Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

hramat
6. jan 2010

ahojte baby :o)

zrozumitelne to bolo vysvetlene na TA3

http://www.ta3.com/sk/reportaze/141165_od-janua...

aj ked nechapem preco zrazuje navazuju rodicovsky prispevok na socialne poistenie. Mal som pocit ze materska zalezala na socialnom poisteni a rodicovsky prispevok na nemocenskom poisteni.

Tiez mam pocit ze veta na SME: "... ktorí boli počas dvoch rokov pred odchodom na rodičovskú dovolenku zamestnaní aspoň 9 mesiacov. Alebo si rovnako dlhé obdobie platili nemocenské poistenie.
http://ekonomika.sme.sk/c/5144587/tomanovej-obm... si protireci s vetou na TA3 "Zvýšenie sa však týka len tých rodičov, ktorí si 270 dní dozadu platili odvody do sociálnej poisťovne."

vlasta.13
6. jan 2010

Nadhera.....nemas pravdu. Pretoze prispevok na starostlivost nie je forma RP.
Je to uplne ina davka, iny zakon.
Po nastupe do prace, sa RP odnima a zena si moze uplatnit prispevok na starotlivost, podla toho ci dieta navstevuje skolku alebo je u fyzickej osoby. Prisp. na starostlivost nema s RP nic spolocne, iba jeho vyska sa urcuje ako 25 percent z vysky RP (ak je dieta v starostlivosti FO).

nadhera
6. jan 2010

vlasta, myslela som to tak, ze par korun bude mama dostavat cca 25% z RP . mna sa to netyka, ale citala som to tu.

nadhera
6. jan 2010

a ten prvy riadok z 11.39 sa tykal temy ohladom brigad popri rodicovskej. 😉

vlasta.13
6. jan 2010

Nadhera, ano, po nastupe do prace bude žena nejake korunky dostavat...ak si poda ziadost o prisp. na starostlivost, bude dostavat peniaze podla toho, kde umiestni dieta.
Ak dieta bude u starej mamy, matka dietata dostane 25 percent RP a ak umiestni dieta v skolke, budu jej z fondov EU preplacat naklady na skolku....poberam to aj ja osobne.

Ale dost vela zien si tu myli dolezite pojmy, RP je nieco uplne ine ako materska a iny je aj prispevok na starostlivost...dokonca aj ten ma rozne podoby.

A podla mojich informacii priamo z UP zena ktora zacne poberat zvyseny RP a zamestna sa, alebo bude mat dohodu o vykonani prace alebo aj brigadu, musi to na UP nahlasit a RP jej odnimu. Je to chapane tak, ze ak si na RP, staraj sa o dieta celoddene....je v tom chaos, pretoze doteraz to bolo ine, zeny pracovat mohli normlane na prac. zmluvu aj na dohodu.

vlasta.13
6. jan 2010

A v zákone je este jedna novinka, ktorá doteraz nebola:

- matka dietata, ktora sa zamestna, pride o RP,
- ak sa po nejakom čase rozhodne, ze z prace odide, a bude sa venovat svojmu dieťaťu do 3 rokov, tak uz
narok na rodič. prispevok mat nebude.

emimka
6. jan 2010

je to naozaj tak, že ak matka pracuje a babka sa stará o dieťa, nedostane RP vôbec? Lebo doteraz moja sestra pracovala, svokra sa jej starala o dieťa a poberala aj RP. 😖

vlasta.13
6. jan 2010

Eminka, to sa bude tykat len tych matiek, ktoré si poziadaju o zvysenie RP. Ak chce sestra zvyseny RP dostavat, nemoze pracovat.
Ak pracuje, ziadat o zvyseny RP ani nemusi chodit.

emimka
6. jan 2010

O zvyšený RP nebude žiadať, lebo chlapec už mal 2 roky, ale aj tak jej patrí celý RP dúfam. 😉

vlasta.13
6. jan 2010

Ano, patri jej normlane RP ako doteraz, jej sa zmena netyka, ide podla stareho zakona.

emimka
6. jan 2010

ďakujem vlasta. 🙂

mamada
6. jan 2010

Ahojte, poradíte mi, prosím vás? Od roku 2005 som bola na materskej s prvým dieťaťom. Materská mi končila 12teho augusta 2008. 1.septembra mi šéf dal výpoveď z dôvodu zrušenia firmy, takže som bola dva mesiace evidovaná na úrade práce, pretože v novembri 2008 som išla na druhú materskú. Pýtam sa teda, bude sa aj mňa týkať zvýšenie rodičovského príspevku? Malý má teraz rok, tak ešte necelý rok by sa ma mohlo týkať? Veľmi pekne ďakujem za odpoveď. A ešte sa chcem opýtať, čo všetko potrebujem k žiadosti o zvýšenie?
Andrea

vlasta.13
6. jan 2010

Mamada - Ked si nastupila na MD s druhym dietatom, mala si narok na materske zo sociálnej poistovne?

martina48
6. jan 2010

Ahojte..teraz sa pítam za sestru...je zamestnaná,ale išla z materskej do materskej,ale medzi tým keď jej skončila prvá RD musela pracovať 2 mesiace pred nástupom na druhú MD, ale ona si vybavila PN na tie 2 mes..potom nastúpila na MD a bola jej vyrátaná z platu...ak materskú dostávala zo soc.poisť...má nárok na zvýšení RP?

