Rodičovský príspevok sa zvýši od januára 2010!

nika2007
17. jún 2009

Občan a štát
Rodičovský príspevok sa napriek kríze zdvojnásobí
ses, Pravda | 17. júna 2009 6:01
Sľubované zvýšenie rodičovského príspevku na úroveň minimálnej mzdy od januára nasledujúceho roku bude. Aj napriek prepadajúcej sa ekonomike. Tvrdí to ministerstvo práce, hoci s návrhom na zvýšenie príspevku mešká. Už o pol roka by tak rodičia mali dostávať namiesto súčasných 158,67 eura (4 780 Sk) najmenej 295,50 eura (8 900 Sk) mesačne. Taká je totiž súčasná výška minimálnej mzdy.
🙂 🙂 🙂

malamamicka
27. jan 2010

ahojte mamicky,,vsetky skoro ste sa domna pustili ye som blba,ale je to tak.moja materska je 170eur,a kazdy mi povedal ze materska nemoze byt mensia ako rodicak..ale moja neni....lebo to sa neprirovnava tomu yvisenemu ale tomu yakladnemu.....aby ste vedeli.......vsetky maminky

gapa
27. jan 2010

zuzapavla!!!!!!!!!!!!!!!

ešte ma napadla jedna súvislosť s tým, čo som písala, teda v neprospech mojej rady, prihlásiť sa pred nástupom na MD na DNP.
Totiž ak si bude na teba uplatnovať odpočítatelnú čiastku manžel, tak výška materského sa ráta do prímmu manželky. Rodičovský príspevok však nie. Takže z tohto pohladu je výhodnejšie poberať len rodičovský príspevok a nie materské.

Nič nie je jednoduchá a všetko má svoje pre a proti. Záleží od toho, čo uprednostníš.
Ak sa prihlásiš na DNP z vyššieho VZ,
- budeš nem poistená cca 168dní bez platenia poistného,
- môžeš príp. poberať vyššie ošetrovné, čo musíš oznámiť na UPSVaR
- budeš poberať materské od nástupu na MD a v mesačnej výške cca 176eur, čo musíš uviesť ako príjem pri uplatnení odpočítatelnej čiastky u manžela
- ale musíš si vypísať prihlášku, príp. zmenu a odhlášky v SP a platiť poistné

(nemôžem to už upravovať, lebo malý mi to zase zruší,

aja7
27. jan 2010

Ahojte kocky a poradcovia 😉

citala som si vasu diskusiu, ale som cim dalej tym viac zmätena 😲

Od decembra 2007 som na MD, maly sa narodil februar 2008. Bola som a dalej som riadne zamestnana, momentalne cerpam rodicovsku dovolenku.
Od septembra tohto roku chcem ist do prace, maly do statnej skolky. Budem mat narok na tych 164e (do jeho 3 rokov), ktore dostavam teraz, aj ked zacnem pracovat? samozrejme ak si teraz nepoziadam o zvysenie na tych 256e.

dakujem 🙂

sysik
27. jan 2010

ahojte babky. chcela by som vas tiez poprosit o radu. ja byvam v anglicku ale poberam rodicovsky prispevok ten mensi na druheho syna. syn ma teraz 11 mesiacov. predtym ako som otehotnela s nim som bola doma s prvym synom, tkory mal 2 a pol roka ked sa my druhy syn narodil. tak som dostavala rodicovsky na neho predtym. ale nevedela som ze som sa mohla tiez prihlasit aby mi oni platili do dochodkoveho a vtedy by som asi mala prav na ten vyssi poplatok. ale oni ma automaticky neprihlasili na dochodkove pri prvom synovi? a tu v anglicku sa o mna stara manzel a neviem ci si platim nieco. viete mi poradit, ci mam pravo na zvysenie alebo nie? dakujem za kazdu radu.

gabikaaarka
28. jan 2010

Dobrý deň vie mi niekto poradiť?
skúsila som aj novú tému ale nikto nereagoval tak som sa k vám sem šupla možno niekto bude vedieť? 😕
Mám 12 ročnú dcéru v pestúnskej starostlivosti (poberám pestúnsku odmenu a pestúnsky príspevok dieťaťa+ rodinné prídavky a bonus) S manželom máme podanú žiadosť na ďalšie, ale tentoraz malinkaté bábo tiež formou pestúnstva. Sledujem vo fóre príspevky Prišli k nám. Ale tam tiež túto tému rozoberali viaceré a viac krát, ale myslím si že každý tam radí niečo iné.
Rada by som vedieť či mám nárok na RP súčasne spolu s pestúnskou odmenou ak to druhé dieťa bude malinké? ak by sa dalo rada by som poprosila aj p.Mihala keby sa vedel vyjadriť ďakujem. 😉

