Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

zuzitka
4. nov 2009

ano, tak to aj ja chápem 🙂 🙂 😉

ale bolo by dobre, keby sa k tomu vyjadril ešte niekto, kto tomu rozumie viac ako ja 😀 😀 😀 😀 😀

ty si zamestnaná?

standa82
4. nov 2009

Nanabc a Zuzitka - 270 dní je potrebných mať v posledných dvoch rokoch. Je jedno či sústavne alebo s prestávkami. Spolu jednosucho 270 dní. Potom má žena nárok na materskú. Ak pôjdeš na MD v roku 2010 RO je rok 2009, treba teraz platiť z maxima. Ak si nezamestnaná, vyjde ti materská (keď sa prihlášiš k 9.11. - 795,3 + 1084,55= 1879,85eur:52dní= 36,15eurx55%=19,88eur je denná materská, potom za mesiac pri 30-tych dňoch je to 17967,10 Sk)No len si DNP musíš platiť min. 26 týždňov, pokiaľ už máš splnených 270 dní. AK 270 dní splnených nemáš, musíš si to platiť 270 dní. Ak si zamestnaná, tak si od sumy 1084,55 odpočítaj VZ aký máš v zamestnaní a rozdiel bude VZ pre DNP, z ktorého si budeš platiť. Pri nástupe na materskú ti bude počítaná materská aj zo zamestnania aj z DNP. No maximum je tých cca.600 eur.

nanabc
4. nov 2009

hej zamestnaná ale len prvý mesiac čiže som v skúš. dobe. ale musela by som silne pátrať neviem či mám či nie odrobených tých 270 dní. Len som chcela zvýšiť DNP pre vyššiu materskú. Tak asi skúsim otehotnieť okolo mája (aby som išla v r.2011 na MD) a od januára si to všetko budem platiť DNP najvyššie ak nebudem zamestnaná a ak budem tak ten rozdiel medzi tým tak by to malo byť správne nie?
ale ak otehotniem skôr tak vlastne je rozhodujúci rok 2009 ak by som išla na MD v r.2010 a to sa mi neoplatí platiť ak otehotniem d o mája.
to je teda ale guláš.

standa82
4. nov 2009

Keby si si teraz začala platiť k 9.11., tak 270 dní budeš mať splnených niekedy na prelome júl-august.Čiže v septembri by si mohla ísť na materskú. No ale ak sa teda teraz prihlásiš, daj si z max.VZ, ktorý je 1084,55 eur, mesačne sa platí 47,7 eur.No toto by si musela platiť až do nástupu na materskú.Počas materskej si oslobodená od platenia, no poistená si stále. No a po materskej i to buď necháš tak, alebo si to znížiš alebo sa odhlásiš. No ja by som to nerušila, lebo pri z DNP môžeš čerpať pri OČR, PN.
Ja som sa prihlásila k 23.10., som na RD a mám TPP. Plánujeme začiatkom roka bábo. Takže môj VZ je rozdiel medzi VZ v zamestní a VZ v DNP. A tiež neviem, či otehotniem. Lenže som sa prihlásila tak skoro kvôli tomu, že čo ak nebodaj, budem musieť ísť na PN alebo mi ochorie ešte počas RD syn. Môžem to využiť. 😵

bissau
4. nov 2009

Ahojte kocky ja tiez tomu velmi nechapem momentalne som na rodicovskej dovolenke neplatenej lebo syn ma viac ako 3 roky a nechodi do skolky. Nechapem hlavne ten princip dobrovolneho zdravotneho poistenia ved teraz za mna zdravotne poistenie plati socialka. Vobec som nevedela ze by som sa mala pripoistovat a aky to ma vyznam... 😖 Kedze som bola pred nastupom na rodicovsku dovolenku nezamestnana.... a zila som mimo Sk tak narok na matersu som nemala a to teraz znamena ze nebudem mat narok ani na zvyseny RP kedze v decembri 2009 sa nam narodi dalsie dieta? Alebo by stacilo este do konca roka doplatit nejake poistenie??? ja som z toho jelen.
Dakujem

standa82
4. nov 2009

Bissau, keďže si bola pred prvou materskou nezamestnaná a nebola si ani DNP 270 dní, nárok na materskú ti nevznikol, tým pádom ti nevznikne ani tera pri druhomm bábätku. Keby si sa bola DNP v marci tohto roku z nejakého, najlepšie z najvyššieho VZ, ktorý je 1084,55 eur poistila, bola by ti priznaná z DNP teraz materská. Takto budeš mať nárok len na rodičovský príspevok, ale len na taký ako je teraz. Na tenn zvýšený nie, lebo si nebola nemocensky poistená 270 dní počas 2 rokov pred nástupom na materskú.

