Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

gapa
16. sep 2010

@moon1979
pozerala som ešte ten Zákon o vlastníctve bytov 182/1993 § 7c ods.9 (už to nie je ods.8) písm.k) a tam sa hovorí o odmenách predsedu a členov rady. T.j. nie o odmenách zástupcov vlastníkov. Ale aj tak si myslím, že to skôr zaradia pod závislú činnosť (je presne definované, aké máš povinnosti ako správca v zmluve o výkone správy) než pod § 8 príležítostné činnosti. Aj ked nemám s tým skúsenosť.

skús napísať na DRSR pod ktorý paragraf spadá tvoja odmena zástupcu vlastníkov bytov, ak nemáš s nimi žiadnu dohodu, ale dostávaš polročne odmeny (či to máte príp. uvedené v zmluve o výkone správy). Ja som už na drsr raz písala a odpísali mi.

jajka78
16. sep 2010

@mskorova a to ukoncenie RD by som dala den pred ukoncenim PP-teda 13.10.2010? ked by som teda brala oktober ako si mi pisala. zhrnutie:
11-12.10.dam DvNP
13.10.ukoncenie RD
14.10.ukonceny PP
15.10. urad prace evidencia, moze byt?

mskorova
16. sep 2010

@jajka78 ako som už písala záleží na tom, či chceš za oktober mať podporu v nezamestnanosti alebo vyplatený RP. pretože RD a RP je rozdiel. RD je iba rodičovská dovolenka , ktorú ti dá zamestnávateľ a RP je rodičovský príspevok, ktorý ti vypláca UPSVaR. teda preto som sa pýtala, čo chceš mať v mesiaci oktober. Ak zrušíš poberanie RP k 13.10 tak za oktober ti bude v novembri vyplatený z UPSVaR RP a nie podpora, lebo ti nemôžu vyplatiť dva štátne príspevky, buď alebo. A keďže RP vyplácajú za mesiac aj keď splníš len jeden a nie alikvotnú časť, nárok na vyplatenie podpory nebudeš mať. Ale ak ho ukončíš k 30.9, tak za oktober dostaneš už podporu. to si musíš rozmyslieť.
takže
30.9 - ukončenie poberanie RP na UP, posledné vyplatenie v 10/2010
11-14.10 DPvN
14..10 ukončenie PP
15.10 evidencia na UP alikvotná časť vyplatená v 11/2010

alebo

11.-14.10 DPvN
14.10 ukončenie PP
hociktorý oktobrový deň okrem 1.10 zrušenie RP- posledné vyplatenie RP 11/2010
15.10 evidencia na UP - prvé vyplatenie podpory 12/2010 😝

ada18211821
16. sep 2010

ahojte dufam mi niekto poradite..dcerka dovrsila 6-mesiacov viem ze treba ist na socialku,lebo zamestnavatel plati iba pol roka.Tak sa chcem spytat ci nahodou ste neboli teraz toto vybavovat a co treba k tlacivu ktore tam dostanete..hladala som ho na nete ale nic zatial..vopred diky za kazde info

katka888
16. sep 2010

@ada18211821
poziadala si uz zamestnavatela o rodicovsku dovolenku? ak nie, napis ziadost , a chod na upsvar v mieste bydliska s papierom od kedy nastupujes na rod dovolenku, tusim mi trebalo aj rodny list malej - kopiu a v tlacive aj udaje lekara a tusim zamestnavatela.

gapa
17. sep 2010

@ada18211821
podala si si už na soc.poistovni prihlášku na regist.liste fyz.osoby, aby si bola dôchpoistená štátom. Ak nie, chod čo najskôr, lebo ta prihlásia až odo dna, kedy tam prídeš! Zober kopiu RL dieťaťa a ostatné tam vyplníš. Urob si pre seba kopie, ktoré si nechaj potvrdiť SP.

materské ti vypláca soc.poistovna, rodič.príspevok vypláca upsvar. Trvanie poistenia "zamestnanca" v soc.poistovni ako píšeš trvá len počas poberania materského/čerpania MD.

zuziatko
20. sep 2010

Ahojte

potrebovala by som si overiť jednu informáciu. Keďže som nenašla tému k príspevku na starostlivosť o dieťa tak píšem sem, pretože to súvisí s RD.

Na materskej som od 2.2. V auguste 16.8 mi skončila a následne som čerpala do konca augusta dovolenku. Tá mi pokračuje do 22.9. 23.9 nastupujem na RD.
Dostala som informáciu, že by som si za august mohla požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa, keďže za august nemám nárok na RD. Ten mi vznikne až v septembri. To som vedela.

Pani na upsvar mi povedala, že ale nespĺňam nárok na tento príspevok. Pýtala som sa prečo, tak že mesiac pred tým musím mať RD.

Tak neviem 😕 😕 Prosím o radu či mi dobre povedala.

katinka0000
20. sep 2010

ahojte! chcela by som sa spytat. syncek mal v auguste 2 roky a mne prisiel este aj teraz v septembri zvyseny rodicovsky prispevok. mam ohlasit na socialnom, ze uz mal syncek 2 roky? alebo je to automaticke, ze po 2 rokoch mi bude chodit uz zase nizsi rodic. prispevok? dakujem!

vieraj
20. sep 2010

@zuziatko ja by som odporucila ist na SP a odhlasit dochodkove poistenie, ktore plati stat za matku na MD/RD na obdobie cerpania dovolenky. a hned poddat aj prihlasku odkedy budes poberat RD. co sa tyka RD na ten mas narok aj ked si RD len jeden den v mes.

