sa opytat niekoho na urade prace ci nevedia o tom prispevku navyse pre deticky ktore sa narodili po surodencoch do troch rokov.... mozno to tiez niekomu pomoze a ked budem vediet viac tak to tu zavesim.... 😉

standa82
6. nov 2009

Skús zistiť. 😵

momoyka
6. nov 2009

ahojte, mozem vas poprosit o pomoc?
moj pripad:

pracovala som 6 rokov vkuse do 31.08.2007, potom som bola do 06.02.2008 nezamestnana, 07.02.2008 som uzavrela pracovny pomer, ale hned v ten den sa zacali nase tehotenske peripetie a dr.ma vypisal na pnku od 08.02.2008. v praci sme sa dohodli a aby som im neblokovala pracovne miesto, rozviazali sme pracovny pomer k 29.02.2008. na pn-ke som bola do 13. augusta 2008, kedy ma vypisali na matersku, do nejakeho 20. februara 2009, odkedy som na rodicovskom prispevku. matersku mi ratali z toho jedneho dna - 07.02.2008.
neviem teraz ako dalej, vysiel by mi ten zvyseny rodicak?
a keby som chcela otehotniet, co by som mala robit, aby mi vysla nejaka materska? teda neviem ci by mi nevysla aj z tej situacie v akej som bola?
je to dost zamotane... a neviem sa sama z toho vysomarit... poradte prosim
dakujem krasne

lenkaliptak
6. nov 2009

Dobrý deň,
veľmi by som chcela niekoho, kto by poradil aj mne...lebo, čím viac tu tých príspevkov je, tým viac som zamotaná...

Môj prípad je taký...pracovala som v zahraničí stále na dobu určitú na pracovné zmluvy.
V poslednej práci som otehotnela, v piatom mesiaci mi pracovná zmluva skončila.
A do pôrodu som si sama platila odvody, kvôli tomu aby som mala nárok na materské...bolo to v r. 2004.
Potom som po vyčerpaní materského po pol roku prešla na rodičovský príspevok.
Od vtedy prechádzam z materskej do materskej nepretržite - každé dva roky sa nám narodilo dieťa....
Toto najmenšie má teraz 7 mesiacov....a som na materskej.

Ak som celý systém pochopila správne, tak nárok nemám....lebo nie som zamestnaná, aj napriek tomu, že mi materskú priznali??? /myslím tú pri tom prvom dieťati/...či ako to je?
Okrem toho sme si počas tej prvej materskej zobrali z detského domova 3 súrodencov, som ako pestúnka.
Ako je to??? Má to na tú zvýšenú materskú nejaký vplyv? Alebo sa ako pestúnka zaradzujem medzi nezamestnaných???

Som z toho magor...6 malých detí v dome...štátu som pomohla až až...a rozmýšľaj, čo budú jesť...to je sila fakt.

maznacik007
7. nov 2009

lenka mas tie deti v pestunskej starostlivosti? ak ano to nema vplyv na narok na materske

a predpokladam ze prechadzas z rodicovskej na rodicovsku a pri malom beries rodicovsky prispevok mesacne 165 EUR pre teba sa v tomto smere po novom roku nic nezmeni budes dostavat nadalej tu istu sumu

na pestunske deti budes dostavat samozrejme prispevky tak ako doteraz..
len pre info

mesacne na kazde dieta v pestunstve 130 EUR *3 = 390 EUR
prispevok pestunskemu rodicovi /ak sa stara o tri deti/ 285 EUR
plus pridavky na deti uplatnenie danoveho bonusu atd.

gapa
7. nov 2009

nikaz,
ten príspevok, čo spomínaš, ak máš druhé dieťa zároven s dieťaťom, ktoré ešte nedovršilo 3roky a si stále zaemstnaná, tak ide o príspevok na starostlivosť o dieťa a je to rozpísané na koníku v téme " Záhadný príspevok ... " nejak tak sa volá. Pozri tam, je to tam porozpisované a priamo z praxe od mamičiek. 😉

nikaz
7. nov 2009

gapa dakujem

mima1
7. nov 2009

neviem ci sa opytam spravne ale mam chapat tomu rodicovskemu prispevku tak ze od januara nebude 4500 ale sa zvysil? alebo ako to je? ak nemam deti ale narodilo by sa mi v 2010 mala by som dostavat kolko matersku?

