Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

gapa
23. feb 2010

mia,
predpokladám nepožiadala o posudzovanie podla nového zákona, tj. stále pre nu platia podmienky, ktoré platili pri vzniku nároku. T.j. môže pracovať dokonca aj na prac.pomer a nárok na RP bude mať, ak dieťa nedá do škôlky.

Ale ak bude robiť na dohodu, tak môže byť dôchodkovo poistená štátom len v prípade, že sa o dieťa stará osobne. Tak to vysvetlujú na soc.poistovni. Lebo dôchodkové poisteníe sa riadi aktuálnym zákonom o RP a jeho definície riadnej starostlivosti.

Ak má s tým probĺém, nech si napíše mail na ústredie UPSVaR, napíše odkedy poberá RP a či bude mať nárok ak bude pracovať na dohodu a o dieťa sa bude starať ... A s odpoved môže potom ukázať na ich pobočke UPSVaR. Majú v tom pracovníčky hokej.

dadka33
24. feb 2010

baby potrebujem este poradit.20 mi prisla 1x zvyseny rp.ale neprisiel doplatok za januar ....Upsvar plati peniaze za mesiac dozadu ,alebo dany mesiac je vyplateny v tom mesiaci? Dufam ze som to dobre napisala 😅
Nechcem tam volat aby som nebola za debila 😖
dik za radu 😉

lalus
24. feb 2010

peniažky, ktoré si dostala vo februári sú januárove 😉 RP sa vypláca mesiac pozadu, takže máš všetko, čo máš mať.

pepies
24. feb 2010

lalus dakujem.
akurat som to vcera pozerala,ze od 2 rokov mozem zasa "normalne" pracovat na dohodu....

len sa mi jedna o sucasnost - asi som sa dobre nevyjadrila - mala by som nastupit teraz do prace ihned a nikde som nenasla, aka je to ta skratena dohoda, viem, ze nie je celomesacna a ze vtedy o zvyseny RP nepridem ....

Lalus nevies mi prosim poradit, ci je to niekde vymedzene, kolko je to hodin v mesiaci prip. aka ja v tomto pripade vyska max. prijmu? Je tato skratena dohoda niekde blizsie specifikovana?
Dakujem. 😉

gapa
24. feb 2010

pepies,
nie je pravda, že ak prestaneš poberať zvýšený RP, že môžeš celý mesiac pracovať na dohodu a o RP neprídeš.

Len mamičky, ktoré nepožiadali o zvýšený RP a poberajú RP státle podla znenia starého zákona o RP môžu pracovať na dohodu bez toho, aby prišli o RP (s dôch.poistním štátom však môžu mať problém,ak sa osobne počas práce na dohodu o dieťa nestarajú)

A maminy, čo začali poberať RP od r.2008 a nepožiadali o zvýšený RP môžu dokonca pracovať na prac.pomer a poberať RP nadalej.

T.j. vždy záleží podla ktorého zákona o RP poberáš RP, či podla toho, čo platil do 31.12.2008, podla toho, čo platil v r.2009 alebo podla Zákona o RP účinného od 1.1.2010. Ak si požiadala o zvýšený RP, tak je to jednoznačne ten posledný (účinný od 1.1.2010) a tam celý mesiac vykonávat prácu na dohodu nemôžeš ani po skončení poberania zvýšeného RP.

mia1111
24. feb 2010

Gapa, ďakujem.
Myslela som si, že je to tak. Prečítala som si zopár príspevkov, ale je tu toho veľa a ja sama som t.č. na materskej, tak nemám čas sa tomu tak povenovať, ale chcela som jej pomôcť.

Len ešte nerozumiem ohľadom toho dôchodkového - ak bude robiť, tak v čase, keď bude v práci - bude pri dieťati buď manžel, alebo babka. Môže to tak byť? Dieťa nebude v škôlke. Keď to takto bude - bude dôchodkovo poistená štátom?