helka101
28. jan 2010

Ahojte maminky, ešte vas idem poprosiť o radu.. Kedže pracujem na zmluvu, teda pracovny pomer len tri mesiace, (teraz 3.februara) mi padne skušobna doba, a mam zamestnanie take, že ma doktor pravdepodobne vypíše na rizikove, teda PN.. bude sa mi ratať tych 270dní a budem mať teda narok na ten zvyšený RP? 😕

a ešte sa chcem raz opytať, či nieje možne si priplacať do socialnej poistovni vyšší odvod, aby som dostala zvyšenu matersku, aj ked som si to neplati dlhšie ako tych 270dní? 😕 dufam , že som tonapísala spravne.. Lebo niekde som to čítala na diskusií, že si to jedna maminka začala priplacať v 24tt, ale vyšiiu sumu a pekne to stihla a mala narok na vyšiiu matersku 😉
dakujem za odpoved 😉

katarinagk
28. jan 2010

Ahojky, aj ja teda pridavam otazku, lebo som z toho nejaka zmatena.... Maly sa narodil v 10/2008, od 4/2009 poberam rodicovsky prispevok( som stale zamestnana), teraz som ziadala o zvyseny rod. prispevok.... V 04/2010 nastupujem do prace, maly ide do sukromnych jasli...... Ako to teda vlastne je? Je mi jasne, ze zvyseny rodicovsky prispevok dostavat nebudem ( z toho sa zrejme ta alikvotna cast nanaklady na jaslicky nerata, ze? ) Budem teda ziadat o dalsi prispevok na starostlivost o dieta ( co je vlastne max. do vysky tych 164 EUR ? ) ? chapem to spravne? Pani na urade prace vravela, ze takto by to malo byt.... Spominala ale aj nieco take, ze keby som pracovala iba na dohodu, ze by mi ponechali zvyseny rod. prispevok???? Ale tymto si sama nebola velmi ista....Prosim, poradte... Dakujem a zelam krasny den

gapa
28. jan 2010

katarinka,
nie je pravda, čo ti tvrdila. Bola by to pravda, ak by si nepožiadala o zvýšený RP, lebo vtedy by si bola posudzovaná stále podla zákona, počas účinnosti ktorého si požiadala o RP. Ake ked si požiadala o zvýšenie RP, tak už budeš posudzovaná podla zákona účinného od 1.1.2010. Ale aj keby si nepožiadala o zvýšený RP a pracovala na dohodu, štát a ani zaemstnávatel by za teba neplatili poistné.
Ak by si nastúpila do práce a aj dieťa do jaslí až od 2.4.2010 (t.j nie od 1.4.2010), tak by si mala nárok na zvýšený RP ešte aj za 4/2010 😉
Od 5/2010 by si už mala nárok len na prísp. na star. o dieťa do výšky preukázaných nákladov max. do výšky 164,22eur (táto suma platí pravdepodobne do 12/2010, potom sa možno o nejaký cent zmení)

katarinagk
28. jan 2010

takze v podstate je to uplne jedno, lebo tak, ci tak by som dostala iba tych 164 Eur.... , ze?Ano, do prace nastupujem az 6-teho, prave kvoli tomu, aby mi dali prispevok este aj za april... (zaciatok aprila je aj tak velka noc ... ) dakujem velmi pekne : )))

annie13
28. jan 2010

chcela by som sa spytat, rozhodnutie o zvyseni ci uz ano alebo nie by malo prist domov postou, ked som si podala ziadost, kedy asi?
uz to prislo niekomu?

nadhera
28. jan 2010

ano- uz davno mam doma. 😀

zuzana17
28. jan 2010

mne ešte nič neprišlo 😒

zuzapavla
28. jan 2010

gapa, wow, lepšiu radu som si nevedela ani predstaviť a už vôbec nie že od koho, fakt vrelé dík, si úplná špička... Ešte raz dík... 😉

nadhera
28. jan 2010

budem musiet mailnut na UPSVaR, ci automaticky v aprili mi znizia na 164, alebo opat dat ziadost.

pokial nemate rozhodnutie, lovky zatial akoze nie su priznane, ale este to ma cas, vyckajte.

