Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

momoyka
12. nov 2009

mima, dakujem velmi pekne,
velmi ma zaujima tato alternativa, je pre mna vhodnejsia, asi
teda, keby som si platila trebar 3 mesiace z minima a potom zistim, ze som tehu, hned zrusit a prihlasit sa z maxima? to by bolo rozhodujuce obdobie to od prihlasenia?
to sa moze pocas tych siestich mesiacov? nemusim platit 6 mesiacov rovnaku sumu? toto by som este potrebovala vediet
a moze sa odhlasovat a prihlasovat kedykolvek pocas mesiaca?

dakujem, ste zlate co tu viete tak dobre poradit

momoyka
12. nov 2009

kazdopadne si myslim, ze keby som si zacala platit z minima, nic nepokazim...ci?

fnukkacikk
12. nov 2009

to znamena,ze ked mam teda pracovnu zmluvu u svojho zamestnavatela,tak mozem ist teda cez sviatky normalne do prace bez akych kolvek obav,alebo papierovaciek?ci to musim dat uradom vediet???a mozem teda vykonvat aj brigadu v inej firme,nie tam,kde mam zmluvu???

mima595
12. nov 2009

Momoyka - s minimom nic nepokazis - zatial nerobia problemy s tym, že sa odhlasis a hned prihlasis, aj ked ti neubehlo 6 mesiacov od začiatku poistenia. Proste oni rozlišuju zmenu VZ - ta sa može až po 6 mesiacoch od predchadzajucej zmeny, alebo zrušenia a vznik novej zmluvy - vraj s tym nerobia problemy, ale treba s to overit v konkretne tvojej SP.
Teda ak neplanujes otehotniet hned o 2 mesiace, tak toto je podla mna schodnejsia varianta.

fnukkacikk - ak si nastupila na rodicak este pred 31.12:2008 tak ano
iba to musis nahlasit na UPSVaR - ale ako presne sa to robi, netusim.

dadikka
12. nov 2009

Mima dakujem krasne - este si to teda nastudujem v teme rodicovsky prispevok 2009.
Si zlata. Termin sa Ti blizi-drzim teda paste 🙂)

nebbia
13. nov 2009

Ahojte.Prave pred tyzdnom sme zistili,ze nasa Zuzanka bude mat surodenca.Velmi sa vsetci tesime,takze aj dufame,ze zakom prejde,aby nam bolo trosku lepsie.

fnukkacikk
13. nov 2009

dobre baby,zatial dakujem...este si to presnejsie pozistijujem

momoyka
13. nov 2009

mima, dakujem velmi pekne

a drzime palceky aj my, hlavne toho 26.11. 🙂

babatko88
13. nov 2009

ahojte holky, prosím poradte mi, som z toho na nervy, čítam vás, ale nejako som stále nedospela k odpovedi... som na materskej (ktorá mi má končiť 28.9.2010) ale v máji 2010 čakáme druhé bábo... vzťahuje sa to zvýšenie aj na mňa? aké sú tam podmienky? vôbec sa z toho neviem vysomáriť... prosím o radu... budem mať nárok na vyššiu materskú pri druhom bábätku? alebo už od januára dostanem vyššiu aj na prvé dieťa???

díky moc za pomoc, budem vám vďačná

standa82
13. nov 2009

Babatko88 - na prvé dieťa vyšší RP nedostaneš. Už malo 2 roky. Pri prvom dieťati budeš dostávať najprv materskú (pokiaľ si v TPP alebo DNPO). Ak nie si, materskú nebudeš mať, no dostaneš RP, ale len v tej výške ako je aj teraz. Na zvýšený RP majú nárok len mamičky, ktoré boli nemocensky poistené (zamestnanie alebo DNP), teda pred RP poberali aj materskú.

babatko88
13. nov 2009

ja som bola zamestnaná presne 1rok, kým som išla na prvú materskú, teraz beriem RP... mala som TPP... tak?

mima595
13. nov 2009

babatko - ak ti este stale trva TPP, tak ano, budes dostavat matersku a potom aj zvysený rodičák pri 2. dietati - ale opakujem, este stale ti musi TPP trvat.

standa82
13. nov 2009

Babatko, je to tak ako ti odpovedala mima. Trvá ti TPP? Ak ti netrvá, materskú nedostaneš a RP bude v takej výške ako je teraz.

drto
13. nov 2009

a je uz ten zvyseny rodicovsky prispevok schvaleny aj parlamentom? ale do parlamentu este len pojde?

babatko88
13. nov 2009

a to ako zistím??? či mám ešte TPP? nevyhodili ma, takže by som ho mala mať, nie?

