Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

alusha
1. okt 2009

bmmz, ano do konca roka 2009 budes poberat 165eur, potom poziadas o zvyseny, myslim, ze to nebude treba specialne dokladovat, lebo ziadat si bude kazda matka...

a ak otehotnies druhy krat pocas trvania rodicovskej dovolenky, kym ti prve dieta nedovrsi 3 roky, budes mat znova narok na matersku aj na vyssi RP

petusko
1. okt 2009

rose sme asi v rovnakej situacii. pred prvym tehu som si platila nemocenske, takze som dostavala vyssiu MD. potom som otehotnela pocas RD a narok na materske pri druhom synovi mi nepriznali 😒 preto som teraz velmi zvedava, ci mi priznaju vyssi RD. nech uz je ako je, kaslem na to, len sa zbytocne rozculujem.
ziadost si podam a uvidime, co mi odpisu.

maznacik007
1. okt 2009

petusko tebe nepriznaju... 😒

rose u teba zavisi od toho ci si pri malej dostavala materske.. resp. ci tvoj pracovny pomer stale trva.. ak ano.. tak potom dostanes to zvysene..

maznacik007
1. okt 2009

a ak otehotnies druhy krat pocas trvania rodicovskej dovolenky, kym ti prve dieta nedovrsi 3 roky, budes mat znova narok na matersku aj na vyssi RP

toto plati len ak pracovny pomer stale trva.. nie ak vam vznikol narok z DNP /pri prvom dietati/ resp. bol pracovny pomer na dobu urcitu.. a pod.

kocurko1
1. okt 2009

Caute,
takze viete mi potrvrdit podla poslednych 2 stran Vasich prispevkov?:
1. Ked sa mi narodila dcerka v maji tohto roku, teraz nastupujem na rodicovsku a moj pracovny pomer stale trva a planujeme druhe babo do 1,5roka, nepotrebujem si kvoli zvysenemu rod. prisp. pre 2. babo platit DNP?
Kvoli vymeru na 2.materske sa mi DNP neoplati, lebo som mala max zaklad.
Mna zneistelo, co hovoril Hrusovsky v relacii Na telo, ze po retazovej materskej rodicia nemaju narok na zvysene rodicovske.

2.A kedze za okt, nov a dec. t.r. budem poberat 165eur, musim ist znova na Urad prace, aby mi to zvysili na 265eur?
Ciganky, co prepiju rodicovske sa viac vyznaju v paragrafoch, nez ja. Budem rada, ak mi potvrdite, ci som spravne pochopila. Dik

alusha
1. okt 2009

kocurko, ak otehotnies pocas RD, mas znovu narok na materske aj zvyseny Rp

v januari pojdes na urad prace a poziadas o zvysenie

petusko
1. okt 2009

aha tak na toto som nenatrafila nikde... ze :

ak otehotnies druhy krat pocas trvania rodicovskej dovolenky, kym ti prve dieta nedovrsi 3 roky, budes mat znova narok na matersku aj na vyssi RP
toto plati len ak pracovny pomer stale trva.. nie ak vam vznikol narok z DNP /pri prvom dietati/ resp. bol pracovny pomer na dobu urcitu.. a pod.
takze smola, nie je co riesit 😒

kocurko1
1. okt 2009

Super, dakujem vsetkym.

eliem
1. okt 2009

ahojte,viete mi prosim vas niektora pomoct,pred porodom som bola na urade prace pol roka.predtym som pracovala 6 rok.v zahranici v severnom irsku ale kedze som chcela rodit tuna aj tuna chodit na poradne tak som tam skoncila a tym padom som nemala narok na ziadne peniaze na vyse,ale mam narok na to zvysene od noveho roka.vdaka

jajka78
1. okt 2009

maznacik a u mna nevies ako to bude, na predchadz.strane som pisala.vdaka

anib
1. okt 2009

ahojte, a čo v prípade, keď som bola SZČO od 5.9.2005 do 24.09.2009, platila som povinne nemoc.poistenie od 7/2006 aj DNP od 2/2008, materska mi vysla z oboch poistení, kedže som mala splnených tych 270dní, teraz v septembri 2009 som kvoli naroku na RP živnosť pozastavila, DNP si nadalej platím, čo ak otehotniem napr.budúci rok 2010 - ako by mi vyrátali materske a nasledne RP ?
/čisto teoreticky, ked este nie je nic schválené/ 😉

salvinka
1. okt 2009

viete co by mna zaujimalo???
"po starom" ak ste nemali narok na materske alebo bolo nizsie ako rodicovsky, tak ste mohli poziadat urad prace o rodicovsky prispevok hned od narodenia dietata..
ako to bude teraz?? ak mam narok na materske a vyjde mi nizsie ako tych 256eur taktiez mozem poziadat o dorovnanie??

maznacik007
1. okt 2009

jajka pokial to dobre chapem ze si nastupovala na matersku ale PP trva len do oktobra.. tak by som si na tvojom mieste zacala platit DNP a pozor este pred otehotnenim...

marcelirv
1. okt 2009

Ahojte maminy ja sa chcem spýtať ked som už od roku 2004 na rp mám nárok od 1.januára na zvýšenie toho rp?

