Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

rianka7
19. apr 2010

aj ja pekne dakujem za odpoved.

gapa
19. apr 2010

marpado,
nič ti nebudú posielať. Ty VZ meniť nemusíš, môžeš pokračovať v platení z pôvodného VZ. Podať zmenu môžeš len v prípade, že od predchádzajúceho stanovenia VZ uplynulo aspon 6mesiacov.
Automaticky sa zmení VZ (z nižšieho minima na vyššie) len v prípade, ak tvoj pôvodný VZ nesplna podmienku zákona, t.j. nie je určený z minima. Pri maxime je to bohužial tak, že sa nedá do prihlášky zašakrtnúť, že chceš platiť stále z maxima. Jedine, že by sa maximum znižovalo (nie zvyšovalo), tak by pre teba automaticky platilo nové nižie maximum.

marpado
19. apr 2010

ahoj gapa dakujem velmi pekne za odpoved ja si to platim od 15.1.2010 takze to nemam pol roka ale aj tak dakujem pekny vecer 😎

lul
21. apr 2010

v akom veku dietata si mam vybavovat rodicovsky? dakujem 🙂

gapa
21. apr 2010

lul,
nejde o vek. Môžeš aj od narodenia, ak nepoberáš materské a max. do 3-och rokov a nejde o dieťa s dlhodobo nepriazn.zdravotným stavom. Nemieš byť zárobkovo činná v zmysle zákona o RP a musíš sa riadne o dieťa starať, t.j. osobne (je zopár výnimiek, kedy nemsíš osobne celý den)

rencalm
21. apr 2010

Ahoj Gapa,
chcela by som ťa požiadať o radu. 1.2.2010 som nastúpila do zamestnania na riadnu pracovnú zmluvu so skrátenou pracovnou dobou na 6 hodín denne. Syn nastúpil do jaslí 3.2.2010. Mám ešte za február nárok na zvýšený rodičovský príspevok, vzťahuje sa jeho vyplatenie na dátum, kedy ja začnem pracovať, alebo na dátum, kedy dieťa prejde z osobnej starostlivosti do starostlivosti jaslí? Celý môj prípad je trochu komplikovaný, lebo vinou pracovníčky u nás ma od januára riešili podľa starého zákona, teda mi vyplácali rodičovský vo výške 164€ až do teraz, nedostala som teda zvýšený rodičovský, ale ani nedostávam príspevok na starostlivosť o dieťa, teraz zistili, že ja nepracujem na dohodu, ale na riadnu pracovnú zmluvu, tak chcú, aby som im rodičovský vrátila, za január mi vyplatia zvýšený rodičovský - 256€ a od februára už len príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške nákladov, podľa bločkov z jaslí, ktoré si teraz musím pozháňat. Ale mám pocit, že aj za február by mi mal patriť ešte ten zvýšený rodičovský, keďže malý nastúpil až 3.2.2010. Asi je to dosť zamotané, každopádne ti ďakujem za radu.

lul
21. apr 2010

ahoj gapa, vdaka. materske poberam. a tou zarobkovou cinnostou sa co mysli? mam napr. zmluvu s jednou spolocnostou, ze mozem uzatvarat II. pilier, ale nevykonavam to a ani nebudem. co s tym?

gapa
21. apr 2010

lul,
počas poberania materského nemáš nárok na RP, t.j. najskôr môžeš požiadať o RP den po ukončení poberania materského. Potrebuješ o tom aj jeden doklad (tlačivo z UPSVaR, treba ho vyplniť a podpísať a na SP ti ho potvrdia a doplnia a zašlú späť).
S tou zmluvou u teba netuším. Nemám s tým skúsenosti ak je to napr. registrácia cez NBS. Ozaj neviem. Hovorí sa, že nesmie byť príjem za obdobie vykonávania činnosti podla § 5 a 6 ods. tuším 1.5. a 6 Zákona o dani z príjmov. Ale ak nemáš žiadny príjem a ani to nevykonávaš, tak by teoreticky nemal byť problém. Ale aj tak by som na tvojom mieste napísala dotaz na ústredie UPSVaR a konkrétne napísala o čo ide, t.j. presne kde si registrovaná o akú zmluvu ide, či poberáš príjem z minulých aktívít ... a podla akého § a ods. zákona o dani z príjmov to zdanuješ.

rencalm
21. apr 2010

Gapa alebo aj iné mamičky,
prosím vás, neviete mi niektorá poradiť s mojím problémom? Písala som trochu vyššie, potrebujem len vedieť, či môžem za mesiac február požadovať ešte rodičovský príspevok, keď som ja nastúpila do zamestnania 1.2, ale dieťa nastúpilo do jaslí až 3.2. Tie dva dni bolo v starostlivosti otca, ktorý si pre tento účel zobral dovolenku. Budúci týždeň idem na úrad práce, soc....... a potrebujem v tom mať jasno. Oni mi tvrdia, že nárok na rodičovský už nemám, už len na príspevok na starostlivosť o dieťa.
Ďakujem veľmi pekne za akúkoľvek radu.

