Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

tin007
14. jan 2010

dahlia vo vynimocnych pripadoch mozno preplatit najviac 5 dni dovolenky (mam podobny "problem" asi 18 alebo viac dni dovolenky)

tin007
14. jan 2010

siouxie: 1. bude mi v takejto situacii moct byt vyplateny zvyseny rodicovsky prispevok za mesiace januar-februar 2010, pocas ktorych budem zostatok D cerpat? ak budes cerpat dovolenku cast mesiaca (nemoze to byt cely mesiac), napr. 10 dni, tak ti prislucha aj RP za prislusny mesiac. otazka je, v akej vyske (ci ten zvyseny 256 alebo 164)
2. nebude sa to povazovat za prijem? neviem, mam rovnaku otazku
3. treba to socialke oznamit nejakym tlacivom? socialke nie, to by mal urobit zamestnavatel (aj zdravotnej poistovni,neviem ako je to s dss), ale ty to budes musiet nahlasit upsvar (nahlasis prerusenie poberania rp a potom ukoncenie a navrat spat na RD)

ja planujem ist v priebehu par dni za mzdovou uctovnickou u nas vo firme, spytam sa, inak sa mozes obratit na gapu (ma temu dakujeme gapa)

tinna88
14. jan 2010

Ahoj, vie mi niekto poradit?
Som zamestnana ( pred materskou som bola 1,3roka),ale som na materskej. 16.3.2010 nastupujem na rodicovsku dovolenku, ale pracovny pomer mi bude stale trvat. Len budem doma na rodicovskej dovolenke.
Mam narok na zvyseny RP? DAkujem

tin007
14. jan 2010

tinna ak poberas materske, tak odpoved je ano, ked skoncis poberanie materskeho, chod na upsvar, budu chciet RL dietata, jeho kopiu (mozno aj dve), potvrdenie zo SP, ze si poberala materske, niekde chcu aj vidiet vypis z uctu, ci karticku k ucut, kam bude chodit prispevok. najskor si zavolaj na prislusny upsvar a zisti si telefonicky co treba, aby si tam nemusela chodit viackrat

tinna88
14. jan 2010

tin007 a nevadi ze mi bude pracovny pomer stale trvat? sice budem doma na RP?
DAKUJEM🙂

tin007
14. jan 2010

tinna to, ze budes stale v PP je ok, len nebudes moct pracovat (ani brigadne), lebo by si dostala ten nizsi prispevok 164 E

libby
14. jan 2010

tinna88- budes mat narok na zvyseny prispevok,

a to je dobre,ze ti pracovny pomer stale trva, teraz si vlastne len na "dovolenke" 🙂
a dieta musi mat do 2 rokov.

-musis vsak zajst na prislusny Urad prace soc. veci a rodiny a podat ziadost o zvysenie.

tiriel
14. jan 2010

prepáčte, v tejto oblasti sa nevyznám,len sa chcem opýtať,či sa zvýšenie týka aj dieťaťa nad 2roky? teda syn ma 26mes. a dalšie budeme mať v auguste

standa82
14. jan 2010

Tiriel, nie teba sa to pri synovi netýka.

miskakiska
14. jan 2010

Toto som našla na stránke pána Mihála:
Rodič môže mať príjem zdanený podľa § 8 zákona o dani z príjmov – čo sú príjmy príležitostné. Rodič tak môže mať napríklad príležitostný príjem na základe zmluvy o dielo alebo zmluvy podľa § 51 Občianskeho zákonníka.
Keďže nárok na RP za kalendárny mesiac je aj vtedy, ak rodič spĺňa podmienky na priznanie RP len za časť kalendárneho mesiaca, znamená to, že rodič môže mať príjem aj z príjmu na dohodu o vykonaní práce, dohodu o pracovnej činnosti, či dohodu o brigádnickej práci študentov, ak takéto dohoda netrvá celý kalendárny mesiac ale len časť mesiaca.
Podala som si žiadosť o zvýšenie príspevku nakoľko moje dieťa nemá ešte dva roky.
Mám tomu chápať tak,že pracovať na dohodu môžem,ak táto bude platná len jeden mesiac,budem robiť napríklad len 10 dní z mesiaca a následne sa na ďalší mesiac spíše nová zmluva?Na úrade mi povedali,že pracovať nemôžem vôbec ani tak ako to tu popisuje pán Mihál.Preto sa Vás pýtam či ste ešte niektorá po takejto možnosti pracovania pátrala.Ďakujem