zuzana17
28. jan 2010

mne povedali, že automaticky mi RP znížia na 164€

persica20
29. jan 2010

Dobry den pozdravujem vsetky co su na tom tak zle ako ja. Vydala som sa za Cecha a minuleho roku v septembri sa mi narodila dcera tak som si na Slovensku poziadala o vsetko ohladom penazi na dieta pretoze v Cechach som na to nemala narok z dvoch dovodov nesplnovala som trvaly pobyt a nemala som poistovnu viac nez 270 dni tak som v Cechach o nic neziadala. Teraz som na MD uz viac nez pol roka a este som nedostala ani korunu a stale mi nic nechcu priznat vraj som si o vsetko mala ziadat v Cechach a teraz uz s manzelom zijeme tu na Slovensku a stale trvaju na tom aby som si o vsetko ziadala v Cechach aj ked tam uz nezijem. Ja uz ani neviem co mam robit zo zufalstva neviem z coho mam zivit svoju malu dcerku. Este ma na Michalovskom urade pridelili k NAJCHYTREJSEJ osobe na urade pani JUHASOVEJ ktora tam je jedina bez titulu dufam ze pani Juhasova moze dobre spavat a ma z coho zivit svoje deti ta pani je tak STRASNE OCHOTNA ze sa na vas tvary ze ju v pracovnej dobe zase dakto otravuje, zlata to pani.

sonya16
29. jan 2010

no ale to je fakt zaujímavé. Moja sesterka sa s manželom a deťmi v lete vrátila z usa a priznali jej všetko

macka23
29. jan 2010

Ahojte,

taj ja len prezradim zienkam v podobnej situacii...ze uz mi prislo rozhodnutie a vyssi prispevok mi priznali 😉

/moja situacia v skratke: poberala som matersku z UK, ale rodila som na SK/

lilly9
31. jan 2010

može mi niekto poradiť možem poberať zvýšený rodičovský príspevok ak mam príjem z prenájmu bytu.O dieťa sa riadne starám nikde nepracujem Ďakujem

calixia
31. jan 2010

Persica, tak to čo píšeš je podľa mňa na právnu poradňu a vôbec Ti túto situáciu nezávidím. Neviem v tom chodiť, ale pán Mihál a GAPA majú legislatívu v malíčku a hádam Ti poradia. Veď to neni možné, aby si nedostávala vôbec nič. Pracovala si pred materskou na Slovensku alebo v ČR ? Ak áno, tak za Teba zamestnávateľ platil odvody, takže tam by problém nemal byť... len neviem, či nebudeš musieť požiadať aj o slovenské občianstvo pre malú... no neviem čo ešte, ale takto to predsa nemôže byť, veď aj tie naše rómske občanky dostávajú na MD peniažky od štátu, a to vôbec nepracujú, len rodia deti, tak to nechápem prečo Ty by si nemala mať nárok... 😠

zaira1407
31. jan 2010

Prajem dobry podvečer!Chcela by som vas poprosit o radu...dufam,že to dobre rozpisem 😅
na zaciatok: som zatial studentka vysokej skoly(denne studium),zatial nie som tehotna,ale s manzelom sa na tuto temu uz dlhsie rozpravame,takze babo planujeme.Momentalne som na zaciatku druheho semestra v druhom rocniku...babo som si naplanovala na zaciatok "snaženia" 🙂 na december a ak by nam vyslo malo by byt v septembri 2011,tak ak ratam a vsetko by slo podla planu v juli by som mala mat BC za sebou...teraz k materskej dovolenke: ak dobre viem materska je nieco nad 250€ ak mate odpracovane 2 roky alebo zaplatenych 270 dni (ale neviem kam 😅 ci do zdravotky alebo socialky). Ja som takyto pripad:po maturite som rok pracovala ale iba nieco cez 180 dni mam ratane ako zapoctove. Ost.bolo brigadne tak by som chcela vediet ci mi do tych 270 dni staci doplatit zvysok teda nieco okolo 90 dni ,alebo musim odrobit este do 2 rokov chybajuce dni ,alebo zaplatit plnu sumu 270 dni (co podla mna staci doplatit tych 90 dni ale pre istotu sa pytam)nakolko ja by som to babo chcela hned cize radsej by som doplatila a chcela by som vediet kolko to vychadza na 1 den € a kolko by to bolo tych 270 dni - €.
a ci si to mozem zacat platit teraz alebo az ked skoncim skolu
(Mgr.by som chcela externe ) Dakujem velmi pekne z celeho srdiecka 🙂 ...prajem pekny zvysok vecera!