lalus
21. apr 2010

renča, neviem či si myslím správne, ale podľa mňa majú pracovníčky pravdu. Ty si totiž rodičovskú dovolenku ukončila 31.1.2010, lebo 1.2. si už bola riadne zamestnaná. To, či si dieťa dala do jaslí, babke, mužovi alebo si si ho vzala do práce so sebou asi rolu nehrá....tentokrát si myslím, že je to o Tvojom stave (RD vs. zamestnanie), nie o tom, kde bol za ten čas malý...ak sa mýlim opravte ma, ale toť môj názor.

rencalm
21. apr 2010

Ahoj Lalus,
ďakujem ti veľmi pekne za názor, už som si voľačo naštudovala a asi je to veru tak, pretože jedným zo základných predpokladov na RP je, že rodič nesmie vykonávať zárobkovú činnosť, a keďže ja som ju vykonávala, tak už nárok na rodičák nemám. Ale zaujímavé je, že mi tam pracovníčka povedala, že keby som mala zmluvu od 2.2. tak by som nárok za február ešte mala. Asi ten jeden deň hrá významnú rolu. Každopádne ďakujem.

maznacik007
21. apr 2010

rencalm.. nesplnala si ako opravnena osoba podmienku riadnej osobnej starostlivosti o dieta.. to ze sa staral o dieta otec je z ich pohladu irelevantne .... stacilo aby si do prace nastupila o den dva neskor...

uradnicky sa neriadia nastupom dietata do jasli... ale tvojim nastupom do prace ... co maju zdokumentovane cez hlasenia socialnej poistovne.. ktore im chodia... a tvoj zamestnavatel ta teda nastupom 1.2. prihlasil takze aj ja si myslim ze maju pravdu...
samozrejme mas narok na prispevok na starostlivost o dieta a zaroven... a na to nezabudni .. poziadat o tzv. osatovne... /neviem ako to ludovo nazyvaju / je to ten prispevok co sa dava pokial sa zena vrati do zamestnania este pocas RD...

maznacik007
21. apr 2010

ano keby si nastupila do zamestnania dajme tomu 2.2. a taky datum by mali oni zo socialnej poistovne v tych hlaseniach.. tak narok na RP za mesiac februar ti vznikne...

rencalm
21. apr 2010

Ďakujem maznáčik 007, je to smola, ze som si ten nástup nedala od 2.2., no co uz, keby to clovek vedel skôr..... 😖

rencalm
21. apr 2010

Maznáčik to "osatovne" asi myslíš ten príspevok rodičovi vo výške 25% z nedoplateného rodičovského príspevku. O ten som si samozrejme požiadala, aj to mi ho narátali na prvýkrát zle, teraz to už bude dúfam v poriadku.

maznacik007
21. apr 2010

ano presne to som myslela..... 😉

adikasb
23. apr 2010

Ahojte, viete mi prosim poradit, ci musim byt na SK zdravotne poistena, aby som mala narok na rodicovsky prispevok??? Lebo odchadzame do zahranicia, a chcela som sa tu na SK zo zdrav. poistenia odhlasit a platit si poistenie v zahranici, ale nerada by som prisla o narok na RP...

lalus
23. apr 2010

musíš byť nemocensky poistená, aby si mala nárok na materské a ak máš nárok na materské, máš nárok aj na RP.

zdravotné poistenie je o inom, to je o Tvojom lekárovi...nie o nároku na dávky

adikasb
23. apr 2010

Lalus,vdaka za odpoved.
Ja som nemocensky poistena a vznikol mi narok na materske - od februara, od augusta by som teda mala prejst na RD - pricom by som mala mat ten vyssi RP.
Ja viem, ze zdravotne poistenie je o inom, len uz skor som pocula taku info, zeby som mala byt aj zdrav. poistena,aby som mala narok na RP... Ale pytala som sa na to uz aj priamo na UPSVaR a tam mi tiez vraveli, ze zdrav. poistenie nema vplyv na RP - ale uz som tam parkrat dostala nie uplne spravne info, preto sa radsej pytam...

gapa
23. apr 2010

adikasb
takéto niečo sa spomína pri uplatnení nároku na príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa (tých cca 20440Sk) ale to len v prípade, ked sa dieťa narodí mimo EU či tak nejako, pozri priamo zákon:

vid Zákon č. 235/1998
§ 3 ods. 2 v tomto linku:
http://www.employment.gov.sk/index.php?SMC=1&id...

skopírované:

(2) Oprávnená osoba, ktorej sa narodilo diea v štáte, ktorý nie je lenským štátom
Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, má
nárok na príspevok, ak bola pred narodením dieaa najmenej 12 po sebe nasledujúcich
kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená alebo dobrovone verejne
zdravotne poistená v Slovenskej republike.3b)

monikajj
26. apr 2010

monikajj

Dobrý deň ,prosím pekne o radu.Od 5.12.2008 poberám rodičovský prísp.,poberala som aj materskú.Od júla 2008 mi skončila prac. zmluva.Od 20.3.2009 som platila DNP vo výške 29,-,ku 31.3.2010 somDNP ukončila a chcem uzavrieť nové z maxima.a)aby vzniklo nové RO,stačí platiť približne od28 .4.do 27.10(26 týžd.),alebo do konca okt. a na PN nastúpiť až 2.11(1.11-št.sviatok)Dokedy treba zaplatiť poslednú splátku?b)budem mať nárok na PN z DNP aj na RP v nižšej sume(prípadne PN od štátu ako matka na rod.dovolenke)?c)ak je DNP ukončené k 31.3.,mala by som nárok na PN aj teraz?(vzťahuje sa na mňa ochranná lehota?)Ďakujem pekne

mia1111
3. máj 2010

ahojte, chcem sa opýtať. Tento mesiac mi skončila materská, už som si vybavila aj rodičovský prísp., mzdová účtovníčka mi dala potvrdenie, že som nenastúpila po MD do zamestnania, chcem sa opýtať, či potrebujem ešte niečo urobiť, alebo ma zamestnávateľ teraz sám od seba prehlási kvôli dôchodku?

greguska
3. máj 2010

mia,
neviem, čo presne myslíš, ale na sociálku si sa ty prihlasovala ako osoba starajúce sa o dieťa myslím do 6 rokov, takže nikto nič nemusí meniť 😉 zamestnávateľ len oznámi, že si z MD prešla na RD a nahlási prerušenie sociálnych poistení...

mia1111
4. máj 2010

greguska - presne to myslím, že zamestnávateľ oznámi, že som z MD prešla na RD. Len neviem, či ho o to treba požiadať, alebo to urobí automaticky - keďže mi účtovníčka vystavovala papier, že po skončení MD som nenastúpila do zamestnania - tak o tom, že mi skončila MD by mali vedieť a urobiť to automaticky, nie? Dík

greguska
4. máj 2010

áno, urobí to automaticky 😉

mia1111
4. máj 2010

greguška - dííííík 😀

mimina25
4. máj 2010

pekny den,
chcela by som Vas poprosit o radu ako je to v mojom pripade moje dieta bude mat v oktobri 2010 3 roky za aky cas by som mohla znovu otehotniet /musi tam byt tych 270dni -NP/ aby som mala narok na zvyseny RP. Dakujem

mitani
6. máj 2010

ahojte maminky, dnes sa celý deň vŕtam na stránke úpsvar a keďže som už statočne z toho domýlená, mám na vás otázku (kto sa v tom vyznáte lepšie ako ja) a prosím si polopatistickú odpoveď, pretože mám týždeň pred pôrodom a nejako slabo mi zapína ☹ žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa - formuláre + potvrdenia od lekárov (gynekológ + detská) + rodný list na úrad práce, hej? po 28 dňoch dožitia bábätka. inak veľmi nechápem, že žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa a žiadosť o príplatok k príspevku ??? to sú dve rozličné dávky? nejde len o jedno "kočíkove?" ďalej mám otázočku, po skončení vyplácanie materského (28 týždňov) podávam žiadosť na úrad práce o rodičovský príspevok? s potvrdením zamestnávateľa, že som nenastúpila do práce? naposledy som tieto veci riešila pred takmer piatimi rokmi a mám dojem, že to bolo úplne iné, tak ma prosím uveďte do obrazu, či som tie náležitosti pochopila správne. ďakujeeem!

greguska
7. máj 2010

mimina25,
na posúdenie či máš nárok na mateské, sa obdobie poberania rodičovského príspevku ráta, takže by si to mala spĺňať,ak otehotnieš v najbližšej dobe...
ale nie som si istá na 100 %, radšej sa ešte opýtaj 😅

alexka2011
7. máj 2010

Ahojte, potrebovala by som poradit. Som v osmom tyzdni tehotenstva, termin porodu mi vychadza na december 2010. Momentalne som evidovana na UP, od 7.12.2009. V predchadzajucich troch rokoch od 20.11.2OO6 do 20.11.2009 som poberala rodicovsky prispevok 164e mesacne, kedze som predtym nikde nepracovala. DNP si platim od maja 2010 z maximalneho vymeriavacieho zakladu. Narok na zvyseny RP mi nevznikne, pretoze uz nestiham tych 270 dni. Ale chcem sa opytat, mozem po tych 270 dnoch ist na marodku?A ak ano, tak budem dostavat aj RP? Velmi pekne dakujem 🙂