tiriel
14. jan 2010

dakujem... pekný den

emjee
14. jan 2010

zuzickai neviem, pozri temu https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

sioux - preplatit ti ju nemoze, musis si ju vycerpat - bud hned po skonceni md alebo az po skonceni rd - vela zamestnavatelov tlaci na zamestnakyne, aby si ju vycerpali hned po md - lenze ked nastupis na dovolenku to mas akoby si zacala pracovat a nie som si celkom ista, ako je to potom s moznostou dat vypoved zo strany zamestnavatela a pod. - uz sme to riesili tu https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
alebo kuk aj https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

mikynka
14. jan 2010

Takze tie mamicky ktore neboli nemocensky poistene 270dni pred porodom nemaju narok na zvysenie R.Prispevku. Ja si myslim ze je to trosku na hlavu my ostatne mamicky sa mozeme ist past aj detickami na pasu mozno nam kravicky coto nechaju. Proste hroza :(

tin007
14. jan 2010

mikynka napis Tomanovej, tu zbytocne vyplakavas

bmmz
14. jan 2010

podla zakona mam narok na zvyseny RP ale v blogu p. Mihala citam ze nesmiem mat ani prijem z DNP... ako to je ak budem mat vyplatene osetrovne s dcerou ... na RP som so synom .... tak nebudem mat narok na zvysenu RP ... upresnim ze nikdy to netrva dhlsie ako jeden mesiac ..

dik za info

zuzc
14. jan 2010

ahojte, vedel by mi niekto poradit?
chcela by som sa spytat na moj konkretny pripad- Od porodu- juna 2009 poberam RP, kedze pred porodom som bola 8 mes. nezamestnana, nevznikol mi narok na matersku. Predtym som bola zamestnana 2 roky.Takze nesplnam podmienku -poberania materskej, ale splnam podmienku ze som bola za 2 roky pred porodom 270 dni nemocensky poistena, kedze zamestnavatel za mna odvadzal. Vztahuje sa aj na mna zvysenie rodicoskeho prispevku? na urade prace aj na socialnej poistovni v mieste mojho bydliska mi nikto nevedel odpovedat,,

celestina
14. jan 2010

bmmz
Je pravda, že nemôžeš mať príjem za ošetrovné alebo PN, ale rodičovské ti patrí celá aj za 1 deň nároku. Napr. 1.2. nie si PN ani OČR a tak za február máš nárok na rodičovský. 2.2. sa dáš vypísať a budeš vypísaná až do 30.3. Za toto obdobie ti patrí nemocenská. 31.3. si zasa na rodičovskej a v ten jeden deň nemáš príjem z OČR ani PN a preto ti patrí rodičovský aj za marec. 😉

celestina
14. jan 2010

zuzc
Pravdepodobne ti netrval pracovný pomer a nebola si ani v ochrannej lehote pri nástupe na materskú, preto ti nepriznali materskú a tým pádom nebudeš mať nárok ani na zvýšený rodičovský príspevok. ☹
Stačilo sa ti prihlásiť hoc na jeden deň na dobrovoľné nemocenské poistenie a dostávala by si materskú / hoc minimálnu/ a mala by si nárok aj na zvýšený rodičovský.
Škoda.

pepppe
14. jan 2010

kisska mne konci zmluva 11.2 . to je pol roka co som tu a predtym som robila do marca2009 v jednej restike,zhruba 5 mesiacov,ale to bolo na prelome 2008 a 2009..potom bolo pol roka pauza a teraz mamm toto,to sa tiez rata???

maznacik007
14. jan 2010

zucz podla mna ano.. treba ist na socialnu poistovnu pod ktoru patri zamestanavatel.. anech ti daju potvrdenie o obdobi prihlasenia sa do nemocenskeho a dochodkoveho poistenia..
potom im to normalne vycisli.. ze dajme tomu

dieta sa narodilo 12.6.2009 teda obdobie je 11.6.2007 do 12.6.2009 a v tomto obodbi im normalne zrataj pocet dni podla toho potvrdenia..

