Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

lalus
8. mar 2010

gapa, vymenili sme si s asinedkou niekoľko IP - objasnili sme si všeobecné veci, že čo to DNP vo vzťahu k materskej robí a určite každú chvíľku napíše svoju konkrétnu situáciu do témy o DNP 😀 lebo až tak hlboko moje vedomosti nesiahajú 😅

kessy11
9. mar 2010

ahojte, vie mi niekto poradiť čo treba spraviť ked končím MD 20.3.2010, kam treba čo zaniesť, ake tlačiva vypísať, kde sa zahlásiť, bola som na sociálke podať prihlášku a RLFO a vyplnila som oznamenie sporitela o účasti na starob.dôchodk.poistení, ale chcela by som vedieť čo treba splniť pri prechode na RD a pri žiadosti o RP?? DAKUJEM

zuzanka1983
9. mar 2010

Prosím vás vie mi niekto poradiť alebo povedať na čo mám nárok?Po škole som bola SZČO v roku 2005 som nastúpila na materskú dovolenku to som poberala RP celé 3 roky do roku 2008.Po ukončení MD nezamestnaná do 31.12.2009 a teraz od 1.1. 2010 SZČO .Ďakujem

deina79
10. mar 2010

chod sa nahlasit na DNP ihned aby si dostavala vyssiu matersku opat 6 mesiacov, podmienka 270dni platenia si musi byt ale splnena!

zuzanka1983
10. mar 2010

Na na to je už neskoro .!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!A neviete mi niekto prosím poradiť či môže okrem mňa a manžela poberať niekto iný /moja mama/ RP na moje dieťa????A ja by som pokračovala v SZČO?????

gapa
10. mar 2010

zuzanka,
nemôže. To by si musela dieťa osvojiť, či také niečo.

uci
11. mar 2010

ahojte, tak ja len chcem doplnit ako som dopadla, ked som isla zaniest dohodu o vykonani prace na urad - mala som ju na par dni v marci, tak som to tam radsej zobrala ci to potrebuju alebo nie a ani to nechceli, ze kedze to nema ucinok na poberanie RP, tak im to nemusim vobec ani davat
tak snad to niekomu pomoze sa zorientovat 😉

uci
11. mar 2010

ale som krepa lebo som sa zabudla opytat ako je s tym RP co mi dosiel este v starej vyske 😖 no ale ved to uvidime uz za par dni co nam dojde za sumu tento mesiac, ze jo? 😝 ak by to aj teraz bolo po starom, tak tam budem musiet asi zase zajst 😠

sisulka7
13. mar 2010

Chcem sa len spytat, kedze som nastupila na rodicovsky az v januari 2010, tak mam automaticky zvyseny a nemozem pracovat na dohodu. Je sanca pracovat nejakym inym sposobom a poberat aj rodičovsky?

hava77
14. mar 2010

ahojte, gapa prosim ta chcela by som sa spytat na jednorazovy prispevok.
hned po materskej som nastupila do prace a dostavam 25% zo "starej" materskej. kamaratka mi povedala ze mozno mam narok aj na jednorazovy prispevok, ale na upsvar mi povedali, ze kedze som nebola ani jeden mesiac na rodicovskej tak nan nemam narok, prosim ta je to pravda? lebo sa tam nevedeli nejak dohodnut ci ano alebo nie 😖

lalus
14. mar 2010

sisulka, tu je napísané, aký príjem z práce môžeš mať...ak si to vieš zariadiť, tak si niečo z tých možností vyber:

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodi...

gapa
14. mar 2010

hava,
ak si vôbec nečerpala RP, tak podla mna nemáš nárok na jednorázový príspoevok

didiana333
14. mar 2010

gapa,prosím odpovieš mi?

MD mi končí 23.apríla a do práce nastupujem 1.mája,takže na RD budem sedem dní...budem mať nárok na ten jednorazový príspevok? Ďakujem.

