Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

martinka1981
9. feb 2010

Ďakujem Gapa 🙂

gapa
10. feb 2010

fidka,
súhlasím s maznáčik,
ak poberáš príjem zo závislej činnosti v zahraničí (t.j. z pracovného pomeru, nie dohody), tak nárok na RP nemáš, lebo si začala poberať RP v r.2009 a podla tohto zákona si považovaná ako pracujúca na prac.pomer ako zárobkovo činná.

Máš nárok na príspevok na staroslivost o dieťa, ako to je so zahraničím však netuším, či ak by chodilo do škôlky a ty budeš preukazovať nárklady, či ti vyplatia tie naklady, max. však 164,22eur mesačne. Treba to však podložiť dokladmi a tiež vyžiadať najnekôr do 6mesiacov od konca mesiaca, za ktorý príspevok požaduješ.

Ak sa o dieťa stará niekto napr. z rodiny, či opatrovatelka bez živnosti, tak PnSoD je len 41eur.

gapa
10. feb 2010

lubkagaa,
súhlasím,
napr. podmienku riadnej starostlivsoti podla terajšej definície zákona o RP vlastne nesplnajú:
- mamička chodiaca na angličtinu (platí si kuzr) na 2hodiny a o dieťa sa stará otec, babka,
- rozvedená mamička, ktorá dáva svoje dieťa podla dohody otcovi dieťaťa na nejaký dohodnutý čas bez jej prítomnosti,
- mamička, ktorá z dôvodu svojho zlého zdravotného stavu (napr. dalšie tehotenstvo) leží v nemocnici a o dieťa sa stará otec dieťaťa, babka, dedko, teta
- ...

V zákone o rodič.príspevku je v definícii riadnej starostlivosti použité slovo "osobne" čo nevystihuje presne, ako je to myslene ... či osobne 24hodín denne, t.j. celodenne? či podstatnú časť dna osobne ...

V ponímaní výziev SP napr. ak dve mamičky chodia na kurz angličtiny, pokial jedna napr. Anička chodí ako žiačka 2x2hodiny týždennne a druhá napr. Betka pracuje na dohodu 2x2hodiny týždenne ako lektorka angličtiny a učí práve len Aničkinu skupinu. Obom mamičkám sa o dieťa stará babka. Tak podla vysvetlení SP, ak by sa mamička Betka priznala, že sa o dieťa stará babka, tak nemá nárok na to byť dôchodkovo poistná štátom. Anička problém nemá, lebo SP sleduje len dohody. Ale podla zákona o RP a definície riadnej starostlivosti nie je problém v tom, že mamička pracuje na dohodu, ale v tom, že sa priznala, že sa časť dna o dieťa stará babka!!! Tak prečo by sa Betka priznala a Anička sa nemusí!!!

Zákon je veru nejasný a takto postavený! Kto by si trúfol jednoznačne definovať, čo znamená slovo "osobne"? Ano, aj ja si myslím, že je mamička na angličtine, tak sa osobne o dieťa nestará. Treba síce používať zdravý rozum, ako píše pán Mihál vo svojich článkoch, no predpokladám vela rôznorodých názorov t.j. nejednotný postup závisiacich od usmernení pracovníčkok SP a tiež v úvodzovkách od "drzosti" mamičky (pardon za to slovo, dufam, že viete ako to myslím, nenašla som slovo lepšie). Preto podla mna by bolo lepšie to upraviť v zákone a riadiť sa zákonom. Všetko sa v zákone jednoznačne upraviť nedá, ale určite sa to sprehladniť a zjednoznačniť dá a na to máme ministerstvá, poslanocov ...

