Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

simona55
12. jan 2010

a ja som iba to iste spravila, ako miah, svoje meno ,bydlisko,proste adresa a podpis,a ok a uz len cakat co bude dalej. 😉

gemar
12. jan 2010

Ďakujem Vám GAPA a KATUN za vaše odpovede- len teraz ako vysvetlím úradníčkam, že oni si zle vysvetlili zákon, dokonca aj vedúca oddelenia ktoré mi dáva ten rodičovský príspevok povedala, že nemôžem robiť. Poslala som email, na stránku UPSV A R som zvedavá kedy mi odpíšu? a čo , ak mi odpíšu tak akon mi vy radíte , že tento nový zákon sa na mňa nevzťahuje, vytlačím si to a odnesiem tým pracovníčkam,nech nezavadzaju. Teraz som už dala výpoved, dokonca majú už druhu pani na upratovanie, rozhodnem sa vratiť -ja budem za sprostú
, že neviem čo chcem, odídem a potom sa vrátim. Pondelok ma firma odhlásila zo soc., poisťovni. Ešte rozmýšlam, ked sa odhlásim ja sama z dôchodkového dajú mi zaplatiť celý mesiac január odvody? Potom by som si neprispievala ani to minimum, nezapočítalo by sa mi to obdobie. Taká perlička mne v apríli končí táto predlžená materská. Som už na nervy z tohto všetkého od piatku sa mu celý život obrátil hore nohami a ešte stále neviem čo mám robiť.

maznacik007
12. jan 2010

zuzin... mozes poberat bud materske alebo rodicovsky.. tieto davky sa nedaju poberat sucasne
a ano budes mat narok na materske aj pri druhom dietati..

potom sa ti pozastavi RP na starsie dieta a budes poberat materske na mladsie

malamamicka
12. jan 2010

mamicky nastupila som na md,dnes som zistila ze budem dostavat 170eur,,,,skoro mi bolo do placu,,,,ja nebudem dostavat 256eur,,,,,,az po pol roku budem dostavat tuto ciastku,,,,,,hm...ale nechapem akol moze byt materska mensia ako rp

standa82
12. jan 2010

Malamamicka,
musia ti to doplatiť.Toto som ti okopírovala z článkov:
"Čo ak je materské nižšie ako RP

Ak má rodič nárok na materské, ktorého výška je však nižšia
ako výška rodičovského príspevku, rodičovský príspevok sa
vypláca vo výške rozdielu medzi rodičovským príspevkom a
materským (budete potrebovať potvrdenie zo Sociálnej poisťovne
o výške materského)."

"Ak je materská nižšia ako RP, tak úrad práce vypláca od mesiaca, kedy sa dieťa narodí, RP vo výške 256 eur mínus suma materskej.
.
Napríklad ak máte materské 150 eur, tak od januára 2010 (ak sa dieťa narodí v januári 2010) budete mať nárok na RP vo výške 106 eur.

betula54
12. jan 2010

malamamicka.....ak je vyska tvojej materskej nizsia ako vyska RP, automaticky budes dostavat doplatok k materskemu! Je to uplne klasicky bezny postup.
Ked Ti po pol roku materska skonci, budes dostavat normlane RP.

edusik
12. jan 2010

malamamicka, preboha ved ti tu piseme viacere to iste. Na MD dostavaš 170Eurod socialky + dorovnanie z úradu prace. a ked pojdes na RP tak zas budes mat tych tvojich 256Eur. Aj teraz aj potom. A na vyššiu matewrskú nestačí "len" pracovať ale hlavne mať lepší príjem, vtedy by si mala viac ako 170Eur. Držím palce nech ťa pri vybavovaní netrafí šľak, alebo úradničky z teba 😀

edusik
12. jan 2010

Ináč baby, ja mám taký pocit, že malámamicka je len nejaký provokatér, ved ked vie robit s netom, nemoze byt taká jednoduchá a písať dokola také kraviny...