A ešte jedna vec - keďže poberá len ten klasický RP - ona by mohla pracovať "normálne" celý mesiac na plný úväzok, tak ako pred nástupom na MD? (to som netušila, ak som to teda správne pochopila).

lalus
24. feb 2010

pepies, nemyslím, že je niekde stanovené koľko môžeš robiť a koľko zarobiť. Podstatné je, aby tá dohoda nebola od prvého do posledného dňa v mesiaci. Daj si ju napr. na dva týždne a každý mesiac obnovovať.

caletian
26. feb 2010

Ahojte,
chcem sa opýtať na pasívny príjem a poberanie rodičovského príspevku. Materská mi končí teraz 27. februára a od 28. februára 2010 budem poberať zvýšený rodičovský príspevok. Mám naň nárok, aj keby som mala pasívny príjem zo sprostredkovateľskej činnosti? O dieťa sa budem starať 24 hodín denne, fyzicky ani psychicky nebudem vykonávať prácu, ale zo svojej vybudovanej štruktúry budem poberať pasívny príjem.
Ďakujem za odpoveď.

gapa
26. feb 2010

caletian,
bohužial si netrúfam odpovedať,

skúsila by som napísať dotaz na ústredie UPSVaR (tiež som sa tak pýtala na preplatenie dovolenky a odstupného počas poberania rodič.príspevku). V podmienkach sa hovorí o vykonávaní zárobkovej činnosti, tak snád by to nemalo vadiť. Ale nech to máš priamo od nich a na papieri. 😉 Ale napíš im trochu podrobnejšie.
Daj potom vedieť, napr. IP 🙂 teda ak chceš

katuska3
28. feb 2010

ahojte ja uz mam v tom teda riadny hokej. Chcem sa opytat,ak by mi vedel niekto poradit. JA poberam rod. prispevok od roku 2008, ziadost o zvysenie som si poslala aj som dostala ale len do 2 marca 2010 mi patri kedze dcerka ma dva roky a teraz neviem ,mozem robit na dohodu? od marca napr. kedy uz nebudem mat narok na zvys. rod. prispevok? alebo nie, nemozem robit na dohodu?

lalus
28. feb 2010

katuska3, nie nemozes robit na klasicku dohodu celomesacnu ako si bola zvyknuta. Ani ked uz nebudes mat narok na zvyseny rodicovsky prispevok.

pozri stranu 86, posledny prispevok je odo mňa a tam som skopirovala pre peppies z blogu p. Mihala, ze aky prijem mozes mat.

lalus
28. feb 2010

no a ked ma mala narodky 2.3. tak by si ten zvyseny rodicovsky mala dostat este aj za marec, t.j. v aprili.

petrucikaaa
28. feb 2010

ahoj maminky, potrebovala by som poradit. V januari som dostala RP 180 euro. Ak som dobre pochopila, tak zvýšený RP je 256 euro. Podľa toho mi za január patrí doplatok 76 euro, ktorý mi mali vyplatiť spolu so zvýšeným RP vo februári? doplatok za január 76 euro + zvýšený RP za február 256 euro = 332 euro. Spolu mi mali teda vo februári vyplatiť 332 euro? Dostala som totiž menej. Moooc dakujem za radu, som z toho uplne blbec.

lalus
28. feb 2010

petrucika, peniaze, ktoré si dostala v januári, sú za december 2009

a peniaze, ktorí si dostala v polke februára sú za január...tak som nepochopila, čo Ti chýba...To je zatiaľ jediný RP, ktoré sme všetky na SK tento rok dostali, keďže je stále február....všetky máme zatiaľ len vyplatený január.
Vo februári si teda mala dostať januárových 256 + 19 eur rodinné prídavky (ak ich máš nahlásené Ty a nie Tvoj manžel)

katuska3
1. mar 2010

dakujem za odpoved

gapa
1. mar 2010

petrucikaa,
súhlasím s lalus, len trochu poopravím sumy

rodič.príspevok + rodinné prídavky sa vyplácajú mesiac pozadu. Niekde ich vyplácajú v súčte=jedným bankovým prevodom, niekde osobitne príspevok a prídavky.

za 12/2009 vyplatené v januári 2010
RPrispevok = 164,22eur
RPrídavky = 21,25eur na dieťa

za 1/2010 vyplatené vo februári 2010
zvýšený RPrisp. = 256eur
RPrídavky = 21,99eur na dieťa

gabima
1. mar 2010

RP podla poctu deti!!! Ked mas 2 deti tak 21,99 x 2 :o)

lalus
2. mar 2010

gapa 😀 no vidíš, ani som nevedela, že máme prídavky 21,25 eur 😅

mne to chodí naraz ako jedna suma, myslela som, že je to štandard na všetkých úradoch 🤐

zuzu611
3. mar 2010

baby poradte platim si dobrovolne nemocenske poistenie s maximaleho vymeriavaceho zakladu chcem sa spytat ci niektora z vas nevie ci mam narok na rodicovsky prispevok? 😉 🙂 😵

lalus
3. mar 2010

zuzu...nepochopila som otázke 😅 ...prečo by si nemala? Keď máš dieťa a materskú si už skončila a si na rodičovskej dovolenke......

dobrovoľné nemocenské sa platí kvôli materskej, ktorá sa Ti vypočítava podľa zaplateného poistenia...rodičovský príspevok je paušál, ktorý neovplyvníš.....