Podla mna, ak by aj ponechali v zákone o RP v § 3 ods. 3 písm. e), (v terajšom upravuje riadnu starostlivosť už ods.4) zo zákona o RP účinného do 31.12.2008, bolo by to jasnejšie pre mamičky pracujúce na dohodu. Aj ked problém nejednoznačnosti slova "osobne" by stále ostal a a neriešil by napr. niektoré živnostníčky bez povinného poistenia v SP, ktoré sa osobne+ s pomocou babky, otca starajú o dieťa alebo napr. mamičky so zdravotných dôvodov v nemocnici, rozvedené mamičky, ktoré davajú na určitý čas dieťa otcovi dieťaťa...

vieraj
10. feb 2010

gapa, to znamena, ked som zacala poberat RP v r. 2009 nedostanem pri nastupe do prace to "satnikove"-25% z RP??dik za odpoved

gapa
10. feb 2010

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
😨 Teraz som ešte pozerala zákon o RP a možno som uviedla zlý príklad s tým kurzom angličtiny a Aničkou a Betkou, lebo možno na Aničku platí výnimka, ak by išlo o prípravu na trh práce podla osobitného predpisu. No ozaj neviem, či v prípade, ak chodíte na angličtinu, ktorú v svojom zamestnaní nevyužívate alebo využívate, či sa vzťahuje na vás táto výnimka v § 3 ods.4 písm. d)
😨 🤐 😔

viera,
netuším. Neviem, či sa berie spolu, t.j. ak poberáš RP podla zákona do 31.12.09, tak vo všetkom alebo nárok máš aj podla zákona od 1.1.2010 v časti 25% z nevyčerpaného RP. Ozaj neviem.

vieraj
10. feb 2010

diky baby 🙂

tin007
10. feb 2010

ahojte, ta podmienka osobnej starostlivosti je tak na hlavu padnuta: Vratim RP za februar, lebo vcera som sa 4 hodiny osobne nestarala o svoje dieta a bola som v divadle (maly bol s otcom) 😠

majcik
10. feb 2010

Tin007 - nooo, keby bol kazdy rodic tak uvedomely ako Ty, za chvilu by nemali komu vyplacat RD 😀 😀 😀

Ja som si akurat dnes prevzala rozhodnutie o zvysenom RP.. tak snad v najblizsie dni pride.

gapa
10. feb 2010

tin,
tiež uvažujem, že či si mám vždy dať odhlášku z dôch.poistenia, ked pôjdem niečo vybavovať na SP do Bratislavy a nebudem brať aj malého a bude sa starať on manžel. A či si mam dať potom na další den znovu prihlášku s vyhlásením o riadnej starostlivosti + oznámením o účasti na dôch.poistní + kopiou RL dieťaťa. Ved to by bolo zachvílu papierov a aj odhláškok a prihlášok. Ved by to ani nemali kam zakladať a mali by chaos s odvodmi do II.piliera !!!
Ved ja som nesplnila podmienku len ten jeden den, a nie celý mesiac! 😒 😠

majcik
10. feb 2010

🙂 Boze moj, ale sme sa dopracovali v tomto state .. och... ja ked vidim nasu milu pani ministerku v telke s jej "mudrymi" recami a "milym" usmevom, tak mi ostane nevolno ...

lul
10. feb 2010

ahojte, potrebovala by som poradit. Kamaratka je na RD s 1,5 rocnym synom. Obcas pobera aj PN z DNPO (ma nejake zdrav problemy) a dopocula sa, ze ked pobera pn, tak by mala vratit rodic. prispevok. Co je na tom pravdy prosim vas? Dakujeme za odpoved 🙂

edusik
10. feb 2010

baby, došlo mi rozhodnutie o vyššom RP, ale: materská mi skončila 24.1., od 25.1. si čerpem 15 dní dovolenku, čo som riadne doložila tlačivkom na ÚPSVaR, ale v rozhodnutí je že sa mi priznáva RP riadne od 1.1. vo výške 256 Eur, je to ok? neprehliadli tú moju dovolenku, mám naličkú dušičku, či mi potom nesiahnu na ten zvýšený RP, či to nebudú brať ako príjem počas RP.... ako je to v takom prípade? Ďakujem

majcik
10. feb 2010

To s tou dovolenkou zaujalo aj mna, pretoze po skonceni mojej materskej v r. 2008 som nastupila na rodicovsku a zaroven som poziadala zamestnavatela o moznost cerpania riadnej dovolenky a zamestnavatel mi to umoznil. Vtedy sa to este dalo. Dnes som si precitala upozornenie z UPSVR a tam sa uvadza, ze aj cerpanie dovolenky sa povazuje za zarobkovu cinnost. Takze momentalne sa taketo nieco uz asi neda, vsak? Alebo sa treba odhlasit z rodicovskeho prispevku pocas tej doby cerpania riadnej dovolenky a potom sa znova prihlasit?