nanabc
4. nov 2009

standa 82 takže tých 270 dní platí aj napr. od decembra?nie od 1.1? nie ako kalendárny rok? teda myslím že za predošlí kal. rok musíš mať tých 270 dní. ale je to 270 dní od nastúpenia na MD? ale materská sa ráta z predoslého kalendárneho nie? Dúfam že som to už pochopila. lebo od novembra to nestíham lebo sa nedostanem na SP . takže rátam od decembra.
tak by to malo byť takto
ak nie tak ma prosím oprav

zuzitka
4. nov 2009

nanabc ... ja som prihlášku poslala poštou 😉
tlačivo som si stiahla zo socpoist.sk 🙂

mala by si platiť už aj tento rok aspon v decembri, ak by si išla na materskú v roku 2010, budú ti to rátať z roku 2009.
ja som sa prihlásila na to poistenie nejak koncom novembra + december ... a z toho mi vyrátali výšku materskej 😉

nanabc
4. nov 2009

takže keď mám zatial zmluvu na 11000 a najvyšší vymeriavací základ je 30000 tak si budem doplácať z 19000 tak? tak mi to vyšlo 27,70 eur.a keby som stratila prácu tak si to zvýšim na najvyššie ..
takže z kalendárneho roku?
ale standa že stačí 270 dní od nástupu na materskú ale to sa týka asi na ten nárok na zvýšený rodičovský že?

a to ten jeden mesiac mi zohrá rolu vo výpočte MD? lebo inak to mám slabé v tomto roku tak by mi vyšla malá.

alebo ozaj otehotnieť až po 1.5 aby to bolo na MD až v r.2011

mima595
4. nov 2009

Holky, nie je stale RO predchadzajuci rok - pozorne si precitajte, ci vypocujte ten link, co tu dal p. Mihal - tam je to jasne napisane - a už tu to casto baby pisali:
že aj ina možnosť - prihlasit sa na DNP z minina, a hned ako zistite, že ste tehu - do 6 TT - max. 8 TT - treba podat odhlasku a hned na dalsi den sa prihlasit z maxima.

ale toto musite platit min. 26 tyzdnov - takže toto dost riskantne, lebo ak by ste nahodou predcasne porodili, tak vam to nemusi vyjst.

nanabc
4. nov 2009

no mne to nejde niečo tomu hrabe tu u mna....
tak asi nie kalendárny na rodičovský stačí 270 dní pred nástupom
a na výpočet materskej predoslý kalendárny rok

standa82
4. nov 2009

nanabc - to je jedno či je začiatko poistenia od 12.11. alebo od 1.1.. Dni sa začínajú počítať od prihlásienia sa na DNP. A rodičovský s tým nič nemá. Nárok na zvýšený rodičovský (ak ho schvália) bude mať len mamička, ktorá bola nemoce. poistená 270 dní pri prvej MD alebo dostávala materskú pri prvej MD. DNP nemá s tým či ty dostaneš vyššiu alebo nižšiu materskú nič. Sú tam tie dve podmienky, ako som písala v 3.riadku.
Pre výpočet materskej je RO zo zamestnania predchádzajúci kalend.rok a z DNP je RO posledné prihlásenie (aj keď sa prihlásiš 12.11.2009 z 800 eur, ale 3.3.2010 zistíš že si tehotná pôjdeš sa odhlásiť a znovu prihlásiť ale z maxima, potom bude z DNP RO posledné prihlásenie, t.j. 3.3. - ......nástup na materskú. No musíš toto nové prihlásenie platiť 26 týždňov.

zuzitka
4. nov 2009

môj prípad

som nezamestnaná.
prihlásila som sa v novembri 2008 - platila som z maxima, december 2008 z maxima.

od januára 2009 som nahlásila zmenu, platila som z minima. otehotnela som v marci, v oktobri som išla na materskú dovolenku a materské mi rátali z roku 2008 .... z tých 2 mesiacov /november+december 08/

a priznali mi materskú 16.000sk 🙂

mima595
4. nov 2009

zuzitka - ale ty si mohla spravit zmenu este podla zakona, co platil v roku 2008. Od roku 2009 pre DNP platí taká úprava, že zmenu VZ možeš urobiť až po 6 mesiacov od poslednej zmeny VZ.

kisska
4. nov 2009

zuzitka napisem ti moj pripad

tiez som bez TPP, som na materskej/rodicovskej od 02/2008. Planovali sme druhe babo, tak som od 10/2008 DNPO s max. VZ, v dedembri som dala ZMENU na min. VZ od 01/2009. Otehotnela som ale az v maji 09, takze som sa ODHLASILA a znovu PRIHLASILA od 4.7.2009 s max. VZ. Termin 26 tyzdnov mi uplynie 1.1.2010. Najnovsi termin porodu mam 14.2.2010, takze na matersku by som mala nastupit okolo 4.1.2010... tak dufam, ze sa mi uz termin nebude posuvat, lebo uz teraz to mam LTT 😉 .
RO by som mala mat toto posledne obdobie od 4.7.09 a tiez by som mala mat max. matersku. Ale nie kazda mamina vie o svojom tehotenstve od 2tt 😉

Problem je akurat v tom, ze dievcata, ktore si zakladaju nove DNP po 01/2009, mozu zmenit VZ len raz za 6 mesiacov, co my sme stihli v poslednej chvili 😉. Takze to netreba velmi prekombinovat a radsej chvilu platit vyssie odvody, lebo sa to potom nemusi stihat 😉

zuzitka
4. nov 2009

takže si zmenu z maxima môže nahlásiť po polroku na minimum?

jozefmihal
4. nov 2009

zuzitka, blahoželám.