jajka78
1. okt 2009

dakujem. a staci z minima ci ako je to? a ak sa schvali ten rodicovsky budem mat narok potom aj nan?

maznacik007
1. okt 2009

eliem nie podla toho co pises by sa ta to zvysenie RP nemalo tykat ☹

marcelirv.. v prvom rade by si musela dostavat materske... pri poslednom dietatku.. a potom plati to len u deti do dvoch rokov takze u teba tiez nie ☹

petrulla
1. okt 2009

maznacik 007,
pises: ak otehotnies druhy krat pocas trvania rodicovskej dovolenky, kym ti prve dieta nedovrsi 3 roky, budes mat znova narok na matersku aj na vyssi RP

A staci otehotniet pocas rodicovskej, kym prve dieta nedovrsi 3 roky ,ci treba stihnut aj porodit do tych troch rokov prveho dietata?
Asi treba stihut aj porodit, ze? Asi len tak prejdem z rodicovskej priamo na dalsiu matersku....či??

kisska
1. okt 2009

anib - malo by to byt tak, ze ak v case nastupu na MD budes splnat tych 270 dni poistenia za posledne 2 roky(doktor ta posle na MD napr. 1.5.2010 na MD a v socialku bude zaujimat obdobie od 1.5.2008-1.5.2010) ak najdu 270 dni poistenia, tak splnas narok na priznanie materskeho=aj narok na zvyseny rodicovsky.
Vyska materskej sa ti bude pocitat podla vysky poistenia v roku predchadzajucom roku, kedy na MD nastupis, cize ak nastupis v 2010, vysku budu pocitat z poistenia zaplateneho v 2009. Ak ich bolo v tom roku viac, tak z posledneho (preto sa oplati zalozit NOVE dnp koncom roka s najvyssim vymeriavacim zakladom).

salvinka - je rozdiel ci mas narok na materske (hoci aj nizsie ako RP) alebo nemas narok. Co sa tyka zvyseneho RP, budes mat nan narok, aj ked ti materske vychadzalo nizsie ako RP a dostavala si dorovnanie.

maznacik007
1. okt 2009

petrulla nedocitala si si to tvoj pracovny pomer musi ale trvat... to je ta podmienka.. staci nastupit na MD

kisska
1. okt 2009

maznacik - vies mi prosim objasnit - ak som stale zamestnana, ale cerpam MD a potom RD, zamestnavatel stale za mna plati odvody z mojho platu, ktory som mala, ked som odchadzala? pocas celych 3 rokov?

alusha
1. okt 2009

kisska zamestnavatel za teba odvody neplati

kisska
1. okt 2009

alusha - to mi prave nie je jasne, lebo v tom pripade by sme ani nemali mat narok na zvyseny RP, ak uz sme doma viac ako 2 roky. Stat za mna plati nemoc. odvody len pocas materskej, ale to je len 6 mesiacov a aj to z minima (co sice na zvyseny RP staci, ale je tam malo dni a pri DNP treba splnit 270 dni samostatne).

maznacik007
1. okt 2009

kisska.. uz to tu pisala gapa...

nie zamestnavatel za teba neplati ale toto obdobie pokial tvoj pracovny pomer trva sa ti rata do obdobia nemocenskeho poistenia.. /do tych 270 dni/ ale neodvzdza sa za teba nic.. preto ti pred nastupom na dalsiu matersku zamestnavatel potvrdi predpokladanu vysku prijmu...

Do obdobia 270 dní sa započítava:

obdobie prerušenia povinného nemocenského poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky

maznacik007
1. okt 2009

neviem ci ti to nevymazu.. ale skus pozriet tu

http://www.socpoist.sk/materske/1293s#kto-ma-narok

alusha
1. okt 2009

kisska, podla par. 49a sa do obdobia 270dni povinneho nemocenskeho poistenia zamestnanca zapocitava obdobie prerusenia povinneho nemocenskeho poistenia zamestnanca z dovodu cerpania rodicovskej dovolenky (to som citovala najnovsie cislo casopisu Mama a ja, akurat tam pisu, kedy ma zena narok na materske a je tam pisane aj o retazovych porodoch, co je nas pripad)

kisska
1. okt 2009

v tom pripade super, lebo uz mam z toho gulas...idem studovat 😉

mzuzka
1. okt 2009

tak uz je definitivne zakon o rodicovskom schvaleny, tu je link

http://ekonomika.etrend.sk/ekonomika-slovensko/...

martinaema
1. okt 2009

e-e to schválila vláda, ešte to pojde do parlamentu

kituska78
1. okt 2009

ahojte, ako stale mam z toho v hlave mis mas:(
chcem sa opytat, ci ma nieco spolocne ak si platim DNP od jula 2009, momentalne som na RD s 1,3mes. dietatom a v aprili cakame druhe babo,predtym som nepracovala, tak budem mat narok na zvysenie prispevku od januara alebo nieeee????? ☹
dakujem

marcelirv
1. okt 2009

mám 4 deti z toho beriem rp na tretie dieta a ten bude mať v decembru 2 ročky to štvrté sa mi narodilo v máji čiže ani vtedy nemám nárok na ten zvýšený rp? ☹