celestina prihlasenie na DNP by jej vobec nepomohlo v case ked uz bola tehotna.. lebo by musela mat min. 270 dni
jedine ze by sa zamestnala.. potom by sa tie obdobia scitovali..

a to co popisujes s ocr este nemaju uplne ujasnene... a potom to bude dost narocne.. lebo musis nahlasovat kazdu zmenu cize ti musia vydat rozhodnutie o odobrati RP a potom znovu o priznani..

marcelkatt
14. jan 2010

baby, teraz som na materskej, mám 2 ročného syna. Poberám RP od začiatku, lebo som nepracovala pred nástupom na MD. No vlastne od poberania RP platí odvody za mňa štát nie? Tak ak by som otehotnela, nebudem mať nárok na zvýšený RP? Iba ak by som si platila to DNP???? Ako to je viete presne koho sa to týka a koho nie?

miah
14. jan 2010

maznacik, prave vcera mi baby pisali, "pokiaľ máš ukončený PP, potom sa k dňom z DNP pripočítajú dni nemoc.poistenia z ukončeného zamestnania. Ak ti PP trvá, 270 dní musí byť splnených aj z DNP."
tak ako to vlastne je? 😕 😅

celestina
14. jan 2010

maznacik007
Ale pomohlo, pretože v tom čase už bol zákon o sociálnom poistení novelizovaný a do dní nemocenského poistenia by sa jej zarátali aj dni predchádzajúcich poistení v období dvoch rokov. Ale nebudem sa tu hádať. Ja čítam a školím sa. Potrebujem to v svojej profesii. 😉

zuzc
14. jan 2010

maznacik007, presne to som spravila bola som v socialnej poistovni -a pytala som si potvrdenie za posledne dva roky - za ktore dni mi bolo odvadzane nemocenske, to mi odmietli dat, ze take potvrdenia oni nedavaju! nemaju ani šajnu čo s tým robiť, ale že už tam par žien bolo presne s týmto istým problémom.. tak dufam, že do 30 juna sa to nejak vyrieši, lebo dovtedy si možeš uplatniť nárok na tento zvýšený rodičovsky 🙂 pisala som aj na ine fora, zatial ziadna odozva..

celestina
14. jan 2010

miah
Je to tak ako ti baby písali. Ak si chceš uplatniť nárok z dvoch poistení, tak potrebuješ v obidvoch splniť 270 dní. Ak iba z jedného tak ti stačí mať dokopy 270 dní.

miah
14. jan 2010

dakujem za objasnenie, zase som o nieco mudrejsia 😉
nevies mi nahodou odpovedat aj na moju otazku v DNP - je posledna? 🙂

celestina
14. jan 2010

zuzc
Pre priznanie zvýšeného rodičovského by si musela poberať materské a mať o tom aj rozhodnutie zo sociálnej poisťovne. To znamená, že túto podmienku nespĺňaš a tým pádom ti nárok nepriznajú. Ale aj motyka občas vystrelí a ja ti prajem, aby v tvojom prípade vystrelila a aby ti ho priznali.

popelka
14. jan 2010

ahojte koceny ja si myslim,ze by mali zvysit aspon na 400.eura ved mi ako zeny si to zasluzime,no nie.co to je taky zaklad to je o nicom,to tak akurat na plienky.o nicom.ahojte....

marcelkatt
14. jan 2010

Zvýšená suma RP 256 €

Na zvýšenú sumu RP vo výške 256 € mesačne bude mať nárok osoba, ktorá spĺňa podmienky na priznanie RP uvedené vyššie a ktorá na dané dieťa pred RP poberala materské (prípadne obdobnú dávku v inom členskom štáte EÚ) alebo bola v posledných 2 rokoch pred narodením dieťaťa najmenej 270 dní nemocensky poistená.

Je pritom jedno, či materské poberala z povinného nemocenského poistenia zamestnanca, SZČO alebo z dobrovoľného nemocenského poistenia.

Nárok na sumu 256 € potom je až dovtedy, pokiaľ dieťa nedovŕši dva roky. Kalendárny mesiac, v ktorom dieťa dovŕši dva roky, je posledný mesiac, za ktorý sa vyplatí zvýšená suma 256 €.

No ja som materské nepoberala, ani som si neplatila DNP. Ako to je ak je žena na MD, no poberá RP od začiatku, plati štát za ňu nemocenské poistenie, či nie?