Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

to.beruska
10. dec 2009

ajojte!chcem sa spytat ci mam narok na zvyseny rodicovsky prispevok.viete mi niekto odpovedat.ja som isla 9.1 na pnku.k 30.1 my ale skoncil pracovny pomer.predtym som pracovala styri roky.od toho 9.1 som bola na pnke az do materskej.to jest do 18.9.ale narok na matersku mi zamietli lebo termin sme mali 30.10 a porodili sme az 4.11.tak ideme len na rodicovsky prispevok.tak som chcela vediet ci mam narok na ten zvyseny potom.

maznacik007
10. dec 2009

to beruska.. ak si nemala narok na matersku tak nebudes mat narok ani na ten zvyseny

to.beruska
10. dec 2009

no to ste ma nepotesili.lebo v poistovni mi hovorili ze mam narok na ten zvyseny.

natali1985
10. dec 2009

ja tiež tomu velmi dobre nerozumiem...ktore mamičky maju narok a ktore nie?ja som zamestnana od roku 2004 momentalne to budu dva roky čo som na materskej dovolenke a pracovny pomer so mnou nerozviazali takže pravdepodobne mam pravo na zvyšenie rodičovskeho prispevku...dobre som to pochopila?ak mi bude vediet niekto v tomto poradit napište mi prosim spravu

caruzo19
10. dec 2009

natali,davam link,je to dlheeee,ale velmi zrozumitelne.klikni si na video,bud na materske,alebo rodicak,co ta zaujima

http://www.porada.sk/view.php?pg=skolenie715

maznacik007
10. dec 2009

kocky v podstate je to jednoduche ak ste mali narok na materske mate narok na zvyseny RP ak ste nemali narok na materske tak narok mat nebudete

a ano natali v tvojom pripade ak pracovny pomer trva tak ak otehotnies teraz a pojdes z rodicovskej hned na matersku tak budes mat narok na zvyseny RP na dalsie dieta..

gapa
10. dec 2009

beruška,
nárok na zvýšený RP budeš mať.
Tebe nevznikol nárok na materské preto, že ti k nástupu na mD netrvalo nem.poistenie a ani si nebola v ochrennej lehote s ukončeného NP, lebo v čase ukočenia prac.pomeru/nem.poistenia si nebola tehotná.

Ale predpokladám v období 4.11.2007 až 3.11.2009 si bola nem.poistená aspon 270dní, t.j. u teba v období od 4.11.07 do 31.1.2009 predpokladám si bola. V takom prípade splnaš podmienku na zvýšený RP. 😉

maznacik007
10. dec 2009

to.beruska..

v zakone je napisane ze na zvyseny mas narok bud ak si poberala materske alebo ak si bola najmenej 270 dni nemocensky poistena v obdobi dvoch rokov odo dna narodenia dietata

no pozrela som sa na tie tvoje datumy a vychadza mi ze materske ti nevzniklo z dovodu ze si to nestihla v ochrannej lehote /myslim porod/
takze na teba by sa dala uplatnit ta druha podmienka.. a to je 270 dni v obdobi od 4.11. 2009 az 4.11.2007

takze sa opravujem ak si splnila podmienku 270 dni nemocenkseho poistenia v tom obdobi ako som napisala.. tak ano..

maznacik007
10. dec 2009

rovnako sme to odosielali.. s gapou.. tak prepac...

gapa
10. dec 2009

súhlasím s maznáčik,
ale v tvojom prípade beruska, budeš pre UPSVaR potrebovať potvrdenie zo SP o trvaní nem.poistenia v období, čo sme spomínali.

maznacik007
10. dec 2009

hej aj j aho budem potrebovat... uz som tam volala po novom roku tam mam zajst.. ze mi to daju...

to.beruska
10. dec 2009

baby tak ste ma trosku ukludnili lebo ja som to aj na jednej stranke nasla bud poberas matersku alebo musi byt tych 270 dni a tie mam.a ked som bola na socialke tak tam mi spominala nieco ze ten prispevok by som mala mat.zatial dakujem

fukylove
10. dec 2009

babenky - tie co mate otazky a neviete si dat rada - ako pani Simonka...

ja som dnes rano pisala mailik na socialnu poistovnu k nam do Ziliny, presne som im v maily rozpisala svoj pripad a za chvilku mi prisla odpoved - este doobeda... takze ak nenajdete odpoved na svoju otazku, stoji za to sa opytat priamo tam..
Z vlastnej skusenosti mi vyhovuje mail viac, lebo pri okienku je vzdy vela ludi a navyse tie kocky to tam niekedy zvyknu aj popliest, najma ak sa zastupuju a pod... uz sa mi viackrat stalo 😉

Simona - ak bude zamestnana na zmluvu, zamestnanec za nu odvadza odvody minimalne 270dni za posledne dva roky pred materskou - vznikne jej narok na matersku a tym padom aj na zvyseny RP... inak - ak zaraba menej, mozno by sa jej oplatilo dopredu si platit to doplnkove... aby mala vyssiu matersku, kedze planuje otehotniet az buduci rok 🙂 🙂 🙂
a - este mi napadlo - simonka - odpoved na Vasu otazku tu bola niekolkokrat obmielana... doslova... preto asi p. Mihal nereagoval... a druha vec je, ze skutocne nemoze stihat reagovat jednotlivo na kazdy prispevok...

inak - toto vsetko sa da priamo overit aj v socialnej poistovni, ja ked som sa registrovala, tak mi tam preverili tiez ako mi to vychadza... takze odo mna odporucanie - ked si fakt neviete rady, tak je najlepsie sa opytat tam, kde Vam daju radu priamo od zdroja 🙂

simona55
10. dec 2009

fukylove,ja vam velmi pekne dakujem za ochotu pomoct, 😉 aspon viem ze aj v soc. poistovni sa mozem pitat. tak tam skocim niekedy.este raz dakujem.

gapa
10. dec 2009

fukylove,
súhlasím. Ked je to už na papiery, tak je to predsa iné.

