Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

zukab
7. okt 2009

baby, neviete mi povedat, tych 270 odrobenych dni ma byt za ake obdobie?
rok pred porodom?
otehotnela som a aj porodila dceru v zahranici, cize nieco vyse roka pred jej narodenim, som na SK nepracovala.
pred tym mam ale odrobenych cca 12 rokov.
neziadala som ani o matersku, ani o jednorazovy prispevok. (ani na SK ani inde).
beriem iba rodicovsky.
zvysi sa mi, ci ostanem na tej skvelej sume, 158 eur? predpokladam, ze mozem dalej snivat, vsak?

julinka1507
7. okt 2009

ahoj ja som na materskej od 2007 a predtým som nepracovala, teraz plánujeme druhe, mala by som šancu na ten zvyšený RP, alebo by stačilo keby som si začala platiť nemocenské vďaka za radu

vefi89
8. okt 2009

zukab, myslim, ze za posledne 2 roky sa to berie o uvahy.

julinka, pokial si zacnes platit dobrovolne nemocenske, tak po 270 dnoch mas narok na matersku davku, ale neviem, z coho by ti ju vyratali.ale urcite ked porodis po novom roku, tak mas narok na zvyseny RP

ingrid16
8. okt 2009

ja som myslela, ze to zvysenei je len pre matky, ktore pred otehotnenim pracovali, alebo sa mylim?

maca793
8. okt 2009

je to nespravodlive, ze viac budu dostavat matky ktore prestym robili
☹ ☹ ☹ ☹
je to na zaplakanie v tomto state 😢 😢 😢 😢
ved mnohe ani za to nemozu ze si nemozu najst pracu ako ja
sice som este na predlzenej MD ale co bude o 8 mesiacov, ked mi skonci MD. jednoznacne pojdem na urad lebo robotu si nemozem najst aj by bolo len ja si nemozem dovolit robit poobednajsich hodinach kedze mi nema kto zostat s detmi ☹ ☹ ☹ ☹
su este male na to aby ostavali same doma

idris
8. okt 2009

DAkujem vsetkym babulkam co mi odpovedali. 🙂 zelampekny dnik kocky nech sa Vam dari 🙂

standa82
8. okt 2009

Pekný deň dievčence. No napriek otázkam a odpovediam mám aj tak zo všetkého myš-maš. JA by som len chcela vedieť. Pred nástupom na MD som bola zamestnaná, dostávala som MP(materský príspevok), ktorý do polroka vypláca zamestnávateľ, potom som prešla na RP. Syn bude mať koncom augusta 3 roky. Nemám nárok na vyšší príspevok lebo má viac ako 2 roky. Čo bude však v tom prípade, keď otehotniem do dovŕšenie 3 rokov veku syna. Budem mať nárok na materskú, ktorú vypláca zamestnávateľ, alebo pôjdem rovno na RP? Stále som v zamestnaní vedená, prac.pomer ukončený nebol.

czechzuzanaba
8. okt 2009

maco, a proc jsi neplatila DNP?

jani2
8. okt 2009

Standa - ja som už rovnaký dotaz mala a bolo mi odpovedané, že ak som pred tehu zamestnaná bola a som i naďalej zamestnanec firmy, tak pri druhom bábätku budem mať narok tiež na materský príspevok (bude vyrátaný podľa predpokladanej mzdy) a tiež pri druhom babenku budem mať nárok aj na zvýšený rodičovský príspevok. Takže u teba to bude tak isto! 🙂

standa82
8. okt 2009

Jani ďakujem, nobola som si totiž istá. Nevieš mi poradiť čo bude ale v tom prípade, keď sa druhé bábo narodí ku koncu roka. Čo za tie tri mesiace? Budem musieť nastúpiť do zamestnania?
ĎAkujem

standa82
8. okt 2009

Ku koncu budúceho roka.

meggietn
8. okt 2009

http://peniaze.pravda.sk/vlada-rodicovsky-prisp...
Tak už len dúfať, že prejde parlamentom....

