Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

burina111
2. okt 2009

n baby problém je ten, že zmluva mi skončila v r.2007 a nemocenské som si neplatila....takže s tým sa už nič nedá robiť, že?

burina111
2. okt 2009

to nie, som v 6tt.......... nevieš koľko je nemocenské teraz?

zuzitka
2. okt 2009

aha, ja som to zle počítala .... ak si v 6tt, tak by sa to ešte dalo poistiť.

sama si udáš, z akého vymeriavacieho základu chceš platiť. ja som platila z maximálneho, to bolo okolo 30.000sk .... z toho mi vyrátali nejakých 1.500sk mesačne. to som dala preto, aby mi platili maximálnu materskú.

potom som požiadala o zmenu a znižila som si vymeriavací zaklad na minimum .... teraz platím nejak 18,90euro mesačne.

ale počula som, že od nového roka budú aj v tomto zmeny, bude sa dať požiadať zmena až po polroku, teda by si polroka platila tých 1.500sk 😨 😨 😨

ale možeš hned platiť z minimálneho vymeriavacieho základu, tých 18,90euro, tak budeš mať nárok na ten zvýšený rodičovský príspevok.

kukni na stránku socialnej poistovne ....... socpoist.sk

agi11
2. okt 2009

Myslim si ze tento zakon je nie celkom ferovy voci vsetkym mamickam.... Viem ze urcita skupina ludi zneuziva stat ale myslim si ze napr. mamicka ktora studovala doktoranturu a odvadzala statu nemocenske poistenie viac ako 270 dni, nastupila na matersku dovolenku a materska jej bola uznana ale kedze sa menil zakon ohladom doktorantov tak pri druhom dietati nedostala ziadnu matersku lebo???? proste aj ked splnila 270 dni jej matersku neudobrili a preto ani nebude mat zvyseny rodicovsky prispevok po novom.... nie je to nespravodlive?>???? ved tiez pracovala a tiez si odvadzala vsetky svoje povinnosti........ poznam taku mamicku a je mi je luto lebo chcu mat dalsie deti a je totalne znevyhodnena tymto statom....... ☹

burina111
2. okt 2009

dakujem tu zizitka, si poklad 🙂

nada.hope
2. okt 2009

Tak ako som to niekde citala, zvysena materska sa bude dotykat iba 1/3 mamiciek a ostatne 2/3 u nich sa nezmeni nic............je to smutne ako tento stat manipuluje s mamickami a ich detickami,.............zelam pani Tomanovej aby nikdy nemusela okusit to, ze by zostala a musela by vyzit so 164 v tom lepsom pripade s 256 eurami.............je to na zaplakanie,..............................
Sice to zvysila aby sa nepovedalo, ale popritom nemoze byt uz mamicka ani na dohodu............takze to aj tak znamena, ze mamicky radsej ozeleju jej zvysenie a radsej si privyrobia viac..........nemam slov............

elienka
2. okt 2009

Burina, ak ti zmluva naozaj končila už v roku 2007, tak skôr ako sa poistíš, tak si najskôr prever, či naozaj splníš tú podmienku, totižto baby ktoré nepracovali , sa musia poistiť už pred otehotnením. Dobre si to prever, aby si nevyhodila 1500 Sk mesačne do vzduchu a potom ti povedali, že nemáš nárok, lebo ti chýba pár dní

burina111
2. okt 2009

no ved už som to rátala bude to iba 238 dní..je to v ......baby no čo narobím...ale aspoň na další rodičovský budem mať nárok, nie?

renabr
2. okt 2009

ja som si začala platiť nemocenské v júli, to som ešte nevedela že už som tehotná, a bola som asi v druhom týždni, takže ked som to rátala bude mi chýbať možno 5 dní, budem platiť dalej, ved možno sa to narodí neskor, aj ked velké šance tomu nedávam, no je to smola...

klauduska
2. okt 2009

Ahojte baby,

viete mi povedat ci je v tom navrhovanom zakone po novom to,ze aj dohoda sa berie ako zarobkova cinnost ateda nebudem moct brat RP a zaroven pracovat na dohodu?