V súčasnosti je možné zmenu VZ pri DNP vykonať až po 6 mesiacoch, takže DNP trochu zdraželo.

Ale materská 600 € mesačne stále vyjde "veľmi lacno".

zuzitka
4. nov 2009

dakujem .... som to stihla len tak-tak 😉

ale hlavne som mala velké šťastie, že som otehotnela "včas" 🙂 🙂
a že som nemusela špekulovať s tými platbami

ešte úspešne porodiť 🙂

zuzmag
5. nov 2009

Ahojte mozte mi poradit budem mat aj ja narok od januara na ten zvyseny rod.prispevok????
Od 12/2006 - do 6/2009 som bola na materskej.Od 1/7/2009 som nastupila do roboty kde mam zmluvu na neurcito.Ale opat som otehotnela a od 3/2010 by som mala ist na matersku.Kolko vlastne musim mat odrobene tiez tych 270 dní.A pocita sa do tychto dni aj marodka.Som z toho uz celkom jelen....... 😒

klauduska
5. nov 2009

Pan Mihal,

super videoskolenie.Dakujeme!!!

Celkom by ma zaujimalo ako ste vraveli o tych nepomenovanych zmluvach,zmluvach o dielo v pripade,ze by som chcela robit,ale nemozem uz ani na dohodu.Takze by sa to teoreticky dalo takto osetrit?Viete o tom napisat viac?

Dakujem....

maysa10z
5. nov 2009

Ahoj zienky! Viete my povedat za ako dlho od odovzdania tlaciv mi poslu tych veeeela penazi? Myslim jednorazovy prispevok. Dik

sonya16
5. nov 2009

Tak schválili to zvýšenie materskej? Alebo má k tomu čo povedať ešte pán prezident? Joj, politike ja vôbec nerozumiem 😀 Ale včera schválili v parlamente rozpočet na rok 2010, tak preto sa pýtam 😉

sonya16
5. nov 2009

Tak schválili to zvýšenie rodičovského? Alebo má k tomu čo povedať ešte pán prezident? Joj, politike ja vôbec nerozumiem 😀 Ale včera schválili v parlamente rozpočet na rok 2010, tak preto sa pýtam 😉

klauduska
5. nov 2009

sonya..este nie.... 😉 este parlament a prezident....

maysa10z
5. nov 2009

Tak dik za kladne odpovede

jozefmihal
5. nov 2009

klauduska, áno - zákon o rodičovskom príspevku má dieru - aj súčasný aj budúci - môžete pracovať na zmluvu podľa § 51 Občianskeho zákonníka alebo na zmluvu o dielo - pozor, musí byť štylizovaná tak, aby bolo zrejmé, že nejde o "závislú prácu". Odmenu z takejto zmluvy si teda zdaníte sama podľa § 8 zákona o dani z príjmov ako tzv. náhodný - príležitostný príjem.
.
Prídite na školenie (zdarma, po 13:00) vysvetlím osobne. Termíny nájdete na Porade.

jv245
5. nov 2009

mozem otazocku na vsetkych? som tu celkom nova...

som v 2 mesiaci...
mam zivnost od decembra 2009
neplatila som socialku, kedze som nemusela
pred zivnostou som bola nezamestnana...

mam sa co najskor pripojistit, alebo u nemam sancu splnit 270dni?
ked som bola nezamestnana oni za mna platili nemocenske alebo absolutne nie?

a som zivnostnik, ktory ma podporu od statu na zacatie podnikania...

vopred dik za odpoved, som dost nestastna, lebo budem slobodna mamicka, zijuca sama a nedostavat ani korunu bude dost tazke...

nsoci
5. nov 2009

Hladam hladam tie terminy skoleni ale bud je uy neskoro alebo som neschopna ☹ pomoc

anib
6. nov 2009

jv245, narok na matersku ti nezvnika,ak si nebola posledne 2 roky tych 270dni nem.poistena v soc.p., nezamestnanym ani zacin.zivnostnik-pokial si to ty sama dobrovolne neplatila. Takze zbytocne pripoistenie - nestihla by si to uz. Co dostanes po narod.dietatka bude tych 164,2 eur od zaciatku rodicovsky prispevok +25000 pri narod.dietatka.

jozefmihal
6. nov 2009

termíny školení nájdete na porada.sk na titulnej strane, treba zarolovať dole.