edusik
10. feb 2010

majcik, ja som do tlačiva uviedla že mám nástup na RD od 24.1. a riadok pod tým bolo že si od 25,.1. čerpem dovolenku, a pýtala som sa na to na úrade, či to mám dobre, a pani mi kázala prepísať akurát dátum nástupu na 25.1. pretože 24.1. mi končí materská t.j. ešte v ten deň som na MD a až od 25.1. som na RD, a nad dovolenkou sa vôbec nepozastavila, len že to mám dobre.... a obávam sa či náhodou nepochybila a ja by som kvôli nej škodovala, ale rozhodnutie už mám doma, aj ked ešte nenadobudlo platnosť... tak neviem... mám z toho zlý pocit..

majcik
10. feb 2010

Edusik, ja neviem .. aj tak je to take zvlastne, ze clovek je naraz na RD a zaroven si cerpa dovolenku ...
Ale vyslovene si jej to povedala, ze ju cerpas, nie?

gapa
10. feb 2010

edusik,
ti verím. LEbo aj mne na UPSVaR tvrdili, že čerpanie dovolenky nevadí a už to dávno neplatilo. Počas čerpania dovolenky človek samozrejme nečerpe rodičovskú dovolenku, ale bez problémov v r.2008 mohol aj poberať RP. Teraz záleží od toho,či v 2/2010 aspon 1den čerpeš RD. Ale ak si jej uviedla všetky údaje, t.j. odkedy dokedy čerpeš dovolenku v zamestnaní, tak to už ona urobila chybu a nie ty. Len teda asi nemáš o tom dôkaz a to je tiež nie dobré.

gapa
10. feb 2010

aha teraz pozerám, že si uviedla, že nástup na RD je 25.1., to nie je správne. Ty si mala napísať, že nástup na RD je dátum po ukončení čerpania riadnej dovolenky. Lebo ako už je vyššie spomínané naraz čerpať riadnu dovolenku a rodičovskú dovolenku nemôžeš. Počas riadnej dovolenky ti trvá poistenie v SP, počas rodičovskej je poistnie v SP prerušené...

edusik
10. feb 2010

no a preto som z toho nervozna, lebo pracovníčka mi kázala opraviť na 25.1. a mne dovolenka trvá do tuším 12.2., ale šak to bolo na jednom papiery riadok za riadkom, tak ma mala aspoň dodatočne vyzvať na zmenu, ak si to neuvedomila hneď, nie? čo teraz? mám už prevzdaté rozhodnutie, ak na to neprídu do právoplatnosti t.j. do tých 15 dní, aj tak z toho môže byť zle? ved tým že som mala uvedenú dátumovo dovolenku, tak pochybila pracovníčka, nie?

edusik
10. feb 2010

alebo sa im mám ozvať radšej sama, kým tá právoplatnosť nebude nadobudnutá?

gapa
10. feb 2010

nuž za správnosť údajov zodpovedáš ty a ty si uviedla nesprávne, že nástup na RD je 25.1., asi by som tam zašla. MOhla ta opraviť ale bud sa nevyzná alebo to prehliadla. Ale skôr sa nevyzná, lebo ani tá moja akosi dovolenku ani predtým nepovežovala za zárobkovú činnosť, tak som sa radšej informovala mailom na ústredí, ked mi bola preplácaná pri ukončení PP. T.j. oni majú chaos ešte v zákone účinnom v r.2009 a nie to ešte v tom najnovšom! Bohužial 😠

gapa
10. feb 2010

no ale ozaj si aj uviedla aj neuviedla pravdu. No ja som ten typ, čo by to priznal (ved som tak aj raz urobila aj ked v SP). No rozhodnúť sa musíš sama. 😉

edusik
10. feb 2010

hmm, no už s tým bojujem od pondelka čo som si to prevzala,,, keby som vedela, či na to ešte môžu prísť, alebo už je to uzavreté...