Diky!

burina111
2. okt 2009

baby, volala som do mojej práce, stále ma tam vedú ako zamestnanca....teda budem mať na tu materskú či nie? 😖

maznacik007
2. okt 2009

burina tak potom ano.. potom splnas podmienku 270 dni... uz to tu bolo viac krat pisane 😉 v zamestai ti ten papier od lekara na materske potvrdia... daju ti tam predpokladanu vysku prijmu 😉

burina111
2. okt 2009

bože maznacik007 to som chcela počuť...no ani sa mi nesnívalo...naozaj....škoda že to nedostanú všetky mamičky, je to strašne nespravodlivé, ako keby ostatné deti nepotrebovali jesť, plieky, kozmetiku,oblečenie....hrozné je to.... 😠

petulienka
2. okt 2009

ja som len zvedava aky je v tom zmysel, ked materska dovolenka trva tri roky a RP plati len do 2 rokov dietata... prepacte ale to je pekne sv...tvo. aky pravom na to dieta ten posledny rok narok? takze proste ked moj syn bude mat v novembri 2010 dva rocky tak treti rok uz nema na to narok? juj chcela by som vidiet nasich politikov a ich manzelky ci by vyzili z toho co dostavame my ☹ juj velmi som nahnevana na tento stat... 😖

petulienka
2. okt 2009

v novembri 2009 bude mat dva rocky som sa pomylila 🙂

ooxy
2. okt 2009

na uvod musim povedat, ze RP je fakt smiesny u nas...to ze chcu zvysenie ohranicit dvomi rokmi dietata mi vadi najmenej... v podstate zostat doma na materskej tri roky je moznost rodica, nie povinnost. mne vadi celkovo nizky RP po prve a za druhe ja konkretne mam dvojicky a dostanem jeden RP ci uz tento co mam, ci uz ten zvyseny /ak ho schvalia/...a to sa mi zda nefer...ale nic s tym nenarobim. mozeme sa tu rozculovat...aj tak rozhodnu o nas bez nas...

tilly
2. okt 2009

maznacik dakujem, už som bola na sociálnej poisťovni, povedali mi, že asi nebudem mať nárok, ale že mi pošlú vyjadrenie... ale už mi je jasné, že nárok mať nebudem 😉

tilly
2. okt 2009

ale mám inú otázku, dnes som bola pozastaviť živnosť, ktorú si môžem obnoviť najskôr o 6 mesiacov... uvažovala som, že za tých 6 mesiacov by som ju obnovila a manžel by svoju pozastavil a išiel by na rodičovskú dovolenku, on má odplatených tých 270 dní, on by mal nárok na vyšší rodičák??? 😀 to je otázka, že? 😀

len ja si svoju živnosť zrejme budem musieť obnoviť (budem musieť fakturovať obchody, čo mi ešte budú dobiehať z tohto obdobia) a on by si na rok tú svoju pozastavil...

helka1
2. okt 2009

Ahojky, vie niekto poradit? Od 2004 mam zivnost, odvtedy som si platila odvody, najprv rok dobrovolne potom povinne, v 2006 som nastupila na PN - riz. tehu s dvojkami, potom na MD a po 9 mesiacoch na RP, ktory beriem doposial.... V Maju 2010 cakam mimi a fakt neviem, ci mi teda vznika narok na ten zvyseny RP. Zivnost mam pozastavenu do augusta 2010 /potom budem musiet asi predlzovat znova, ak sa bude dat/ Vie niekto poradit ako sa ma tie zmeny od 1.1.2010 budu dotykat ? Vdaka !

zuzitka
2. okt 2009

chápem to tak, že prvé 2 roky dieťaťa bude ten vyšší príspevok a tretí rok bude ten nižší, čo je aj teraz 175e či kolko presne, nie? 🙂

bubinko83
2. okt 2009

chcem sa spytat či sa do toch 270 dni rata aj ked som bola evidovana na UP?

zuzitka
2. okt 2009

ked si bola na UP, tak ti neodvádzali nemocenské.

ale ak máš 270dní platené nemocenské okrem toho úradu práce, tak by ti to malo byť okej

môže byť prerušené to nemocenské poistenie, len to musí byť min 270dní počas posledných 2 rokov

ak píšem blbosť, opravte ma

hajda22
2. okt 2009

Ahojte mamicky...vyska RP je naozaj smiesna, ale budme radi, ze je...kamoska v spanielsku o chvilu rodi... 4 mesiace materska a hajde do prace, nic viac...babo do jasli... neviem si to predstavit a to ma Kubik uz 10 mesiacov...spravodlive to nebude nikdy...nebyt nasich romskych spoluobcanov, problem s vyskou RP by nebol...spolu s nimi si to bohuzial odnesu aj mamicky, ktore sa v zlom case dostali do zlej situacie...mne ani neslo o vyssi RP, ale o moznost popri tom pracovat...ked som odchadzala ma MD, este nebol zakon uzakoneny a ja som sa dohodla, ze v septembri budem pokracovat v praci na zivnost-2xpoobede cca3hod, no uz sa mi to neoplati, kedze by som privyrobila asi 5000 a RP mi stiahnu na 25%...zacala som si hladat robotu na dohodu, lebo to sa mohlo, tak zatrhnu aj to...tak uz mi fakt pomoze zvysenie asi tak na 400 eur hahahaha

zuzitka
2. okt 2009

ja som rada, že to idú zvýšiť aj na tie blbé 2 roky .... pravdupovediac, ja budem rada, ked mi aj tých 175e bude chodiť ....