vieraj
12. jan 2010

edusik, mne pripada moc jednoducha 😀

kocurko1
12. jan 2010

Mylsim, ze si z nas malamamicka ,dela prdel,. Ale nech, ved sa raz zaradi medzi nas obycajnych rodicov, ktori si nemozu dovolit mat hocikedy deti, aby im to financne vyslo a aj ich vedeli vychovat 😉

dadka33
12. jan 2010

ahojte kocky viete mi povedat preco na UPSVARe v TN chce po mne pani aj potvrdenie od zamestnavatela??? 😕 vsetky tu pisete ze ste vyplnili tlacivo a bolo a ja musim mat vybavovacky ☹

viete to niekto vysvetlit? 😖

betula54
12. jan 2010

dadka....tieto zienky Ti to nebudu vediet poveda.
Ja robim na UPSVar a mi to normlane pytame od zien, je to interna norma.....jendou z podmienok je aj to, že žena na RP pracovat nemoze, nemoze mat žiadny prijem zo zavislej činnosti....preto pytame ten doklad z prace.
Je to prikaz a hotovo, nezamyslame sa nad tym. Je uplne zbytocne zamyslat sa nad niecim, nevieme kam s nohami rukami a ked uz ta zena pride, hned jej povieme aby od zamestnavatela vypytala doklad ze nevykonava zar. cinnost, ze je na RP.
Nemeni sa len RP, ale aj pridavky, co je nenormlane kvantum roboty, nie je cas zdovodnovat matkam, svagrom, otcom, svokrom, alebo susedom preco taketo tlacivo a preco nie taketo....
Ale ak mas zamestnavatela niekde daleko, kludne ich popros nech Ti to tlacivo poslu postou, o tie penoaze neprides, do pol roka sa RP da bez problemov doplatit.

tin007
12. jan 2010

betula zjavne ma kazda pobocka inu internu normu, pozrite si tlacovu spravu upsvar http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/8434145BB68D... je tam uvedene, ze ak uz niekto dokladoval narok na materske, tak mu staci poslat pisomnu ziadost o zvysenie. ziadne tlacivo od zamestnavatela tam nie je spomenute, asi by si to mala ukazat nadriadenym

betula54
12. jan 2010

tin007....vytlacim si to, ale mne veduca nepodpise priznavacie rozhodnutie bez dokladov, ktore treba priložiť k ziadosti...kazdy urad si robi po svojom, ako vzdy. niekto ma ziadosti uz medzi sviatkami pripravene, niekto nema este vobec.

betula54
12. jan 2010

narok na materske uz dokladovala kazda zena, ked ziadala o nomrlany stary RP.
Ten mi uz nepytame...myslim z poistovne, mi pytame len od zamestnavatela, lebo to v starych spisoch nemame.

natalii6
12. jan 2010

chcem sa Vas opytat kde na nete najdem tlacivo k tomu novemu rodicovskemu prispevku?

renabr
12. jan 2010

Prosím vás, čo robiť ked materská by vyšla cca 5000 sk, a ten zvýšený rodičovský je viac? Dá sa odmietnuť materská a chcieť ten vyšší rodičovský? A ako sa v takom prípade postupuje?

kisska
12. jan 2010

renabr - ked ti pride zo socialnej poistovne rozhodnutie o vyske materskeho, treba s tym ist na UPSVaR a ziadat doplatenie do vysky RP. Tam ti uz povedia co vsetko k tomu potrebujes, ale toto rozhodnutie je zaklad.

natalii - nikde, bud ti to daju priamo na UP, alebo si napises sama jednou vetou, zalezi od tvojej pobocky.

zuzkalenka
12. jan 2010

ahojte chcela by som sa poradiť či aj ja mám nárok na zvýšenie rodičovského príspevku keď som od júna 2008 nezamestnaná?

luciamo
12. jan 2010

Ahojte kocky, som este na materskej, ale ta mi konci vo february. Zaroven sa planujem vratit do zamestnania, kedze novy zakon umoznuje dostat 25 % z RP jednorazovo pre zeny, ktore sa rozhodnu pracovat, chcem to vyuzit. Moja otazka je, ci staci, ze poziadam o RP trebars 26.2. a 1.3 sa odhlasim s tym, ze som sa zamestnala..? Vyplatia mi tych 25%? A tie percenta budu pocitane z vyssieho RP /kedze som bola zamestnana/ za 2 roky a rok mensi alebo ..? Ak nahodou firma o pol roka krachne tych 75 % mi daju uz len z nizsieho RP? Velmi pekne dakujem za odpoved.

kisska
12. jan 2010

luciamo - malo by to byt tak ako pises. Dokonca ziadat nemusis, lebo tebe ho uz budu schvalovat automaticky. Akurat treba dat pozor aby si mala nan narok aspon 1 den - cize ak ti materska skonci 28.2. a ty 1.3. nastupis do prace, narok na RP nebudes mat vobec... a ani na 25%. Plus si pozri este prispevok na starostlivost o dieta - ak das dieta do jasli, babke so zivnostou, profi opatrovatelke, budes mat narok na tento prispevok vo vyske preukazanych nakladov na dieta az do vysky 164€ mesacne.
A ked firma krachne, dostanes 75% prispevku podla toho, kolko bude mat mala prave rokov...