silvia7
8. nov 2009

ahojte.. viete mi poradiť, ako to tu čítam, som v rozpakoch.. tento rok som pracovala do septembra a odvtedy som na Úrade práce, ktorý za mňa platí zdravotku a od soc. dávok som oslobodená, bábätko čakám zač. Apríla 2010, budem asi dostávať len tú minimálnu materskú dávku ?? a ešte som slobodná (priateľa mám) a žijem s rodičmi.. na čo vlastne mám nárok? vďaka

janette4
8. nov 2009

ahojte.nestíham všetko čítať,len sa chcem spýtať, či už bol vyšší rodičovský aj uzákonený,a platí od toho januára,alebo ešte stále nie?Ďakujem

annie13
8. nov 2009

ahojte babenky
chcela by som vediet ci sa to tyka aj mna
na materskej som od septembra 2008 pred tym som bola v TPP teraz som na rodicovskej s rocnym syncenkom a v marci cakame druhe
budem teda dostavat 4600 alebo tych 8000
rpsoim o odpoved

gapa
8. nov 2009

annie,
ak tvoj PP trvá, tak budeš mať nárok aj na materské pri druhom dieťati. Ak zákon schvália v znení, ako ho navrhovali (ešte schválený nie je ) a ak požiadaš o posudzovanie podla neho, tak do nástupu na MD môžeš poberať zvýšený RP (prvé dieťa do dvoch do tvojho nástupu na mD nebude mať ešte 2roky a predpokladám, poberala si materské zo SP pri nástupe na MD. Ak nie, tak to mení situáciu). No a ak budeš aj teraz poberať materské, tak potom automaticky budeš mať nárok na RP zvýšený.

silvia,
ak si do septembra pracovala na prac.pomer (bola nem.poistená) aspon 270kalend.dní, čo je cca 9mesiacov, tak budeš mať nárok na materské v tzv. ochrannej lehote po ukončení nem.poistenia. Od bývalého zamestnávatela si treba vyžiadať potvrdenie zamestnávatela o zamestnancovi na účely uplatnenia si nároku na nemocenskú dávku. tam ti uvedie vymeriavací základ, akoby si nastupovala na MD posledným dnom prac.pomeru.

A ak budeš mať nárok na materské, tak budeš mať aj nárok na zvýšený RP po ukončení poberania materského.

A nezabudni na prihlášku v soc.poistovni do 45dní od pôrodu. Radšej si pre tlačivá a ako sa to vyplna zájdi v predstihu, t.j. už teraz. Vela info sa dozvieš aj z týchto stránok, len treba čítať. Ak si nezamestnaná, máš dostatok času.

annie13
8. nov 2009

gapka prosim ta
takze budem dostavat zvysenu rodicovsku na prve dieta do dvoch rokov a este aj matersku na druhu vyratanu z platu ci ako
som blba do tychto veci

gapa
8. nov 2009

annie,
predpokladám, tvoj PP trvá,
ak požiadaš o materské napr. od 6.2.2010, tak treba na UPSVaR odkial teraz poberáš RP oznámiť nástup na MD a asi neskôr priniesť aj rozhodnutie zo SP o poberaní materského. Od 7.2.09 nesplnaš podmienky pre nárok na RP. Takže ešte za február v marci RP dostaneš, ale za marec v apríly už nie. Tam máš nárok, ak si zamestnaná na príspevok na starostlivosť o dieťa (vid téma o "záhadnom jednorázovom príspevku).

Materské ti vyrátajú z pravdepodobného platu, ktorý by si dosiahla v mesiaci nástupu na MD a ktorý ti mzdárka uvedie do potvrdenia pre SP. Suma, ktorú uvedie sa vydelí číslom 30 a 55% z toho bude tvoja materská na 1kalendárny den.

annie13
8. nov 2009

GAPA SI SKVELA VELKA VDAKA

wanda007
8. nov 2009

poprosim o radu: pocaas materskej v r. 2008 som prerusila zivnost. Vraj kym som na materskej aj na rodicovskom tak nemocenske za mna plati stat. ale pri preruseni zivnossti som MUSELA odhlasit aj povinne poistenie v SP. TAK PLATI MI TEN STAT ALEBO NIE? kedze uz nie som SZCO? Ale stale som na rodicovskom. RATAJU SA MI TEDA TIETO SUCASNE DNI BEZ POVINNEHO POISTENIA DO TYCH 270 DNI pri vypocte materskej, ak by som znovu sla? To je akoby som doslala vypoved dohodou u zamestnavatela?
Pisem ako madar...