vieraj
20. sep 2010

@zuziatko aha, tusim som neodpovedala na tvoju otazku. o tom pridpevku za 8/2010 neviem, myslis tych 41€? ale podla mna, vtedy cerpas dovolenku teda si akoby v zamestnani a odvody plati za to obdobie zamestnavatel.ale veru neviem ako je to s prispevkom ☹

vieraj
20. sep 2010

@katinka0000 myslela som, ze RP sa vyplaca za aktualny mes. ale ako vidim mesiac pozadu. podla mna nic nenahlasuj, mali by to automaticky znizit. mam dojem, ze maju na to programy, teda automaticky menia RP.

lalus
20. sep 2010

@katinka0000 rp sa vypláca mesiac pozadu, t.j. v septembri si dostala augustový rodičák. Neboj, určite si na to dajú pozor a najbližšie ti príde už nižší. Posielajú aj také oznámenie, že z dôvodu dosiahnutia 2 rokov vám odteraz prislúcha RP vo výške 164 eur....mne to prišlo asi mesiac po malého narodkách.

benne
20. sep 2010

@katinka0000 súhlasím s vieraj, počkaj ešte mesiac, potom budeš vedieť naisto

katinka0000
20. sep 2010

aj som si to myslela, ale je tam napisane obdobie 09/2010, tak to ma zmiatlo. dik!

gapa
20. sep 2010

@zuziatko
podla mna na príspoevok na starostlivost o dieťa za 8/2010 máš nárok.
Pani na UPSVaR si to asi pomýlila s nárokom na príspevok RODIčOVI, tam platí, že predtým musíš čerpať RP. Takže si presne zapamätaj názov toho príspevku, o ktorý chceš požiadať. A jej to zvýrazni 😉
Ak by bol problém, tak tej vašej pani na upsvar povedz, že sa ti to nezdá a napíšeš otázku na ústredie upsvar, že ti toto tvrdili v pobočke xxx. Nech si rozmyslí, či si to zistí ona, alebo si to budeš ty!

zuziatko
20. sep 2010

@gapa ďakujem. zajtra tam ešte raz zavolám.

moon1979
21. sep 2010

@gapa
Gapa, prosim ta, zistovala som este podrobnosti - to domovnictvo je podla prikaznej zmluvy uzatvorenej podla občianskeho zákonníka. Nedá sa to klasifikovať ako príležitostný príjem podľa paragrafu 8? Vtom prípade by som to mohla vykonávať popri RD,nie? Dakujem za odpoved

... Jaj bola som na UPSVaR nic ti nevedia poradit, nicomu nerozumeju, dokonca mi trepla ze mozem mat popri RD aj zivnost a mat z nej prijem ze ju nemusim vobec prerusit, ze to nema nic spolocne s RD, potom sa opravila a povedala, ze ale toto nemozem, ze je to zavisla cinnost a podobne. Proste niekto by mal fakt podrobovat pracovnikov v statnej sprave pravidelnym skuskam, lebo je to hovovy otras.

denisocka
23. sep 2010

zas sa podporuju hlavne ciganiska .mne tych 66e budu sakra chybat, ta dik nova vlada,som sa mala vykychat na cele volby

kaktusik007
23. sep 2010

@denisocka treba si prestudovat cely navrh zakona... na koho sa to vztahuje.... aj ked ty asi tento rok na rodicovsky nastupit nestihnes.... 😒

adka12
23. sep 2010

Tak ako čítam, schválili RD vo výške 190€ - super, zase sa bude mať naša menšina lešpie a my čo sme pracovali horšie... klasika - no comment!
Takže keď mám nárok na RD do júna 2011 vo výške 256€ tak mi ostane, alebo mi po januári 2011 klesne na 190€???

denisocka
23. sep 2010

@kaktusik007 sak mi je jedno na koho sa vztahuje,ked od januara nebudem maž 256 ale 190,darmo som robila a narok mam

denisocka
23. sep 2010

ja si myslim,že klesne všetkym ,nie ? na MD som do januara 2011 a teda už potom bude len tých 190 asi

misss
23. sep 2010

že sa mi toto všetko iba sniva??? 😢 😢 😢 😢

moon1979
23. sep 2010

som maximalne pohorsena ... poslednykrat som volila tuto vladu, ktora podporuje lenochov a prizivnikov, ktori v zivote nerobili, nerobia a nebudu robit a len sa prizivuju na prispevkoch od statu ... obcan, ktory sa roky nahanal, aby ako tak bol zabezpeceny ked vypadne z pracovneho procesu zase dostal maximalne po hube. Pan Mihal, do toho, este zruste DNP a vyhody s nim spojene a vsetky dalsie moznosti, aby ste poctivym obcanom este viacej zneprijemnili a stazili zivot. 😠 😠 😠

misss
23. sep 2010

@moon1979 ja som ju ani nevolila. 😉 😢 😢

adka12
23. sep 2010

@moon1979 ja som volila FICA a poviem to všetkým, absolútne s tým nemám problém a teraz VY, čo ste volili tú pani, Vám všetkým gratulujem..... a aj za ostatným ĎAKUJEM!!!!

dzein25
23. sep 2010

Tak toto je sila 😠 hlavne, že sa dnes ten minister vyťahoval v teleráne, že hlavné je to, že ženy dostanú o vyše 20 E viac, ale to ho nezaujíma, že ostatné, ktoré pracovali dostanú o 66E menej. V tomto štáte je to na hovno.....som z toho znechutená

denisocka
23. sep 2010

@kaktusik007 cize kto nastupi na rd toho roku,tak to este ma? Doriti,a mohla som ist na md mesiac skor a nechcela som,krepana *,#

A VOLILA SOM TIEZ FICA A VYHRALA TA ***A

adka12
23. sep 2010

@dzein25 no to keby som vedela, že je v teleráne, tak tam hneď volám a opýtam sa ho na to v živom vstupe ako by reagoval chytrák...