pepppe
31. jan 2010

dobry vecer,,,mam taku otazku,uz som tu raz pisala,ale ja som ztoho jelen,,,,neviem ci mam narok na zvysenu RP,,,,,neviem ako sa to rata,viem ze musim odrobit 270dni,ale neviem aka dlha doba sa berie,ci to je rok ,alebo dva,,lebo teraz som zamestnana pol roka,,,od augusta 2009,,predtym som bola asi pol roka na urade a na prelome 2008 a 2009 som asi 5mesiacov robila,,,pomoze mi niektora?dakujem vopred 😒

janka0025
31. jan 2010

zaira1407,skús si preštudovať trošku pár posledných stránok, určite to tam najdeš...píše sa to tu stále dookola
Za posledné 2 roky najmenej 270 dní zaplatených na nemoc. poistení ( t.j. sociálka)

zuzana17
31. jan 2010

pepppe, tých 270 dní sa berie za posledné dva roky pred narodením dieťaťa 😉

gapa
31. jan 2010

persica,
udala si málo údajov. V čr si nemala 270dní splnených, no predpokladám v čase nástupu na MD si bola v čr zamestnaná na prac.pomer. Ak si aj 270dní nemala splnených v čr, tak sa ti mali prirátať dni nem.poistenia v sr, ak si nejaké mala v období dvoch rokov pred pôrodom, t.j. ak si napr. porodila 20.9.2009, sleduje sa obdobie 20.9.2007-19.9.2009. Zo slovenska by si ale potrebovala potvrdenie, neviem či musí byť E 304 alebo s čechmi stačí len bežné potvrdenie dní nem.poistenia, to už ti mali povedať v čr. T.j. tiež si myslím, že nárok na materské si mala žiadať v čr.
Ostatné príspevky neviem, to treba každý zvlášť brať. A tiež podla toho, či kde bol manžel zamestnaný v čase narodenia dieťaťa. Myslím, že ak bol manžel zamestnnaý v čr a dieťa bolo v čr, tak nárok na rodinné prídavky by si mala mať v čr, dokedy nezačal pracovať na Sk. Ale toto o rodinn. prídavkoch netvrdím, že je pravda. Tak isto treba zvlášť zistiť nárok na rodič.príspevok, čo ale nebude predpokdlaám problém, ak už materské vybavíš. Ale bez podania žiadosti o materské a teda bud zamietnutia ho asi tiež nevybavíš.

T.j. určite na tvojom mieste si podám najprv žiadosť o materské v SP zamestnávatela.
ale bohužial so zahraničím namám skúsenosť, takže ti velmi neporadím. Ale určite v prvom rade ak si si nepodala prihlášku na dôchodkové poistenie štátom v SP podla bydliska, tak to urob čo najskôr, lebo toto sa spätne vybavi nedá. Zober si kopiu rodného listu a urob si kopie toho, čo vypíšeš (alebo vypíš tlačivo RLFO a vyhlásenia 2x) a na jedno si daj potvrdiť prevzatie soc.poistovnou, aby si mala doklad o odaní prihlášky.

O jednorázový príspevok na UPSVaR odbor soc.vecí a rodiny treba požiadať do 6mesiacov od narodenia dieťaťa, tak to si ustráž!!! Hned sa popýtaj na rodinné prídavky....

pepppe
1. feb 2010

zuzana dakujema to nwevai,ze som to nerobila vkuse dva roky?

gapa
1. feb 2010

peéppe
splníš 270dní v posled.dvoch rokoch pred pôrodom a aj máš trvajúce nem.poisteie, tak máš nárok na materské. Samozrejme potom aj na zvýšený RP.

je jedno či vkuse, alebo aj na 10x

mafinka
1. feb 2010

Ahojte, viete mi prosim vas niekto povedat, ci mam narok na matersku? Moja situacia je taka, ze som uz takmer 3 roky doma so syncekom. Normalne som poberala matersku 28 tyzdnov a potom (vlastne este stale poberam) rodicovsky prispevok. Teraz v polke februara nastupujem na dalsiu matersku. Termin porodu mam v marci. Zmenila sa mi vsak situacia v tom, ze pocas materskej dovolenky som sa stala nezamestnanou. Proste som mala u zamestnavatela zlmuvu na dobu urcitu a ta mi skoncila 30.11.2008. Chcela by som sa teda opytat, ci mam narok na tuto dalsiu matersku. Dakujem za odpoved, ak mi teda budete vediet niekto odpovedat.

zuzana17
1. feb 2010

peppe, nie nemusí to byť vkuse 😀 , tak ako píše gappa, za dva roky, hoci aj na 10x 😉

pepppe
1. feb 2010

dakujem babenky,ste ma potesili 😉