jani2
8. okt 2009

Standa, tak to netuším, to by už mal poradiť niekto znalejší. Moja dcérka bude mať tiež v decembri 2010 tri rôčky a tiež neviem, či sa mi podarí hneď otehotnieť. Ak by tam viseli vo vzduchu len tri mesiace, asi by som sa vypytala na PN, aj tak som bola pri prvom tehu PN skoro od začiatku ☹ . Tak som zvedavá, či nám niekto odpovie 😉

standa82
8. okt 2009

No ja som bola v zamestnaní do posledného dňa ako bolo možné. 😉 Takže uvidíme, lebo keď sa veľmi chce, tak z toho nič nebude. Uvidíme, či nám poradí niekto mudrejší. Dala som zisťovať situáciu kamarátovi na UPSVaR.
Dám vedieť. 🙂

gapa
8. okt 2009

stada, jani,
bud PN, bud dovolenka alebo práca. Určite neukončiť prac.pomer posledným dnom RD!!!!!!! To by žiadny nárok na materské nebol, ak sa ukončí prac.pomer v čase prerušenia nem.poistenia (napr. RD, neplat.volno, očr nad 10dní). Na to pozor!!!
Už je to tu viackrát preberané, no v ktorých temach? Aj tak sa velmi nedodržiavajú 😢

standa82
9. okt 2009

Ďakujem zaradu gapa. 🙂

deny.k
9. okt 2009

prosím Vás o radu, mám tri detičky v školke, dve z nich budu mat v januari 3r., požiadala som o vyplatenie nákladou na starostlivost o dieta, na obe. Takže zbierame šeky a v novembri pojdem odovzdat, resp. požiadat o preplatenie. Len by som sa chcela opýtat, či im možem dat preplatit aj šek čo mi trebala vyplatit (50€ za každu) do občianského združenia tejto školky, alebo len poplatky za stravu (22€) a školné (9,95€) ??

a ešte jedna otážočka, o ten príspevok požiadal manžel, ja som zatial doma, ale pred nastupom na MD som bola zamestnaná, po ukončení by som chcela dat výpoved, prosím Vás o pomoc , ako na to . Poslat výpoved hned k poslednému dnu ukončenia MD?

pralinkaaa
9. okt 2009

ahojte, určite sa to tu na koníkovi spomínalo ale kde? iba by som chcela vedieť, ako to je - môže mi ukončiť zamestnávateľ prac. pomer počas mojej materskej dovolenky alebo rodičovskej? mám klasickú zmluvu na dobu neurčitú.....
koľko má zo zákona povinnosť mi držať prac. miesto?

moc vám dakujem za info

alusha
9. okt 2009

pralinkaaa, pocas rodicovskej dovolenky ti zamestnavatel nemoze dat vypoved, podla zakonnika prace ma zakaz vypovede... po ukonceni rodicovskej dovolenky, ked dieta dovrsi 3 roky, by ta mal prijat na povodne miesto alebo podobne 🙂

pralinkaaa
9. okt 2009

alushka dakujem, to som si myslela aj ja - ale už som započula že práveže aj počas materskej al. rodičovskej môže, za určitých okolností...ale neviem ozaj, ako to je.
no podľa mňa by malo byť logické že nemôže

alusha
9. okt 2009

pocas rodicovskej mozes dat vypoved ty, alebo sa na vypovedi mozete dohodnut so zamestnavatelom... pocas materskej ti musi drzat tvoje povodne miesto, ak by si sa rozhodla vratit hned po materskej... po rodicovskej dovolenke ta moze prijat aj na ine miesto, ale musi zodpovedat tvojej kvalifikacii... po skonceni materskej moze napr. zrusit tvoje pracovne miesto, ale nemoze ta prepustit, pretoze si v ochrannej lehote, vypoved ti ale moze dat hned ako sa po skonceni rodicovskej dovolenky vratis do prace...

alusha
9. okt 2009

ak by z organizacnych dovodov zrusil tvoje pracovne miesto

standa82
9. okt 2009

Denyk, neviem presne ako to je s tým preplácaním, no myslím si, že by tam malo byť všetko čo sa týka financovania dieťaťa v škôlke. No over si to radšej na sociálnom. 😉

pralinkaaa
9. okt 2009

ak by z org. dôvodov zrušil moje miesto tak mi môže dať vypoved počas či potom?

alusha
9. okt 2009

az po tom, ked sa vratis z rodicovskej

miciatko
9. okt 2009

prosím viete neaky dátum kedy to ma ísť do parlamentu, kedy budu o tom rokovať??

millenas
9. okt 2009

kocky, ak zacnem ale pracovat, rodicak uz nebudem dostavat? myslim podla novych podmienok od januara 2010?

gapa
9. okt 2009

milenas,
podla toho návrhu od 1.1.10 nemôžeš poberať RP popri zárobkovej činnosti a aj práca na dohodu je zárobk.činnost. Môžeš poberať len príspvok na starostlivost o dieťa.

miciatko
9. okt 2009

dievčata viete kedy to budu schvalovať?,