selyma
13. nov 2009

Ahojte mamky, Aj ja mam taku otazocku. Robila som rok, teraz som nezamastnana a narok na matersku asi nebudem mat kedze porodim po nejkych 6 mesiacoch. Ale udrobila som si rok za poslednme 2 roky. Budem mat narok na zvyseny RP?

jarus1
13. nov 2009

ahojte, viete mi niekto poradiť? možno aj IP... teraz platilo, že ked bolo dieťa v jasliach, matka nestratila nárok na plný RP...znamená to, že ho nestratí ani po novom roku? napr.ročné dieťa bude v jasliach a ona dostane 8900sk? poradte prosím. Dakujem

maznacik007
13. nov 2009

myslim ze po novom uz nemozes pracovat a poberat RP takze nie..

gapa
14. nov 2009

jarus,
určite nie je možná kombinácia, že pracuješ a dostávaš tých 256eur.

selyma,
napíš presne kedy začal a končil PP a PTP, ten je asi 18.2.2010.

jarus1
14. nov 2009

gapa díky, ale nevieš s určitosťou ako to bude? ved teraz ten RP mame zostal a po novom už nedostane nič? 😕

standa82
14. nov 2009

Babatko, pokiaľ nemáš výpoveď, tak TPP by ti teda trvať mal stále. Keďže si dostavala materskú aj pri prvom dieťatku, budeš dostávať aj pri druhom (no prac.pomer musí stále trvať) a potom prejdeš na rodičovský príspevok (aj zvýšený ak bude).

Jarus, presne, po novom sa buď riadne staráš o dieťa alebo pracuješ. Ak chceš RP, nemôžeš pracovať.

rybecka
14. nov 2009

Ahojte,
citam citam ale moj pripad som nenasla aspon na poslednych stranach.
ja som na rodicovskom prispevku uz 3 roky a mam doma 7 mes. babo pred tym som pracovala v zahranici ale nepoberala som matersku. iba RP ponarodeni 1 syna a teraz neviem ci mam narok na zvysenie alebo nie.
dakujem vam za odpoved.

gapa
14. nov 2009

jarus, pokial mamina poberá RP podla zákona účinného do 31.12.08 a nepožiada o posudzovanie podla nového zákona účinného od 1.1.2010 (ak ho teda schvália v takom znení, akko bol návrh), tak môže vykonávať prácu na prac.pomer a dieťa môže chodiť do jaslí a bude poberať aj RP, ale ten nižší!!! nie 256eur.

Ak ale bude poberať 256eur, tak pracovať nemôže a už vôbec nie, že dieťa chodí do jaslí!

gapa
14. nov 2009

rybecka,
ak si v období dva roky pred jeho narodením nebola nemocensky poistná aspon 270kalend.dní, tak nárok na zvýšený RP nemáš.

komisakpd
14. nov 2009

gapa ty si nejaka pravnicka alebo znala tychto veci?

jozefmihal
15. nov 2009

komisakpd, bez toho, žeby som znevažoval skvelé rady od gapa(y) - stačí trochu čítať zákony, trošku sa zamyslieť a prídete na to aj sám (sama).

katka22r
15. nov 2009

ahojte babenky ja som s toho vsetkeho debil 😒 takto teraz od 20.11 nastupujem na MD som zamestnana ale od 3 mesiaca som bola na PN kvoli riziku...no jednoducho na PN teraz mi da gynek.ukoncenie PN a papiere na nastup na MD staci mi to odniest do prace,alebo este niekde musim ist?Ako to je s peniazmy,pokial chcem aby mi chodili na ucet...a co USVR tam my vlastne treba kedy a naco zajst?Inak manzel bude mat od 1.12 zivnost su tam ine zakony?DAKUJEM

kibuk
15. nov 2009

taaak prišiel rad aj na mna 🙂 na vyššiy rp nemam narok kedže som ešte stale na rodičovskom s dcerkou ale v juli 2010 sa nam narodi tretie babulko tak sa chcem opytat po narodeni dietatka mam narok na prispevok tych cca 25000?? no a budem nadalej poberat rodičovsky prispevok vo vyske cca 164e tak? dakujem za odpoved

standa82
15. nov 2009

Kibuk, na príspevok v sume 25000,- máš nárok pri narodení každého dieťaťa. Vyšší RP ešte nie je schválený a ty ho nezískaš, lebo druhé dieťa už malo dva roky. Pri treťom ho získaš len v tom prípade (ak ho schvália) pokiaľ budeš dostávať aj materskú. Ak na materskú nárok mať nebudeš, budeš RP dostávať vo výške takej ako je aj dnes.

kibuk
15. nov 2009

standa tak som aj myslela lebo na matersku nemam narok lebo som sla z rp do dalsieho rp a teraz opat len som si nebola ista tym prispevkom a dakujem