vlasta.13
6. jan 2010

Ano, martina, ak poberala normlane matersku z poistovne, ma narok aj na zvyseny RP.

pancake
6. jan 2010

ahojte. ja by som potrebovala vediet, ci niekde nieje aj forma na ziadost o zvysenie RP. zijem v zahranici a bolo by mi jednoduhsie si to vytlacit a poslat im to. velka vdaka. 🙂

hramat
6. jan 2010

pancake: podla toho co bolo povedane na TA3, pokial zijes a pracujes v zahranici, resp. si nepracovala a neodvadzala socialne poistenie (270 dni alebo 2 roky pred porodom), nebudes mat na zvysenie narok.

kazdopadne za skusku nic nedas.

zrzuska
6. jan 2010

ahojte.
ja som rovno z VS otehotnela cize som nebola zamestnana nikdy. teraz ma mala skoro dva rocky. a uvazujeme nad druhym babom.
no a mna teda zaujima ze ci by som mala nejake vyhody ak by som si zacala dobrovolne platit do socialnej poistovne. neviete niekto? ci to mi nepomoze na nejake vyhody?
to ze nemam narok na matersku ani na zvyseny RP viem. ale kebyze si platim socialku tak by mi to bolo prd platne? alebo v com by mi to pomohlo?

dakujem krasne. papa

jana.hcsba
6. jan 2010

ahojte.

ja mam prve dietatko som na MD 16 mesiacov, predtym so normalne pracovala, takze mam narok na vyssii RP?

ak ano, kde to mam ist vybavit a ake tlacivo, popripade kde ho najdem, nech to nemusim

tam vypisovat? Dakujem za pomoc.

nadhera
6. jan 2010

maminy,ktore zacinate poberat v tomto roku RP /znizeny,zvyseny/ precitajte si prispevok zo vcera 22.51!!! 😲

nadhera
6. jan 2010

vlasta, 13.16 sme sa zhodli. 😉
zaujima ma 13.38, odkial cerpes tuto infosku?
teda luskam,citam,ale s toto som este nenasla na nete.

nadhera
6. jan 2010

ale s toto... 😀 ale s tymto 😀 😀 😀

nadhera
6. jan 2010

berte ma s rezervou,mne tu skacu dva chrusty kol pc. aj tak som to zle napisala. 😉 ale viete co som cchela napisat.

hramat
6. jan 2010

zrzuska: neviem kolko sa plati socialka ale skus si prepocitat co by si do toho investovala a co dostala.

Za 2 roky by si mohla so zvysenym RP ziskat vcelku 2208 Eur. Socialku si budes musiet platit aspon 270 pred porodom (musis zacat platit predtym ako pocnete dieta), co je zhruba 9 mesiacov. Teda mesacne by si musela platit socialku nizsiu ako 245 Euro aby sa ti to oplatilo.
Plus by si mala moznoaj narok na matersku, ale toto neviem presne, over si to.

m.a.c.a.
6. jan 2010

pre pancake: pancake neviem kde sa to da stiahnut, zevraj je na to predpisany formular. ale podla mna na to narok mame (tiez zijem v zahranici). doteraz mi normalne doplacal UPSvR na slovensku rozdiel medzi rodicovskym prispevkom a obdobnou davkou, ktoru poberam tu v zahranici, takze podla mna, do troch rokov veku dietata na to mame narok, ci uz na zvysenu alebo na znizenu vysku. moj maly ma tera 1r8m, vo februari sa chystame na slovenko, tak si poziadam aj o zvysenie rodicovkeho prispevku nanho od januara, kedze pred rodicovskym prispevkom som poberala matersku - aj ked zo zahranicia a poistena som bola v zahranici - len si myslim,ze na UPSvR musis ist s tymto osobne, pripadne niekomu dat presne splnomocnenie, pisomne tam nic neporiesis. vzdy som mala problem aj osobne nieco poriesit, vzdy som to najprv konzultovala na MPsvR kde je na to jedna osoba, re3sp. oddelenie ktore ma na starosti tieto davky ked je matka v zahranici.

jana.hcsba
6. jan 2010

tak vidim, ze tiez tu nic moc nevieme. asi je to individualne tak ako tu vsetko funguje. 😀 😀

nadhera
6. jan 2010

jani, za 15min precitas par stran spatne a dozvies sa vsetko potrebne 😉

emia
6. jan 2010

zrzuzka ak ešte len planujete druhé a niesi tehotná, oplatí sa ti platiť DNP, aby si mala nárok na MD aj zvyšený rodičovský. 🙂 Musiš si ale platiť ako už písal hramat 270dní tj.asi 9 mesiacov pred nástupom na MD. 🙂 😒

emia
6. jan 2010

zrzuzka pozri na tému dobrovoľné nemocenské poistenie, budeš mudrejšia. 🙂

hramat
6. jan 2010

zrzuzka: ako napisala emia, zabudol som na to ze by si nasledne mala mat aj narok na matersku dovolenku, a ta priamo zavisy na tom kolko budes platit do socialnej poistovne. Teda socialku by si mohla platit este nizsiu ako som pocital