lebo od februára 2009 som doma, samko dovršil 3 roky, rodičovský mi skončil, v marci som otehotnela .... čiže od februára do oktobra som úplne bez prijmu .... takže som rada, že chcú zvýšiť na 256e ajked len na 2 roky 🙂

ale poistila som sa nemocensky dobrovolne, takže hádam aj materská prijde 😵 😵

eniko
2. okt 2009

myslim, ze by sme mali pockat v akom zneni sa zakon schvali a potom rozmyslat o tom, kto ma na co narok.

ak vsak chceme rozpracat o spravodlivosti zakona....ani jeden zakon nie je spravodlivy..niekoho ukracuje, niekomu prida...

sisinka5
2. okt 2009

Ahojte prosim poradit mam 2.r.syna a 4,5 mesacnu dcerku momentalne som na materskej ktora mi asi v oktobri konci prechadzam na rodicovsky chcem vediet ci mam narok na ten zvyseny rodicovsky. Pred narodenim syna som pracovala cez 9.rokov a som vedena ako zamestananec...dakujem

tilly
2. okt 2009

tiež mi ide skôr o to, aby som mohla popri rodičáku mať aspoň živnosť alebo skrátený úväzok, toto je úplne na prd... veď keď pracujem, odvádzam odvody a pomáham tým ďalším mamičkám, nepríde mi logické, že možnosť pracovať na RD zrušili... hlavne, keď si viem prácu zariadiť tak, že som zároveň aj s dieťaťom aj pracujem...
veď je kopec napr. prekladateliek, čo robia po nociach... netrpí tým ani dieťa ani práca...

ad82
2. okt 2009

Dobry vecer.Rad by som sa spytal ,ci mi niekto nevie poradit : ako sa daju zvysit odvody do socialnej poistovni ked xce zena ist na matersku , aby potom mala vyssiu rodic.prispevok?!?!?!

Ako sa to robi ... poradte plsssss .
Dakujem

gapa
2. okt 2009

teraz ma upozornila jedna mamička na jeden príspevok od p. Mihála, tak som pozerala do zákona, že vlastne ak bude mamička poberať RP podla zákona účinného od 1.1.10 (ak ho schváli parlament v znení, ako ho predložila vláda), tak nemožno poberať RP popri práci na dohodu, lebo tá je považovaná za zárobkovú činnosť (príjem zo závislej činnosti). Takže v tomto je ten zádrhel. Lebo som sa čudovala, prečo žiadajú od mamičiek, že musia same požiadať, že chcú poberať RP podla zákona účinného od 1.1.10, ak začali poberať RP skôr.

takže maminy poberajúce RP
1. pred 1.1.09 (t.j. podla zákona účinného do 31.12.08) môžu pracovať aj na prac.pomer, dohodu, szčo a majú nárok na RP v nižšej výške
2. podla zákona účinného od 1.1.09, ktoré začnú poberať RP pred 1.1.10 môžu pracovať na dohodu o prac.činnosti a vykonaní práce a majú nárok na RP v nižšej výške
3. podla predkladaného zákona, ktorý by mal byť účinný od 1.1.10, t.j. začnú poberať RP po 31.12.09 nemôžu pracovať ani na dohodu, ani na PP, ani ako szčo, aby mali nárok na rodič.príspevok.

skupina 3 - má automaticky nárok na vyšší RP do 2rokov dieťaťa
skupina 1 a 2 len ak požiada, tak má nárok na vyšší RP do 2-och rokov dieťaťa, no potom nemôžu pracovať ani na prac.pomer, ani na dohodu ani ako szčo.

Zárobkovo činné osoby/mamičky, tak majú nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa bud v preukázanej výške, max. do výšky nižšieho RP na dieťa (pri starostlivosti Mš, v jasliach, szčo) alebo 25% z nižšieho RP na dieťa (ak same sa starajú alebo niekto bez živnosti), t.j. nie z 256eur.

No nejako zvlášť som to neštudovala. TAk snád som to dobre napísala. Berte to s rezervou, lebo píšem tak v rýchlosti.

No uvidíme, čo nakoniec schvália.

😖

nadhera
2. okt 2009

tiez cakam,ako to bude s novym RP, lebo viem, ze nemozem popritom mat ani korunu naviac z brigad. lenze ja by som chcela cerpat zo 30dni dovolenky /pocas rodicovskej / a netusim, ci mozem, ci nie, ci mi neskratia akoze zvyseny rodicovsky /ktory este stale nie je schvaleny/ . 😒