Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

mia1111
10. jún 2010

@bibione - dík 😵

mimikuku
10. jún 2010

to vazne od januara 2011 bude vyssi RP?

gapa
10. jún 2010

RP sa zvyšoval každoročne vždy od 1.9 boli sumy ( ods 1.9.2003 suma 3790Sk, od 1.9.2004 suma 4110,- 4230,- 4440,- 4560,- 4780,-=158,67eur, od 1.9.2009 suma 164,22eur, teraz od 1.1.2011 ??? nepočúvala som o aké % ), teraz sa bude zvyšovať až od 1.1.2011, t.j.nie už od 1.9.2010.

brulka
11. jún 2010

baby neviete mi nahodou potvrdit ansledovne info? o mesiac mam nastupit na matersku. som zivnostnik a platim si odvody. neplatim si uplne minimalne ale trosku vyssie a matersku by som mala dostat cca 215 € mesacne. zda sa mi to strasne malo. pocula som ze ked materska vychadza nizsia ako by bol rodicovsky prispevok mozem si poziadat po narodeni dietatka rovno o rodicovsky. da sa to spravit tak ze dva mesiace do proodu budem poberat matersku a po narodeni hned rodicovsky. alebo v takom pripade sa na matersku nemozem vobec prihlasit. mam z toho pekny gulas 😅

gmail
12. jún 2010

Ahoj Brulka, neviem odkial si, ake skus zavolat do Blavy na soc. poist. na pravne oddelenie - 02/20813309, a ti naozaj povedia na ake materske mas narok. Dalej najlepsiu infu ohladom rodicovskeho mi poskytli na MU BA III p.Lorencova? alebo tak nejako sa vola, viem ze je to cislo dveri 112. skus sa obratit priamo na kompetentnych, naozaj vedia...

maznacik007
13. jún 2010

brulka ak ti vyjde materska nizsia ako je RP v tvojom pripade 256 EUR tak potom mas narok aby ti stat rozdiel z tvojej materskej do tejto sumy doplatil.

Pockas na rozhodnutie zo Socialnej poistovni o vyske materskeho a potom s tym pojdes na UPSVaR kam patris a poziadas o doplatenie rozdielu..

zaira1407
13. jún 2010

Ahoj .
Mám jednu otazku .Vedel by mi prosim niekto poradit? S manzelom planujeme babätko asi v zacati snazilkovania v decembri , ja som zatial študentka vysokej školy a teraz idem do tretieho rocnika denne studium , rozmyslala som , ze si zacnem v septembri platit DNP - to tych 9 mesiacov do porodu resp plus nejake tri mesiace k dobru , len by som chcela vediet , ze ci ako studentka denneho studia mam narok platit si to aby moja materska bola taka aku si predstavujem . Planujem si platit maximum co je okolo( ak dobre viem) tych cca 48€ msacne .A ak nemam narok ci mam pockat do ukoncenia studia ??Ja uz mam odrobenych cca 200dni ale to mi uz nespada do 270 dni nakolko studujem uz 2 rok na vyske ( rok som po maturite pracovala a potom som nastupila do skoly).Ak by si mi vedel niekto poradit bola by som velmi vdacna .Dufam , ze budete mat pre mna dobru spravu ....a mozme zacat snazilkovat ...
🙂
Dakujem z celeho srdiecka a prajem pekny zvysok dna .

marcca
14. jún 2010

ahojte, potrebovala by som poradiť ohľadne zárobkovej činnosti...poberala som zvýšený rodičovský, ktorý mi skončil v apríli 2010, kedy malý dovŕšil 2 roky...čiže momentálne poberám už znova ten nižší RP a mám možnosť privyrobiť si (na zmluvu či dohodu), ide cca o 8 hod týždenne a pravdepodobne doma...a teraz neviem ako to je, či teda môžem pracovať popri poberaní RP alebo podľa nového zákona už nie? (nakoľko som 4 mesiace poberala zvýšený RP...)

gapa
14. jún 2010

Ak pracuješ doma,tak môžeš byť dôch.poistená štátom. Podmienku riadnej starostlivoati splnaš, ak sa aj popri vykonávaní práce na dohodu osobne staráš o dieťa.

ak budeš mať dohodu na niekolko mesiacov, tak pobrať RP nemožeš,lebo budeš zárobkovo činná celý kalend.mesiac. Ak však budeš mať viac dohôd, vždy len na časť mesiaca, tak môžeš poberať aj RP, ak aspon 1den v mesiaci nebude trvať dohoda (t.j. mzdárka ta odhlási zo SP od začiatku trvania dohody do ukončenia a na další mesiac ťa nanovo prihlási a odhlási)

marcca
14. jún 2010

@gapa, dík 😉 ...takže ak som správne pochopila, na dohodu môžem, ale len pár dní v mesiaci a každý mesiac odhlasovať aj prihlasovať do SP a takisto každý mesiac aj nová dohoda?

gapa
14. jún 2010

áno, vždy nová dohoda, lebo podla toho mzdárka prihlasuje do SP. a ak sa popri práci na dohodu o dieťa staráš osobne.