No niekedy aj to treba brať s rezervou. TReba overovať z viacerých zdrojov, ked sa dá. Už sa mi 2x stalo, že aj na otázku mailom nebola 1x úplná odpoved (t.j. nárok bol a oni to tam neuviedli) a jedenkrát tvrdili, že nárok nebude a bol.

elena10
10. dec 2009

Ja si myslím že to vôbec nebudu zvyšovat ak ked tak zase len o 5alebo7eur
toto su len všetko slubi 😀 😎 😝 🤐 🤐 🤐

to.beruska
10. dec 2009

janazuza no prave tam som citala aj ked mi zamietli matersku tak by som mala mat na to narok lebo mam tych 270 aj viacej dni

jozefmihal
10. dec 2009

to.beruska - presne tak, nárok na zvýšený RP budete mať.

to.beruska
10. dec 2009

dakujem Vam velmi pekne vsetkym

dannynka
10. dec 2009

caruzo19-dakujem za link na video.....presne som sa z neho dozvedela co potrebujem,kedze som nevedela na com som... 😉 a teraz uz viem ze narok na zvysený RP mam 😉

diddi
10. dec 2009

a ako to bude,ked mam dvojicky?...stale budem poberat len na jedno dieta???....keby som mala dve deti za sebou porodene,tak poberam na obe...to je hnus!!!

alusha
11. dec 2009

diddi, ani na dve deti za sebou by si nepoberala 2x rodicovsky, len keby boli v trojrocnom odstupe... my budeme takisto poberat len jeden ☹

jamlia
11. dec 2009

Prosím neviete niekto ako to je s novým Príspevkom rodičovi, ktorým štát jednorazovo prispieva rodičovi na uľahčenie vstupu do práce???? Dostane ho matka, ktorá nastúpi do zamestnania hneď po ukončení MD, ktorá vôbec nebude dostávať RP iba materské, alebo je podmienka najskôr poberať rodičovský príspevok, v tom zákone sa to nejak tak píše

jozefmihal
11. dec 2009

§ 3 ods. 5 zákona č. . 561/2008 Z. z. o príspevku na starostlivosť o dieťa:
.
"5) Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na príspevok rodičovi je rodič, ktorému sa bezprostredne pred uplatnením nároku na príspevok rodičovi vyplácal rodičovský príspevok podľa osobitného predpisu"
.
Z toho vyplýva, že príspevok rodičovi sa vyplatí len vtedy, ak rodič poberal aspoň 1 mesiac rodičovský príspevok.

ada11
11. dec 2009

chcem sa spýtať, ak by som chcela poberať RP 256 €, tak musím zrušiť okrem Dohody aj sprostredkovateľskú zmluvu v jednej poistovni, i keď teraz neuzatváram zmluvy? Sem-tam mi príde na účet 8-10 € /cca každý druhý mesiac/ .

jozefmihal
11. dec 2009

Áno.

ada11
11. dec 2009

ďakujem

sisska
11. dec 2009

Prosim o radu - dcerka ma 18 mesiacov, poberam rodic.prispevok. V novembri a decembri 2009 som u svojho zamestnavatela zacala pracovat na dohodu o vykonani prace - z domu (prilezitostne preklady zmluv). Viem, ze ak budem chciet poziadat o zvyseny RP (dcerka bude mat 2 roky v maji 2010), musim dohodu ukoncit. Je vsak mozne nadalej prilezitostne (napr. 2-krat mesacne) pracovat na zaklade Zmluvy o dielo alebo nepomenovanej zmluvy? Musim vtedy tuto zmluvu predkladat na UPSVaR? Vopred dakujem za odpoved.

deni032
11. dec 2009

Chcela by som sa spýtať pána Mihála alebo aj mamičiek, ktoré tomu rozumia.Som na predĺženej rodičovskej dovolenke zo zdravotných dôvodov dieťaťa.Schválenej ešte v roku 2008, do konca 2011.Momentálne chodí dieťa občas do škôlky na 3 hod.Riadne to mám nahlásené.Ja nemám žiadnu zárobkovú činnosť.Ale sa chcem spýtať aké mám možnosti,a či tomu správne rozumiem.1.dieťa nebude v škôlke ale doma s babkou a ja môžem pracovať na dohodu? alebo na polovičný úväzok?Ak chcem poberať rodičovský príspevok.2Ak sa zamestnám na plný úväzok,dieťa bude s babkou,mám nárok na...?Ak sa zamestnám na plný úväzok a dieťa dám do škôlky,mám nárok na...?3.Ak sa zamestnám a odídem v skúšobnej dobe,/alebo po roku/ môžem sa vrátiť na predĺženú rodičovskú alebo by som si ten zdravotný stav musela dať posudzovať znova?Som rozvedená, poberám rodičovský a výživné, chcela by som si nejak privyrábať.Okrem toho študujem diaľkovo VŠ,kde nás evidujú ako denných študentov,má to nejaký vplyv na uvedené?Ďakujem.