emjee
12. jan 2010

edusik a co ak je sivocka na tom presne tak isto ako ty - mozno si roky platila dobrovolne nemocenske poistenie, aby aspon nieco na md resp. dostala a dostane prd 😒 iba kvoli veku dietata - myslim, ze o tom bola ta veta "co moje dieta urobilo tomuto statu"

edusik
12. jan 2010

emjee, keby si platila, mala by max MD ako ja - ale čo by vyriešila? MD je MD a RP zas druhé..... Ospravedlnila som sa a vysvetlila som svoju reakciu-tie odvody boli len príklad toho čo urobiť lepšie, nemienim stracať čas blbosťami s tebou.. keby bolo keby... to bol seriál,že?! 😉 Chodím sem aby som sa poučila resp. možno aj poradila, nie naťahovala sa s matkami

edusik
12. jan 2010

kisska, luciamo - akurát dnes som sa týmto začala zaoberať, tak v tom ešte nemám veľmi jasno - keď bude mať malá rok a 2 mes., tak plánujem nástup do práce a malá ide do jaslí. Zatiaľ som zachytila len, že jasle sa v podstate preplácajú -ak to tak môžem nazvať, a že ja mám nárok ešte na 25% z RP. Na tých 25% je nejaká podmienka? Myslela som že ide o jednorázový príspevok, ale ked píšete, že po návrat na RP by dostávala už len 75%, tak tu ide o vyplácanie 25% mesačne k platu? troška som sa teraz poplietla...

a čo sa týka toho príspevku na starostlivosť - na úrade, ked som ti teraz bola po papiere na RP, sa tri žienky nevedeli zhodnúť, či sa bude preplácať vo výške nákladov podľa starého RP alebo toho 256Eur, keďže ja budem dostávať ten vyšší (MD mi končí 24.1.), a na to vošiel do kanclu ich kolega a povedal že 256, lebo ja automaticky nabehujem na túto sumu... ale asi ešte neboli dostatočne poučený a majú v tom zmätok, tak neviem či tomu veriť, alebo si to zisťovať ďalej - Ďakujem za rady.

gapa
12. jan 2010

edusik,
príspevok na star. o dieťa je max do výšky nižšieho RP, čo sa valorizuje (je tam uvedené nejako tak, že max.vo výške a odvolávka na zákon o RP § 4 ods.1, čo je t.č. 164,22eur a bude sa valorizovať po novom vždy od začiatku roka), určite nie z vyššieho.

a tých 25% sa vypláca jednorázovo za obdobie do ukončenia poberania RP (nadratajú všetky mesiace)

edusik
12. jan 2010

ďakujem pekne gapa, takto som si to myslela aj ja, keď som sa ich to pre istotu pýtala..,

položím básnickú otázku : prečo Ty hneď vieš reagovať na nové veci, a pomaličky na celom odd. úradu práce v Prešove sa nezhodnú 2 zamestanci v jednom názore???? Tto sa mi stáva pravidelne, a ked si ešte k tomu niečo zisťujem v Košiciach a mamča v Prešove, tak zväčša stále máme rozdielne info - a to nie len ÚPSR (aby som nekrivdila ) ale to isté bolo na Daňovom, na Sociálke... Školia tých ľudí vôbec????

jozefmihal
12. jan 2010

Prezradím, prečo gapa vie tak dobre reagovať na nové veci: Lebo mala v škole dobrého učiteľa .-)

mishka9999
13. jan 2010

Dobry den

Chcem sa spytat ci dostane tiez zvysenu prispevok ked clovek zo strednej skoly isiel na matersku ale nerobil ziadnu pracu iba chodil do skoly ci ma aj on narok dakujem

maznacik007
13. jan 2010

mishka nie nedostane

malamamicka
13. jan 2010

AHOJ KOCURKO1....sa uvedom som matka ako kazda ostatna,,,mam 21rokou,,a moj synek je pre mna vsetko,,,,,,len som sa spytala viac krat,,,co je na om na to je ten foruim,,,,dobre,,,bud taka laskava a neurazaj ma,,,,,a dakujemvam ostatne mamicky,,,,chcela som to pocut od viacerych,,,