marcca
14. jún 2010

uhmmm, tak teraz len dúfať, že na takéto podmienky pristúpia... 😝 ...ešte raz dík

katun
14. jún 2010

Viete mi niektora poradit? Rodicovsky som poziadala a poberam od roku 2008. Dieta planujem dat do jasli v septembri. Nahlasim to na urad. Stracam narok na RP a musim ziadat o prispevok na starostlivost o dieta? Ja si myslim, ze nestracam narok, kedze som posudzovana podla stareho zakona z roku 2008 a vtedy neboli jasle zaradene do siete skol - stracala by som narok, iba keby som dala dieta do skolky. Dieta bude v jasliach zriadenych mestskou castou. mate niektora skusenost, vedomost? dik za rady.

lenkama
16. jún 2010

Ahoj,aj ja by som sa chcela opýtať,ako to je s tým príspevkom od štátu pri narodení dieťaťa,čosi som čítala,že od 1.1.2010 je tých 20 400sk,ak sa nemýlim,aj pri narodení prvého,druhého aj tretieho dieťatka,čakáme tretie bábo a pamätám sa,že som toto dostala len pri prvom dieťatku,na druhé to už neplatilo,a teraz vraj na každé dieťaťa mamička dostane túto sumu,je to pravda? Ďakujem za každú radu 🙂 .

slnieckoma
16. jún 2010

Ahoj babulky,potrebovala som poradit!!! mam taky pruser..nastupila som na MD 19.11.2009 a zabudla som podat ziadost na socialku o rodicovsky prispevok..ako to teraz bude nebudem mat na neho uz narok ked on teraz poziadam alebo co mam robit??? ☹

standa82
16. jún 2010

Lenkama, áno, je to tak. Aj pri treťom dostaneš príspevok cca.20 000,-Sk.

Slniečkoma, budeš mať nárok, spätne by ti ho mali doplatiť.

lenkama
16. jún 2010

@standa82 Ďakujem za radu 🙂

wveronika
16. jún 2010

Ahoj!!!Mám 23 rokov . A chcela by som vedieť či mám nárok na zvýšenú materskú.
Mám odrobených 9 mesiacov , ale bohužial som nezamestnaná už skoro dva roky.
Neviete mi poradiť?
Ďakujem

anib
16. jún 2010

musis napisat viac info,presne datumy

standa82
17. jún 2010

Wveronika , pokiaľ si už dva roky nezamestnaná, tak nárok na materskú zrejme mať nebudeš, lebo v posledých dvoch rokov pred nástupom na MD musíš mať odpracovaných minim.270 dní, teda musíš byť nemoc.poistená.

lubinka20
17. jún 2010

dobry den, porodila som 21.4. synčeka , na urad prace som podala vsetky papiere na prispevok . lenze ako pocitam tak pocitam nevychadza mi suma ktoru by som mala dostat. na ucet som dostala len 1038€ ...

enanena
17. jún 2010

chcem sa spytat mala som 4.4.24 rokov a od ukoncenia skoly stale pracujem...keby som si este dobrovolne platila to poistne a nahodou by som zostala tehotna tak aky mam narok na ziskanie co najvyssej materskej?vdaka za odpovede 😉

standa82
17. jún 2010

@lubinka20 ..mala si dostať príspevok pri narodení dieťaťa, príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa a rodinné prídavky.

snezka11
17. jún 2010

@enanena platit dnp si musis min. 270 dni aby ti vznikol narok, ak si zamestnana tak ti staci platit si z rozielu najvyššieho VZ a tvojej hrubej mzdy a tak by si mala potom narok na najvyssiu matersku.

standa82
17. jún 2010

@enanena ..... stačilo by ti prihlásiť sa z rozdielu VZ (max.VZ, ktorý je od 1.7.2010 cca. 1115 eur mínus tvoj VZ v zamestnaní). Z rozdielu, bysi sa prihlásila na DNP. Pri nástupe na MD by ti spočítali oba VZ, vydelili dňami a vykrátili 55% a vyšla by ti max.materská.

lubinka20
17. jún 2010

dostala som tych 164,22 € potom 678,49€ a 151,37€ a ked to spocitam tak to aj tak nieje 1038 €.... a tu som čitala ze Rodičovský príspevok sa vypláca za celý kalendárny mesiac, aj keď sa podmienky nároku na tento príspevok splnili len za časť kalendárneho mesiaca.tak tomu chapem tak zeby som mala dostat dalsich 164,22€ aj za ten april a dalej aj za maj

standa82
17. jún 2010

@lubinka20 ... 678,49 je príplatok, príspevok je 151,36 a rodinné sú 21,99 eur

lubinka20
17. jún 2010

ano to viem ale podla toho ak to pisu na nete tak som nedostala vsetky peniaze čo som dostat mala

snezka11
17. jún 2010

@lubinka20 najlepšie bude ak zavoláš na UPSVAR vo vašom meste určite ti poradia

lubinka20
17. jún 2010

dakujem za radu 🙂 a vedela by si mi povedat či za mesiac jun dostanem peniaze az v juli?