lul
11. feb 2010

prosim viete mi odpovedat na moju otazku vyssie?

gapa
11. feb 2010

lul,
ak kamarátka požiadala o zvýšenie RP, t.j. poberá RP podla zákona účinného od 1.1.2010, tak v prípade, že by poberala nemocenské celý kalend.mesiac, t.j. od 1vého do posledného v mesiaci, tak za tento mesiac naozaj nemá nárok na RP, lebo počas poberania nem.dávky sa považuje za zárobkovo činnú. A však skonči PN den pred koncom mesiaca, t.j. posledný den v mesiaci bude splnať všetky podmienky pre nárok na RP, tak jej nárok na RP za daný mesiac patrí. Ako sa to však bude robiť v praxi, či musí aj tak oznámiť PN, ked splna 1den podmienku, netuším. Asi by som to radšej oznámila. A či jej potom odnímu nárok a bude musieť nanovo žiadať?t.j. ak prechádza PN cez mesiac, to netuším. A asi ani na UPSVaR zatial netušia. Ak by poberala celý meisac nemocenské, tak to musí jednoznačne oznámiť a nechať si potvrdiť toto oznámenie na kopii (pre istotu, ak by pracovníčky nepoznali zákon a neskôr chceli na nu zhodiť, že to neoznámila).

Ak však o zvýšenie RP nepožiadala, t.j. stále poberá RP podla zákona účinného do 31.12.09, tak sa jej toto netýka, lebo tam je iná definícia zárobkovoej činnosti, a poberanie nemocenského z DNP nie je považovaná za zárobkovú činnosť (len poberanie nem. zo zamestnania).

gapa
11. feb 2010

aha a ak by nemal nárok na RP, tak za tento mesiac má nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa. 😉

jajka78
11. feb 2010

ahoj gapa,rada by som sa ta spytala. Som na RD od 31.1 2009. Od 1.1.2010 som poziadala o zvyseny rodic.prisp. a bol mi schvaleny. Dostala som vsak ponuku ist pracovat na dohodu asi tak pol roka dokym sa nevrati pracovnicka z rodic.dovol.
Mohla by som pracovat a neprist o ten zvyseny RP? Nebolo by to kazdy den, viac menej z domu, sem tam dobehnut zaniest vypracovane papiere.
Dochodkovo poistena ostanem a co ten prispevok? Dakujem krasne za odpoved.

lul
11. feb 2010

gapa dakujem 🙂

gapa
11. feb 2010

jajka,
ak by si mala dohodu vkuse, t.j. napr. od 1.3.2010 do 31.8.2010, tak za mesiace kedy máš nejaký príjem a trvá ti celý mesiac dohoda nárok na RP nemáš. Ak by si mala ale dohodu vždy na 1necelý mesiac alebo napr. od 5.3. do 25.4., tak máš nárok na RP za oba mesiace. Ale neviem, ako by robili ten apríl, či by ti od 1.4. nezobrali nárok na RP a by si musela od 26.4. žiadať nanovo, to netuším, ako toto budú robiť, ked k 1.4. nesplnaš podmienky na nárok. T.j. jednoznačne ak by si mala dohodu od 2.3. do 25.3., tak problém predpokladám??? nie je.

Dôchodkovo poistená ak sa nepriznáš, že sa o dieťa stará príp. aj niekto iný, byť môžeš.

cmuk05
11. feb 2010

Dobry deň.Ja by som sa chcela informovat či ten prispevok o nahradnej staroslivosti o dieta je iba na jedno dieta?
Lebo ja mam dvojičky a rada by som dala obe do sukromnych jasli aby som mohla pracovat.
Ak nie tak nemožem o niečo podat aby mi aspoň nejake peniažky schvalili na to druhe dieta?
.Dakujem 😉