...ak otázke porozumel niekto iný, určite odpovie 😀

natinka228
4. mar 2010

awoooj maminky...možno to viznie blbo a určite sa to tu už milion krat rozoberalo ale ja som stoho uuplne vedla........každu chvilku mamm rodit a teras neviem ako stym rod.prispevkom...........otehotnela som ked som študovala tak som skolu nechala a nikdy som ani nerobila...a tak neviem ci mam narok na to rodicovske co sa zvysovalo abo dostanem tych 100 daco evro.....vobec neviem maminky pomožte mam v tom miš masš diky 😀

maznacik007
4. mar 2010

natinka dostanes RP vo vyske cca 165 Eur mesacne plus 21 Eur rodinne pridavky

natinka228
4. mar 2010

aha takže to co sa zvisovalo nepadda na mna???? a ja som pocula že to dostavaju take ako som ja.....

maznacik007
4. mar 2010

nie to co sa zvysovalo sa teba netyka... tyka sa to len zien ktore pre porodom odrobili aspon 270 dni alebo si platili dobrovolne nemocenske poistenie do socialnej poistovne...

a podla toho co si napisala tak teba sa zvyseny RP netyka

malamamicka
8. mar 2010

ajijte mamicky,,,,do aprila mam matersku,kedy mam poziadat o ten prispevok,,,aka ziadost to je co v nej je...dakujem za odpoved

asinedka
8. mar 2010

ahojte hviezdy.. chcem sa opýtať, v januári 2009 som porodila dcérku, polroka som poberala materskú, potom od cca júla som poberala rodičovský 164eur.. a od januára poberám 256eur... no a minulý týždeň som zistila, že som znovu tehotná... takže... ja by som mala dostávať 256eur do dvoch rokov mojej dcérky, alebo sa mi to predlžuje aj na to druhé dieťatko, ktoré sa narodí cca v novembri 2010 a do jeho dvoch rokov??!! keď som medzi nimi vôbec nerobila? iba pred prvým bábädlom.. ďakujem.. 😉

lalus
8. mar 2010

asinedka, ak si stále zamestnaná, len na RD (teda nedostala si výpoveď), tak sa Ti viac oplatí ukončiť RD so staršou a ísť na novú materskú s mladším bábom. Tam budeš znovu dostávať pol roka materskú, ktorá bude vypočítaná z toho istého základu ako prvá, teda by mala byť plus-mínus rovnaká suma (teda ak splnaš všetky podmienky, nemocenské poistenie a pod) a potom budeš pokračovať na RD s mladším a budeš dostávať 256 eur do jeho dvoch rokov a 164 eur do jeho troch rokov a rodinné prídavky na obe deti.
Vieš ako dlho si tehotná? Neoplatí sa Ti doplácať si dobrovoľné nemocenské poistenie, ak máš menší ako maximálny VZ? Stíhaš to do nástupu na MD? Pre viac info skús pozrieť tému "dobrovoľné nemocenské poistenie".

asinedka
8. mar 2010

takže ak som to správne pochopila.. mám sa znovu zamestnať - ukončiť RD, alebo tých 8 týždňov pred pôrodom mám požiadať o ukončenie RD a znovu vypísať papiere na MD dať potvrdiť u Dr. a zaniesť do roboty? no momentálne by som mala byť v nejakom 6 týždni..

a ešte nechápem to s doplácaním nemocenského poistenia ako či sa mi to oplatí?!... 😕

asinedka
8. mar 2010

a kukala som aj tú tému dobrovoľné nemocenské poistenie, ale keĎ si mi už začala radiť ty tak mi to ešte trochen dovysvetľuj a potom sa pôjdem informovať aj tam.. 😝

gapa
8. mar 2010

asinedka,
je podstatné odkedy dokedy ti trval prac.pomer. Resp. aké si mala nem.poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom (zatial len predpokladaným)