hava77
14. mar 2010

gapa dakujem, uz sa mi ozvala aj jedna kocka do ip a asi naozaj na to narok nemam, aj ked je to podla mna trochu diskriminacne 😒

luciamo
14. mar 2010

Hava, ak mozes, vrat sa na rodicovsky aj na 2 dni a potom sa vrat do prace. Vtedy tych 25 by si mala dostat.. Skus to ale este raz overit na urade

luciamo
14. mar 2010

Didiana, ano budes mat narok. Staci, ze si na RD 1 den. Ja osobne som bola 2 dni 🙂

jajka78
15. mar 2010

prosim vas, ako je to s RP ak mi este nebola preplatena dovolenka za rok 2009? skoncil mi PP na dobu urcitu v okt.2009 a stale mi ju zabuda preplatit.idem jej to znovu pripomenut(personalistke), len ci nepridem o RP? pripadne je to lepsie dat ako odmenu, ci? dakujem

didiana333
15. mar 2010

Ďakujem lucia,potešila si ma 😀

nelibaba
15. mar 2010

dobry den
mam otazku ohladne zvyseneho rodicovskeho prispevku. s priatelom si planujeme zalozit jednu firmu (s.r.o.), kde by som mala 20% podiel vo firme. bola by som tam len spolocnicka / spolumajitelka, konatel by bol priatel. moja otazka znie, ci by som mala aj napriek tomu narok na rodicovsky prispevok a ked hej, tak v akej vyske. teraz dostavam cca 5000 sk a mam moznost poziadat o zvysenie prispevku na cca 8000 sk. podla uradnicky by som mozno mala narok na tu nizsiu (5000sk) s tym, ze nepoziadam o zvysenie rodicovskeho prispevku, kedze v pri zvysenom su podstatne prisnejsie kriteria na poberanie prispevku. ale ani uradnicka mi nevedela presne povedat...
vie mi niekto pomoct s touto otazkou?

vopred dakujem

tinad
16. mar 2010

Maminky, 2.12.2009 sa mi narodil syncek, kedy si mam poziadat o zvysenie RP? dokedy mam vlastne matersku?

holm
16. mar 2010

Ahojte.

Gapa alebo ine znale zienky,ja mam na vas tiez otazocku.

Moje dieta bude mat 2 roky v juli. Doteraz som si este o zvysenie RP nepoziadala,stale zvazujem pre a proti nakolko som posudzovana este podla roku 2008 a mozem popri RP pracovat nielen na dohodu,ale i na trvaly pracovny pomer. Mam v umysle pockat do maja alebo juna a potom poziadat o zvysenie,ak sa mi dovtedy nevyskytne praca.
Lenze,prave ma oslovil byvaly zamestnavatel,ci by som im neprisla pomoct na par dni v mesiaci.
Otazka znie,ak by som to prijala a pracovala len tych par dni v mesiaci,mohla by som si i tak v tom 5 ci 6 mesiaci poziadat o zvyseny RP-samozrejme so spatnou platnostou od 1.1.2010?
Dakujem.

katussamus
16. mar 2010

Ahojte,

neviete mi niektorá poradiť, ako to bude. Teraz som na RD, malý bude mať v marci 2 roky a požiadala som si za 3 mesiace o zvýšenie RD, ktoré mi uznali a aj vyplácajú. Teraz uvažujeme nad druhým bábom, ak sa zadarí a vyjde to tak, že budem ešte na Rd, vznikne mi zas nárok na 2 roky na zvýšeny RD alebo len klasický?

Veľmi pekne ďakujem za veše názory 🙂

uci
16. mar 2010

holm: podla mna mozes pracovat ale len na dohodu a aj ta musi byt "kratkodoba" = nesmie prechadzat do ineho mesiaca a musis aspon jeden den v mesiaci nepracovat aby si splnila narok na poberanie RP aj podla noveho zakona, o zvyseny RP mozes potom poziadat aj spatne az do konca juna myslim

holm
16. mar 2010

Uci, dakujem. 🙂

mima300
16. mar 2010

Ahojte, nemám nárok na vyšší rodičovský príspevok. Kolko je ten nižší + prídavok na jedno dieťa ? Poslali mi peniaze na účet a zdá sa mi to nejak málo ☹

lalus
16. mar 2010

mima je to cca 164 eur + 21 eur prídavky

lalus
16. mar 2010

katussamus, závisí od toho, či si ešte zamestnaná, t.j. pracovný pomer trvá (len si na RD) a ak nie si, či si nemocensky poistená....
Ak Ti pracovný pomer trvá a mala si pri prvom nárok na materskú, tak tak isto to bude aj s druhým...materská a následne zvýšený rodičovský do dvoch rokov dieťaťa. Potom do troch rokov ten nižší RP.

pampuch333
16. mar 2010

Ďakujem 🙂

sendy10
16. mar 2010

Prosim vas pekne o radu, prepacte dlzku prispevku, ale velmi potrebujem poradit, kludne mozte aj IP:

Dostala som tieto dni ponuku od svojho zamestnavatela na spolupracu. Ponukli mi pracu, ktoru mozem vykonavat aj z domu, zatial mam predbezne informaciu - na skrateny prac.uvazok. Osobne stretnutie prebehne az bud.tyzden, do telefonu som ziadne ine informacie nedostala.
To co som si medzicasom zistila, tak by som zhrnula nasledovne, aby som zohladnila vsetky pre a proti:
- pracou na skrateny uvazok (SPU) by som seba dostala do nevyhody, nakolko sa jedna o pracu len na par mesiacov, t.j. nemuseli by potom so mnou podpisat zmluvu na plny uvazok a mali by lahsiu cestu pripadne sa so mnou aj rozlucit a nechat si za mna napr. pani na zastupovanie (cisto z praktickych dovodov, je zaucena)
- zaroven by som si mohla skomplikovat aj pripadne druhe tehotenstvo (zatial v stadiu uvahy), nakolko by sa mi potom materska pocitala zo skrateneho uvazku, teda aj z cca polovicneho platu
- ako je to s dovolenkou, pripadne inymi pracovnymi vyhodami riadneho pracovneho pomeru (napr. gastrace) pri SPU to neviem...
- pri SPU by som prisla o cely rodicovsky prispevok

Z toho mi vyplyva:
- pracovat na dohodu - prosim ak je to spravna uvaha, napisali by ste mi podmienky - napr. pocet hodin/tyzden resp. mesiac, ako si mam vypocitat odmenu, ak sa ma na nu spytaju...
- na co si mam dat pozor uz konktrentne v DVP (ak sa teda na nej dohodneme) - tu mam povinnost si platit odvody ja? A ako pritom postupovat?
- mam narok napr. na gastrace, dovolenku...?
- nakolko som si poziadala o zvyseny RP, tak som bola "preklasifikovana" na posudzovanie podla zakonov od 1.1.2010 a teda nemozem subezne pracovat popri RD, RD by mi odobrali, dostavala by som 40,06 € (prispevok na starostlivost o dieta + prispevok rodicovi 25% z RP do 3 rokov dietata jednorazovo) po dobu prace, potom by som opat nabehla na poberanie vo vyske 75% RP
- syn by nechodil do ziadneho predskolskeho zariadenia
- \"neohrozila\" by som si pripadne dalsie tehotenstvo (matersku, rodicovsky a nasledny nastup do prace)

Spravila som si vypocet, ak by som od 1.4.2010 nastupila na dohodu na 3 mesiace, kolko dostanem od statu formou RP do 3 rokov dietata, tak mi vyslo, ze ak nenastupim do ziadnej prace, tak dostanem o 455,82 € VIAC, ako ak nastupim, co je 151,94 € mesacne menej, teda na dohodu by som mala potom asi mat aspon 350,- € brutto, aby som bola v nejakom pluse...
Su prosim moje uvahy spravne?
Budem Vam velmi vdacna za Vase rady a pripomienky.

lalus
16. mar 2010

sendy, neodpoviem Ti na všetko, ale aspoň na niečo...

-prácou na skrátený úvazok si fakt teraz viac poškodíš ako pomôžeš...prišla by si o RP. a aj ostatné veci, čo píšeš sú v podstate rizikom.

- východisko pre Teba je dohoda (pozor nesmie trvať celý mesiac a môžeš pri tom stále ostať na RP!!!). ...v dohode musíš mať dohodnutý počet odpracovaných hodín a mzdu (hodinovú, paušálnu...to je jedno). Podľa zákona môžeš na dohodu o vykonaní práce odpracovať 350 hodín ročne a na dohodu o pracovnej činnosti 10 hodín týždenne...viac nie. Tak na to pozor - aj či to zamestnávateľovi bude stačiť...známej sa stalo, že sa dohodli na 10 hodín týždenne za určitú mzdu a potom jej dávali toľko roboty, že nad tým trávila celé noci a boli z toho v práci zbytočné trenice, lebo zaplatiť jej viac nechceli 😖. Ale to je už skutočne na vzťahoch medzi Tebou a zamestnávateľom, ak sa viete dohodnúť, tak aj toto vyriešite.
- za dohodárov zamestnávateľ odvody neplatí, Ty stále zostávaš na RP, t.j. povinné poistenie (zdravotné a dôchodkové) za Teba platí štát. Ak by si na RP zostať z nejakého dôvodu nemohla, tak si odvody platíš pravdepodobne sama.
- ako dohodár nemáš nárok na stravné ani na dovolenku
- mne z dohody ani nestrhávali preddavky na daň (vedela som, že nedosiahnem vyššiu sumu ako je nezdaniteľné minimum, tak je to zbytočné)

...no dúfam, že som Ti aspoň trošku pomohla svojou odpoveďou.